1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Значи не ми се верува простотијата до каде отишла..Јас збеснав...
     
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Аиии бог да чува, јас и на таа возраст и помала кога бев ми беа слатки и мили трудниците, а не па да искоментирам вакво нешто. :o :o Не е до годините, до празноглавоста е. :fubar: :x
     
  3. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    ^
    Ќе се вмешам и јас ќе кажам свое мислење :)
    Незнам зошто си се почуствувала неубаво но добро те разбирам и хормоните влијаат во вакви моменти.
    А и не ми е јасно како може да постојат такви луѓе кои гласно коментираат такви работи. Значи поглупо нешто здравје.Таквите девојки не планираат ли да бидат мајки во иднина ? Нивните мајки манекенки ли биле кога ги носеле нив во стомак. Значи оваа е тоалку ниско и за дискусија но ајде...
    Еве ќе кажам лично за себе дека никогаш не сум помислила вакво нешто за некоја трудница а ниту пак за човек со повеќе кг затоа што веднаш се ставам на нивно место како јас би се осеќала да слушнам такво нешто за себе .Како и да е сепак не е убаво.
    Трудници да ви кажам да не си се секирате и нервирате затоа што треба да бидете горди на себе и на тоа што го носите во вас :) Уживајте во бременоста чекорете гордо и со дигната глава. Тој што ви е најважен во животот нека ве сака и почитува а сите други нека зборуваат кој што сака.
    За жал такви луѓе постојат и секогаш ќе ги има .
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Mamichkiii dobro utro :( jas eve vo 5 h se razbudiv so bolki vo stomak, ama onakvi, obichni sto sekogo mu se sluchuvaat. E sega, se plasham i vo glava mi vleglo da ne mi e neshto od NE DAJ BOZE bakterijana po vesti shto ja zborat... neznam dali e normalno da boli meshko i pokraj lesnata hrana... kje poludam od misla...inaku denes vleguvame vo 9ti mesec :)
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Можеби се само лажни контракции во прашање.Јас исто пред 5-6 дена влегов во 9ти и на моменти имам болки де во стомакот де во половината :) не верувам дека е некаква бактерија во прашање опушти се.
     
  6. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Мацко не се секирај... Јас сум 38 недела, и одкако влегов во 36 по цели денови ме мачи по нешто... Де кичма ме боли на пола саат, де имам менструални болки на 15 мин. па после тоа ке ми ги однема, де препони ме болат па цели нозе, па рацете ми се кочат, стомакот ми е стврднат-имам осет лубеница имам голтнато :), па обавезно едно 5-10 пати бутка нешто надоле, во тие моменти имам осет ако напнам дека ке искочи нешто... :) па по цели ноки де ова ме боли де она ме боли, де киселини ме мачат, де бебушко нешто си се заиграл и два саати си се превртува и си игра... :) а исто така и неколку пати дневно знае да ме заболи цел стомак (некоја блесава неодредена болка - ни сама не можам да ја опишам а болна е не велам не, али некако после 10-30 секунди мине и знае да тлее наредна минитка истата болка, па сроз мине) абе циркузи....бев завчера на гинеколог и му кажувам што како - само ми рече секоја поднослива болка во овој период била нормална, постелката се симињала и зреела, карлицата се шири, вагината омекнувала, самото бебенце си тежи (вика вие сте две души во едно тело) и мора да се издржи уште малку... т.е ти да издржиш, а оно кога нема да му се седи веке и не му е удобно ке чукна на врата, не се секирај... :) му викам како да препознаам лажна болка од вистинска кога мене се ме боли... вика не се секирај тие болки се препознаваат не се како овие што ми ги опишуваш.. така да не му се секирај мацке... ситно и тебе ти се брои... :) ајде само со лесно и без паника и се ке си биде како подмачкано и заборавено штом се појави бебушко... ;) :inlove:
     
    На LaDyDoLl и ivka-slivka им се допаѓа ова.
  7. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Fala vi srcki, malku od malku mi olesnuva, ubavp e vaka po forumov shto site si se poddrzuvame, srekjno, ti si 2 nedeli pred mene pa chekam ishod od zbidnuvanjata, mene i od poragajot me fakja panika... samo se prashuvam kako kje bide, dali kje bide se ok... paranoja nevidena :)
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Од порагајот и мене ме факја страв што е сосема нормално.Но ке го препродиме и тој миг и после ке си добиеме најубав подарок :)
     
    На Markiza30 и ivka-slivka им се допаѓа ова.
  9. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.823
    Пол:
    Женски
    Јас на овие болки кои ги напомена Македонка, одамна не им обрнувам внимание, почнаа да ми стануваат секојдневие, и баш како што рекол докторот сигурно болките за пораѓај се многу поизразити и појаки од овие кои сега ги имаме, па лесно ќе ги препознаеме. Ние денес сме на контрола да видиме до каде е и што е со бебчо, болки немам, единствено ребрата мислам дека ми се изместени од ударите на бебуш.
    А за пораѓајот, никој не може да рече дека не се плаши, болката е таа, само прагот на издржливост е различен кај секоја жена. Само се молам да биде се како што беше до сега, да се породам природно и без компликации и да бидеме здрави и живи со бебуш. Истото ви го посакувам и на сите вас!
    Имајте убав ден!
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. newmami

    newmami Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    И јас за 2 дена влегувам во 9ти месец :) времето си лета како лудо. И стварно до сега шо се вика летав кога одев, се си правев со голема леснотија. Фала Богу бременоста до сега помина во најдобар ред и немав никакви тешкотии или проблеми. Ама веќе од последнава недела осеќам поголема тежина. На неколку пати имав мали отоци на стапалата. Пешачам побавно. Уште од дома не излезена мислам дека веќе ми се моча :) а сум била пред 5 мин...ако долго седам на столче после ме боли кичмата а и задникот :)
    Неможе цела бременост без никаков симптом да пројде.
    Ајде ситно ни се брои.
    За породувањето не се плашам, туку само се молам се да биде во ред и мислам на моментот кога ќе си го гушнам синчето :) :inlove:
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Читам по интернетов вести од МКД и баш се зачудив за бактеријата листериа дека има толкава паника. Мислам за паника е нормално ама ме интересира дали лекариве ги опоменуваат трудниците за таа бактерија? Овде ме отекоја искрено од тие два пати што бев крв и урина да ми земат само за тоа ми збореа и плус ми дадоа различни книги, книжуленца и во сите нив скоро пишува на што да се внимава заради листериата.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Ви се случило ли од градите да ви истекува жоктеникава бледа течност.Мене на два пати така.Пред неколку недели и еве денес пак .Тормозам векје со прашањата знам :/
     
  13. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    нормално е не се секирја се подготвуваат градите за тоа што ги очекува
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.823
    Пол:
    Женски
    Joy, со секое туширање пожелно е да ги масираш и стегаш градите, нека излегува таа течност, ќе излегува и како вода. Тие масажи се добри за грепките, градите се ослободуваат и побрзо надоаѓало чистото млеко. Ќе почнеш да забележуваш флеки и на прслук, маици, јас еве последниов месец ги масирам под туш со топла вода.
    Инаку, на исто ниво сме ние, бебуш буквално ужива во стомак, и ќе го оставиме сам да реши кога сака да излезе. Наодот уреден и супер, водата повлечена, мама Хепи.
     
  15. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ LadyDoll и joy1, може да кажете кога отприлика почнува да излегува таа течност? Имам некои недоумици и стравови во врска со доењето (т.е. дека нема да имам млеко :( ), па ме интересира.
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.823
    Пол:
    Женски
    Јас забележав некаде во 9ти месец кога влегов, имав баш како точкици на прслукот, потоа прашав поискусни(снаа ми) и таа ми објасни дека тоа градите произведуваат таква течност која и по пораѓај првите денови не е чисто млеко туку баш жолтеникава и како вода. Затоа било пожелно да се масираат и стегаат, сепак ги предизвикуваме да проработат и да се прочистат каналите.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Да баш така како флеки на маиците или градникот имам.Инаку и јас од скоро го приметив значи пред да влезам во 9 ти месец.Мене ме загрижува тоа што пупките ми се распукани уште од сега.Како цветови се :D и ако ги чепнам нежно се лупат.Денеска ги мачкав со еуцерин демек да ги омекнам
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Здраво мамичкиии,да ве прашам за една недела колку грама качува бебето.Јас сум 29 недела а тежи 1 300 страв ми е дали ке достигне до крај 3 кг а инаку до сега сум поправена 10 кг.
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Нема правило :) ние во 30 та бевме 1550,после во 34 та 2200 гр.и јас мислев крупно ке биде.А сега еве сум 36+4 и е 2700 едвај :) .Значи некогаш повекје напреднува некогаш стагнира.Мене ми рекоа као потешко од 3100 нема да биде.Ама здравје побитно е здраво да се роди
     
  20. maweja

    maweja Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    324
    Meшиња,денес воопшто не го почувствував синко во стомак да мрда :( Има ли место за паника?
    Се рашетував,цел стан го прошетав,јадев,пиев газиран сок....