1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обичаи и адети за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 29 август 2012.

  1. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Може нема да има видлив белег од цигарите,ама ако тие што ги земаш ги пушиш секако му правиш здравствени проблеми на бебето,од тоа треба повеќе да ти е страв.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Сите што имаат белег на телото и кои сум ги прашала, ми имаат кажано, мајка ми украла цвеќе, овошје...било што и ја има формата на украденото белегот. баба ми викаше дека ако краде треба за газ да се фати, за да биде таму белегот. Ама се ова се бабини деветини .)
     
  3. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Мајка ми кога била бремена скинала сливи од дворот на комшиите и се фатила за газот. Кога сум се родила сум имала белег, ама ако некој прашал од што е си кажувале и ми исќезнал белегот. барем така ми има кажано мајка ми :)
    Не можеш да знаеш точно дали е вистина или не е. Како да кажам :?:
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Бремена жена не смее да краде ?!

    И јас навистина незнам дали е точно ова,ама еве во фамилија имам две случки, една е дека баба ми крадела сливи додека била бремена со мајка ми и мајка ми до ден денес има како слива на едната нога, исто нејзина втора братучетка мајка и крадела јагоди и се фатила за раката и сега од внатрешната страна на раката на подлактицата има лузна во форма на јагоди :) :D :D
     
  5. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Мајка ми додека била бремена со брат ми скинла јаболко од дрво од комшии и како што ми кажувала она толку и била слатка јаболката што направила како малите деца,се фатила за стомак и рекла мммммм :lol:
    Брат ми има белег на стомакот во форма на јаболка,меѓутоа не се познава многу,само мааалку му е потемна кожата на тоа место.
    И друг случај...мајка и на другарка ми имала украдено слива и се фатила за коса,девојчето има еден дел на косата кај што и е црна,а природната коса и е смеѓа.
    Сепак има некоја вистина.
     
  6. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Имам слушнато а дали е точно незнам, викаат додека да наполни бебенцето 40 дена ако мајката се сети од каде има украдено пр:јаболо и го врати во дворот од каде го украла белегот ке исчезне од кај бебето , имам слушнато дека се повлекувал белегот ,немам вакво искуство, додека бев бремена со син ми во продавноца толку многу ми се прејадоа рибизли а не бев во можност да купам скинав едно зрнце од стрв хахах и му велам на мм памти ако бебушка има нешто да вракаме рибизли хахах но ете нема никаков белек бебушка :D
     
  7. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Не се вика не смее да краде,туку пред да се земе нешто прво треба да се праша сопственикот на тоа.
    Еве пример баба ми кога била трудна со тато поминувале покрај некоја куќа каде што имало муренки\црници и баба ми зела од нив и се фатила за нога,и тато има тука белег.
    Сум слушала така кога ќе земеш нешто без да прашаш прво требало да допреш со рака што го земаш нештото на земја,па после да го јадеш и да се допираш по телото. :rofl: :rofl: :rofl:
     
  8. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Озбилно постојат жени зрели за да бидат мајки кои што веруваат во ова ?
    Мислам, сериозни сте ? :^)
     
    На Spidy, sweet-star, calliope и 3 други им се допаѓа ова.
  9. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Ниедна жена и ниеден човек не смее да краде. :D Во случајов со цигарите, дали ќе ги украдеш или не, сепак не е добро за плодот.
     
  10. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Да да феминки, тетка моја има на ногата цееееел грозд. Зрната од горздот се многу многу прецизни. Како нацртан. И над него има мало ливче лозница.
    Мајка ми изгледа кога ме носела мене и украла се фатила измеѓу газот и ногата, па тука на спојката имам нешто ко белег, мнооогу бледи црти на кајсија, или слива...таква форма. :D
     
  11. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Бремена жена не смее да краде ?!

    И јас сум запознаена со тоа......сега не знам колку е вистина колку е мит...Познавам пак една жена што отепано глушец додека била бремена и девојчето кутрото на самиот образ има глушец и тоа со убаво дефинирани форми и дури и со влакна целото обложено,прав глушец.....загреотка девојчето цел живот го носи тој белег... :^)
     
  12. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Бремена жена не смее да краде ?!

    Страшно ова со глушецот...и не убо, да не речам грозно :puke:
    Јас со сигурност знам за тетка ми- таа кога беше бремена свесно украла од комшиите јаболко и намерно се почешала за Г.з за да провери дали е вистина(затоа демек на скришно место).
    Испадна ВИСТИНА! Ете брачед ми си има јаболко на г.зот (ама ретко кој му го видел) :lol:
    ...а една другарка пак има белег на надусниците - вишни. Тоа е како некоја розевкаста неправилна форма над устата и кога цветаат вишните во пролет станува белегот црвен. Лошо изгледа навистина!
    А сестра ми има белег грозд на внатрешната страна на надколеницата- не е страшно, мал белег е ама голема кражба на мајка ми!
    Бремени жени- не крадете- си ги жигосувате децата за цел живот! :!:
     
  13. Medea

    Medea Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Бремена жена не смее да краде ?!

    И јас мислам дека воопшто не трба да се краде, или доколку имаш потреба од нешто чесно да си побараш, кој нема да даде на бремена жена. Јас знам за еден пример, мајката кога била бремена од кај бретучедите украла златно срце и сигурно се има допрено на темето од главата, па детето сега има целосно исцртано срце на темето на главата и на тоа место дури и не расте коса. После кога виделе дека детево има срце на главата ја прашале дали има украдено нешто во таа форма, па таа си признала дека украла златно срце и го вратила амадетето сеуште има срце на главата. Интересно и необично е да видиш такво нешто но не е убаво да се краде.
     
  14. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Бремена жена не смее да краде ?!

    А ова се важи за оние што во бременоста посегнале по алат кој припаѓа(л) на друга жена?
    И кај е најпогодно да стои таа форма на белег, освен на чело?
    Фала.
     
    На Mama25, bittersweet, LoOnyD и 2 други им се допаѓа ова.
  15. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    не најдов соодветна тема па затоА тука ќе прашам, јас за овој адет незнам ама може навистина тука во скопје го има, свекрвами вечерва фино лепо ми нагласи дека мајками требало да му стави нешто златно на синми кога прв пат ќе го види, па ме интересира дали навистина тој адет постои тука бидејќи јас од каде што потекнувам тоа го нема
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ние сме од Скопје, јас за таков адет незнам. Прв пат кога ќе го видиш бебето се остава по некоја паричка или ептен блиските нешто златно. Но никогаш не сум слушнала дека баш бабата од страна на мајката мора тоа да го направи. Напротив двете внучиња од сестра ми кога прв пат ги видовме оставивме ние пари (малку повеќе пари дека ептен блиски), а другиот дедо т.е свекорот на сестра ми им оставаше некои златници кои ги имале во фамилијата од многу одамна и ги пренесувале неколку генерации така.
     
    На mila25ve му/ѝ се допаѓа ова.
  17. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Јас знам за сребрено париче, не за златно
     
  18. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    да ти кажам и јас прв пат слушам за ваков адет :?: ,со оглед на тоа како пример да ги земам моите родители што се по потекло стари скопјани,ова повеќе ми наликува само наметнување и давање обврска на друг човек.
     
    На mila25ve и ddevojce им се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Знам дека за злато се фаќаат кога кечујат убава вест, дека кога првпат ке го видиш детето му даваш паричка, ама дека е обврска не знам. Мене дедо ми како и на сите негови внуци, без разлика дали се од ќерќи или синови, на сите ни даде златник, но тоа беше по негова желба.
    Нема никаде обврска мајка тизлато да купуа за бебето. Ти кажи и дека кај вас адет е свекрвата да ми даде три златник, па нека си ја чука главата.
     
    На mila25ve и artemidis им се допаѓа ова.
  20. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    dokolku se seti majkata od kade ima ukradeno I sto ima ukradeno ako toj predmet go vtadi dodeka bebeto da napolni 40dena se povlekuva belegot kerkami isto taka imase grojze na obravceto maz mi kupi grozdag go ostavi od kaj go imav zemeno I eve belegot ne postoi se iscisti izvinete za katinicata