1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. ana.n18

    ana.n18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    56
    Dawn of the Planet of the Apes (2014) Моја оцена 9/10
    Имало и прв дел, дознав откако го гледав филмот. :doh:
    Филмот е акција/драма/научна фантастика, станува збор за генетски направени мајмуни кои се обидуваат да си го заштитат домот од луѓето. Повеќе не би открила за да биде интересен за тие што ќе го гледаат.
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      11,8 KB
      Прегледи:
      217
  2. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    No Strings Attached :rofl:
    Предобра романтична комедија. Филмот има сличности со Friends with benefits ама не се исти (изгледа па и не објаснив баш убаво ама ај :lol: ). Го препорачувам :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

  3. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Zodiac (2007)

    Мислев дека ќе биде обична потрага по сериски убиец, но филмов е многу повеќе. Ги има оние сцени кога нервозно грицкаш нокти и се обидуваш да му сигнализираш на актерот :D . Не е хорор но умее да влее страв во коски, мистеријата се одржува до крај. Со оглед на тоа што е вистинска приказна, филмот отсликува дел од човечката реалност од граница на рамнодушност и злоба до граница на невидена интелегенција искористена во погрешни цели.

    [​IMG]

    Blue Lagoon (1980)

    Сигурно е познат на повеќето :)
    Пресладок филм ! Покажува како и во тешките моменти може да се пронајде причина за живот и како може истиот да се живее без секојдневните луксузи а притоа да се биде среќен.

    [​IMG]
     
  4. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    The butterfly effect 3
    10/10

    Предобар филм. Тој може да патува низ времето, па така и помага на полицијата со информации за убиства. Но, сакајќи да се врати да ја истражи смртта на неговата девојка пред 10 гидини, сестра му (која тој ја спасил враќајки се низ времето)се заљубува во него и станува сериски убиец одејќи по него низ времето. Така продолжува да ги убива сите негови девојки. На крајот тој дознава, се враќа низ времето, ја заклучува сестра си во собата, така што таа умира во пожарот. По неколку години тој е среќно оженет и има мала ќерка, која го носи името на сестра му (Џена).
     
  5. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Дефинитивно ми тргна со индиските филмови :D
    Синоќа на репертоар ми се најде My name is Khan(2010)
    Филмот,иако снимен по Боливудски терк,со најпознатиот ѕвезден пар Shahrukh и Kajol,нема ни една нишка од шаренилата и песните што се својствени за Боливуд.
    Основа на приказната сепак е љубовта,но испреплетена со омразата и неправдите кон муслиманите во Америка по нападите 9/11.
    Ми се допадна колку е реален и колку продуцентот обрнал внимание на секој детал,и направил умерено сентиментални и умерено комични сцени,ништо преувеличено и вештачко,токму колку што треба.
    Филмот истовремено обработува други проблематики како што е бракот помеѓу муслиман и хинду,аутизмот и Аспергер синдромот,групите на екстремисти...
    Си пуштив некоја солза за главниот лик,дефинитивно најдобра улога на Shahrukh,се гледа дека вложил многу труд.
    Оцена 9/10

    Quotes:
    "Remember one thing, son. There are only two kinds of people in this world. Good people who do good deeds. And bad people who do bad. That's the only difference in human beings. There's no other difference."

    "Sam... Our Khan has managed to achieve, with his love and humanity, what my hatred could never achieve. My anger threw us apart. But today his love has brought us together in a way where we remember you with renewed hope."

    - Prayers should never depend upon the place or the people. It should depend only on your belief.
     
    На Lavander, lunicka и dragan4eDR им се допаѓа ова.
  6. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    The other woman(2014)
    [​IMG]
    Јас ја сакам Камерон Дијаз и нејзините лимонатки филмчиња па така и овој ми се допадна.Се работи за изневерувањето на еден маж како и новото пријателство и слатката одмазда на жените.На моменти ме потсети на повозрасна верзија на John Tucker must die.Значи содржината е сепак веќе видена, ама за релаксирање е супер филмче, башка имаше топ модни комбинации :D
     
  7. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    District 9 (2009)
    [​IMG]
    Во 1982 над Јужна Африка се спушта вонземски брод. Откако некое време само лебди над земјата, луѓето долетуваат до него и наоѓаат вонземска раса. Дваесет години подоцна, вонземската раса е принудена да живее во ништожни услови, одделувани се од луѓето, а луѓето се плашат од нив и не сакаат да стапуваат во контакт со нив. Но, тие не можат да си заминат од планатата Земја. Надежта доаѓа кога еден африкански бирократ е изложен на вонземска биотехнилогија.
    Дефинитивно еден од подобрите филмови со вонземјанци кои сум ги гледала. Сниман е во вид на „документарец“. Иако е научна фантастика, направен е да изгледа толку реално, на моменти речиси поверував дека се случува такво нешто. :lol:

    Би му дала оцена 8/10, ретко на кој филм да му дадам 9/10, а досега 10/10 нема. Сепак имаше некои филмски клишеа и малечки грешки.
     
  8. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Noah(2014)
    [​IMG]
    Филм режиран од еден од најдобрите режисери Darren Aronofsky, така што ако сте негов љубител знаете што да очекувате.Kaстингот е неверојатно добар со глума на завидно ниво, а филмот изобилува со одлични ефекти.Јас сум верник и отсекогаш ми била интересна приказната за арката на Ноа.Иако имаше некој елементи кои ми беа чудни и не ми се допаднаа толку многу, солиден беше филмот. 7/10

    The big wedding(2013)
    [​IMG]
    Уште еден од оние филмови со многу познати глумци на кој содржината на филмот и не е толку битна.Разведените родители мораат да глумат среќно семејство за време на свадбата на нивниот син.Мислам екипата на глумци е стварно супер, ама за жал не ми се допадна, и повеќе е драма отколку комедија. Овој пат ќе се согласам со imdb 5.6/10
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    John Q

    Мајкл синот на Џон Кју,колабира за време на натпревар.По прегледот се констатира дека му е потребна трансплатација на срце.Осигурувањето на Џон не може да ги покрие трошоците за операцијата и Џон се одлучува на очајнички потег.Ги зема лекарите за заложници.
    Иако темата е потресна,не можев да се отргнам од чувството дека гледам лимонатка.Се е добро кога добро ќе заврши.
    7/10
     

    Прикачени фајлови:

    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    The blind side

    Навистина добар филм.Се работи за дете чија мајка зема дрога, ја нема видено многу долго време,живее во лоша средина.Започнува со училиште и случајно едно семејство т.е една жена го здогледува и му обезбедува топол дом,на крај зема старателство, му помага во училиштето и во спортот. Вреди да се изгледа. :)
     
  11. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Snakes on a plane

    [​IMG]

    Во авионот се појавуваат змии кои се разбеснети и ги напаѓаат луѓето.
    Интересно е филмчево го препорачувам .
    Оценка - 9/10
     
  12. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.158
    Пол:
    Женски
    Aftershock

    Група америксански туристи патуваат во Чиле, запознаваат девојки и завршуваат во ноќен клуб каде се случува земјотрес. Приказната продолжува со борба со нешто што земјотресот го изнесе на површината.
     

    Прикачени фајлови:

    • aftershock.jpg
      aftershock.jpg
      Големина на фајлот:
      126,9 KB
      Прегледи:
      232
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Are we done yet? (Завршивме ли?) 10/10

    Самата појава на Ice Cube ми е интересна :D Во филмот се зборува за една фамилија што се отселува во поголема куќа. Таткото т.е. очувот го измамија да ја купи, а куќата всушност е во лоша состојба и се распаѓа :D
    [​IMG]
    She's the man (Таа е мажот) 10/10

    Овој филм e со Amanda Bynes. Се зборува за едно девојче што многу сака да игра фудбал. Брат и' оди во Лондон и таа се претвара дека е брат и' и оди во неговото школо за да го покрива и за да игра во тимот :D
    [​IMG]
    The parent trap (Замена на родителите) 10/10

    Во овој филм се зборува за две девојчиња што се сретнуваат на камп и откриваат дека се близначки. Потоа си ги разменија местата и едната oтиде во Калифорнија другата во Лондон :D
    [​IMG]
    Legally Blonde (Легално плавуша 10/10

    Се зборува за една девојка на која дечкото и' раскинува затоа што смета дека не е доволно паметна за да се омажи со него. Затоа таа ќе се запише на факултет Харведр за адвокоат и ќе го докаже спротивното. Многу интересна комедија.
    [​IMG]
     
  14. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Non- Stop

    http://www.imdb.com/title/tt2024469/
    Интересен и динамичен трилер со Лијам Нисон и Џулиен Мур кој до крај останува неизвесен, би им го препорачала на сите кои сакаат неочекувани пресврти :)

    Fragile

    http://www.imdb.com/title/tt0422272/
    Одличен филм од режисерот на Рек. Ги има сите елементи на добар хорор - готска болница, исплашени деца, забранет кат, мистериозна фотографија...Не е страшен, нема крвави сцени но освојува со мрачната атмосвера и интересна приказна :)
     

    Прикачени фајлови:

    • nonstop.jpg
      nonstop.jpg
      Големина на фајлот:
      38,9 KB
      Прегледи:
      156
    • fragile.jpg
      fragile.jpg
      Големина на фајлот:
      43,4 KB
      Прегледи:
      156
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    A walk to remember 10/10

    [​IMG]
    Да напоменам прво дека глумецот беше многу убав :inlove: Прекрасен филм за популарно момче што се заљубува во една религиозна девојка и таа го менува. Таа е болна од леукемија и ќе умре, но и покрај тоа ој се одлучи да се ожени со неа, после поминато лето заедно таа умира.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Freaky Friday 10/10

    [​IMG]
    Ваква комедија вреди да се гледа, затоа што на глас сум се смеала :rofl: Се зборува за мајка и ќерка што ќе си ги заменат местата, мајката ќе влезе во телото на ќерката и обратно.
    [​IMG]
     
    На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    последно овај го гледав :D сум се изнасмеала
    му давам 9.5/10 на филмов
    јас сум од оние луѓе што многу се попребирливи ( го побарав зборов на гугл транслејт дека не ми текинаше незнам дали е точен :tmi: )
    ама ми беше зборот дека не му дала на секој филм 10/10 за да му дадам 10/10 мора да биде нај нај ..
    и ви викам да го гледате овај ако го немате гледано .. одличен филм :clap: :clap:
    би го споредила филмов со The Heat ( истата актерка ја има ) 2та филма се малку слични ..
    ама да не навлагам во детаљи :D филмот беше одличен
    [​IMG]
    [​IMG] :D
    [​IMG]
     
    На LittlePinky и ColoursOfTheRainbow им се допаѓа ова.
  17. loverangelx3

    loverangelx3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    40
    Тhe Treatment - 2014.
    Интересно филмче, држи во неизвесност до самиот крај...
    http://ia.media-imdb.com/images/M/M...SE2hnf_irM&ei=IYHNU_PjFaaGywPO3oCwAw&tbm=isch
    Инаку од овие поновите ги гледав и Need for speed (супер е) и The other woman (има некои смешни сцени ама поголемиот дел ми беше досаден :( )
     
  18. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Го гледав Friends with benefits и филмот е топ...ги обожавам и Џастин и Мила премногу интересен аааа исто и на делови знаеше многу да ме насмее па давам од 1-10 10+ :D
     
    На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BestFriends.99

    BestFriends.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Fun Size - Филмот е мнооооогу убав.Филмот е комедија.Се работи за едно семејство мајка,ќерка и син..Таткото на децата е мртов.А девојката имаше скоро 18 години а детето 8/9.Па беше ден на вештерките девојката ќе одеше на забава а мајката откако умре нејзиниот сопруг почна да излегва со помлади и и мајката ојде на забава..А девојката ојде ама и братот го зеде.Тој ќе и прави проблеми ќе се загуби та ке го бара со нејзините пријателии такаа.На крајот ќе го најди и Хепи енд. :D :D
    Филмот е предобар.Ви препорачувам да го гледате :D :!:

    100/10
     

    Прикачени фајлови:

    • FUN SIZE MKV.jpeg
      FUN SIZE MKV.jpeg
      Големина на фајлот:
      45,5 KB
      Прегледи:
      431
  20. sToBiToBi

    sToBiToBi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    27
    A walk to remember ... предобрар е ... му давам 10/10 , ама се изнаплакав, многу е тажен крајот ;(
    ииии The letters to juliet исто е многу убав..ви го препорачувам .. и обата се нешто измеѓу романса и драма :D