1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ќе избледи сосема. Не се плаши. Син ми имаше исто такво над десната веѓа. Го имаше скоро до годинка. Не е ништо страшно. Докторот наш рече дека се оштетувања на кожата од самото раѓање. Можело и до две години да стои. Всушност тоа било од напонот кој го давало бебето за да излезе, па пукале капиларчиња кои биле во подлабокиот слој на кожата ;)
    А со таа на тилот мислам дека е убаво објаснато во оваа тема. Побарај наназад. 90% од бебињата се раѓале со тоа црвенило позади на местото каде завршува рбетот а почнува черепот. Двете мои го имаа. Ќерка ми има 5 месеци и сеуште го има.
     
  2. kikus1989

    kikus1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Mamicki me interesira kolku se ili bea aktivni vasite bebki na 6,5 meseci? Mojava bukvalno celo vreme samo mrda i vo race koga e i na krevet gi diga nozete nagore i gi lupa so seta sila znaci toa e non stop i koga jade ne miruva :( i koga ce ja dopram na pod ripa nagore oa da ja ostavam taka moze i 10 min.ce ripa bez prekin a ne znae da napravi cekor. Koj i da ja vidi mi vika lelee kolku pretaa duri i strav me faca sega so e rabotava. Na mese ne lezi ic gi siri racete a neznae da se potpre na lakti ne saka samo rasireni gi cuvai ce pocne da polace :( inako si guga vesela e samo ve molam ako ima nekoj iskustvo neka pise. Duri i ortopedot mi rece da ja nosam pocesto na kontrola da ne se deselo nesto :(pisete sekoe iskustvo mi znaci :( poludev
     
  3. kikus1989

    kikus1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Ce pisam pak :) vidov nanazat devojce i nie se macime za sise voopsto nesaka so razni cucli proba vne no ne koga ce ja zeme vousta si brci so cucleto i ako i kapne nekoja kapka se davi :) a so lazice ili spric pie ama ne se moze voda so laz. Ako uspees pisi s kakva cucla zema da zememe i nie :) inako si cica mnoogu i koga saka
     
  4. mamaMace

    mamaMace Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    164
    Значи тоа што нон стоп мрда не е ништо страшно незнам зошто заради мрдањето би требале да се вознемирувате.
    Нормално е дете на таа возраст не само да лупа со нозете по кревет туку и да се фати за нешто и да проба да се влече, ќе си помислиш дека сака главата да си ја удри,Во поглед на тоа дека не сака на меше да лежи и не се превртува од меше на грб што за таа возраст веќе треба да може и тоа не е страшно бидејќи тоа се вежба и се постигнува.сигурно ортопедот уше на полни два месеци кога сте биле прв пат кај него ви кажал кои вежби да ги правите.треба само поцесто тоа да го вежбате.пробајте ставајте играчки или нешто што нејзе ја интересира пред нејзе за да посегне по играчката.нормално е и нозете скроз нагоре да ги крева, палците ќе почене во уста да ги става, се се тоа нормални работи.А ортопедот и ги снимаше ли на ехо кукцињата?ако се нормално се развива уживајте само сака да си игра и да истражува.нормално е да почне да фрла работи на земја така истражува постор.
    за чекорчиња рано е уште да прави.на почетокот ортопедот препорачува да се држи под мишки бебето и да прави чекорчиња, тоа е на возраст околу три месеци.Кога ќе дојде на важа возраст одприлика додека да прооди тоа почнува да цупка во место или ако го ставиш во џампер ќе скока на прсти и тоа е добро.таму после 9 -ти месец ќе почне да прави некои припреми за одење.
     
    На kikus1989 и leona83 им се допаѓа ова.
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.746
    Допаѓања:
    137.403
    Пол:
    Женски

    и син ми не знаеше и не сакаше на меше да лежи до 7 месеци и повеке.не знаеше да се преврти од грб на меше и обратно-што би требало да го прави на таа возрст ипорано. сегрижев ептен.го ставав ,го вежбав и џабе.некаде околу осмиот месец се почна сам да прави.се превртува,се исправа,сам стои со придржуванје,лази...се ова почна да го прави во период од два надели.мислам дека секое дете различно прави активности и различно моторички се развива.
     
    На kikus1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Мајчиња, моето бебче наполни два месеца. навечер многу го касаат комарци. Кутрото целото е со црвени брунчиња од убоди. Во аптека земав една алка за бебиња, демек се мести на креветчето или на рачето или на зглобот и е 100 % нетоксична, пушта мирис но не е штетно, наменето исклучиво за бебиња и иако аптекарката ми кажа дека трае отприлика месец дена, за три дена исчезна мирисот и нема веќе никакво дејство а не се исплаќа да ја купувам на секои три дена. Ве молам кажете ми дали апаратчињата со таблетите за возрасни се штетни за мало дете и како вие се справувате со овој проблем? некаде прочитав дека раид може да се употреубава за мали деца? :?:
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Сабајле на Димитар му се појави нешто слично како капка од восок на косичката и почнало да му се лупи сосе косичка дали има некоја мајка што има ваква слична појава на главчето од бебето??? :(
     
  8. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.746
    Допаѓања:
    137.403
    Пол:
    Женски
    на теменјача да не мислиш?темни флекички на кожата на главчето и се лупат.
    намачкај со беби масло пред да го капиш.нека постои некое време да се намрси кожата и потоа со најситен чешел исчешлај повекепати.ке излезат лушпите.нормално е .ако не се отстранат одеднаш по неколку дена повтори пак.
     
  9. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Лажичка за бебе кај да купам добра Девојче мислам дека имаше ти еднаш те прашав ама незнам кога за да видам ???
     
  10. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На главчето има едно од околу 2 см ама не е повеќе плус тоа 3 месеци имаме јас се си мислам дека завршивме со лупење на кожата или сега почнуваме ова е знак ??? а?
     
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.746
    Допаѓања:
    137.403
    Пол:
    Женски
    јас купувам од зегин и од џамбо.
    од зегин се со гума напред и со термометар-осветлува гумата ако јаденјето е претопло.а овие од џамбо се обични пластични од нуби фирмата.
     
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Чисто информативно ме инересира, преку ден, по колку спијат/спиеле вашите бебушки на 5 месеци? Еве на пример ќерка ми спие навечер од 9 до 9 наутро без воопшто да се помрдне во креветчето и тоа е ок, ама преку ден заради спиењето не можам да воведам никаков ред. Будна е 2 саати па спие 15-20мин. Тоа значи дека во просек преспива по 4-5 пати во текот на денот. Тоа некако ми изгледа многу за таа воздраст. Би сакала некако да и направам некој ред да спие на пример два пати по еден час ама никако да успеам.
     
    На mama31 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Малава од 22/23ч до 9/10 наутро спие без будење а преку ден најдолго спиење и е од еден час,најчесто си дремка по 15минутки и се буди па половина сат време и пак спиење од половина сат и така си сме по цел ден.
    Не се грижам за спиењето преку ден бидејки цела вечер спие па така во ред е,се случува ретко да спие цел час а најчесто така околу 30минутки.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    ... денес полниме 3 месеци... :inlove:
     
    На nene88 и joy1 им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Да е живо и здраво и весело да расте :)
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ние точно 4 месеци :)
    Ехх порасна моето мало маженце..
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.833
    Допаѓања:
    28.323
    Пред извесен период на моето бебе понекогаш и давав млеко од шише (имав проблем со едната града, измолзував од таа града и давав од шише). Бебето одлично ја прифати цуцлата од прва, и си пиеше чајче и по потреба млекце од шише.И покрај тоа што многу ретко давав млеко во шише, сепак малата се поднаучи на полесниот начин,односно од шише, и се бунеше кога ќе ја ставам на града за да цица. Мислам дека причината беше повременото користење на шише и затоа прекинав со шишето и си останаме само на цицање.
    Пред два дена сакав да и дадам чајче од шише и ме изненади тоа што не сакаше да пие, истото чајче што претходно без проблем си го пиеше од шише. Се обидувам веќе два дена, ама тешко ни оди.
    Мене ме загрижува тоа што ќе треба да и давам сокче после еден месец, а таа одбива да пие од шише.
    Има ли шанси да се поднаучи пак да пие од шише, постои ли начин за да ја ,,потсетам,, да смука од шишето :worried: И дали ако ја научам да пие пак од шише може повторно да се соочам со проблемот одбивање од градата како кога беше 2 месеци. Многу деца без проблем пијат и од шише и цицат од града, ама кај мојата ќе да е или само цицање или само шише. Да пробам со млеко во шише? Можеби не е до шишето, можеби едноставно вкусот на чајот веќе не и е пријатен...м |( ?
    Ваше мислење?
     
  18. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Мое лично искуство син ми не сака цуцла воопшто. Пробав со секакви шишиња и цуцли, се додека еден ден не му понудив чаша. Значи тој пие млекце измолзено од чаша, а водичка му давам од шише со клунче. Чајче не давам пошто мислам дека нема потреба. Мој совет не форсирај ја цуцлата.
     
  19. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мамички ми треба совет!
    Бебушко мој има проливче веќе недела дена. Го однесов на педијатар, докторката ни рече дека е вирус во прашање и ни даде линекс јуниор.
    Еве веќе пет дена како го пие и нема подобрување, уште колку и дали воопшто да продолжам да му давам?
    До сега требаше да има резултат од линексот нели?
    Само еден ден се случи да не кака, а останатите денови дури и по два пати.
    Не толку течно како пред да ми го дадам линексот, но сепак сеуште е проливче.
    Загрижена сум, не знам дали да го носам пак на лекар?!
    Кои се најчестите причини за пролив кај бебињата?
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јагода штом веќе не кака по повеќе пати на ден не е страшно, веќе ви поминало. Мислам дека нема потреба од лекар пак ако бебето е весело и си јаде ( цица). Проливче може да фати од многу работи- контакт со заболен, пикање рачиња во уста а претходно нешто нечисто и сл.

    Снегулката: се согласувам со мелинара, нема потреба од шише сега, пробајте со чаша со клунче ( моѓе и од оние со меки силиконски клунчиња полесно ги прифаќаат), а за чајче нема потреба, подобро само водичка. Исто така подобро е овошје да даваш отколку сокче ( кое може да се дава, природно исцедено помешано со вода ама после воведување на два оброка, како ужина).
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.