1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. Damiana

    Damiana Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Партнерите секогаш треба да се лечат истовремено, во спротивно, ќе си правите „на ти го, дај ми го“.(го имам ова пишано во некој пост погоре).
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Можеш се да пробаш ама ништо нема да ти помогне ако конзумираш шеќери т.е благо и млечни производи, кандидата се храни со тоа :worried: Исфрли ги скрос од исхраната ќе видиш како ке има подобрување и купи си масло од диво оригано повеке ке ти помогне околу 700 денари е се пие 3 пати дневно во лажичка маслиново масло се капнуваат мислам 10 капки беа ке си видш у упатството и пиеш така веруваj помага многу :hai:
     
    На stela 34 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Да, го знам ова. Затоа и двајцата и се лечиме
     
  4. layla555

    layla555 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Уште како мала (3 год) сум имала појава на кандида и било страшно сум плачела поради тоа што не сум можела да мочам народно кажано и сега пред некоја година,сега имам 15 год ми се појави пак и ставав канестен но ке ми се смири и за месец два се појавува пак незнам што да правам а дечко ми немаме сексуален однос,само петинг ретко на голо,можно е да има и тој?
     
  5. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    :?: :^) сериозно ...
     
  6. Mihrimah1

    Mihrimah1 Нов член

    Се зачлени на:
    11 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки јас сум нова сакав да ве прашам нз дали е кандида имам некое црвенило и печење што е ужасно и непријатно а исцедок не толку поради тоа и неможам да имам сексуални односи како што треба секоја пат прекинуваме поради тоа што мене многу ме пече како од оган да сум изгорена секој пат после однос се мијам но попусто е , а и овие денови се премивам со цај од камилица ( не редовно кога ми текне) ве молам кажете некој некој лек а не сакам да одам на лекар.Поздрав :(
     
  7. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Редовно прави промивки со појак чај од камилица.. Јас го имав истиов проблем. Стави ја камилицата во чисто шишенце и редовни промивај се..ке видиш ке ти помогнит
     
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    И јас глава неможамда кренам од досадната кандида :sweat:
    Стално едно те исто, и иста терапија.
    Ќе помине моментално и после некој месец еве ти ја пак. :devil:
    Пиев брусница, од која имав некое подобрување, сега пак е исто.
    Знам дека и јас сум си виновник, ама има денови кога буквално од благо живејам, а пробиотици ретко и кога ставам в уста, нека ми се собира една чаша во 2 недели.
    Читав за спирулината, има ли некој некое искуство, каде можам да ја најдам.
    Инаку редовно пијам Б-комплекс,за имунитетот и разно разни витамини, ама моментално баталив се, оти преку глава ми се ...
     
  9. milaa22

    milaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Девојки ми треба треба помош...
    Пред неколку дена почна да осеќам некакво слабо чешање на усните на вагината од време на време. Имам мали поткожни топчиња ( прилично сум сигурна дека ги имам оддамна ). Секретот ми е густ, но отсекогаш и ми бил таков. Не одамна почнав да користам течен сапун за интимна хигиена препорачан од гинеколог. Сексуално сум активна 2 месеци. Дали мислите дека можно е да се работи за кандида? Има потреба од гиниколог? Фала ви однапред :)
     
  10. Maj4e1

    Maj4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Zdravo bi sakala da prasam dali dodeka koristam vaginaletki neo penotran forte moze da imame odnosi so partnerot?
     
  11. rebelde95

    rebelde95 Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво дечки. Имам 18 год и 6 месеци,докторот што ми ги препиша вагиналетите на упатството пишува за лица до 18 год.. Ќе има ли проблем ако ги користам?
     
  12. monika380625

    monika380625 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    imam problemi so kandida i nogu cesto mi se pojavuva inace sum seksualno aktivna samo so eden partner i bez zastita. pred okolu edna nedela mi se bese pojavila kandidata i stavav edni vaginatorii gineks forte i od prvite dve nemase nisto do sea staviv 5 vaginatorii i ne mi tece nisto znaci bezbojna tecnost i ne me cesa a vnatre vo vaginata uste imam beli partalcinja i sega neznam...
     
  13. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Гинекс форте како шо знам одат по 10 таблети. Искористи ги сите и потоа ќе го видиш резултато. Не ја прекинувај терапијата ако си почуствувала подобрување. А за тие парталчиња можно е да се остатоци од апчето доколку не се растворило. Позз
     
  14. Emilijaa13

    Emilijaa13 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    29
    Најчесто ми се појавува како реакција на јаки антибиотици. Затоа за да го неутрализирам ефектот на антибиотиците најчесто пијам Пробиотик. А кога ни тоа нема да ми помогне купувам вагиналета Канестен1 и Лактогин.
     
  15. saya27

    saya27 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    go imav i ja sistiot problem so kandidata dolgoo vreme pa sega uspesno ja izleciv no odvreme navreme koga ke pijam antibiotici mi se vrakja ama zemam probiotik i nekako e po ubavo :) pa eden sovet od mene kako da ja izlecite.probajte da ne nosite farmerki zosto mn e bitno vaginata da moze da dishi taka se namaluva moznosta od infekcii.od koga prestanav da nosam farmerki podobro sum.druga rabota e hranata vnesuvanje na vitamini i pomalce blago a povekje jogurt.ne se miete dole so sapun i drugi sredtva za intimna higiena dovolno e samo voda a mozete i da rastvotite soda bikarbona i da se miete so rastvorot.odrzuvajte redovna higiena i z avreme na ciklusot menuvajte gi vloskite cesto (ne ve preporacuvam tamponi).probajte pa ke kazete :)
     
  16. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Ако го имаш тој проблем, да ти се активира Кандида при администрација на антибиотици, тогаш превентивно со секоја таблета антибиотик, земај и Б- Комплекс. Со тоа би се сведиле на минимум шансите да се активира Кандида.

    Дополнително, не носете хеланки, тесни фармерки, вештачки материјали со мал % на памук.



    Мила, верувај дека и твојот доктор/гинеколог кој ти ги препишал вагиналетите, ги земал в предвид твоите години и врз основа на тоа, ти препишал тоа што треба. :)
    Затоа мислам дека слободно може да ги употребуваш вагиналетите, со тоа што претходно добро ќе се одмиеш. Дополнително, гледај нивната примена да биде навечер, пред легнување, со што би се намалила опасноста да биде намалена апсорпцијата на вагиналетата, што би довело до посакуван терапевтски ефект.
     
  17. saya27

    saya27 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    б комплекс некако не делува д аја спречи кандидата имам пробувано ама пробиотикот да.
     
    На stefyle му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bojana21

    bojana21 Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ima nekoj do sega koristeno Mycoril, i ako ima kako ste zadovolni?
     
  19. sie

    sie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Имам пукнатини на слузницата на вагината и јадеже користам маст нисастан но не ми помага. Ве молам кажете како да ја излекувам
     
  20. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    Sie пробај со канестен крема, а да те прашам која цена е нистатин кремата? :^)


    Оние капсулине Дифлуканзол ли беа, се пијат 2 одеднаш или на 12 часа по една?