1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Јас сум 36 та и мојот не е испапчен :D
     
  2. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    јас сега го проверив калкулаторов, и терминот ми е три недели неточен, нисто страсно, ама неделите НЕ ми се точни,оти и докторот ми ма казано друго а и по друг калкулатор ми излегува како сто докторот ми рече, а тука е се поинаку, незнам како е кај другите! јас се ориентирав и по ова http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... =QAQGcmsPs
    Поздрав месиња и имајте убав летен ден :* :* :*
     
  3. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто така ти излегло, кај мене се е точно, и терминот за пораѓај и денот за тест и термиот за срцева акција....баш ме зачуди, затоа што сите што до сега го пробале добиле точни бројки....
     
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И мене терминот за раѓање ми е апсолутно точен (и ист како и на други интернет калкулатори). Лори, сигурно го ставаш датумот на менструација, а не датумот на трансфер?
     
  5. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    I mene papokot mi se ispapci,a i linija temna nadolu mi se pojavi!
    Tie sto pravele posleden bris..toj za streptokoka e samo ili...???
    Ve gushkammmm imajte ubav den :hug: :hug:
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Да за стрептокока јас денес зедов резултатот и негативен е фала богу
     
  7. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Честитки :inlove:
     
    На nana2112 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Одлична вест, со среќа и со лесно!!!
     
    На nana2112 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.376
    Пол:
    Женски
    Честитки, Господ ги наградува надежните луѓе... Имај лесна бременост и секој ден да ти биде исполнет со радост!
    Инаку, кај нас ситуацијата иста, јас воопшто немам симптоми на некаква болка(се надевам дека ќе бидат препознатливи за пораѓај), денес си правевме кифлички, немам никакви тегоби и маки, само се молам така да помине и пораѓајот :)
    п.с .Тоа со папокот нема врска, мене ми беше скроз внатре, никогаш сум немала испапчен папок, па еве крај на бременост, стомакот е истегнат, а папокот почна минимално да ми се познава, но не е испапчен нанапред.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Lady денеска те помислив :) те немаше па мислев имаш новости.Ајде олесни се и да ни кажеш како се поминало :inlove:
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.376
    Пол:
    Женски
    ^ :lol: :lol: Два дена ме немаше на нет, и сите ме мислеа, моб.се раскости, ама криви се овие од ОНЕ, не знаат дека сите се во исчекување, и баш сега најдоа да менуваат опрема :lol:
    Тука сум, се надевам ќе биде за брзо и јас да се олеснам и да раскажам, не можам да дочекам превозбудена сум, без трошка страв, замисли.
     
  12. maweja

    maweja Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    324
    Posle imam zakazano na zabar samo da mi iscistat karies (znaci nitu vadenje,nitu zivci cepkanje) dali e vo red?
    nemozam da go podnesam kariesot,los mi e zdivot od nego a taka kako so si jadam se i sesto pa da ne mi se dorasipe poloso da ne stane.
     
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ maweja, во ред е, не се секирај. Која недела си?
    Јас поправав неколку заби, менував стари пломби.....Имав дозвола од матичната да поправам заби (без вадење и снимање), освен тоа, во бременост многу е веројатно и можно да дојде до кариес и на заб кој не ти бил расипан, како мене што ми се расипаа два заби првите три месеци. Ако не, јави и' се на матичната ако си во можност, консултирај се со неа, иако мислам дека е сосема безбедно во второ тромесечие да се поправаат заби.
     
    На maweja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ushte vo prvoto tromesechje vadev zhivci na zabite. I cela bremenost usmrtuvam zabi i toa bez anestezija. Nemav nikakov problem, eve i utre kje odam da zatvoram eden zab so plomba poshto mi beshe 7 meseci otvoren, a termin za poragjaj mi e 29 avgust. Ako ne se plashish od zabar, nemaj gajle, zabarot tochno znae na trudnica shto smee a shto ne ;)
     
    На maweja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Па да, го ставам првиот ден од последниот циклус! ама ај ја ако гресам докторот е стручен, он не греси! он ми рече на 15 термин, мене по една апликација ми излезе на 13, а тука ми излегува на 12, ама како и да е не е битно, тука некаде ќе биде, мозеби на 14:)) а вие кој ден го внесувате за пресметување?
     
  16. maweja

    maweja Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    324
    Го исчистивме кариесот и сега сум раат. :D Се консултирав со стоматологот ми постави неколку прашања од типот дали се плашам,дали имам некои проблеми во текот на бременоста итн.
    Инаку сега сум 28 недела и до сега во текот на оваа и претходната бременост немав поправано заби па да прочитам и од вас мислење. :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ме збуни што рече згрешено за 3 недели, вака 3 дена не се ништо :) Мене терминот ми доаѓа 20-21. февруари, таман недела дена после тебе ;)
     
  18. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    да бе мила, ти си после мене, знам блиску сме ептен,а со маркиза сум еден ден разлика:)) мозеби погресно сум написала, деновите беа три разлицни од она сто ми го каза докторот, ама неделите не се точни! јас знам дека од 9 до и со 13 недела е трет месец, ама таму не ми се поклопувасе! абе не е битно, само да ни се добри бебусите и да си имаме лесна и убава бременост, па здравје, они ке излеазат кога ке сакаат :inlove: како си ти? имас ли мачнини? како ти е бременоста? мене вчера и денес градиве ептен ми збукнаа, и многу вени ми се појавија, а и стомачето почнува да оди нанапред :lol: :rofl: одвај чекам да си го видам бебусот на следната контрола, инаку килазата ми стои во место како и секогас, поздрав :inlove:
     
  19. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас сум добро, мачнини имам повремено, онака ко нагон за повраќање, но не повраќам. Градите се нешто помалку осетливи одошто пред 2-3 недели, но се дефинитивно зголемени, па и фустанот што планирам да го носам на свадба во недела едвај се закопчува... За секој случај ќе носам уште еден покомотен, па ќе се преоблечам :)
    Денес отидов на консултација со докторот, некако ми беше шубе пред да патувам викендов, и набрзина ме виде, рече дека е супер и да немам страв 8)
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Добро утро мамички, како сте денес? Мие сме добро, вчера бевме на контрола, фала богу малото крофниче е добро :angel: . Малку железото ми е ниско, но мислам дека тоа е типично за сите трудници. Бебето е 1640 кг, и веќе е свртено со главчето надолу. Дали има некоја мамичка во 30 недела(или по 30 та) да ми каже како стоиме со килажата, и дали вашите бебиња се веќе свртени надолу? И покрај тоа што докторот ми кажа дека воглавно е ок, некои поискусни мамички ми рекоа дека бебето ми е слабо со килажа???? И многу рано свртено надолуу :?: