1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со дамки (флеки)?

Дискусија во 'Дом' започната од peperutkaa, 13 јануари 2010.

  1. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    И мене на бел фустан купен од Зара како стоел на жица ми фати точки мали со Р -ѓа , и добра е идејата со циркони , само пишете од каде да ги купам ????
     
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Жени помагајте, вќера си купив ново сако, бело со црна јака, го закиснав во ладна вода со прашок и сега кога го извадив се шокирав, од црната јака се исфлекало целото сако, со светло црно-кафеави флеки.Ќе умрам, ставив вениш не излезе, кажете ми чаре итно оти ќе си умрам од мака.
     
  3. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    Venish ama bas ic ne mi pomogna nitu mene i ne sum zadovolna. Ima edno vo tineks kesice okolu 100 den. za vrakanje na prvobitnata boja na alistata. Zab kak ose vika. Probaj so toa .
     
  4. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    И јас тоа го забележав кај венишот, скап детергент, но не помага.
    Тоа новото го немам пробано, има како стик за мали дамки тоа да не беше до кај 100 денари, а другите поголемите детергенти од овие беа поскапи.
     
  5. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Несакајќи ми прсна пудра на светли фармерки, ги бришев со влажно марамче и излезе малку, после тоа мајка ми ги переше и пак остана една кремова линија. Не се познава до толку, ама сепак ми смета.
    Како да ја отстанам? Ептен светло кремова боја има, едвај се и познава ама зошто па да ја има. :D
     
  6. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Со тек на перење ќе исчезне,јас обично ролките си ги правам со пудра,и после едно перење не искача бас,ама после 2-3 ќе се исчисти. ;)
     
  7. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Општи прашања

    Како да исчистам мастило од пенкало на бела волнена блуза?
     
  8. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    help.како да исцистам дамки флеки од кревет платно е има ли средство за стари дамки??
     
  9. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Во Веро видов некое пенкало за отстранување дамки,нешто како итен третман за дамки кога сме излезени/на патување и сл. го имате ли употребувано?Дали е ефикасно и корисно?
     
  10. blue-diamond

    blue-diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    33
    Значи имам флеки како испрскано по бела мајца и тоа од прашокот за перење, да од тие сините во прашокот, и сега како да ги извадам ?
     
  11. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    мали какпи од фарба како можам да ги отстранам? и дали воопшто можам?
    ии восок ми капна на тепихот.. има за него лек? :?: :)
     
  12. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Синојќа кога бев испадната сум седнала на смола,и тоа на новите фармерки нема ни 1 недела од кога ги купив :@ многу се нервирам да не знаете како може да се отстрани,мали точки се ама па многу се забележителни ;(
     
  13. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Јас би пробала со весник и пегла, може ќе излезе нели така се чисти восок, па може и смолата ќе се исчисти :^)
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Девојки, имам светли панталони (пудра боја) кои ми се извалкани и имаат неколку темни дамки. Не знам од што ми се направило така и планирам да пробам да ги исчистам со Арис средството, но ме мачи да не ми останат флеки од самото средство, бидејќи доста се светли панталоните.
    Како да го нанесам средството, директно или да го растворам во вода па да ги ставам малку да прокиснат?
    Имала ли некоја слично искуство? Ептен ми се драги панталониве, не би сакала да ги дорасипам. :(
     
  15. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Zenicki,domakinki...denes koga pustav sareni alista mi zalutala belata rambovka i napravivme belja :@ izgleda edna teget maicka pustila boja i sega belata rambovka mi e sarena.Help!
     
  16. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Стави ја во варакина и потоа повторно испери ја со прашок и стави омекнувач за да не мириса лошо. :)
     
  17. biljana888

    biljana888 Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Помош околу чистење на дамка.

    На фармерките си залепив мастика, ја наседнав на една клупа.
    Мастиката се извади со пегла и весник, но лошото е што остана дамка и никако неможам да ја извадам. Пробав и со снежник, малку се повлече, и синоќа шетавме со пријатели едно друго и гледам дамката повторно се познава.

    Дали некој поискусен во овој оддел знае што да пробам, како... нешто то би ја отстранило дамката.

    Фармерките ги платив скапо и ми се омилени, така да се надевам ќе се најде некој што ќе помогне.

    Фала многу однапред... поздрав
     
  18. cinderella93

    cinderella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Помош околу чистење на дамка.


    пробај со Aris, мислам дека го има скоро по сите маркети, а навистина е од голема помош :)
     
  19. biljana888

    biljana888 Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Помош околу чистење на дамка.

    Пробав со тоа, небиваше.. пробав и со снежник, дамката малку обеле, но по повторно носење на фармерките, лочката е старото што си беше и е доста приметлива.
     
  20. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    На омилениот корсет имам флека од секундарен лепак и тоа баш напред на видно место. :swear:
    Со што би можела да го извадам?

    Перено е 3-4 пати, имам пробувано со гребење и неќе. Не знам кај ми биле очите и што сум правела во него облечена со лепак в раце :fubar: :fubar: