1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски


    kazi mi kaj ke pravis in vitro???? uste neznam i ne sum zakazala.neznam kaj da odam???
     
  2. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Не зивеам во Македонија :|
     
  3. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Денес бев на лекар за консултации и ми рече да одам пак дури на 8ми мај а до тогас да продолзам да ги пијам таблетите за контрацепција! е сега до 8ми мај точно 4недели, значи ке треба да ги пијам 28дена!!!! се прасувам дали е тоа нормално? :?: ја усте сега почнувам да лудам со напнатоста, веројатно од хормоните, а па до тогас ке скренам со памет :x утре ке одам да правам ХСГ и ке одам сама и сум толку испаничена, незнам како ке поминам! вазно усте сега сум толку многу нервозна, напната, само по доктори секој ден ме пракаат на разни испитувања незнам како ке заврси сето ова! дај бозе да успее, да ми се исплати целава мака! поздрав девојки
     
  4. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Aјде Lori :) ,сега највеќе треба да си самоуверена ,сигурна и убедена дека мора да биде :angel: јас стално се држам до една теза дека упорните добиваат.
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Весник, не знам од каде си и каде можиш да одиш... но ако имаш можност те советувам да одиш во Плодност кај др.Таше поздрав ;)
     
  6. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Normalno e da gi pies 28 dena, (i jas gi piev tolku) ke gi prekines i posle den-dva treba da dobies menzis.
     
  7. ani.g

    ani.g Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    7
    Ајде со лесно не се секирај за таблетите нормално е да се пијат од 21 до 30 дена зависи кај која жена како делуваат! За хсг и јас отидов сама кај толевски го правев и иц не ме болеше ми ставија само една инекција ама ни лежев ни ништо си отидов одма дома!
     
  8. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Ја сега се вратив од болница, ми правеа ХСГ и ми правеа биопсија, ама не од грло од матка туку од матка! ми рекоа веднас дека имам проодни канали и дека е се во ред! инаку траесе дали и 10минути ама болесе бајаги :worried: поготово кога ми земаа парче од матка три пати крц крц !станав и одма дома дојдов, сега само малку ме боли, дури и не ме боли веќе! инаку не ми дадоа никаква инекција нити пак анестезија некоја, сега треба да одам за две недели и ке ми дадат сема за инвитрото! Со Господ напред, тој е семоќен, се надевам ќе направи чудо и за мене и за сите вас сто копнееме да станеме мајки!поздрав девојки и фала ви на поддрската :*
     
    На volsebna, ani.g, SimonaTino и 2 други им се допаѓа ова.
  9. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    ајде Лори, ке биде, со господ напред!!! инаку јас добив, и понеделник ги праќаме документите во фондот за инвитро. Е сега ако може оние кои се поискусни да ми кажат како оди процедурата, за колку време се одбрува ваучерот? Ги имаме сите потребни документи ХСГ, сите брисеви не постари од 6 месеци, крвна слика исто не постара од 6 месеци, 4 неуспешни инсеминации, ХИВ тестови за мене и сопругот исто не постари од 6 месеци, ПАП тест (треба да го земам понеделник) и спермограм исто не постар од 6 месеци. СО овие документи се оди во фондот? ДА не испуштивме нешто... И како оди понатаму процедурата? Се надевам дека за 2 месеци ќе ми биде направено инвитрото, ли брзо е? позз до сите
     
  10. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ти требаат два спермограма од различно место и важат една година.Исфотокопирај ги сите таму да ти стават печат зашто ги задржуваат оригиналите а со фотокопија идеш во клиника.А за најкасно 20 дена ќе имаш одговор
     
    На volsebna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    а кој треба да стави печат на фотокопиите?
     
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Печати ке ти стават во фондот за здравство.
     
  13. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Едниот тест за спермограм задолжително направен во државна болница и гледам не си пишала хормонален статус на трети ден од мензис.
     
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ние имавме од систина,ремедика и авицена спермограм значи не од клиника и ги примија документите ништо не ми кажаа а јас ги поднесов пред 4 месеци документите и одобрија без никаков проблем. Нека си проба она не би требало да ја вратат.
     
  15. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Имаш право srekice, нека проба со тие што ги има, сигурно нема да направат проблем, иако тие таму ни самите незнаат што бараат и што сакаат точно да им предадеме! Јас кога бев на гак кога се распрашував за документи специјално за спермограмот ми напоменаа еден да биде кај нив направен и дури самите таму одма ни закажаа термин за кога да отиде сопругот (зошто јас имав од Систина и Ремедика).
     
  16. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Мене сите ми викаа као од авицена не ги примаат спермограмите невалидни биле а баш напротив нивните се токму според стандардите.И се јавив во фонд ми рекоа може и на страната на фондот пишува два различни спермограма од лабараторија која има дозвола за работа од министерство за здравство.Ние немавме време за чекање па затоа не правевме во клиника инаку нај евтин на приватно е во авицена 1200 ден. Ајде со среќа што побрзо да ти го одобрат ваучерот.Јас чекам резултати од испитувањата и во јули пак ке пробам ваљда ке биде трета среќа
     
  17. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    благодарам, да имаме 2 спермограми, едниот е нов, од Органџиски Штип, другиот е постар од 1 год и е од систина, ама колку што прочитав треба само едниот да е нов...и не пишува дека едниот треба да е од државна клиника... и да,не напишав имам и хормони од 3 ден
    Се надевам дека брзо ќе ми го одобрат ваучерот, јас мислев се чека по 2-3 месеци, супер ако е толку брзо
     
  18. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски

    стручен е,ама колку многу е направен материјалист,прво прашање му е кај работиш и дали си преку фондот.На мои блиски му рече шо фајде имам јас од вас,немам пари јас од вас,вие сте преку фондот.Ужас! Ако е и Лазаревски како него или Петановски тешко мене.
     
  19. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    закажав кај Др.Лазаревски во систина дури на крајот од месецот.
     
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    И јас сум кај Лазаревски сега.Бев прво кај Петановски ама после два неуспешни обиди се префрлив во Систина и иако делува по ладен Лазаревски имам мислење дека он ке го реши проблемот.Инаку извадив вчера крв за кариотип и ми рекоа за три месеци резултати.Весник мислам подобар избор ти е лазаревски ,дај боже да ти успее од прва.