1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Орце Николов“ -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од white.kitten, 27 јануари 2011.

  1. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    А да, колку пара маици или џемпери земавте? :D
     
  2. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Значи вака,јас сум Кумановка.Слушнав за гимназијава,ме заинтересира бидејќи разбрав дека има билингуал паралелки.Не знам под која причина,веднаш ми се стори некоја желба да се запишам таму.Но,како и секогаш моите прават проблем,многу трошкови излегувало од Куманово до Скопје,секој ден да одам,бла,бла...а,работата е што и овде во Куманово имам исто така билингуал паралелки во некои средни училишта,ама пусти мерак ми оди за накај Николов.Не се многу разбирам,но,ме интересира,какви смерови има училиштево?И,дали околу има некој...штознам интернат или сл. ?За мислење за гимназијава нема да барам,бидејќи имам многу мислења наназад кои одам да ги прочитам.

    Благодарам однапред. :hai:
     
  3. MayaaaOdell

    MayaaaOdell Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Dear Srckata28, da ti kazam neshto...Prvo- priemniot vekje pomina, kako vtoro bilingvalnata ima 3 oddelenija znachi 90 uchenici a se prijavija 170 uchenici shto znachi testot shto beshe tezhok so 50 prashanja voopshto ne e biten bidejkji se raboti se za toa koj ima pojjaka vrska.Gledaj vaka jas sum odlichna so 5:00 i plus 4 godini pravam najdobri testovi i imam dobieno nagradi na republichko no- jas nemam vrski i zatoa jas sum odbiena vo bilingvalnata, a namesto mene beshe primeno devojche so kecovi site 4 godini imashe 2ki angliski a za
    nagradi vrska nema- NO ONA IMA JAKA VRSKA a jas nemam:( No srekjna sum shto voopshto me primija vo najjakata i najdobra gimnazija vo skopje, a za bilingvalna thats not a fairytale i ne e nishto posebno taka da ne zhali voopshto... pozz :)
     
  4. ivchee.ivche

    ivchee.ivche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Мене пак воопшто не ме примија во Орце (иам напишано, ама пак ке напишам зошто сум многу разочарана :x ) Имав и доволно поени и се и не ме примија, а зошто? зошто имало многу деца на дипломати и дека нив прво требало да ги примат без разлика каков успех имаат, па после нас. Значи некој ќе се утепува од учење и нема да го примат, а друг ќе си се забавува и нема книга да фаќа и на крај ќе искочи подобар од нас, а уствари он нема врска од животот :devil:. До кога вака? :^)
     
  5. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Како што си мислев...тоа е реалноста.Жалам што веќе ништо паметно не се цени.
     
  6. anabela525

    anabela525 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    45
    Додека не сфатиме дека не вртат на мал прст. Ние им викаме на Грцине цигани ова она, ама они на најмала неправда одма се бунат. А ние? Ма ние оставаме да не е*аваат до бескрај и кај е најтажно, не ни реагираме. Епа во држава каде е поважно да се има луѓе наместо знаење, што да се каже понатаму?
     
    На NotAFastRunner му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anabela525

    anabela525 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    45

    Јас земав 2 маици и еден џемпер... Тогаш кога јас отидов сите така земаа па и јас ај :rofl: :lol:
     
  8. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    леле ама сум глупа јас не ја ни прашав таа за униформата што зашишуваше дали може уште една :doh: :tmi: не ми ни текна изгледа само 1 пар од двете ми запишала аииииииииииииииииии :emo: :x :worried: што да правам сеаа лелеееј
     
  9. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    и јас земав една маица и еден џемпер и после ми текна дека требаше 2 маици да земам ама прашав една другарка и она ми рече дека они во текот на годината си нарачувале униформи...така да јас во септември ќе си порачам уште една маица :)
     
    На NotAFastRunner му/ѝ се допаѓа ова.
  10. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    a dobro e togash :D
     
  11. mihaela55555

    mihaela55555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    121
    После 15 август пак можеш да си нарачаш
     
  12. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    исто како и првиот пат пак да пополнам иста таква уплатница ( и секако ке си напишам само цена на тоа што го земам) и да ја уплатам така? :^)
     
    На NotAFastRunner му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NotAFastRunner

    NotAFastRunner Нов член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    и кај мене исто но јас сама и реков една маица и еден џемпер, таа ми рече дека и понатака можеме да нарачаме не се секирај. :)
     
  14. Morena.Roxy.Lina

    Morena.Roxy.Lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    За униформи не мора од прва да купите по неколку пара,битно е да имате еден џемпер кој реално повеќе го носите од маичка,а маички купете си две и многу внимавајте на бројот,да не ви дадат поголема/помала.Униформи и онака следните 4 години ќе ви нудат така да ќе растете,ќе ги губите,ќе ви избелат и сл.не трошете пари уште на почеток.За врски во Орце реално ги има и ќе успеваат таквите што ги имаат,може ќе ги влечат со кецови низ година ама на крај прелазна ќе им дадат..Битно е дека има кадар што стварно вреди,што стварно ќе ве спреми за во иднина,ќе се исчеличите и ноќите ќе ги минувате со книга,а ќе спиете неколку саати.На почеток,дур ве запознаат ќе ве држат строго ама после сите ќе се опуштат или ќе ги опуштите,првите недели кратки испрашувања да видат до кај сте минуси/плусеви и домашни мноу се ценат кај секој ви се ко плус поени.Јас поминав 4 години,можам за секоја година да ве информирам. П.С. Прва и Четврта брзо ќе пројдат ама од потешките се..
     
  15. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    знае ли некој да ми каже која сме се е прва година на 1 септември и кои се лектири за прва?
     
  16. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Прва смена, најверојатно од 7:30 како сите други училишта.
    Дела за обработка за прва година:



    1. „Гилгамеш“ (асирско-вавилонски еп)

    2. „Библија“(Стар и Нов завет)

    3. Хомер „Илијада“(„Разделбата на Хектор и Андромаха“, „Убиството на Хектор“) „Одисеја“(„Раскажување на Алкиној.За Киклопот“-деветта песна).

    4. Софокле „Цар Едип“или „Ојдип тиранин“
    5. „Панонски легенди“

    6. Климент Охридски

    „Похвала на нашиот блажен татко и учител словенски Кирил Филозоф“ или „Пофално слово за Кирила“

    7. „О писменех“ или „За буквите“ Црноризец Храбар



    ЛЕКТИРИ:



    1. Евангелија од „Новиот завет“(Библија)

    2. Плаут „Скржавец“

    3. „Тристан и Изолда“

    4. Оноре де Балзак „Шагренска кожа“

    5. Антон Павлович Чехов „Вујко Вања“

    6. Народна македонска поезија (избор)
     
  17. bubu1

    bubu1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Дечки ако ве интересира нешто околу професорите пишете ми да ве издраувам хаха :)
     
  18. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    Кога ке не распоредат по класови дали знаете?
    За да одам да видам :)
     
  19. NotAFastRunner

    NotAFastRunner Нов член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ако некој знае сега кои професори ќе се паднат нека пише во темава и ако знае кога ќе има да се види во кој клас сме. :)
     
  20. Actress

    Actress Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    4
    Кој интернат е најблиску до Орце?

    Имам уште една година, но сепак сакам да знам
    одам на курс англиски веќе 7 години, имам одено на државни англиски, а и сакам да се запишам билигвална (ако ја погодив) англиски, какви ми се шансите?