1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. fox.megan

    fox.megan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Ве молам за совет, мислење, што да е. Веќе неκолκу дена имам болκа во долниот дел на стомаκот, онаκа остρа болκа одеднаш но не долготρајна. Денес паκ истото се повтоρи но овој пат плус болκа во анусот. Зедов налгесин с, ми ја смиρува болκата, но не за долго вρеме. Ваше мислење?
     
  2. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Има сируп на Herbion беше од лишај ако не се лажам,прашај во аптека.Мене многу ми помага.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Измешај еден цеден лимон, голема лажица мед, и цимет колку што сакаш по желба.
    Малку загреј го на пареа, да се измеша лимонот со медот, и испиј го .
    Ова е превентивно, но дефинитивно многу помага.
    Или земи си мукоплант сируп.
    Мора да го исфрлиш шлајмот, а овој ќе го поттикне тоа.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки! Сакам да ве прашам некоја да не знае дали во ПМС сте чувствувале болка на стомакот при допир? Болката е само мускулна не ме боли внатре... а исто така и на левиот дел од лицето кога ке се допрам како здрвен го осекам. Сум забележала дека ова ми е само пред менструација или 2-3 дена после менструација... Незнам што би можело да е... вака осеќам веќе 3 месеци со ред за време на ПМС... Прво мислев да не е срцето нешто но бев на контрола и се во ред ми е (бидејќи тој период и многу брзо се заморвам). Навистина не знм што би можело да е ова... Ве молам за мислење или совет. Ви благодарам.
     
  5. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Можно е да си чувствителна во тој дел од месецот. Јас сум, мислам дека секој мускул на телото ме боли пред да добијам.
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Уште од мала сум си навикната да си го чачкам папокот и дури ми е изваден и поцрнет.Во последно време многу сум заангажирана за тоа. Баба ми ми кажа дека ако одам во болница ќе ме прават операција и ќе немам папок.Најискрено ептен се заплашив и барав на интернет нешто за тоа. Видов дека Каролина Куркова нема папок поради некоја операција од детството.Гледав слики и не и се познава баш, т.е и се познава ама не и е слабината даска, има вдлабнатина кај папокот.Мислев дека неможе да се има дете поради тоа, но видов дека таа сепак била бремена и родила дете. Колку сте запознаени вие со тоа? Ве молам дајте ми некој совет, дали е исправна одлукава да се оперирам,(секако се со дозвола и договор на родителите) дали ќе можам понатаму да имам деца итн. ?
     
  7. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Добив денес и се чувствувам чудно....Ме боли стомак, ме фаќа лудило дури и храната ми има чуден вкус цел ден...И дома ми се чудат на ова за храната. Можно ли е како последица на циклусот или јас малку си халуцинирам :D
     
  8. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Убаво е да се чисти папокот, на пример со чепкалка за уши колку да не се собира нечистотија. Немој постојано да се допираш таму. Папокот нема никаква поврзаност со плодноста според мене.

    Нормално е, фала богу.
     
    На Emilia.Attias му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Флексотиде ти е за превентива да не добиваш опструкции, ако имаш опструкција го користиш другиот спреј (Венолин) за олеснување на кашлањето (бронходилатација). Не си играјте со бронхитот, кој многу брзо преминува во пневмонија. Правец доктор!
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    8.737
    Пол:
    Женски
    Normalno li e bubrezi da bolat pred dobivanje ova vtor pat mi se slucuva duri na inekcii zavrsuvam, eho pravev pred 3meseci nisto nemam na bubrezite ,od jaka bolka nogata mi se ukoci epten boli ama so inekcija popusti. Nekoj sovet za bolki vo bubrezi strav me fati so moze da e ,dr veli nastinka. Se izvinuvam od mob pisuvam
     
  11. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    Имам циклус кој ми трае повеке од 10 дена но првите неколку денови по некоја капка само. Последнито циклус ми беше околу 14 дена и откако ми заврши постојано крварам по некоја капка особено кога ке се изнериврам. Дали некој имал вакво искуство, ви благодарам одапред
     
  12. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Косата последен пат ја миев во четвртокот. Се обидувам да издржам подолг период да не ја мијам и 2 или 3 ден одкако ја измијам ја врзувам во пунџа или репче. Претходно ја миев преку еден ден, а ни самата не знам зошто и сега така ми се навикна. Е сега проблемот е во тоа што сега кога се измив и кога се исчешлав испаднаа многу влакна. Можно е од тоа што ми беше врзана повеќе време или да си фаќам патот на лекар?
     
  13. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Можно е, истото и мене ми се случува. Кога ја врзуваш труди се да не е се на исто место врзана, така повеќе паѓа и можно е да дојде до косопаст на местото каде постојано е врзана.
     
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.117
    Допаѓања:
    14.328
    Пол:
    Женски
    И так си бев на лекар ми препишаа Аугментин и Химорал..и Мукоплант да пијам....кашлам.. е сега прашањето ми е..дали да одам на аеробик?
    Имам енергија осеќам ама кашлам..а таман почнав со вежбање...3 недели активно...Си велам да одам ама да правам по малку вежби..Совет?
     
  15. gora

    gora Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala da prasam vo vrska so mojot sin nekoi raboti. Ne znam dali e za tuka prasanjevo no ete ke probam.Znaci moeto dete ima 9 godini , pameten uci no i e premnogu emotiven. Se slucija nekoi raboti lani letoto sto malku mu priredija stres vo zivotot i za da ne dolzam mnogu pocna toj stres da go manifestira na nekoi cudni nacini. Prvo pocna da se plasi sam da sede vo soba sto i den deneska mu se slucuva toa , pocna na momenti da zema vozduh so poteskotii duri mu se slucuvase da mi rece zosto mamo ne mozam da disam ubavo. Normalno go odnesov na lekar maticnata mi dade uput za da mu snimam srce i za sreka se e vo red so srceto no mi rekoa da mu davam B6 apcenca za smiruvanje.Inaku toj e mnogu temperamentno i veselo dete no previse osetlivo,mnogu razmisluva mnogu prasuva saka se da znae . Pred 3 meseca pocna problemot so disenjeto da go zaborava no pocna ustata da ja vrti kako tik za da posle pocne da kasla i toa kratko suvo kaslanje bez nikakva pricina. I eve seuste ne kontrolirano kasla( ne non-stop ) i ponekogas samo navecer pred spienje mu teknuva i za problemot so disenjeto.Mnogu interesno e toa sto dodeka spie ne kasla i si dise normalno.Maticnata mi rece deka toa mu nacin da skrene vnimanie no i na nervna baza znaci fizicki nema nikakv problem,a toj pak kasla i jas poveke ne mozam da slusam kako kaslanjeto mu pominuva vo tik i prosto ne znam kako da mu pomognam da ne gi pravi toa.Ve molam za sovet navistina sum ocajna.
     
  16. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.753
    Ако сеуште не ти е смирена земи маст Бетаметазон и за пола саат максимум ќе ти спадне црвенилото.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Не се секирај не е ништо сериозно ,сето тоа му е од некој доживеан стрес, детето е анкcиозно тоа е состојба на страв и се јавуваат такви симтоми како што се: срав да седе сам дома, гушење неможе слободно да дише како воздух да нема .Најдобро е детето да го однесеш на психолог со разговор тој ке утврди дали му се потребни лигаменти или не .
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mirc

    mirc Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    1
    дали е опасно з,кога мокрам ме боли и пече и ми тече малку крв не сум била на гиниколог никогас имам 22год и имам односи со дечкоми САМО :D
     
  19. FuffyToooU

    FuffyToooU Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    119
    Под итно на лекар! Мојата сестра истиот проблем и и најдоја песок.. може кај тебе ќе биде нешто друго, ама МОРА ДА ИДЕШ!
     
  20. gora

    gora Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Fala mnogu za mislenjeto Elisabeta no maticnata mi rece deka nema potreba da odi na psiholog treba da razgovarame i da bideme postrogi ponekogas. Ha no mojot sin e tolku pameten za negova vozrast sto jas non-stop mu zboruvam da ne se grizi za nisto da si uziva no toj e ednostavno e takov , vo uciliste se razocaruva mnogu od drugarcinjata i ne moze da svati zosto taka se odnesuva primer negovoto drugarce so nego. Ednostavno sum svatila deka decata ne mozeme da gi zastiteme od sekojdnevnite situacii no svativ i deka decata koi se intelektualno i emocionalno pozreli od nivnite vrsnici se mnogu poosetlivi i mnogu im e potesko da se spravat so nivnite vrsnici . A sepak toj e samo dete , no samo sakam da prestane so kaslanjeto koe ne poteknuva od nikakov grip znaci doktorkata go pregleda toj e zdrav fizicki ednostavno koga se iznervira i e voznemiren toj kasla non-stop. Se nadevam deka ke mu prestane vo najbrzo vreme.