1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    мислев некој друг освен Брезовиот ама сепак фала ;)
     
  2. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    шалма од јагода :)
     
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Коприва, алкалоид, и тој е убав, и тој потикнува раст на косата, и плус еве јас веќе некое време се мијам со него, мнпгу помалку ми се мрси, и по убаво ми застанува косата, ко посредена ми е. :?: Доста со вакви такви шампони во кои нема ни пола тоа што пишува на опаковката :) Старото си е старо изгледа.
     
    На Scarlet88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Да во право си Катенце, јас го користам брезов шампон, и косата, не ми е толку сува, не ми лета, и изгледа посредена :) ! Добри се овие комунистичкиве шампончиња...хехе!
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    а може ли шампонот без Б6 ампулите да се користи ? :)
    само шампонот и рицинусовото масло ? A и рицинусовото масло се става на врвовите или на коренот зашо кај некои пишува на врвовите некои на коренот ... ?
    :) :)
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Еве Лилитка пишува дека џабе витамните се ставаат во шампонот, кога нивното дејство се губи! Подобро ќе ти биде да си направиш една маска (ќе си разгледаш по темиве овде која), и ќе си ставаш по една ампула во маската, и после ќе си ја миеш косата! друга варијанта е да си го намачкаш коренот со рицинусово, 1 сат да отстоиш и после да си ја измиеш косата!........Или веќе ако сакаш ептен да се витаминизираш, ќе се намачкаш со маслото, после ќе одделиш од шампонот и ќе му ставиш ампула и со тој дел ќе си се измиеш......................фантазирај девојче, милион варијанти имаш....прочитај низ форумов, има добри совети!
     
  7. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    фалааа :) :)
     
  8. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Јaс од три места најизменично слушнав дека `ЧИЧКОВОТО МАСЛО` (chichkovo ulje) рапидно го забрзувало растот на косата. Го испревртев градов за да најдам, и најдов од Аfrodita малечко шишенце 150ден, ама како за два пати да ставам на косата има внатре. :)
    Вака изгледа (и тоа во природна големина :) ) >
    [​IMG]

    Девојката на внук ми ми тврди дека од тоа и пораснала косата, бидејки беше кратко шишана `машки` пред да почне летово кога ја видов последен пат и сега кога ја видов има подолга коса од мојата :o

    Има некој искуство со ова?

    Čičkovo ulje (Articum Lappa)

    Čičkovo ulje predstavlja uljni ekstrakt suhog korijena. Ima dokazano djelovanje protiv prhuti, prekomjernog opadanja kose i rascvjetanih vrhova kose. Smiruje svrbež i prhutavost nadraženog vlasišta te jača korijen kose pospješujući njezin rast.
    Služi kao antiseptik, "detergent" za masnu i oštećenu kosu jer izaziva znojenje i detoksifikaciju. Sadrži većim dijelom inulin, zatim proteine, eterično ulje, polifenolne kiseline, beta - karoten, tiamin, Ca, P, Fe, Na, K,Mg.
    Ima antibakterijsko i antigljivicno svojstvo. Flavonidi mu daju antiseptičko, antiupalno i tonificirajuće svojstvo, poboljšavaju cirkulaciju krvi.
     
  9. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
  10. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Колку пари е ова?
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Околу 60 денари мислам.
     
  12. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Чичково масло ако има некој користено , нека сподели со нас каков е ефектот .Јас користам рицинусово ,ама чичково немам користено а ме навлече нешто да си купам и да го пробам :)
     
  13. Maturantka

    Maturantka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    1
    Значи ние девојкиве сме способни да направиме се кога за работи за косата или за телото! Кога малку би размислиле не би се мачеле овде да ги читаме сите претходни 43 страни туку би пошле во продавница и би купиле шампон специјално наменет за раст на косата (како Alpecin или Fitoval)... кога ќе ги собереме парите кои ги даваме за сите други производи попрво би купиле таков...
    рицинусово(или чичково) масло + бадемово масло + каков било шампон + ампули + маска за коса + регенератор + изгубено време = многу изгубени пари...
    Ова ви го кажувам од искуство затоа што и јас губев време на вакви работи. Поздрав
     
  14. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Јас го имам користено чичкоото масло и сеуште го користам само моментално правам пауза не сум ставила на корените одредено време..а за ефектот што да кажам..нема којзнае колку голем ефект пошто сум на пауза :wasntme:
     
  15. srnka

    srnka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    За брзо растење на косата конзумирајте секојдневно Ц-витамин, ке се изненадите од резултатот после неколку недели, ГАРАНТИРАМ !!! :) :*
     
  16. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Фала girl1985 ова ми изгледа како поисплатлива варијанта :) Thancks again :*
     
  17. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    феминки слушнав дека од ампулите што ги ставаме во шампоните растеле многу бебешки влакна, кој има користено може ли да ми каже дали е ова точно :^)
     
  18. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    колку витамин ц?
     
  19. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Kosata raste mn brzo so upotreba na k'na!Se proizveduva i bezbojna k'na koja sto ja koristat bas za toa za zajaknuvanje i brzo rastenje na kosata,za onie koi ne sakaat da se farbaat.Pobarajte k;na se prodava na Bit pazar rasprasajte se ako ima bezbojna ne se dvoumete mn brzo raste kosata.A onaa sto e vo boja ja ima crna,kostenliva i crvenkasta.Pa kazete ako nekoj najde bezbojna pozz
     
  20. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    И јас едно време барав безбојна, ама кај нас ја нема! исклучиво во странство по порачка! побарај на нет!