1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

САБА - Средношколска академија за бизнис администрација

Дискусија во 'Образование' започната од kosmodiks, 4 февруари 2013.

  1. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
  2. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира во Битола, како е и колку се плака годишно, малце повеке за школово дека далеку ми е живеам во Ск ?
     
  3. SlAtKi4ka.SlAtKi4ka

    SlAtKi4ka.SlAtKi4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој колкава е школарината во САБА?
     
  4. posebnichka

    posebnichka Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Средно училиште

    Дали некој има учено во приватното училиште САБА, колку е школарината, дали има интернат кој спаѓа во износот на школарината?
    Ако некогаш имате учествувано на некој натпревар по информатика за осмооделенци, ве молам пратете ми некои примери за прашања или сл...

    Ве молам што побргу, на брадучедка ми и требаат информациите...
    TNX... :*
     
  5. Sandra95

    Sandra95 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    ја сум во саба веке 3 години и школарина е 1800 евра сеа имаме и попуст
     
  6. Sandra95

    Sandra95 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    имаш саба и во скопје над драма кафе во центар на улица македонија
     
  7. UltrasGirlMKD

    UltrasGirlMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    Иако е стара темава,сакам да надополнам нешто :?:
    САБА слушнав дека од оваа учебна година ке се отвори и во Штип,а уписите се почнати од Април и траат некаде до Јуни мислам.
    Паралелките се од 10 до 15 деца и се учат 6-7 предмети со по 5часа дневно...Барем така прочитав на флаерот и на страната на САБА :geek:
    И нешто најважно што дознав е дека се плаќа 1200евра,доколку отидат заедно 2деца без разлика дали се во роднинска врска,другари или слично ( важно е двајцата заедно да отидат ) се плаќа 1000 годишно може и на 12 рати,а за оние кој се одлични ученици и имаат награди,дипломи и незнам што САБА им дели стипендија т.е. 4години одат бесплатно на приватно училиште,мене ми е жал што ја пропуштив оваа златна прилика,но тие кои што се добри ученици и имаат финансиски средства нема да погрешат ако се запишат многу добро средно училиште е,јас имам 2-3 другари од Битола кои што учат таму во САБА-Битола и се пре-задоволни :)
     
  8. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Ова "школо" не би го препорачала, а ниту би запишала свое дете.
    Не би да навлагам во структурата негова и организацијата, како и кадарот, ама познавам луѓе кои учат/учеа тука, и истите се запишаа во САБА како последен воз за средно образование да им е.
    Некој што неможел да помине година во едно од послабите државни средни училишта, друг како избракан од државното средно училиште, трет во потрага по социјализација и дружба која не ја пронашол помеѓу 300 деца во државно средно училиште.
    Ова се само примери за кои лично знам, не се рекла казала.
    Кога веќе имате желба да се запишете во приватно средно училиште подобри опции ви се Нова, Англо-Американското училиште, Јахја Кемал.
     
    На kajl и Dvolicen им се допаѓа ова.
  9. moniangel

    moniangel Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Има такви деца, но не се сите такви, јас планира да се запишам тука бидејќи мојот братучед учи тука и е многу задоволен,добро тој е со стипендија и ми кажува дека односот ученик професор е перфектен,не ти се дерат можеш да ги контактираш на фб,скајп,и-меил па дури и на телефон, професорите се однесуваат пријателски, па дури се подобри и од твојот најдобар другар. Еве една случка,го напушти девојка му на братучед ми што беа заедно 4 години, и тој беше цел такво избезумен, не зборуваше со никого а на часовите таму во Саба секогаш бил расположен и таа една професорка го викнала и го прашала што е проблем кога и рекол што е таа му објаснила се убаво што да направи,и му дала неколку совети. Па ај ти види дали во државно некого го гајле дали ти раскинале! Саба е најдоброто училиште според мене, а и јас разговарав со една професорка во Саба,на телефон на братучед ми што му предава му рекла дека можам слободно да се јавам и се јавив и се убаво ми објасни што како. :)
     
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    update некој со инфо за темава?
     
  11. ataneR

    ataneR Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    Да и мене ме интересира и керка ми сака таму да оди па ме интересира некој да не знае да каже нешто повеке на пр. има ли превоз до другите градови (бесплатен ли е),колкаво значење имаат дипломите во стипендијата,колку чини школарината,книгите,опремата...?
     
    На SaskaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SaskaQueen

    SaskaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    10
    Пријател работеше таму пред 3-4 години. 1500 евра мислам беше годишно, може и на рати. За книите не знам, мислам дека он користеше копии исто како учениците.
     
  13. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Има ли некој запишан ? Дали уште може да се запишат ученици ?
     
  14. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Имам исто мислење како некои членови тука. Во приватно училиште (исклучок нова, од кадешто навистина излегуваат со знаење и имаат големи шанси за студирање на квалитетни странски универзитети), знаење не се стекнува. Идат ученици на кои не им се учи.
     
  15. Kalinayy

    Kalinayy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво. ;)Имам неколку прашања околу ова школо (САБА) :)Колку чини годишна школарина и на колку рати се плаќа? Колку е возможно да се влезе со стипендија (се тражат дипломи од секакви натпревари или само од државни)? Која е разликата меѓу ова приватно школо и државно школо? Има ли екскурзии? Колкава е можноста за студирање во странство(кои се предностите, за разлика од државно школо)? Благодарам :l:
     
  16. Dimitar12345

    Dimitar12345 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Знае некој колку ќе чини школарината за 2020/2021? Многу ме заинтересира училиштево.
     
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Бегајте од школово.Жива глупост е. Само снобови и разгалени детишта. За 1500 евра годишно не вреди! Или чувајте си парите или одете во друго приватно школо. Катастрофа се САБА. Учат од понеделник до четврток, распуштено и лабаво, книги немаат некои скрипти им даваат, едвај има деца за 1 паралелка и ги шетаат ваму таму. Ако сте ученици со добар просек барајте друго место за остварување на амбициите, многу повеќе ќе успеете.
     
  18. usernamenotfound

    usernamenotfound Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Знае ли некој колку чини школарината за 2021/22, планирам да се запишам во училиштево, ве молам ако некој има учено таму, учи, и сл. нека каже, Благодарам однапред♡
     
    Последна измена: 17 јануари 2021
  19. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Iskustsvo so Saba. Sostav na deca...Dali se steknuva znaenje