1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Мене докторката ми рече да не ги ставам многу длабоко - но не и површно, негде на средина :) е сега никогаш нема да знам каде е точно тоа "средина" хахаха :D така да отприлика си проценувам :)
     
  2. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Дали некој има искуство со дабростон поради неправилна форма на матката. Мене докторот ми препиша дабростон 2x1 заради тоа сто матката ми била со аркуатна форма...налик срце..
    Читајки го упатството, не се пронајдов дека треба да ги пијам...
     
  3. soncogletka

    soncogletka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    devojki sakam da ve prasam kolku dolgo ste primale terapija utrogestan, jas veke od 5ta nedela stavam 2x200 nautro i navecer a sega sum 9ta pa si velam da ne e nekako premnogu dolgo,mi gi prepisaa zaradi kafeav iscedok no toa mi pomina,neznam sto da pravam :(
     
  4. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Можеби најпрвин ќе ти намали да ги примаш по еднаш на ден,ти ги дале за подршка на бременоста
    До 12 ќе мора да ги примаш, некој до крај ги земаат
    Еве на пр јас уште 3 недели ќе ги примам
     
  5. izasofi

    izasofi Нов член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Mene mi dadoa da stavam utrogestan vo 6 nedela bez nikakva napomena deka treba da gi koristam nekolku nedeli.
    Inace sum kaj Dr Cvetanovski i voopsto ne sum zadovolna
    Mi dade da stavam zaradi malo odlepuvanje na placentata ( koe spored nego ne trebase da bide problem)
    Koga e naredna kontrola go prasav?
    Naredna na 12 nedeli.

    Vo 11 nedela tolku mnogu prokrvarev sto vecerta vo 4h morav da odam vo Remedika, so infuzija i inekcii i dijagnoza deka imam hematom, poradi odlepuvanje na placentata i preporaka na strogo miruvanje te. lezenje od 7 dena, i da pijam 2X1 Utrogestan + magnezium i da zemam od maticniot boleduvanje kako i moznost za prodolzuvanje na bo;eduvanjeto.


    Cvetanovski duri se iznervira pa i ne me ni pregleda..nitu me prasa dali imam bolki...dali imam uste krvarenje!
    Duri na kraj so soprugot ni rece odete se gledame za 7 dena.
    Prpoustil so takva dijagnoza da mi kaze deka treba da gi stavam na pocetokot 3 nedeli pa i da dojdam na kontrola.

    Sakam pod itno da go smenam.
    Vakva ne griza za pacient do sega nemam videno.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Kolku najdolgo koristevte utrogestan? Jas vekje sedum nedeli koristam I strav mi e da ne e predolgo sepak e hormon.Moze li da vlijae loso na bebeto?Nekade citav pojava na vlakna I gradi kaj stotuku rodeni bebcinja.
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas go koristev vaginalno nautro i navecer nekade 10 nedeli.Znaci otkako otidov prv pat na gin. Bev 3ta nedela pa se do 13 nedela.Nemam zabelezano nisto kaj bebus...sto znam mislam deka nema nikakva steta od niv.Mozebi ako oralno gi zemate da se pojavat vlaknenca i slicno,vaginalno nema problem.
     
  8. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Девојки да ве прашам во врска со крварењето и утрогестанот немам толку обилно крварење докторката ми стави две инекции прогестерон а не ми ја појача дозата на утрогестанот само едно ставам на вечер и се советував со друг доктор и тој ми рече три пати на ден и да ги пиам затоа што сум имала крварење незнам кое повеќе има ефект вагинално или орално?Совет ако имал некој вакво искуство? :)
     
  9. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Ели, зависи која недела си. До 12-та недела,мора вагинално само да се ставаат. А после тоа подобро е да се пијат, делуваат општо, а вака вагинално може и да истечат. Јас имав крварења во бременоста, и до 6-ти месец ги пиев по три пати дневно од 200 мг. После пиев по 3 од 100 мг, а до крај на 9-ти месец превентивно по 1 од 100 мг. Секако на почеток примав и Прогестерон инекции и многу одмарав. Мој совет ти е да си го послушаш вториот доктор и да си ја зголемиш дозата.
     
  10. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Какво ти беше крврањето дали обилно или слабо кајмене не е толку обилно но сепак не е убаво толку што крварам сега моментално лежам во болница и ми рекоа да ме пратат да не дојде до спонтан абортус :( инаку до сега само два пати ми имат ставено прогестерон инекција преку една ден.А тебе silk на колку време ти ја ставаа и кога првпат прокрваре во која недела? Докториве незнаат ни они која недела сум јас му викам дека сум 6та според матичната што ми кажа сега докторката во државна болница ми вика не си 6та плодот е мал сум била 5та и дека нема уште срцева акција а матичната ми вика почнало малку да трепка срцето си немат појма веќе незнам што да мислам и да правам :(
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Eli nemoj da panicis..jas krvarev do sega 2 pati I toa mnogu kako cesma.Prviot pat vo 10 nedela pa pak vo 13.primiv inekcii samo dva pati.A celo vreme sum na utrogestan vaginalno eve vekje sme 22 nedela.I mene.togas edni mi velea 10 edni 11 nedela deka sum...ama se pomina.Mn miruvanje,pozitivrn stav,nesto za podrska.na bremenosta I magnezium I se ke se sredi
     
  12. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    За што го пиеше магнезиумот јас пиам како прашок е директно на јазик со вкус на грејфрут и лимон ми рекоа за грчевите што ги имам а некои други апчиња да не ти имат препорачано ако можиш да ми кажиш какви фала ногу за советот :)
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    I jas takov magnezium pijam isto za da nemam grcevi vo matkata.Plus vo sistina mi rekoa 2 pati na den vitamin c koj pomaga mn pri krvarenje.
     
  14. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Апчиња витамин ц така нели?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Da da tie :)
     
  16. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Izvinete za latinicata od mob.sum,samo na Eli da I odgovoram. Eli Jas prokrvarev obilno vo 6-ta I vo 12-ta nedela,a izmegu toa si krvarev po malku,se do 15 nedela pa posle do 18-ta imav.kafeav iscedok I posle.veke do kraj nemac Nisto.za nedelite ne se sekiraj,uste e rano da se znae tocno a srceva reakcija ke vidite vo 7-ma ili 8-ma nedela. Ubavo ti kaza devojkata pogore,bez panika,mnogu miruvanje,utrogestanot obavezno da go primas po 3 pati na den, magnezium obavezno (Jas po 750 mg. Dnevno vnesuvav) I mislam deka toa I me spasi. Inekcii primav po Edna nedelno,od 6-ta do 12-ta nedela. Čitaj knigi,gledaj filmcinja,gali si go meseto I Se ke bideok. Mnogu zeni imaat krvarenja vo rana bremenost pa se dobro se završilo. Jas se porodiv vo 42-ra nedela,so.zdravo.žensko bebe od 4 kgr.I Ete ja Sega lom pravi po doma. Taka ke bide I kaj vas. Ako ti treba sovet za nešto drugo,slobodno prasaj ne. Cmokce
     
  17. slonce03

    slonce03 Нов член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki jas od utre vleguvam vo 7 nedela od bremenosta. D-rkata mi dade utrogestan 2 na den i za dve nedeli na kontrola. Pa sakav da prasam dali e normalen iscedokot sto se javuva ?? :?: mislam deka e od utrogestanot sepak ke mi pomogne ako nekoja go spodeli i svoeto mislenje i iskustvo.
     
  18. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Матичната ми кажа доколку не добијам и овој месец, (бидејќи долго ми доцни а не планирам ни бременост) ќе ми даде Дабростон за да добијам.

    Ме интересира доколку некоја од вас пиела заради оваа причина колку долго го пиевте и дали ви предизвика некакви негативни промени?
    И дали тоа ќе биде само тој месец или треба да продолжам и понатака да пијам. :^)
     
  19. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Se izvinuvam za lat ,od mob sum.
    Mi dadoa Utrogestan vaginaleti poradi hematom vo matkata ,vo 6-ta nedela. V4era bev na kontrola ,sega sum (-ta nedela i iako hematomot se resorbiral ,doktorkata mi re4e ushte 3 nedeli da gi primam ,Inaku zemam vaginaleti nautro i nave4er po 100 mg.
    Tuku druka maka si imam ,hormonive mi zbesnaa ovie dve nedeli otkako gi primam ,pa se 4udam kako ke izdrzam za sex ushte naredni 3:D Mozebi zvu4i manija4no ,ama maka si imam...
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.148
    Сексот во првата третина од бременоста не е препорачлив.
    Секако секој за себе и со својата бременост...али плус при твојата состојба со хематомот директно прашај го докторот во врска со секс во бременост.
     
    На espana и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.