1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. marija27

    marija27 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    1
    од кога почнавте со грав? ние имаме полни 9 месеци, може ли да му давам грав или е рано?
     
  2. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    te\ok e za varenje gravot pocekaj .moeto e 10 meseci grav i zelka ne sum dala.
     
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Имаме 7 месеци. Сакам да почнам да и давам телешко месо, па ме интересира вашето искуство. Првите два пати и дававте т.е ја стававте само водата во која се варела месото во зеленчукот? После тоа со колку грама месо почнавте во кашичките? И последното прашање, колку време може свежо да го држам во замрзнувач, значи да не го варам туку свежо да го спакувам и така замрзнато да го вадам?
     
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.176
    Допаѓања:
    235.048
    Јас кога воведов не знаев дека требало прво водата и одма дадов месо помешано со зеленчук, околу 50 грама младо телешко. Уште давам по толку, купувам околу 200 грама ми го делат на 4 дела и го чувавм во замрзнувач околу една недела. После купувам тазе, така и носат кај нас во месара.
    Давам 4 пати неделно.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Да те искористам уште за нешто :) колку пари го земаш телешкото? Овде во Веро е 1200 младо телешко ...
     
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски

    да,се почнува прво со водата во која се варело месото а ,потоа даваш месо.од почеток 20-30 грама е доволно.максимум до 50 грама смееш да даваш откако ке го воведеш.
    јас купувам по пола кгр.го сецам на парцинја и секое посебно во најлон фолија ги смрзнувам.си вадам едно по едно кога ми треба.отприлика секои две недели купувам месо за бебето.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.176
    Допаѓања:
    235.048
    Околу 450-460 ден му доаѓа кг.
    Јас не сум од Ск :) .
     
  8. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    и јас толку го купувам во битола.
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Да не излезе дека и јас ширам дезинформација зошто и мене ме излажале. Сега бев до Веро и младо телешко е 650 денари. Ако на некоја мајка и треба инфо.

    Фала ви многу и на двете!
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Денес ја претерав со прашања, ќе ми извинете. :lol: Досега има 4 пати јадено готова кашичка на хип спанаќ и компир и веќе не и купувам зошто сакам дома да ја правам и таа. Е сега малку сум во дилема, колку количински треба да ставам спанаќ ако пример тој оброк она ќе изеде околу 140-160 грама?
     
  11. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Пред некоја година гледав еден нутриционист на тв, темата беше замрзнување на храна, и тој кажа дека при замрзнувањето месото губи највеќе од својот состав, ми се чини дека рече протеините се разбивале со замрзнувањето и негова препорака беше дека месото е најдобро да се конзумира свежо приготвено, а доколку мора да се замрзнува, да се замрзне откако термички ке се обработи. Јас си го следев овој совет и за првото дете си купував телешко мевце, го сецкав на ептен мали коцки и го варев тивко околу 2-3 саати во експрес лонец, потоа откако ке се излади го ставав во модли за мраз (купив со најголемите коцки кои ги најдов) и така го замрзнував. Откога ке се замрзне си ги ставав коцките во кесе и кога приготвував зеленчукови кашички на крајот откога ке се свари зеленчукот само додавав една коцка месо и ручекот му беше спремен.. Искрено и вака ми беше многу побрзо спремањето на ручекот бидејки зеленчукот се вари многу брзо, ако треба да се вари и месото ќе му треба многу повеќе готвење.. Исто планирам да правам и сега за второво..
     
  12. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Доволно е едно ливче спанаќ или блитва,и секако за таа количина одприлика 2 компира.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Женски ме интересира дали треба повеќе да стремам кон млеко или кон цврста храна. Некако не ми е јасно што е поздраво за 5 месечно бебе. Еве веќе неколку дена сме на цврста храна, во смисла доручек ручек и вечера. Пиеше по 60мл ад млеко и нешто малку од цицање. Од вчера гледам дека ми го одбива млекото во целост. Колку и да е гладна не го пие а растревожена е се додека не дадам кашичка. Јаде по 125 гр кашичка на оброк. Денеска воведов и 4 цврст оброк. Млеко се на се не знам дали пие 400мл.
    Веќе цел месец пробуваме вкусови така да веќе јаде зеленчук и овошје кое е препорачано за нејзина воздраст. Плус давам кекс, гриз и ориз.
     
  14. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    анина не мислиш дека е многу за 5 месечно бебе три оброци да има ние сме 6 месеци и една недела и сеуште сме на два оброци еден овошен и еден зеленчуков
    е сега поискусните нека ми кажат дали да воведам и трет пошто гледам сака да си јади и навечер што да давам дали млечна каша се мислам од хип а иначе другото све дома му спремам многу ретко му давам купечка кашичка и сеуште главно ни е доењето
     
  15. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Не знам и мене тоа ме збунува. Не дека не сум искусна, значи имам и друго дете ама сосема поинаку ни одеше шемата со него. Малечката ги обожава кашичките и уште одма кога воведов цврста храна намали на млекото. Е сега според учебник дете на 5 месеци треба да има 5-6 оброци млеко од по 200мл плус цврста храна а ние имаме 5 оброци од 60мл. Сум пробала да не давам кашички ама млекото нема да го пие ни гладна ни сита. Сака да заспие со шишето во уста и толку.
     
  16. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    се случува и тоа внука моја цицаше до 4 месеци потоа пробаа со адаптирано не сакаше па кравско и тоа кратко го пијаше и детето не сакаше млеко со сила не можеш да му дадеш тоа е
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Na 5 mesecno dete treba site obroci da mu se 5,od koi 1 ili 2 cvrsta hrana a drugite mleko. Jas na moeto so 5 polni meseci mu davav ovosna i zelencukova i 3 pati mleko. Ama nemozis da pravis kako sto pisuva po knigi, ke si se orientiras spored deteto, ne se site isti. Sin mi od 8 meseci, pa do sega piepo dvapati mleko, na sabajle i navecer.ne sakase za denskoto spienje mleko i mu go prekrativ.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Еве некои табели кои можеби ќе ви бидат од корист!

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На WORRIED.BT и anina им се допаѓа ова.
  19. marija27

    marija27 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    1
    сите ли давата јадење по шема?
     
  20. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    За каква шема прашуваш Марија? Јас давам: Ад, овошје, Ад, зеленчук, житна каша, АД.