1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

  1. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    сакаш да ми кажеш дека и после 3 години имаш флеки по лицето?
    а правеше третмани за чистење на флеките?
     
  2. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    значи вака да не се разбереме погрешка...почнав да одам кај неа и нели се што имаше од под кожа ми извади арно ама..после тоа се прават лузни и флеки на лицето ..некои се стварат од самата акна а некои од стискањето...така да во почетокот беше се во ред..за лузните ми даваше само креми за лузни и кога одев ми правеше само обични тремани...и викам ај можеби нели треба подолг времнски период за лузните но ништо таква сум со лузни 2 год се разочарав ептен и барав друго чаре и мислам дека го најдав...и сега одам во дерма плус ми дадоа терапија каква што треба еве веке 20 дена ја применувам и сум задоволна многу..ти беше ли кај неа и што ти кажа...ако те интерсира нешто повеќе пиши
     
  3. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    да, идам кај неа. правев форези, сега треба третмани за флеките. ми даде крема керакнил за навечер, со овошни киселини, па ке видам како ке биде.

    ти што крема користи? правеше третмани со витамин ц (што ги вика она)?
     
  4. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    правев се и фореза и абразија...и разни разнииии креми...на секое одење ми даваше разни креми...никакво подобрување..немам ништо протв неа..за лузни се прават други третмани на пр.хемиски пилинзи и ред други а не само обични..само изгубив време и пари кај неа..немам ништо против ама...и како се вика третманот за флеките што ке ти го прави?
     
  5. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    мислам ми рече фореза со витамин ц на местото на флеките, а таму каде што имам бубуљичка само ке ми ги стисне. јас така ја разбрав.

    а како се со цени таму каде што одиш сега?
     
  6. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    кај николина секој третман ми го наплакаше по 900 ден...е сега одам во дерма плус во аеродром...ми напарави хемиски пилинг 1500 ден за обновување на кожата..и пијам терапија капсули церин и едни др се викат акнотрен...и веке по 20 ден имам резулати...задоволна сум...и ссега од следниор месец ке ми прават тремани за лузните..
     
  7. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Гледам дека имаме ист дерматолог, можам да кажам дека сум презадоволна, пред година дена имав сериозно проблеми со лицето, сега е целосно средено и одам на 1-2 месеци на дермоабразија. :)
     
  8. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    се надевам и јас на добри резултати ..еве сега месец време сум под терпијата и одлично ми оди..па останува само на времето...а ти snowbell ја пиеше ли терапијата...
     
  9. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Јас имав доста лошо лице,каде не отидов,др.Коста веднаш ми даде Роакутан и ги пиев 6 месеци. Инаку и јас сега пијам Церин за намалување на мастење на лицето и користам крем со АХА киселини навечер. Што пиеш Роакутан не се секирај, за многу брзо време лицето ке ти стане стакло,само треба да ставаш доста хидратантна крема. Ако ти остане некоја лузна можеш да правиш дермаролер за да ти се измазни лицето.
    поздрав :)
     
  10. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    пијам акнотрен и церин и навечер еден крем еуцерин...
     
  11. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Да си се пожалам и јас....лицето не ми е лошо за гледање со пудра ,ружче и маскирам некако,но не е и добро имам подкожни ,флеки и некој кафенки точки една две под окото и носот,а башка и пушач сум.Утрово гледам на вебклиника попуст во Дерма медика за третман набројуват што има се и од 5000 попуст на 2000 без размислување уплакам и од прва се решив одам.Повратниот меил закажете консултации со д-р Пешиќ или д-р Тодоровска.Се јвив за во сабота се договоривме и најпрво да се виде лицето.Ординацијата била во центар кај соборниот храм.
    Прашањето ми е дали некој од вас е била какви резултати има ,колку сте задоволни.
    Можеби ја избрзав работата но општо во животот никогаш не бројам до три.
    Ке ги прежалам 2000денари.
     
  12. Lovely000

    Lovely000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво

    Да ли некоја од вас има одено во ординацијата Меа Медика кај Марика Николовска?
    Какви се вашите искуства?

    позз :) :)
     
  13. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски

    Лично јас не ја препорачувам, мене не ми помогна, има погрешен пристап жената, на други може им помогнала. Јас топло ти ја препорачувам Николина Лазаревска - Медикоз од Скопје. Проверено и докажано ;)
     
  14. Lovely000

    Lovely000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    А да ли работи Николина со сини картони ?
     
  15. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Не, само плаќаш 300 денари за преглед и после секоја контрола ти е беспалтна.
     
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Може повеќе инфо за неа?
    И дали роакутан терапијата може да има негативни ефекти?
     
  17. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Роакутанот е изотретиноин( дериват на витаминот А) и се дава во случаи на каде што акните се прилично лоши а предходно ништо друго не делува. Терапијата нема никакви негативни ефекти ако пациенто е здрав- се прави крвна слика прво. Роакутанот ги суши лојните жлезди и на тој начин ги решава акните.Само мора да се погоди дозата од стручно лице-дерматолог. Конкретно мене само роакутанот ме спаси т.е докторот каде што одам. :)
     
    На xxAngelxx и presiosa1 им се допаѓа ова.
  18. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    јас немам некои поголеми проблеми со лицето ,но во последно време имам се повеќе црнки. Па ме интерсира каде поточно во аеродром се наоѓа дерма плус. И колку е обичниот класичен третман кај нив.
     
  19. Kalina.ger

    Kalina.ger Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Феминки, ве молам за помош. Знаете кој дерматолог има искуство со розацеа/црвенило? Немам ни црнки ни акни ама црвена сум како домат и имам видливи капилари/пустули. Грозно изгледа без пудра, а и со пудра нерамната текстура на кожата ми се познава. Отидов во дерма медика ми го утна третманот ептен, ми се чинеше прв пат слушнала за проблемов мој. Па сега сакам на испробано да идам. Ако некој има слично искуство и дознал за добар дерматолог, нека ми пише, мн ќе бидам благодарна, па ќе споделам знаење.
     
  20. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    дерма плус се наоѓа позади тц Бисер во зградите...цените се од 1000-2000 класицен третман зависи од состојбата на лицето...