1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. Emma4

    Emma4 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    67
    2/90 Скробен ден
    Појадок: банана (знам дека бананата и не е баш добар избор, ама бев прва смена во школо, јаболки немаше во продавницата, па морав да си купам банана).
    Ручек: варен ориз (со магдонос, рендан морков, вегета) и крааставица салата, пробајте, превкусно е.
    Вечера: исто од ручекот, само помалку.
     
  2. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Договорено!Верувам дека ти повторно ќе издржиш до крај,треба само да те следам.Ете така сега отидов да се спремам за утре,некако сум при крај со овошјето и салатата. :)
     
    На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Еве Viktorijaaa5 I Antoninna od denes I jas pocnuvam povtorno. Mislev so ovosen da pocnam па со протеински ама по ред ке одам како вас да бидеме исто. 160 см сум висока и утрово имав 61,5 кг пишете и вие ваши кг ако сакате па ајде да се бодриме. Јас ја држев еднаш па повторно се поправив,пред празниците повторно ја држев па прекинав 4 дена и опс 1,5кг качив. Планирам да симнам до 56. Поздрав
     
  4. Panta-Rei

    Panta-Rei Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8

    Мене денес ми е втор ден. Висина 167цм, тежина 67кг. Според вас, можно е до крајот на диетава да намалам до кај 55-56? :wasntme:
     
  5. Panta-Rei

    Panta-Rei Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    И уште нешто, за сите што ја држите или сте ја држеле диетава, задолжително го јадите лебот, или може да се изостави? :?:
     
  6. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Можеш да симнеш, многу манекенска килажа сакаш на твоја висина :)
    Јас вкупно имам симнато 7кг певиот пат ја држев 1,5 месеци ама не многу строго грешев, а вториот пат за 20 дена 4кг ама строго, но ако почнеш по старо да јадеш веднаш кг се враќаат
     
  7. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.593
    Пол:
    Женски
    Jaс почнувам од денеска ,би сакала за овие 90 дена да намалам барем уште најмалку -10кг :) А може и повеќе ...

    Панта Реи ако се придржуваш и ја држиш диетата без грешки верувај дека тие 10тина кг ќе ги симнеш обавезно може и за помалку од 90 дена :)
    Јас претходниот пат го избегнував доручекот дека неможам многу овошје да јадам но овојпат си реков дека ќе јадам ако треба и на сила или па барем по една овошка :)
    Леб јадев ама многу ретко првите 2 месец дали имав изедено 3-4 парчиња ама веќе 3тиот јадев почесто во деновите кога е доволено :)

    денешно мени 1/90
    п:2јаболки
    р:3јајца + салата + сирење
    в:шопска (планирам)

    Ајде да се бодриме заедно така е многу полесно верувајте ,посакувам да бидеме силни до крај и да си ја потигнеме посакуваната цел .
    Со среќа :*

    Да си прерачунеме водни денови и кога можеме да вметнеме турбо ун во случај на стагнирање ...ако некој израчуна пред мене (од тие што почнуваме денес) пишете овде да си знаеме сите :lol:
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Emma4

    Emma4 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    67
    3/90 Јагленохидратен
    Најомилениот ден. ^_^
    Појадок: банана;
    Ручек: макарони со кечап;
    Вечера: пола парче торта и ред чоколадо за готвење;
     
  9. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    И мене ми е јаглехидратен.
    Појадок:2 јаболки и кафе
    Ручек:Шпагети со сос од домати
    Вечера:1,5 парче торта :lol:

    Стагнирав одреден период со тежината,ама ете денес се мерев и уште едно килце помалку :rock: ^_^
    Ги пробав панталоните што не ме собираат,сега ми се сосема таман.Половината ми е многу истенчена,а уште некое време да продолжам со вежбите,спојлерите сосема ќе исчезнат.
    И сега многу си се радувам и се надевам дека ќе ве мотивирам и вас да започнете некој режим,да си направите добро тело :D
     
    На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Како што кажав,од денес ја почнав диетава повторно,сабајле се измерив да знам со колку стартувам :D
    И така :)
    1/90ден протеински
    Појадок:2 јаболка
    Ручек:Шопска салата со многу малце сирење и салата од варени јајца(да си ги дојадам ми останаа од празникот) :D
    Вечера:Планирам исто без јајца,да не ми дојде многу.
    Со оглед на тоа што не планирам да консумирам леб барем засега така планирам,мислам дека не сум претерала,а?
    Само заборавив да си сварам бистра супа,нема да се повтори. :!:
     
  11. Mihaela13

    Mihaela13 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    11
    Еве и јас ќе почнам од денес овде да пишувам, стварно сте ми мотивација, и можам полесно да издржам вака.. јас стигнав веќе до 23. ден ама мн грешки правев до сега.. па почнувам сега строго.. :D
    22 ден јх
    Д: не успеав да јадам ништо :(
    Р: интегрални шпагети со кечап :mm:
    В: сладолед и еден ред чоколадо :)
     
  12. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    1/90
    Д -1 цитиран
    ужина-1 портокаловата
    Р -4 јајца и зелена салата
    В -2 јајца и јогурт

    Леле ми се јаде многу, претерав деновиве и сега само ми се јаде
     
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.593
    Пол:
    Женски

    Јас супа не јадам ,ни во претходните 90 дена ниту еднаш не направив едноставно НЕМОЖАМ :D
    А тебе ако ти оди пиј си ја нема штета од неа :)
     
    На Antoninaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emma4

    Emma4 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    67
    Ова го прочитав за УН диетава, една од најлошите 5 диети, и искрено ме замисли малку.
    УН диета или диета за 90 дена
    Таквата исхрана, под мотот ослабете со пица и чоколада, се темели на идејата, на пример, еден ден да се јадат само јаглехидрати, а друг само овошје. Нутриционистите предупредуваат дека може да се предизвика хроничен дефицит од есенцијалните масни киселини, авитаминоза, оптеретување на органите за варење и штитната жлезда и губење на калциумот.
    Оваа диета според нутриционистите, нема никакво покритие и е своевидно малтретирање на организмот. Многу е нездрава, дури и опасна, но во својата суштина е нискокалорична. Впрочем, станува збор само за залажување бидејќи луѓето имаат впечааток дека можат се да јадат, а во суштина јадат многу малку.
    Сосема е бизарна, поради што на луѓето им е многу привлечна. Целта е да ги загрее луѓето, за да полесно го прифатат слабеењето.
     
  15. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    И јас го имам прочитано ова,во Убавина и Здравје ако не се лажам.
    Не оти ја држам,ама ова нема врска.
    Во еден оброк јадеш дел од житарици(леб),месо,јајца,сирење(протеини),салата(зеленчук односно растителни влакна).
    Друг ден комбинираш грав,грашок,компир пак со зеленчук,што пак ги доставува потребните макронутриенти.
    Секое утро се конзумира овошје,што значи уште растителни влакна.
    Во јаглехидратен ден се јаде тестенини кои по правило задоволуваат 50% од дневните енергетски потребни,а за вечера јадеш благо,кое нема нутритивна вредност,но има енергетска.Плус чоколадото го зголемува нивото на серотонин во мозокот,содржи флавоноиди кои ги забрзуваат менталните активности,а магнезиумот и какаото го ублажуваат стресот(кортизол).Иако поголем дел од слатките се празни калории,црното чоколадо што го јадеме за вечера е доста корисно.
    Витаминскиот ден е за нијанса помалку калоричен,ама се конзумираат доста корисни нутриенси,освен овошје и зеленчук,тука се и јаткасти плодови кои ги обезбедуваат есенцијалните масни киселини исто со рибата што би ја конзумирале во протеински ден.
    Не е совршена диетата,ама е прилично блиско до рационална исхрана.
     
    На BeLLaDona23, LiliMari, Markiza30 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Посакајте ми добредојде во клубот.Врти-сучи повторно се враќам на УН.
    Јас ги прескокнувам ручеците и знам колку голема грешка ми е,ама училиштето ми е проблем.
    1/90
    доручек: јаболка
    ручек: /
    вечера: две варени јајцИЊА,кришка леб и марула.
     
  17. Pinklips

    Pinklips Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    И јас се приклучувам во клубот.Јас сум една од оние кои качуваат килограми кога се под стрес но денес гледав една емисија и сфатив дека килограмите кои ги качувам уште повеќе стрес ми причинуваат и дека многу полесно би се справила со целиот тој стрес доколку се хранам правилно и вежбам .Денес решив конечно да ја почнам УН диетата и воведам мали промени. Значи место возење, пешадија место слатки здрава храна.Па така мои нови другарчиња денес поминав прв ден со две јаболки за доручек, со две варени јајца и 2 мали краставички (само излупени без сол) и две мали соленки за ручек, за вечера две варени јајца со парче леб.Од пијалоци само вода и една чаша цедевита и турско без шеќер.Тоа би бил денешниот отчет па се читкаме утре :*
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Сега видов тоа,дека сте почнале дискусија за оценка на диетата.
    Значи пред некој ден и јас читав на еден српски форум колку е не здрава.Поточно,читав коментари од луѓе кои ја држале оваа диета.Премногу ослабувал имунитетот.Премногу.А сите ги знаеме лошите последици на низок имунитет...
    Ах,да,и било не здраво секој ден да се внесува храна само од еден тип.На организмот му требало храна од секој тип,секојдневно.
    Ме фати страв во коските ама сепак ја започнав диетата.Доколку имам проблеми,не дај боже,ке запрам.Знам да се контролирам.Не планирам да умирам само за да си го добијам посакуваното тело.

    П.С.

    Реално гледано секоја диета си е штетна сама по себе.
     
    На LiliMari му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
     
  20. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, еве и јас се приклучувам на клубот диеталки. Денеска ми е 3ти ден, добро се држам. Инаку, во склоп на муабетот дека е штетна диетава. Да, штетна е ако не се придржуваш на правилното консумирање, да се прескокнува некој дел од одброкот или пак недај Боже цел оброк. Е со тоа се избегнуваат и важни хранливи материи потребни во текот на денот. Нормално, луѓе сме некогаш нешто не ти се јаде во моментот или го немаш,ама тоа е. Денеска ручекот ми е во пласичен сад за на работа. Ем ќе штедам пари, ем се хранам здраво :D
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.