1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Насловот на фрумов е дали верувате во магии?? Мој одговор е да, зошто ги истражувам и практикувам старите и новите церемонијални мигиски ритуали. Исто така сум неопаганист и witch и го следам и светлиот и мрачниот пат кон успехот.
    Но сепак, јас како што знам христијанството не признава магија, магика и се друго што е окултно, затоа само се прашувам какви се тие КВАЗИ ГАТАЧИ/ЧКИ кои лажат луѓе за пари, а викаат дека се огромни верници и дека не прават гревови и дека се чист души. ПА АКО НЕКОЈ СПОРЕД МЕНЕ ТОЛКУ МНОГУ Е ВНЕСЕН ВО НЕКОЕ РЕЛИГИСКО УЧЕЊЕ НЕМА ДА ПРАВИ СМРТИ ГРЕВОВИ, КОЈ СЕ ОПИШАНИ ОД ТАА РЕЛИГИКА ФИЛОСОФИЈА НЕЛИ??.
    Воедно еднаш отидов до една гатачка во куманово само да видам колку таа е запознаена со магија и магика и ја прашав дали практикува визуелизација во нејзините ритуали за гатање, кутрата не ни знаеше што е тоа.
     
  2. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    A зошто мислиш по некаков дифолт ,мора гатачот/гатачката да е запознаен/а со магиите ???
     
  3. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Затоа што гатањето е магијска дисциплина, и ако некој се занимава со предвидување на иднина (гатање) треба да ги знае основните принципи на магија и магика, барем според мене..
     
  4. SmileOnMyFace

    SmileOnMyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Не во целост ...
     
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    предвидувањата,читањето на мисли заедно со магиите нема никаква поврзаност.предвидувањето и читањето мисли не го може секој,а магии може секој да прави(се разбира,ако е добро упатен во тоа)...и зошто некој кој предвидува иднина му е потребна магија??? за што???
     
  6. hajdivo

    hajdivo Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    16
    Е многу ме интересира што правиш ти како WITCH :?: :?:
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    [/quote]предвидувањата,читањето на мисли заедно со магиите нема никаква поврзаност.предвидувањето и читањето мисли не го може секој,а магии може секој да прави(се разбира,ако е добро упатен во тоа)...и зошто некој кој предвидува иднина му е потребна магија??? за што???[/quote]

    Првенствено под магија не се подразбира само влијание на некој или нешто, магијата не служи само за тоа, за да некој може да предвидува и чита мисли мора да има силна магиска (мистична ) енергија сега секако некои се родени со појака магиска енергија ама не се свесни за тоа , понатаму реков дека треба да е запознаена со принципите на магија и магика зошто може со својте енергии несвено да влијае на некој и да направи поголем проблем.

    Инаку Hajdivo , нема да пишувам за мојот craft, оти е интимна работа. Еве ти линк па прочитај ако сакаш да се запознаеш со модерниот WITCHCRAFT
    http://en.wikipedia.org/wiki/Witchcraft ... mporary%29
     
  8. amejzinka

    amejzinka Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Ve molam nekoj od Tetovo da mi pise sakam da prasam nesto..ITNO MI E VE MOLAM SITE STO SE PRISUTNI NA OVOJ FORUM NEKA MI PISAT. POZDRAV
     
  9. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
  10. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89

    Ее, не ова, поголем дел се глупости и не-вистини, монотеизмот, особено христијанството и исламот магијата и магиката ги представуваат како сатанистички и злобни , што си нема врска.. НЕ ПОСТОИ ЦРНА И БЕЛА МАГИЈА, ТАА Е ИСТА САМО ЦЕЛТА Е РАЗЛИЧНА....
     
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Јас не верувам во магии,бидејќи колку имам прочитано (а воедно и слушнато)магиите и бајањето биле против господ народно кажано ѓаолски работи.А моите дома веруваат и кога ќе ми речат да одам да ми баат јас само велам :!: нема шанси.И тие веднаш се лутат,па дури и сакаат да научам како се бае.НЕМА ШАНСИ!!
     
  12. cute-32

    cute-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    346
  13. OlgicaSK

    OlgicaSK Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Дај кажете ми некој добар видовит човек а и некој добар што растура магии , ама да е од Скопје?
     
  14. PinkPassion

    PinkPassion Нов член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    И ја не верувам,но искрено во последен период почнувам да се сомневам и да почнувам да верувам од кога се изнагледав и изнаслушав разни ствари,така да и мене ме интересира дали знаетее некој што прави магии коишто може да ми помогнат за здравје,работа,среќа,љубов и сл???? или некоја добра бајачка против уроци и магии ?? бидејќи почнувам да верувам дека ми е направено нешто да не ми иде ништо у животов и само лоши и неубави работи да ми се случуваат
     
  15. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
  16. kafee

    kafee Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    Верувам, оваа карши мене прави, најлоша магија е црната магија(магија со крф)
     
  17. Derby

    Derby Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Да не ми се имаше случено ова веројатно немаше да верувам.
    Кога сум имала 4-5 години некој ја истурил водата од што се лечел пред нашата врата.И јас кога сум поминувала за да одам на градинка сум ја настапнала и оттогаш започнал хоророт.Неколку вечери по ред сум вриштела ,а наредното утро не сум се сеќавала на ништо.Ме прашувале што ми е да не ме боли нешто но јас само сум плачела и не сум одговарала.Моите ме носеле по цркви,манастири но се било залудно.Тогаш една комшивка им препорачала на моите некоја бајачка.Мајка ми не верувала во такви работи и не сакала да ме носи,но баба ми некако ја разубедила и ме однеле.Кога сме отишле кај бајачката таа им рекла на моите дека некој ни прави магии и дека водата пред врата била намерно фрлена.Тогаш ми побајала и им рекла на моите дека за 4 дена треба пак да ме однесат.Наредните 3-4 вечери пак сум плачела но не било толку силно и страшно.Кога повторно ме однеле кај бајачката таа рекла дека оваа вечер ке било најтешко и и рекла на мајка ми дека под мојата перница треба да стави нож.Се што кажала се случило.Таа вечер сум плачела најмногу.Но потоа тоа престанало.И фала му на бога ништо не се повторило.А исто така моите пронашле мачка со отсечена глава и фрлена во дворот на едата страна телото на другата главата.Уф одвратно.Воопшто луѓето кои го прават тоа се одвратни :x
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Незнам јас неверувам во магии, можеби ради тоа што никогаш не сум помислила да направам на некој нешто лошо. Но има секакви луге што се занимаваат со ова. А колку им се успешни магиите, или само веруваат дека наштетиле на некој не знам што да кажам.
     
  19. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
  20. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски