1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Величествениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од t.w.e.e.t.y, 15 декември 2011.

  1. Ana.N

    Ana.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    344
    Се ближи и нејзината смрт, но барем ќе замине од овој свет како победник! Како жена која со својата интелигенција и моќ ги порази сите непријатели! Го отвори патот кон Престолот за нејзините синови и не дозволи најстариот Принц а воедно и Принцот на првата Султанка да ги засени неа и нејзините деца. Се бореше како лавица и никогаш не се откажа од тоа што го посакува! Се што замисли тоа и го оствари! Османлиската империја нека жали што Хурем Султан не поживеа уште неколку години затоа што доколку поживееше, ќе направеше се за Бајазит да биде наследник на Престолот и на тој начин династијата ќе продолжеше да напредува заедно со Величествената Хурем!

    http://www.youtube.com/watch?v=wHCEKbFm ... e=youtu.be
     
    На Sanjichka007, 123abc и Kaylie им се допаѓа ова.
  2. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    133 епизода - 1 најава

    http://moevideo.net/video/46797.4e9a65d ... 4b87b5676b

    Признавам многу ме расплачи крајната сцена на 132 епизода кога Хурем го читаше писмото на Сулејман дозна за нејзината болест. За мене ликот на Хурем одамна умре, уште одкако Вахиде ја замени Мерием.. така да одамна се навикнав и оваа Хурем која ја глуми Вахиде ја гледав како некој нов лик бидејќи немаше никаква допирна точка со онаа која ни ја претстави Мерием.
    Но сега кога веќе навистина мораме да се опростиме од неа навистина е премногу тажно.
    Сцената каде што Хурем бара прошка од Махидевран ме шокира.
    Разбирам зошто Махидевран и прости, затоа што и двете си ги убија синовите..
    Се надевам барем како за крај и Махидевран ќе го признае убиството на Мехмед.. зошто и онака Хурем не би можела да и наштети, Махидевран го доживеа пеколот.. и двете го доживеаа.
    Љубовните сцени помеѓу Хурем и Сулејман вервам допреа до секого.. иако не знам зошто ама јас цела серија ја изгледав со тој некој скриен сомнеж дека Хурем не гаи реална љубов спрема Сулејман, туку тој од самиот почеток бил нејзин мост до моќта.
    Тоа е само мое мислење.. јас некако никогаш не се уверив во таа љубов на Хурем. Жалам.
    Ќе ми биде многу криво да ја гледам серијата без најмоќната Султанка.. но како и да е.. бајката завршува.. и редот доаѓа на новата лавица која ќе го продолжи „Султанатот на жените“.. и она што Хурем го почна. :)
     
  3. Aryana

    Aryana Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    71
    132 епизода, крајот е многу жален, едвај се воздржав да не заплачам. Не ми се верува дека на големата султанка и дојде крај ;( Навистина жално...
     
  4. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    Хурем почна султанат на жените...па тек смо почели на ред е Нурбану
     
    На Kaylie и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  5. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Она со кафето синоќа [​IMG]
    мислам стварно таква сцена на историски филм... ме потсети на една комедија - Астерикс и Обеликс на олимпијада(крајот ако го имате гледано)
    патетики..
    Веќе не остана ништо од историската серија што ја даваа, оваповеќе ми личи на комедија или оние филмовите за деца,шпанска сапуница можеби, турски патетики... се освен не на она што требаше да биде, она што почетокот ветуваше дека ќе биде
    Па и без Мерием... :(
    Разочарана сум од режисерот или кој и да е одговорен таму :worried: :worried:
     
  6. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    Абе како така мор? :x
    Тогаш се појави кафулето...зато денес пиеме турско кафе.Логика бре,па Хурем и Суљо си го пиеја и ај да не останат другите покусо и тие кафе :D ...Па дека спомна кафе,леле од кога се немам напиено...ајт после ќе се напијам ;)
     
  7. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
  8. Ana.N

    Ana.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    344
    Сигурно ова е само еден сон. Не знам зошто направиле толку глупава најава кога сега се ближи смртта на Хурем. Инаку дознав дека во 133 епизода ќе се појави нова миленичка на Принцот Селим
     
  9. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    Нова миленичка?
    Аааа овие се од умот надвор...
     
  10. Ana.N

    Ana.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    344
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  11. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Можеби во цела серија неколку пати ми биле солзите на очите, ама првата најава за 133 ме расплака, а што ли ќе правам на цела епизода кога ќе ја гледам... :(
     
  12. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    [​IMG]

    Како што Хурем се „роди“ во прегратките на Сулејман, така и ќе умре. ;(


    За оние кои не знаат Хурем умира во 134 епизода.

    По смртта на Хурем започнува војната помеѓу Хасеки Султанките Нурбану и Фатма..

    Јатрвите Нурбану и Фатма се карааат, свекрвата Хурем мртва.. и доаѓа золвата Михримах да спасува ситуација :D
     
    На Mahidevranfan му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ana.N

    Ana.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    344
    Мислев дека по завршувањето на 133 епизода веднаш потоа ќе дадат најава за 134 епизода поради смртта на Хурем но не испадна така. Сега ќе треба да чекаме до Петок навечер за да ја видиме првата најава :|
    Инаку во 133 епизода не се појави нова миленичка на Селим (иако информацијата беше објавена како официјална)
     
  14. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    Каква миленичка,уште тоа фалеше...Уште ти ми требаш ќе си игра сценаристот? :!:
     
    На Mahidevranfan му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Според историјата, Селим имал уште една Хасеки тоа била Селмие Султан после Нурбану, таа му ја родила Гевхерхан Султан. Не е позната како влијателна така да немала некое особено значење. :)
     
  16. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    епа така де...најзначајна е Нурбану...абе економџии нека се малце,па само на глумци пари ли ќе трошат..... :wasntme: ;)
    (не ми замервајте ако трескам зелени одвреме-навреме :lol: )
     
  17. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    да не знае некој кога има реприза од величенствениот?
     
  18. Ane10

    Ane10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    143
    Што хурем ќе умре??Јас не знаев мислев дека до крај ќе глуми,таа е мачка со 9 животи :D а со сулејман што ќе се деси???
     
  19. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    134 епизода - 1 најава

    http://www.najaveserija.com/watch.php?vid=359fe092e

    2 најава

    http://www.najaveserija.com/watch.php?vid=468554bc7

    Ете ја дочекавме и смртта на Хурем Султан..
    верувам дека ќе биде многу тажна оваа епизода, но јас ќе речам фала богу зошто навистина не можам веќе да ја поднесувам глумицава... не знам зошто, ете некои се навикнаа на неа ама јас никако и никако не успеав да се прилагодам на неа уште од самиот почеток кога се појави. Нема никаква харизма, ни дух кој го поседуваше таа Хурем која ја претстави Мерием и на која се навикнавме.
    Навистина ми е жал.. но веќе се смачи.
    А и искрено да кажам многу ја преувеличија, дури ова ги премина сите граници. Па барање прошка од Махидевран, па тоа нагло спријателување со Ѓулфем, па сега уште ќе го бара и гробот на Ибрахим Паша... чисти глупости.. на крајот ја направија светица.
    Хурем не била светица во никој случај, за неа може да се каже дека е една од нај бескрупулозните жени во историјата.. Во неа немало љубов за никој освен за самата себеси и нејзината опсесија да владее со светот.. Тоа е тоа.
    На Хурем и дојде крајот, а сега започнува ерата на Нурбану Султан.. 8) :inlove:
    [​IMG]
     
    На Kaylie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ana.N

    Ana.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    344
    Ако Хурем била бескрупулозна, тогаш што да се каже за Нурбану? Хурем била светица во споредба со неа. Барем Хурем имала срце и душа, а за Нурбану може да се каже дека и тоа го немала. И ерата на Нурбану ќе дојде дури тогаш кога Селим ќе стане Султан (а тоа нема да го видиме во серијата бидејќи Нурбану е небитна во споредба со Хурем). А оваа намуртена фаца на сликата е само знак за тоа колку ќе биде шокирана кога ќе ја види Дефне како Султанка
     
    На 123abc, Golden и Sanjichka007 им се допаѓа ова.