1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    И мене ми излезе пред неколку дена херпес на устата,го сетив и го игнорирав и ко станав ко се напрајл..хех ,значи секоја зима мора да го трпам.Овај пат си го дупнав за да излези течноста оти секогаш ко ке го оставам меурот побавно ми заздравува,па го исчистив со хидроген 3% спрејче и со јод малку ова боли!!сакав да го дезинфицирам и си го мачкам со ацикловир гледам поминува.Ќе го мачкам уште неколку дена,па ќе го оставам да се исуши самото и ќе го мијам со еден сапун докторс од сулфур.То ми е планот сега.Ептен сакам да ми помини до крајов на неделата.Иначе го фалат веру мерц за на почеток од појавувањето го уништувал и вирусот.Имам пробано повеќе кремчиња за херпес,не знам колку делуваат ама сепак до сега ми нема поминато брзо,туку секогаш стои 10 дена дури и многу повеќе ама си се надевам уште хех.Зедов лани едни силиконски ама полошо ми напраја,побавно ми заздрави,но не се познаваше многу.Ми се има напраено и на лицето,побрзо заздравува кожата,отколку на устата,оти устава е понежна а поотпорна кожата на лицето,но повеќе се шири на лицето забележав.Исто го мачкав со ацикловир.Сепак многу битно е тоа што ако не го воденам,многу брзо се суши и ми се прави почесто ако имам некоја раничка мала на уста или ако се гребнам или било што.Дај боже да измислат некоја вакцина за ова оти вака не можи повеќе ама баш чудно е што на некои воопшто не му се прави демек еднаш си го фатил после секоја година ќе го имаш.То е и мене ме нервира многу што да се прај...
     
  2. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    Мене ми излезе утринава, баш меѓу двете усни каде што настанува отвор кога зборувам. Неможам уста да отворам. :doh:
     
  3. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Војни водам јас со херпеси цел живот :( Кога ќе ми излезе му ставам јанг дерм подлога таа со камилица што е и ми се суши за 1 недела исто и на брунчињата им ставам многу ми помага :)
     
    На Coco-Chanel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Insatiable13

    Insatiable13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    367
    Може некој да ми каже херпесанот која цена е, пошто ми излезе херпес на устата вчера и да купам денес за што е можно побргу да го снема. :(
     
  5. Mrs.Carter

    Mrs.Carter Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Значи со херпеси се борам цел живот верувајте не помага ништо освен да помине 1 недела и сам да исчезне.Ацикловир и Херпесан се креми за херпес ама ништо само ствараат кора на херпесот одозгоре.Едино побргу да ви помине ви е да си ставите паста на него со тоа се исушува.Ама многу пече :!:
     
  6. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Како помала многу чеcто ми се правеше херпес. Сега фала богу немам проблеми со тоа.. :)
     
  7. lusi17

    lusi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    пред да ти излези херпезот целосно се осеча,че земеш коцка мраз и че го држиш најмн што можиш :D
     
  8. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Мене најчесто херпеси ми излегуват од внатерешната страна во устата.Моментално имам еден на горната усна,ниту можам да јадам ниту пак да зборувам.
    Што да ставам,се измивам со камилица ама не ми поминува некако. А иначе оваа кремава Ацикловир,може да се користи за одвнатере да се намачкаш ? И која и е цената?
    Фала однапред.
     
  9. angelce7

    angelce7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    7
    Девојки и мене ми излезе вакво нешто.. Но се прошири и стана баш ко на сликата.. Ниту херпесан, ниту ацикловир не ми помoгна. Друг лек? :worried:
     

    Прикачени фајлови:

    • Screenshot_2.png
      Screenshot_2.png
      Големина на фајлот:
      205,4 KB
      Прегледи:
      96
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.628
    Допаѓања:
    152.245
    Сега кога веке ти е испаднато ставај херпесан ке помине за недела ако те боли пиј парацетамол
    Сакамда апелирам до сите што често имате херпес редовно пиење на вит ц од 1000 мг ке се спасите
    јас имав по 2 пати у месецот херпес пијам вит ц еве 2 месеци немам ништо
     
  11. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38

    jas go kupiv 120 den :) inaku i jas imam problem so herpesite covek da go e strav da se muva ccc .. haha sala na strana koga ke go setite kako peckanje stavete luk zadrzete go (mislam da e preseceno) pak drugo parce stavete garant nema da vi se pojavi herpes poslednive nekolku meseca taka pravam i ne mi se pojavil a do sea ako ne stavav trebase 50 pati da mi sr pojavi
     
  12. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    Цел живот имам проблеми со херпезот. Секогаш тој знае кога да излезе :devil: За сликањето за на табло, за полуматура, за свадби, за родендени ЈАС ИМАМ ХЕРПЕЗ 8) Лекот го отркив, тоа отркитие беше макотрпно.. Сите што имате херпез, земете лук и тријтего херпезот неколку пати.. Устата ќе ви мириса како 1 килограм лук имате изедено, но сеедно за лепота се трпи :!: Јас ова го практикував вечерта пред полуматурата и утрото немав херпез. Иначе имам купено секакви мазови ама ЏАБЕ, лукот му е чарето :rock:
     
  13. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Mене до сега да не се подречам ми нема испаднато херпес, некој ми има кажувано дека тоа еднаш ако ти испадне цел живот испаѓало.Hедај боже да ми испадне.. :worried:
     
  14. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    Ме интересира која е причината поради која се јавува херпес на устата?
    Ми излегувале многу пати и стварно не знам зошто
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Херпесот е всушност вирусна инфекција, која после првото појавување си останува во органзмот и при одредени услови повторно се активира.
    Најчесто се јавува после некои „шокови“ во организмот, на пример грип или настинка од потежок тип, од премногу стрес и нервоза, драстично слабеење на имунитетот и некои други фактори.
     
  16. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    Воглавно сум забележала дека ми се јавува херпес 2 пати во годината. И тоа на почетокот на пролета и на почетокот на есента. ЗОШТО БАШ ТАКА?
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Тој период е карактеристичен со промената на температурите и општо промени во климата, па ништо чудно имунитетот да ти ослабува и тоа да биде причина да се јавува херпес.
     
  18. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Мене ми излегува херпез по 10 пати годишно. Ништо не ми помага ни херпесан ни паста. Премногу е болно и ми останува лузна
     
  19. sonce555

    sonce555 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    да пробате со едно како лабело е за херпеси, од фармамед е ...го имам користено ми има помогнато не ми текнува во моментов како се вика,ама побарајте од фармамед во зегин мислам дека само ги има производите од фармамед...
     
    На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DoktorkaOz

    DoktorkaOz Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Ајде девојки и јас да си ја кажам маката која ја имам со тој никаков херпес.... Значи ми се јавува доста често што немам користено и јас веке незнам (единствено не сум пробала со лук, ама незнам ни дали ке пробам зошто неможам да го поднесам мирисот)........ Неговото појавување неможам да го спречам но доста ефикасно го лекувам со оваа крема
    1567371.JPG
    Кремата е чудо, не е специално само за хрпас, туку после тоа си ја користам за било какви иритации на кожата (посекотини, после депилација, за газето на моето мало кога ке му се јават брунчиња)), Додека фрлав пари за креми и гелови кои беа само за херпес, кои не ги исористував целосно па ги фрлав во канта, тој крем најмного ми се погоди.:)
    Да делувам малку по стручно како мене што ми рекоа, незнам ни дали ке погодам "Делува антибактериски и антивирусно" :D:lol: