1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карнофобија - страв од фаќање месо

Дискусија во 'Психологија' започната од AhThatFemaleProblems, 2 јуни 2011.

  1. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Ја имам.Морбидно е.
     
  2. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Немам воопшто страв од фаќање на месо,а не ни знаев дека постои карнофобија.Но сите сме различни на светот и некои нормално е да имат страв...
     
  3. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    *Немам страв, само малце шубе ми е некако, али и ние мора од нешто да живееме.
    *Јадам само пилешко и свинско.
    *Не јадам прасе, коленица, патка и други работи.
    *Никогаш во живот нејќам да сум вегетаријанец бидејќи не ми одговара на крвната група и + си обожавам месо, например ќебабчиња, стек, салами и сл.
    8) :lol: :D
     
  4. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Не ми е гад или страв да го држам, туку да го јадам. Не дека воопшто не јадам месо,јадам шунки, салами, чајни, кулен, јадам и пилешко, али моите сега дома купија пола свиња, тоа беше некаде околу септември. И постојано има месо. Месо со компири, со ориз, печено, пржени, поховано, од тегла, во чорби. На 100 начини, но просто многу ми е жал за да го јадам. Го јадам некогаш со гад. Некогаш немам такво чувство, но некогаш имам станувано од маса со оправдување дека не ми се јаде. А моите не разбираат дека не ми е убаво секое месо, дека гад чувствувам. Татко ми исто од негови дваесетина години не јаде месо, но тој никакво, ама баш никакво во никаква форма, а и брат ми почна да протестира нешто. |( |(
     
  5. Evdoxia

    Evdoxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Ја имам оваа фобија. :puke:
     
  6. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Од друго месо не, но риба да ја чистам внатре е тоа не го можам :( Неможам да издржам да и вадам тоа црева,крв,желудник и сл. Од крвта не ми е страв но неможам да ја чистам тоа цревата ауффф :tmi:
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Имам имам имам карнофобија. Тетка ми пред некоја недела ме замоли да го ставам месото во фрижидер и јас почувстував гадење и страв да го допрам, така живо со раце. Не знам зошто страв ми е, гад ми е и не ми е убаво. :sweat: :sweat: :sweat: Не знам кој ќе ме сака за сопруга, се мислам ракавици да употребувам хаха :D
     
  8. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Мене паκ ми е интеρесно да фаќам живо месо, џигеρи и тие ρаботи. Κога бев помала додеκа мајκа ми го пρипρемаше месото јас одев си земав едно живо паρче и си игρав κаκо да е тоа гума и мајκа ми ме κаρаше. И до ден денес κога ќе видам живо месо во фρижидеρ го вадам за да го испопипκам па го вρаќам. Многу ми е меρаκ :lol:.
     
  9. LittleGirl23

    LittleGirl23 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Ми беше страв порано ја имав оваа фобија ама сега не. :rock:
     
  10. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Не ми е страв да фаќам место,туку ми е гадно :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Стварно луѓе,посебно ако видам крв некаде на местото уште толку се загадувам... :sweat: Ама не избегнувам да не го приготвувам,мислам дека ништо нема и си продолжувам со работа! :lol:
     
  11. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Не се плашам , туку не сакам. Ете , не ми е убаво . Жал ми е за животните , вегетаријанец сум.
    Месо со мои очи не гледам ..
     
    На Oscar Lady и didisi им се допаѓа ова.
  12. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Не сум вегетаријанец, некогаш јадам пилешки или јагнешко, но не можам да фаќам месо. Дури и кога сум блиску до месото, се грозам од миризбата на крв и ми се повраќа, а не па да го допирам...
     
  13. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Е јас ја немам ова фобија,туку напротив.Обожавам да фаќам месоо.Онака меко дека е.Особено бубрезите на јагне.Знам дека многуте не ви е убаво,но мене и јако.Понегогаш им ги испитувам и органите.Или пак црва да чистам,порано со баба ми,само чистевме.Таа правеше многу убава чорба од црева.Леле зараза,нема ништо појако!
     
  14. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Не дека имам страв, но грозно и гадно ми е да фаќам живо месо.
     
    На luci22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Jas nikogas ne sum ni doprela zhivo meso, od samato gledanje pochnuva da mi se loshi, se ezham, se prepotuvam cela, tahikardii imam i shto ushte ne..Nikogas ne sum ni jadela mnogu meso, ama vo posledno vreme skoro i da ne go jadam. Imam cudno cuvstvo na gadenje koga ke go probam :|