1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.031
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам дека навистина сакам да можев да го преспијам овој период,веќе ова не се трпи...Не знам дали ми е ова до хипохондријата,или до годините,ама расположениево деновиве ми е никакво...Пронајдов неколку симптоми на депресија,се прашувам дали тоа го умислувам или навистина е така...Таман барем малку нешто ме расположило,пак меланхолијата се враќа,како со магнет привлечена,рака под рака со песимизмот...Аман,нека помине побрзо ова,не можам веќе,камо да можев да избегам на некое место,сама,никој и ништо таму да нема,само тишина,мир,да помине сето ова...
     
    На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Денес на фамилијарниот ручек по повод овој убав празник, до мене седнува најмалава братучетка и ми вика: Дада Ане, јас сакам да го одврзам шарпланинецот на комшиите.
    - Каков шарпланинец? Зошто да го одврзеш?
    Па дада Ане, заврзан е на мал синџир, го ранат само со сув леб и вода и секој ден го тепаат со голема летва по глава. Кога и да му се приближи некој, кучето легнува со натажени очи и мисли дека ќе го тепаат. Сакам да го одврзам и да го пуштам некој друг да го најде и чува. Греота е.
    Потоа ми дораскажа дека комшијата случајно го нашол кучето на улица. Избегало, или се изгубило, па го прибрал.

    Ми се стегна грлото, едвај се воздржав да не пуштам солза :worried:
    Цел ден го мислам, душата ми е приклештена.
    Си викам, која е потребата да чуваш куче и да се изживуваш врз него секој ден? Само поради „сигурноста“ дека имаш шарпланинец во двор, па никој не смее да ти припари? Тоа сирото куче е толку истрауматизирано, што моево мешавинче од пекинезер е поостро при бранење територија.
    Знам дека не ми е место и не смеам да се мешам, ама сериозно почнав да размислувам да им влезам во двор ноќно време и да го одврзам. Да го приберам и да му најдам нов дом. На крајот на краиштата, и на улица да го пуштам, веројатно ќе најде некое посовесно семејство.
    Колку кучиња и мачки имам од планина прибрано и им имам најдено нов дом за да не се измачуваат и да не умираат од глад во дивината. Ама за ова куче, ми се чини дека поубав живот би имало таму, отколку со вакви дивјаци :doh:
     
    На 1209, bittersweet, kate21 и 35 други им се допаѓа ова.
  3. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Христос воскресе, нека ни е за многу години овој голем христијански празник Велигден!

    Голем поздрав до сите оние кои се заљубиле или вериле на Велигден, или оние што едноставно се заљубени. :D

    Уживајте во овие прекрасни празнични денови заедно со саканите. Семејството е она што ги прави празниците толку значајни. :inlove: Со среќа на сите и само љубов и хармонија во срцата. :)
     
  4. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    За жал постојат и такви луѓе.....Додуша,не заслужуваат да бидат нарекувани луѓе.
    Не ми е јасно со која совест го прават тоа? Ги исполнува ли? Има некаква сатисфакција,што? :^) :x
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Е така да си знаете. Па ми здосадија веќе то поканите, те за ова, те за она, те за ваму, чат пат и некое висрусче.
    [​IMG]
     
    На SparkyAngel и Elena69221 им се допаѓа ова.
  6. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Летоооо :rofl:
    [​IMG]
     
  7. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Во врска со муабетот мила моја Ана, јас секој ден кога си идам во родното ми место сум сведок на страдањето на две прекрасни, преубави хаски. :doh:
    Секој ден бар еднаш им го слушам претажното плачење и молење, секој ден ми се плаче за нив.
    Секогаш кога ги шетам моите кучиња, и кога ќе поминеме од кај нив, кутрите прекрасни две, врзани во простор две на две метри, со каиши, и една мала куќарка, одма до улицата, скокаат, врескат, да ги погалам, и додека ги галам во очи им ја гледам тажната приказна - машини за правење пари...
    Не една хаска, ами две имаат. Како да е малку страдањето на едната, па ајде и ќерка и една од последното окучување. А таа помалата, Бела, бела е целата, со едни плави очи како небото, дури и неонско плави и ги викам јас, плаче толку силно и тажно за едно галење, душата ми се кине и нонстоп избегнувам да поминувам од таму, пошто после цел ден ми е наопаку.
    Ни ги шетаат, ни им чистат, ни ги чешлаат ни бањат редовно. Со што срце бре вие чувате кучиња?
    Со мајка ми, кога пиеме кафе на таа тераса што ни гледа накај нив, нонстоп збориме за нив, неизбежен е тој муабет кога ги слушаме како тажат и жалат со свиени глави.
    И ќе помисле некој тука, па што се жалиш тука направи нешто у врска со тоа. Е да беше толку лесно зарем немаше да направам?
    Кога ќе го видам у двор тој мажот, ги барам една по една да ги прошетам, ама тоа се случува два пати годишно искрено, пошто се или им го нема каишот, или еееее нема да ги задржиш, бесни се, не оде убаво, се некој изговор. Па како очекуваш да оде бре мутав дибек еден, тоа куче си бара секојдневно шетање и движење, си бара внимание, и тоа има срце бре мајмун еден глупав, и тоа знае и разбира од љубов, внимание, а и од невнимание и запоставување.
    Незнам што да кажам, за џабе пишам, ете ми дојде одма бура емоции кога го видов погорниот пост, и знам дека има многу вакви случаи во државава, а ретко кој може нешто да превземе у врска со тоа... :|
    И сега утре кога ќе одам да ги шетам моите кутриња, ќе зборам со нив дали се уште ја продаваат Бела, па ако ја даваат уште ќе пишам огласи и ќе разгласам секаде кај шо стигнам, бар помалово да има среќен живот. И морам, значи морам да и најдам нов дом.
    Уф ми се уништи вечерта, готово.

    Деновиве турбуленти до немај каде ми се. Имам неколку дена слободни од факултет, и решив да си дојдам дома кај моите, си земав материјали за учење, и плус да се видам со одредени личности. Всушност многу се мислев дали да си дојдам вчера или тек у вторник, ама пошто имав превоз со кола, со другарка, за да не се малтретирам по возови со кутрето и багаж, решив вчера, а башка и празнициве дома со моите да си бидам, и така дечко ми на работа е.
    Не бев спиена добро вчера, само 3 саата, и синоќа откако си дојдив од црква си реков, има да се наспијам вечерва, и си легнавме со курето, накај 3 некаде.
    И накај 7 слушам кашлање, гушење. Ја гледам се гуши на земја, ама бев толку сонлива што незнаев дали сонувам или е реално. Ја гледам прекина и си легна у креветчето, па пак сум заспала.
    После неполн час, слушам како пушта глас за надвор кога сака во вц да оде, и отварам едно око, ја гледам, ама не ја гледам. Сум задремала пак одма. И после пак слушам, ама како плачење веќе, и само скокнав наеднаш, ми светна дека не сонувам, и ја барам, ја нема никаде, она се пикнала под креветот и леже. Никогаш таму не оде, освен кога и е жешко, а синоќа беше далеку од жешко. Ја фатив да ја галам, не сака, и давам вода не сака, ја пуштам надвор, си иде одма и плаче пак. Чуди се што и е.
    Ја земав до мене под ќебенце да се стоплиме заедно, ме лиже само и си плаче...
    Цел ден ништо не јадеше, поврати сабајлето одма штом станавме, со лажичка и давав вода и оризова вода, па пак поврати, после јогурт и пак оризова вода и давав.
    Дури сега е подобро, јадење сама малку, пиеше сама вода малку, дури сега срцето ми се ослободи, шо ако цел ден со сакани луѓе бев, кога душата не ми беше мирна.
    Најверојатно прејадена беше од вчера па и беше тешко, со мајка ми така мислиме, иако не му се јавив на ветеринарот, ако продолжеше да и биде така нормално ќе се јавев, чекав само да видам дали ќе и помине, и ете, пу пу и поминува гледам малку по малку.
    Муабетот ми е, ако веќе земаш животинче да чуваш, небитно расно, нерасно, купено или вдомено, грижи се за него како што треба! Чувај го и задоволувај ги неговите потреби. Шетај го, играј си со него, давај му храна која му годи, нека има пристоен дом и доволно нега и грижа. Дури и зборувај му, после некое време се ќе те разбира! Ова ви го гарантирам. :lol:
    Нормално дека има на форумот и луѓе кои не ги сакаат животните, кои не сакаат да чуваат, и ок е тоа, не сакате-не чувате, така си оде тоа, а не - не сакате, а ги чувате и гледате како машини за правење пари, со продавање на кутриња само.
    Уф, сега ми олесна.

    Сама сум дома, послееееее...многу долго време, сама јас со двете кучиња, едното од десна, а другото од лева страна на кревет спијат до мене. Каминот си горе, едната врата од тераса малку отворена си влегува воздух, две миризливи свеќи запалени во собава имам, светлото изгасено, голема кригла цеден сок до мене и серија спремна за пуштање.
    Поубаво - амин.
    А ништо чудно да се напрчам и јас да дремнам малку, ме прифати и мене желба кога ги гледам како безгрижно си спијат, и ова поголемото како си рче(исто како дечко ми до мене да е), си цепе дрва, гајле нема. :lol:
     
    На bittersweet, senza.parole, SparkyAngel и 14 други им се допаѓа ова.
  8. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    se cudam na maski koj se registriraat da se vmesat vo sexualnite temi celo vreme mozokot tamu im stoi neznaejki deka tuka se skoro 90% 15 do 24 god maximum sto sum videl mislam bog da cuva ko da ne videle zenska :( se nerviram od takvi idioti
     
  9. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Толку многу уживам на ваков убав празник, но едно нешто ме иритира.
    Некој ќе си ја слика масата со велигденски јајца за на фејсбук, одма некој со статус ќе се најде да мрчи.
    Жално е бе. Шетајте, видете се со роднините, пријателите, ама доста хејтате по фејсбук.
    Барем не на ваков ден. Мене па мерак ми е да си гледам велигденски јајца и онаа тема на форумов со мерак ја следев, си црпев материјали.

    Туку за малку ќе паднеше свршувачка. :$ :$ Среќа што е рано. :D
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Вчера пуштам песни од телефонот од типот Afrojack, Hardwell, W&W, Martin Garrix, Dimitri Vegas and Like Mike итн. и дечкото на другарка ми ми кажува од каков тип се. И ми кажува транс, трап, дапстеп и уште премногу типови на песни ми кажа, а јас сум како „Нели е исти к**ац, на сите клатеш со главата :^) “. Никогаш нема да ги разликувам таквите видови на музика за мене се е транс :rofl:
     
  11. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.160
    Пол:
    Женски
    Си пронајдов нов правец во музиката ( за мене нов :D ) се вика Smooth r'n'b..си сибнав торенти од VA Smooth Grooves a Sensual Collection....само слушнете....http://www.youtube.com/watch?v=Xr9E6nAnoaY
    R'n'b иот ќе си го остаам за друга вечер сега нека тера ова....
    Имајте smooth night with your love one,enjoy ur love... :*
     
  12. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас познавам такви луѓе и секој ден го гледам нивното куче вржано нема ни куќичка ни ништо на киша врне по цел ден се тресе се мрзне плаче како дете за парче леб а кога лае нон стоп го тепаат. Па барем една куќичка да му направат да не мрзне цело време да не е на киша у кал греота е и тоа е душа. Еден ден ќе фатам ќе го одврзам некако па нека бега нека спасува глава. Еднаш беше избегало и право у контејнер се гледа веднаш колку е НАЈАДЕНО штом иде веднаш у контејнер. Немам коментар... :x
     
  13. Fridas

    Fridas Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    205
    Вечност да помине, пак рано ќе ми е, друг да засакам...

    Е ова сакам да им го кажам на сите што ми кажуваат дека многу време поминало после него.
    Знам, мислете не знам?!
    ЗНАм!

    Малку е, мене ми е малку.
    Рано е, уште е рано..
    вечно ќе е рано.
     
    На Tikvice, hermosa, Ketrin.Moon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Spectre

    Spectre Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    74
    СДК бремена сум.
    По 2.5 години кога ги изгубив сите надежи, конечно дар од Господа.
     
    На sweet-star, Espadrila, SparkyAngel и 43 други им се допаѓа ова.
  15. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    so sreka I so ubavo neka ti e :)
     
  16. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.722
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Дали ќе го дочекам моментот,кога до себе ќе имам маж кој нема да ме ограничува,ниту ќе има од мене апсолутни очекувања од типот ручек,испеглано...туку ако има што да се каде добро,ако не...никому ништо снајди се...да не ми дрнда околу состојбата во куќата,туку да каже остави ќе готвиш,чистиш кога ти сакаш и можеш...или да ми каже дојди да гледаме филм,читаме,да лежиме без врска...-кхм...[​IMG]
    Ама не кога го боли кичмата сите му се криви и тогаш ме гледа како да сум ја убила мајка му.И кука,квицка готово демек умира...
    Да му преседнат на човек и празници и се [​IMG]
     
    На ilipili, SparkyAngel, Peppermint и 10 други им се допаѓа ова.
  17. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    го преживеав и овој удар. :) може сум во кревет, набиена со болки, но битно сум жива....еве скоро 10 дена поминаа. болките се тука, но мојот ведар дух се враќа. не тежам ни 45 кг но ке се оправам. преживеав лоша сообраќајка, но...ЖИВА СУМ. И веке никад ништо во животот нема да планирам.
     
    На LittleFairy, sweet-star, SparkyAngel и 31 други им се допаѓа ова.
  18. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Никогаш нема да го надминеш, само ќе дојдеш до точка каде нема да ти смета толку :)
     
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Што побрзо да се опоравиш :)
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Благодарам :)