1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    V/H/S

    [​IMG]

    Знаете, ова е еден од оние found-footage филмови, при што филмот е сниман/делува како да е сниман со обична домашна камера. Со тоа губи на квалитет, 90% сцените се темни и надвор од фокус, и јас секако дека преферирам нормално снимени филмови, но добрата страна на ваквиот начин на правење филм е што, конкретно кај хорори, сцените делуваат пореално, а со тоа и пострашно.
    Доколку не сте фан на таков начин на снимање најверојатно нема да ви се допадне, но од друга страна пак и јас не сум фан, ама овој филм ми се допадна ептен, бидејќи е преинтересен - нема една приказна како целина, нема континуитет, туку се состои од неколку различни случаи снимени на различни видео касети.
    Има и втор дел кој има повисока оцена од овој, веројатно поради подобрената снимка, но прво да го изгледам, па подоцна рецензија и за тој...
     
  2. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Овој филм мора секоја феминка да го изгледа!
    Наредба :D Се шалам,но филмот е предобар!!!! Час и половина се наоѓаш во друг свет.


    Divergent -погледнете трилер
    10/10
     
    На eliesaab, lanadelrey11 и Elissa им се допаѓа ова.
  3. minnie.m

    minnie.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    372
    Memento
    [​IMG]
    После долго прескокнување а сега потсетена од Елена го изгледав конечно.Плотот може да се прочита и на имдб http://www.imdb.com/title/tt0209144/?ref_=ttpl_pl_tt.
    Воглавно, после удар во главата од напаѓачот кој ја убива жена му, Леонард пати од губење на краткотрајната меморија. Користејки слики и забелешки го лови убиецот. Само има тука многу повеќе а дејствијата се одвиваат ретроспективно и си бара поголема концентрација при гледање на филмот.
    Мене ми беше се јасно на крајот, нели приказната за Семи е всушност за Леонард,тој си ја уби жената, само не се сеќава поради состојбата, а последно сеќавање му е жена му на подот на вц со најлон на глава. Значи логично после смртта нејзина мисли дека всушност умрела вечерта од нападот.Знаеме дека веќе го убил вистинскиот напаѓач, а после него и неколку други бидејќи заборава (или сам сака и да заборави само да продолжи со одмаздата). Само не ми е јасна тетоважата на гради i've done it,ја покажуваат на самиот крај од филмот (при сеќавањето на жена му) а претходно ја немаше. Е да не ја избриша ласерски :D за да продолжи со одмаздата
     
  4. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Sammy Jankins never existed. At the end of the film "Teddy" actually mentions this when he says something like "you are Sammy Jankins". Everything that we see happening to Sammy Jankins happened to Leonard in real life, including the bit where he accidentally killed his own wife . The manner in which he got his "condition" was the only part of his story that was true. He did get it after being beaten up, but the people who did so didn't kill his wife.
    Јас прво бев убедена дека Теди е убиецот, ама после последниот нивни разговор, некако не ми беше логично се тоа и затоа морав да изгуглам. :D
     
  5. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    In The Blood
    Млад брачен пар оди на меден месец на еден остров и таму почнува колуминација на дејствието.
    Многу јак филм 10
    [​IMG]
     
    На Moonstone.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Dark House
    Во филмот се раскажува за едно момче кое сака да дознае малку повеќе за неговата фамилија, и кој е неговиот татко, со оглед на тоа што мајкаму е во лудница и долго време го крие тоа од него. По смртта на мајкаму тој добива во наследство една куќа и тргнува да ја најде истата и да открие што се случувало во минатото.
    6/10
    [​IMG]
     
  7. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    The Bling Ring
    [​IMG]

    Значи јас по глуп филм во последно време немам гледано.Глупав,наивен со очајна глума.
    На кратко тинејџери збеснати што не знаат што да прават со животот,провалуваат во куќи на славни личности и крадат.
    Глумата на Emma Watson во филмов е :puke:

    На imbd има 5.7 а јас ни 2 не би му дала. Ужасен филм!
     
    На Hipster и A-j-a им се допаѓа ова.
  8. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    12 Years a Slave (2013)

    Не знам зошто сум чекала толку време за да го гледам филмов. Си се чудам, вакво нешто не смее да се пропушти. Содржината сите ја знаете, нема потреба да ја објаснувам. Само би рекла тие што го немаат гледано веднаш да го гледаат. Филмов е одличен. Ваков филм не сум гледала ни јас не знам од кога. Премногу потресна приказна, па уште и вистинска дека е, ти иде да си се истуриш од плачење. За глумата немам зборови. Браво. До сега позаслужени оскари мислам дека немало.

    Мене многу ме замисли, страшно е тоа што им се случувало на тие луѓе, еден филм ќе те потресе, а не лично да го доживуваш сето тоа. Ова е приказната само за еден човек, којзнае што се не доживувале сите останати. Жалосно.

    Од мене има чиста 10/10.

    [​IMG]
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Го изгледав и вториот дел и од аспект на занимливост е на исто ниво со првиот дел. Од аспект на квалитет на снимка секако дека овој дел е подобар. Но, случките од првиот дел беа далеку поинтересни. Башка имаше и повеќе, овде беа само четири...
    У секој случај, немам негативен коментар, за мојот вкус е сосема погоден.

    [​IMG]
     
  10. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Мојот свет-Benim Dunyam(2013)
    [​IMG]
    Турски филм ама многу добар.Ќе се изненадите од приказната а и од глумата.Го препорачувам.
    Се работи за Ела која од рагање е и глува и слепа,нешто како психички нестабила.Ама во нејзиниот живот се појавува учител кој ќе ја научи на најосновните работи па ќе постигнат и голем успех што таа ќе се запише на факултет.На крајот учителот кој и дарил светлина во животот заболува од Алхцајмер и сега нему ми треба помош.[​IMG]
    Можете да го гледате на овој линк

    http://www.vbox7.com/play:D87dfc4a37
    http://www.vbox7.com/play:0fcc3655cb
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    In the blood

    Предобар филм! 10/10

    [​IMG]
     
    На Juicy и Moonstone.17 им се допаѓа ова.
  12. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Хаха потполно се согласувам со тебе :D .Само е малку потежок филм,ама многу добар и поучен :) :)
     
  13. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Anchorman 2: The Legend Continues (2013)

    Мислам шта речи... :?: КАТАСТРОФА!!! Поглупав филм не сум гледала. Глупост до глупост. Уште па кога видов дека на IMDb има оценка 6,6/10 ми иде да си пресудам сама на себе.

    А не знаев ни дека филмов имал претходно прв дел, ова изгледа дека првиот бил многу добар па заслужил и втор дел. Господе боже и овие во Холивуд си немаат друга работа. За "Dumb and dumber" чекаа 20 години да направат втор дел, ама битно за ова пародијава одма не усреќија со продолжение. |(

    Не сум видела ни некој, некаде да пише нешто за него. Ама и нормално дека нема да пишат кога сите знаеле каков е па не го ни гледале, само јас се зафркнав. А викам ајде, комедија, сигурно е добар. Лелее, се каам што потрошив два саата на него. Требаше и да претпоставам според глумците, ама ајде бидна.

    Јас ни 1/10 не му давам. Компир од мене. Доста му е. |(

    [​IMG]
     
  14. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    [​IMG]

    Да не должам многу, приказнава оди нешто во стил мајка и ќерка, живеат во една куќа, но во меѓувреме мајката се заљубува во еден човек и тој се почесто почнува да ги посетува. Но, во меѓувреме ќеркава исто така како на некој чуден начин да е поврзана со него.
    Мене искрено ниту на крајот не ми стана нешто совршено јасна соддржината.
    Но барем е неочекуван и изненаден. Како и да е, вреди да се погледне за оние кои се заинтересирани за филмови од психолошка природа. ;)
     
  15. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    949
    Пол:
    Женски
    500 Days of Summer :)))

    Најдобар филм што сум го гледала и би ви го препорачала да го гледате дечково е заљубен у неа а она го свиѓа исто ама не сака многу озбилна врска и понатаму гледајте го преубав е .. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      16,8 KB
      Прегледи:
      190
  16. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Parental Guidance
    [​IMG]
    Одлично филмче за релаксација и опуштање.
    Били Кристал и Бет Мидлер си ги сакам, сакам да ги гледам, премногу ми се интересни. Одлична актерска екипа, само ми фалеа повеќе смешни сцени.
    Се работи за баба и дедо кои ги немаат видено своите внуци скоро една година и кога нивната ќерка ќе ги праша дали сакаат да ги чуваат за една недела тие ќе се согласат. Има интересни и смешни сцени.
    7/10
     
    На A-j-a и Hipster им се допаѓа ова.
  17. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Hell Baby..
    Занимлив наслов, ветува добро хорорче. Онака, за размрдување.
    Ама, за по катастрофален филм не знам.
    Актерска екипа..ужас. Јас подобро би изглумила :D
    Се тешам дека најверојатно е некоја пародија, ама ни за тоа не е доловена поентата.
    Залудно потрошено време.
    Двојка се сели во друга куќа и им се случуваат некои 'страшни работи'. Жена е бремена, со близнаци, од кои едното е ѓавол..

    Оцена, 1/10.
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      4,4 KB
      Прегледи:
      432
  18. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Vile

    [​IMG]

    ... добра идеја, но ужасно спор развој на настани, што го правеше досаден.
    Башка, големи пропусти во фактите, и многу,многу нелогични сцени.
    Не е најлошиот филм кој сум го гледала, ама е просечен... Сепак, ако ви се гледа добар хорор, скокнете го овој.
     
  19. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Го гледав филмот по твоја препорака, стварно е добар!
    оценка од мене: 7/10
     
    На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. annichka0

    annichka0 Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Frozen го гледав вчера, прекрасен филм,анимиран но многу интересен.Се работи за Елса и нејзината сестра Елса е кралица со натприродни моќи за лед,снег и замрзнување..