1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Значи долг си е долг ако ги зел од тебе како долг со ветување дека ќе ги врати безразлика на што ги потрошил тој треба да ти ги врати. Ти кажаа девојките отиди му на врата со адвокат и кажи му демек имаш некој доказ дека си му ги позајмила тие пари и дека ако не ти ги врати ќе го тужиш и дека подобро ќе биде да ти ги врати во воој момент отколку да се влечка по судовите оти судот дупло ќе го фати а на крај секако ќе изгуби. Така нешто направи му и верувам дека ќе ги врати. Сега незнам за колку точно пари се работи ама вреди да се обидеш.
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не се којзнае колку пари, за јавно бламирање имам фотографии од разговор меѓу него и таа девојка, верувајте ептен експлицинтна содржина со цензура да кажам и каде да ги објавам???


    На што ти личи ова?
    Не е одмазда , а што е? Љубов сигурно не е ,да може и би го линчувала.
    Дајте бре жени зарем нешто што почнало нормално, не може да заврши нормално.
    Ај сега му дала (лупам глупости) 3000 денари, адвокати, судови ма глупости. Кога веќе со некого сум во врска и да му позајмам не е важно , ама ако ме откачи тогаш е многу важно. Сум го имала истиот случај, ама сега се смеам на тоа.
     
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ниту ќе му се закани ниту ќе го тужи , ова е само нејзина моментална треска и сценарија во главата.
     
  4. girl87

    girl87 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    8
    dali ke saka nekoj da pomogne

    dali ke saka nekoj da pomogne
    zanci vaka:imav vrska od 8 i pol godini (sto e mnogu,mnogu e).na pocetokot na taa vrska se bese kako sto treba-kako i vi sekoja druga,no mene mi se sluci eden sudski proces vo koj nemav nitu nekoja moralna podrska od nego,ama barem bese pokraj mene.Kako minuvaa godinite toa se zaboravi.Mnogupati tema na razgovor bilo megu nas i brak i idnina,ama nisto od toa,Jas odev kaj nego i ostanuvav i na spienje,no toj pocna da ne me primetuva,ke si sedi pred kompjuter,ke si odi na kafe,kaj drugari i se toa dodeka jas sum kaj nego.Pocnaa nenormalni raspravii vo koi toj pocna da pokazuva sila ;( ,ne mi bese seedno,mnogupati prostuvav i pak prodolzuvav.Megutoa pocnav da izleguvam i jas ,zapoznav osoba so koja pocnavme da se gledame (iako se uste bev vo vrska so NEGO) mi bese ubavo i interesno,no posle nekoj mesec TOJ dozna i ....... se se promeni...
    si vetivme deka toa e zad nas i ke se zaboravi ,no dragi moi na sekoja kavga mi prefrluvase i maltretirase,go sakam,ama poveke nemozev da izdrzam-go ostaviv.Zarem kolku i da sum gresna treba sekoj den da glumam pred drgite deka padnav,se sopnav ili sto veke.Dali pravilno postapiv,sepak se mnogu godini,a i go sakam-kolku sum glupa-i pokraj se sto preziveav.
    VE MOLAM PISETE SOVET-KE PUKNAM
     
  5. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    dali ke saka nekoj da pomogne

    Според мене ти си ја направила најдобрата одлука што си го оставила. Немој воопшто, ама баш ич да мислиш да си згрешила. Ако некој вистински те сака, нема да го прави тоа што го правел. Колку и да ти биде тешко, немој никако да се октажиш и да се вратиш. Те подржувам што си го оставила глупакот, секој заслужува на некој начин да биде среќен, колку и да ти е тешко, ќе помине време,ќе почниш нов живот со некој кој ќе те заслужува.
     
  6. kafee

    kafee Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    требало да го оставиш веднаш штом кренал рака на тебе, верувај најголема слабост кај машкото е да крене рака на личност која била со него толку време, не е погрешно што си го оставила, сепак 8ипол години се, но ќе помине, кога ќе мислиш на него немој да мислиш само на добрите моменти,мисли на лошите и нема да ти биде криво ..
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски

    Ц ц ц значи неверојатна сиии. Како можеш да кажеш вакво нешто. Неможам да се замарам значи. Јас дека му се заканив да му се заканив, ама да кажеш дека си правам филмови. Те молам девојко олади прашав за совет, а ти ми делиш памет. Ти ако му простиш да дечкото што иде со тебе за пари да ми се јавиш те молам.
    Господи боже и да брани. Од каде знаеш што ми се врти во главата, и какви сценарија????
    Јас не сум дете, ама не дозволувам да ме гази и да простам пари на некој што не знаел да чува и да цени. Цццц јас сум глупава што ве прашувам воопшто одма со контра навреди кон мене. Алал да ти е.

    Незнаеш ништо за мене, само прашав, сликите секако не ги објавив зошто немам ќар, тој сам ќе си биде разооткриен кога тогаш. Овдека се работи за пари. А не за трески и сценирија.
    Верувам дека и ти да прочиташ такво нешто од страна на оној кој ти бил дечко и си му верувала и ти ќе бидеш љута и бесна. Затоа те молам не збори нешто што не знаеш.

    Немам ќар од одмазди. Зошто ЈАС раскинав со него. И колку да знаеш само НЕ Е ОСВЕТА.
    А ти ако си го гледаш тоа така, твој проблем. Само си ги барам парите ништо повеќе.
     
  8. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Иде ми у животу иде ми, али ми фали оно мало љубавииии :|
    Значи морам да се искажам овдека, и се надевам некој ке ми даде бар утеха или некој што е или бил ко мене.
    Не иде ми у љубав ама баш ич..веке година и повеке неможам да си најдам тип ,се на крај излегува за ,,онака,,. Смачено ми е веке( далеку од тоа дека сум ружна). Се ке ми почне нешто и за недела две се престанува,мислиш проколната сум. И смачено ми е од тоа дома само напнуваат, планираш дечко да си фатиш,до кога ти вака, кога планираш озбилно да најдеш некој. И од тие муабети мислам стра мома ке останам (имам 22 години). Ке почнам со некој све иде у најдобар ред, и после никаден го нема.
    Со еден дечко се запознав веке месец има,на почеток се океј, ми пишеше, ми се јавуваше, се гледавме ) па дури ми вели незнам зашто ама осекам дека ти ке ми бидеш девојка) и еве веке 2-3 дена ни трага ни глас од него. Јас пишав тој само SEEN ми остај. И пак и овој пат валјда толку траеше мојата. Изморена сум веке,се плашам зашто неможам да најдам некој. МИ се плачееееее :sweat: ;(
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Леонора ти првин мора да си изградиш самодоверба и висока цел. Секако ти си млада и животот е пред тебе. Секој може да употреби такви финти дека ќе му бидеш девојка и после го нема. Немој да плачеш што е твое ќе си дојде кога тогаш.
    Во денешно време е многу тешко да најдеш асален дечко и треба да се внимава во кого си имаш доверба. Затоа излегувај со другарките и барај го некаде надвор, бидејќи на фб сите имаат второ јас.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    83.760
    Пол:
    Женски
    Срцка не си престарена како најпрво имаш време за се во живот.Мислам дека и твоите се грешка што те напнуваат со тие муабети па имаш 22години а не повеќе.
    Јас мислам дека треба да престанеш да го бараш оној 'совршениот' .
    Љубовта не се случува кога ние сакаме љубовта доаѓа кога најмалку очекуваме.Кога ќе се измориш и застанeш и самата на себе ќе си кажеш дека не се замараш повеќе со тоа ќе се појави некој за кого си сонувала и си го чекала толку време,верувај.Оваа јас го осетив на сопствена кожа и знам колку е добро таквото чуство.
    Не се наметнувај и не бирај премногу.
    Животот е пред тебе имаш време за се ,шетај забавувај се и никогаш секоја твоја авантура не ја сваќај дека треба да прерасне во љубов за која што ти очекуваш да биде.
    Јас ти посакувам многу среќа :*
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    А тоа што го напишав за јавното бламирање не го прочита,хм?
    Значи реков дека не е одмазда да побараш нешто што си дала на заем.И да е до 500 денари ќе ги преболам,ама ако се повеќе зошто да не ги врати,башка не ги потрошил на моторот туку на друга.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Marossa мислењето се однесуваше за Далерон. Малку ме наљути тоа кога кажа сценарија во главата. Јас се согласувам со тебе за тоа што го кажа, дури и лајкнав. Дека бламирањето е детско да така е, тој ќе си продолжи со животот како да не било сепак тој е машко нели, но јас сум женско утре задутре нема да можам да фатам дечко. Ќе ме направат незрела а може и да ме оговара низ цела населба. Не сакам да си го дозволам тоа, ама ете никако не успевам да си ги земам парите. Неможам да се потценувам да одам сама дома, можеби ќе ми направи нешто а ова со адвокат не звучи лошо, но само се прашувам дали воопшто вреди се ова.
    Јас секако на него му удоволив се што беше моја грешка и не требаше, но памет за друг пат ми е. Од секоја грешка се учи. Како што кажав не ми за одмазда има милион начини, ама веќе не сме деца за такви работи. Ми беше криво што не ми кажа лично тој, ќе му дадев повеќе ич немаше да ми биде мака, ама по разговорите што ги прочитав сфатив дека не е крива девојката, таа сама паѓа под сите негови финти. Тој самиот по себе е проблематичен.
    Јас на почетокот чувствував дека нешто не е во ред со него, и ми е криво што не се послушав себе си што потклекнав и бев човек му помогнав а тие да биле наменети за нешто друго.
     
  13. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Женски, ова и не е некој проблем, туку сакам совети и различни мислења.
    Имам 19 години, 20тите еве ги на прагот, и имам дечко, 4 месеци сме заедно.
    Пред него имав долга врска, скоро 4 годишна, ја прекинав пред 9 месеци, и со бившиот бев 2 пати на одмор.

    Е сега, сакам и оваа година да одам на одмор со сегашниот, ама се двоумам затоа што сме кратко време заедно.
    Мајка ми мрчеше, со секој дечко ли на одмор ќе одиш вака така, а татко ми не коментираше, дури и приговараше да не одам со нив на одмор, голема сум била. :^) :D

    Дали вие би заминале на одмор со нов дечко или би почекале до наредно лето, додека да се оформи врската?
    Дечково не ми е за зезанција, меѓутоа не сакам да гледам многу далеку во иднината, не сакам да се зарекувам зошто можат многу работи да се случат.
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Maca 4 месеци е мал период, добро не премногу мал ама доволно мал за да не одиш на одмор со него. За мене веќе сериозна врска е кога ќе поминат 6 месеци +. Јас сепак не би одела на одмор, бидејќи вие сеуште се запознавате се зближувате, ама почекај да помине повеќе време. Нема да биде лошо да одите наредното лето на одмор. Јас се согласувам со мајкати, не треба со секој да се оди на одмор тоа да. Сепак мајка е се грижи. Нема да смени ништо ако не одиш со него оваа година. И татко како татко нема да коментира секако, сака да те остави сама да одлучиш што е правилно за тебе, нели дека си голема. Сака да види како размислуваш.
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kafee

    kafee Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    .. Имам дечко скоро година, ама врската веќе не ни е тоа што беше, јас како најголема глупача прифатив и неверство и пцовки, терор врз мене.. Некако ни се смири ситуацијата ама сега пак почнува со пцовки и навредувања.ми тврди дека ме сака, се обидов 3 пати да му раскинам ама неуспешно, ќе пушти солзи, ќе ме убеди дека ќе се смени и пак почнува после ден -два..
    Го сакам, ама после се неможам веќе.. Кажете ми како да му раскинам без да ми направи нешто..или пак да ми почне да плаче, ПОМОГНЕТЕ ВЕ МОЛАМ
     
  16. DoReMi

    DoReMi Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    156
    Нема што да се комплицира, едноставно ќе му кажеш дека не оди така и крај. Не смееш да трпиш такви срања од негова страна. Сврти му грб, биди силна и не паѓај на тие лажни солзи.
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Бубаче, а зашто не му ги испратиш тие фотографии штом се со експлицитна содржина да му се заканиш со нив да не бега и да врати тоа што должи? Не се откажувај, ако треба оди дома и кажи се на неговите. Кај изневерил, па уште со твои пари, какви се не постојат...Биди упорна, ако треба звони секој ден звони и пишувај додека не добиеш тоа што сакаш, он игра на таа карта дека на крај ќе се откажеш и заборавиш..епа нема ]:) :D
     
  18. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Едноставно ЈАСНО кажи му дека повеќе не сакаш да бидеш со него. Дека заслужуваш некој подобар. Крај!!!
    - ич да не се нервираш и не дозволувај да те манипулира со солзи. Нека оди дома нека пцуе и нека прави терор. Ти не си ништо должна да го трпиш, а тек рачунај да си во брак со таков некој, ужас.Бегај со време.
     
  19. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    ^

    Се надевам сумата која ја должи бившиот на Бубаче, вреди за секое нејзино замарање (макар и на форумов). :wasntme:
     
    На Hipica и Elissa им се допаѓа ова.
  20. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Ако станува збор за сума до 2000-3000 денари гледаш не крева пиши му порака и доколку сака да ти ги врати ќе ти ги врати. Доколку не ти ги врати батали го- гледаш СИТНА ДУША Е, СЕ ПРОДАЛ ЗА ЕВТИНА ПАРА. Е сега не ти препорачувам да одиш по пат на адвокати и судови и еве зошто:
    -ке платиш тужба околу 3-4000 ден. е
    -ке плати адвокат (зависи од тарифникот колку си наплака)
    - ке платиш рочиште (ни ова не е баш евтино)
    Доколку дечкото не додје на рочиште ке закаже судот ново рочиште и пак ти ке платиш.
    И на крај имаш ли било каков доказ дека си му дала пари на заем?
    Дококу немаш, преброди го долгот зошто и да тргнеш по овој пат ке дадеш многу повеке пари него што си позајмила на дечко ти.
    Мој совет е да го начекаш со убаво и да си ги побараш парите па макар излажи го дека ти требаат парите за на лекари итн. Само така може да ти ги врати.
     
    На Hipica, buba4e89 и Daleron им се допаѓа ова.