1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација или бричење на интимната зона?

Дискусија во 'Тело' започната од Slatkica, 18 јануари 2010.

?

На каков начин ги отстранувате срамните влакна?

  1. Депилација

    448 глас(а)
    46,4%
  2. Бричење

    473 глас(а)
    49,0%
  3. Не ги отстранувам

    45 глас(а)
    4,7%
  1. filipina1

    filipina1 Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    здраво да ве прашам дечко ми сака да се помине со обична машинка за шишање/бричење бидејќи нејќе депилација па ме интересира дали би почнале да му растат погусти влакна со машинка и каков ефект има со неа ??
    благодарам
     
  2. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Здраво, ме интересира дали е добро за прв пат "долу" со брич? Страшлива сум за да пробам поинакви нешта а и имам нежна кожа башка мислам и дека сум сеуште мала за депилација а и мајка ми не ми дозволува. А лето неможам да си облечам купаќи се ми се гледа.. :^)
    Ако може некој да ми каже инструкции како да се обидам каква крема да ставам пред,после етц :emo:
     
  3. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.945
    Допаѓања:
    30.781
    Пол:
    Женски
    За прв пат ти препорачувам со брич.Како што викаш,дека имаш нежна кожа и не би требало да одеш на депилација.
     
  4. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162

    Никако со брич,само ќе ти се згуснат,ќе ти растат дупло побрзо и кога ќе растат ќе те чешаат премногу!!
     
  5. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски

    Девојчето убаво си кажува дека и мајкаи не и дозволува депилација пошто е мала. Така да нека и се објасни тоа чим бара инструкции за бричење.

    Јас ниеднаш не сум била на депилација на интима од причина што ми е страв, имам препонска операција и ради раната ми е страв со восок тегнење, некоја беља да не напраам. Плус имам многу нежна кожа осетлива на инфекции и си имам проблем со тоа така да во домашни услови се средувам со брич само.

    За инструкции не знам посебно. Пред да почнам со топла вода убаво се мијам за да се отворат порите, нанесувам гел или сапун или крема веет зависи што имам и со бричот си вршам работа. Прво од напред па усните и меѓу нозете и на крај накај анусот. Мазно чисто после тоа си ставам Нивеа крема не прегибните делови да не ми се ствараат брумчиња и толку.
     
  6. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Девојчето има 16 години,не дека е мала за тоа.И јас имам препонска операција која што е зарасната години наназад и не би сфатила како би се направила инфекција на нешто што е оддамна зараснато.

    Мој совет до тебе е да отидеш,нема ништо да изгубиш сигурна сум.Само што ќе бидеш месец дена на раат,ќе ти се оретчат а и ќе имаш мирна глава а најмалку инфекција да фатиш.(ако посетиш салон кај кој што се користи восок за една употреба)

    Јас иако имам 21 година,да ме види мајка ми дека се бричам има да ме убие,она беше таа што и првпат ме убеди да одам на депилација.:lol:
     
  7. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Последен пат се направив со брич. Си го повратив мајчиното млеко што го имам цицано ;(
    Се нафрлав на препони ко ненормална. Уште неможам да се опоравам.
    Нејќе да ми текне уште еднаш, ќе зафрлам и брич и се! :sweat:
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Можеби си правела груби движења со бричот. И мене ми се случувало така, но во последно време еве не знам колку пати сум се поминала со брич па не сум се нафрлала со бубулички и црвенила, а имам многу осетлива кожа.
     
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Никакви груби движења немаше. И мојата кожа е препрепреосетлива, па ќе барам друго решение дефинитивно, ме чешаат препоните ептен..Еве денес прекина малце.. Ќе почекам уште некој ден и ќе пробам со крем или нешто друго, не се брзам :)
     
  10. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Па веќе долго време само се депилирам доле. За брич не сакам да слушнам. Освен што се нафрлувам и многу чеша. Со депилацијата сум раат цел месец и плус ми се изретчени влакната. Колку почесто одам, толку помалку ме боли.
     
  11. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.756
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Пробај со оваа крема од афродита 50 мл , специјално е наменета за интима, лице и пазуви.Немој да купуваш на веет. :) :)
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали има и други креми од истава фирма? Дека на камилица сум алергична и не сакам да ризикувам :)
     
  13. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269
    За колку време од прилика е мазна кожата со кремата од Афродита? Колку време ке бидам раат без влакна? Бидејки до сега немам користено крема за депилација и незнам :)
     
  14. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.756
    Пол:
    Женски
    Има креми , ама колку што се сеќавам сите беа на база на камилица :| :o .Денеска си купив јас :) и кога се намачкав имаше иста миризба како веет што мирисаат , а и имав благо црвенило.:/ Така да земи си веет , немој да ризикуваш со оваа.:)Само биди претпазлива кај малите усни :!: кога ќе ставаш од кремава.И секако прво стави мала количина од кремава , па по 5 минути измисе.Ако во следните 24 часа ти се појави црвенило и чешање немој да ја користиш кремата.:)
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Veet само за под мишки секоја недела се бричам по бањање.
     
  16. iprincess5

    iprincess5 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Имам 12 години и сакам да си ги отстранам влакната,но незнам како.Сакам да пробам со брич,но сеуште незнам..Што да направам?
     
  17. Ruzica00

    Ruzica00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    172
    Зошто на 12 години имаш потреба да ги одстраниш влакната од интимната зона?
    Ако ти е за на одмор, разговарај со мајка ти, отидете заедно да ти направат депилација само на бикини зоната.
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас се средувам со брич, не ми е тешко. Сум била на депилација али не ми прави ништо разлика. И вака и така.
     
  19. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    После депилација со крема, пример со Veet, растат повеќе и поцврсти влакната, исто како со брич или си растат исто како и пред тоа? :?:
     
  20. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Јас суканици си направив доле сега лабаво ми е 8) :rofl:


    Шала на страна,се депилирам ама само со крема.
     
    На luci22 му/ѝ се допаѓа ова.