1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Нашето денешно мени:
    8ч. - Цицање
    спие.
    10ч. Овошна каша (кајсија)
    спие.
    12ч. цицање
    спие.
    15ч. зеленчукова каша со месо ( компир, морков и телешко )
    спие.
    17ч. цицање.
    18ч. сокче ( банана)
    20.30ч. палента со половина жолчка и малку путер.

    Навечер цица уште 3-4 пати, а помеѓу оброците пие доста вода.
     
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Girl-miri za kilazata ok sme pred tri nedeli inavme 7,250 utre ke se merime pak, zborot mi bese vo vrska so psihofizickiot i motorniot razvoj zaostanuvame od vrsnicite, terminski rodenite deca sedat samostojno, si go drzat glavceto ubavo , i nie go drzine ama so zamajuvanje, tocno si se razvivame sprema mesecot sto navreme trebase da se rodime, inaku jademe t.e cicame dosta cesto no po malce isto i so kasite kolicinski ne jadime mn sto veruvam i taka ke ostaneme no ne forsiram bitno e da seuste si cicame posto majcinoto mleko e nezamenlivo
     
  3. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Emiljamak ne se grizi sto ne moze da kaka redovno. Jas so sin mi isto taa maka sum ja imala i mnogu se sekirav se dodeka piese samo mleko. Otkoga pocnav da mu davam i poraznovidna hrana, sekoj den da jade ovosje i zelencuk poleka samo mu se sredi stolicata i sega veke kaka sekoj den normalno bez nekoi teskotii.

    Inace kako mal jas mu dadav mala lazica maslinovo maslo i mu pomagase.
     
  4. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Ne znam vo sto e problemot kaj moevo dva sirupa veke mu davam prvo last b i sega portalak i nema efekt, a i jas mu davam ovosje jabolka, praska, kasa od suva sliva i ne biva, vcera se kakase so maloka i kakata mu e mn gusta dali sega i od legofer sirupot sto e slabokrven, velis maslinov zejtin za polesno kakanje ili? Izvinete sto izbegav od temata
     
  5. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    И јас на почеток кога почнав само овошје да му давам немаше и некој голем ефект, знам сок од слива му помагаше и маслинов зејтин, иначе јас сирупи не сум му давала. Сега веке му давам и овошје и зеленчук и месо, кога ручаме ние и него му давам од супата или малце ке му мацнам со лепчето во манџа за да го навикнам полека све да јаде, и без проблеми кака. А може да и од сирупот за крвта што му даваш, тие сирупи знаат да направат тврда столица.
    Рече дека има 6 месеци, можеш да почнеш со компир, спанаќ (сите зелени зеленчуци ја прават столицата помека),шаргарепа и некои житарици. Житариците имаат природни влакна што ги прочистуваат цревата. Јас му купував житарици па после со блендер му ги правев со овошје.
    Се надевам дека ти помогнав, пошто знам како мајка колку се секираш и јас многу се секирав и ми беше страв тој проблем да не му остане, но еве веке му помина.
     
  6. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Jas mu davam mlecna kasa so zitarici od hipp na baza na jabolka popladne a so maslinov zejtin nemam probano kako mu go davase? Nas ni sliva ni jabolka nisto 6 dena pominat i togas provociram.koga so mikro klizma koga so maloka inaku sirup za slabokrvnost pieme poslednata nedela prethodno nisto i pak ne kakavme kako treba
     
  7. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    Мала лажица му давав така да го пие маслиновото. Јас два три пати му направив микро клизма ама педијатарот ми кажа дека не многу убаво така, затоа што организмот се навикнува и после не се ни труди сам да ги исфрлува фекалиите. И после ќе го намачкав малку топломерот со павличева и го провоцирав и нозете му ги држев споено до стомачето за да напнува само, и после а му ги собирав нозете до стомачето оно само даваше напон и се вцрвуваше целиот.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Пробавте ли со со круша?
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Емилија јаболката варена му ја даваш? Прави запек кај нас, чисто да знаеш ако ја вариш да ја исфрлиш некое време да видиш.
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Емилија во право си дека се малце покасно од возраста што ја имат и ние изгледаме како 4/5 месеци а не како 6,ама здрави и живи да се и ке си дојдат со возраста.
    Инаку малава не цица па зстоа морав да почнам со воведување на храна,ад и е малце и по половина сат плаче кога е само на ад.
    Вака добро тера со овошје секој ден и веке пие млекце со ориз или пченка ама многу сака да јаде колку ке и давам уште и сака.
    Дкдека нема проблем нека си јаде штом убаво во привајќа.
     
  11. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Kazete mi mamicki blitvata so sto da mu ja davam, denes probav so pavlaka ne sakase se mrstese, a inaku jabolkoto go odvaruvam 5 min a ako probam zivo nema li da e podobri, kruska nemam dadeno ke probam denovive...
     
  12. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    јас баш денес зедов блитва да го пробам синко дали ке јај јаде и планирам да му ја приготвам со ориз да го сварам оризот и кога ке биде при крај да ја додадам блитвата и да му ги испасирам послем заеднно
    ако знај некоја поинако како се подготвува нека каже
    и дали и таја треба сега да ја пробувам три дена за од алергија не дај боже
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Мојава блитвата или спанакот со компир ја јадеше
     
  14. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    ni kompir ni oriz ne mozam poradi zapekot sto go imame mesec dena, citav mozelo junesko meso da se dava na 6 meseci, da probam so mevce
     
  15. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    em ke ni e od polza poradi anemicnosta?
    mislenje pls?
     
  16. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    јас имам другарка нејзиното за една недела ка полни 7 месеци и пред некој ден му воведе мевце телешко мислам дека беше
     
  17. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas na ringeraja vidov ke vi go postiram linkot pokasno
     
  18. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Emilija јас си земав денес јагнешко и пишува 4+месеци,првин ке и дадам две лаз со вода ке му го разреда,по неколку дена пак неколку лаз без разредување.
    Малава јаде речиси се ке почнам и зеленчук комбинаци за да го јаде а само одвоено не сака.
    Тоа што ти прифајча бебуш давајму а другото постепено мора да се навикнат.
     
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    немојте мамички месни готови каши .20гр.мевце треба за бебе на почеток.купете мевце и со зеленчук искомбинирајте си .бар да знаете што јаде.ептен сум против готови каши а месни поготово.во исклучителни случаи -да ама за секој ден не.