1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    712 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    Супер! А што се однесува до темата ? ;)
     
  2. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Буквално се осеќам приморана да ја вакцинирам ќерка ми до ММР, затоа што мора да оди во градинка. Ако ги нема примено ди те пер вакцините, нема ни да ја примат, а јас морам да се вратам на работа. Прашањето ми е, со првата доза, немавме никаков проблем. Со втората доза имавме температура, плачење да не речам рикање, нервозна беше со недели. Сега во петок ни е редовен ред да ја примиме и третата доза, јас ќе ја одложам малку. Дали можеме да примиме обична пак во амбуланта, или имам право да барам прочистена? Незнам како одат овие работи, а сериозно сум загрижена. :(
     
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.158
    Никаде у никој закон не стои дека ако не е вакинирано нема да го примаат детето него дека треба да доставиш потврда за вакцинација а кај вас ке стои пример дека нема примено вакцини и не смеат да ве одбијат
     
    На yarre му/ѝ се допаѓа ова.
  4. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Nie resivne konecno Stop za vakcinite uf mi olekna konecno i soprugot se slozi, so nedeli ne mozev da spijam i ona sto na net go citam me terase i da placam so denovi, slucajno nekni na fb so edna sograganja debatiravme na temata, nejze deteto i pocinalo od diteper,... strasno, na edna druga isto prematurce deteto mu otkazal pankreasot i sehga cel zivot bockanje, ah zalnite kolku mnogu mi e krivo sto go bockav moevo tri pati 2 dozi hepatit b i Bcg, a pogore citam trebalo da e krivna slika ok za da se bocka deteto, na moevo na tri meseca hemoglobinot mu bese 9.6 pa go bockaa, denes proveriv pak mu e 9.3 znaci ne trebalo voopsto da go bockam sirotko
     
    На yarre и Sunshine3 им се допаѓа ова.
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Зарем и со низок хемоглобин не треба да се вакцинираат? Мене па тројца педијатри ми кажаа дека хемоглобинот нема удел во вакцините, туку треба да му се стабилни леукоцитите и тромбоцитите.
     
  6. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    pa vo mojot slucaj gledas deteto mozebi e so visoki trombociti podolg period ama nikoj mi nemase kazeno da napravam krvna slika pred bockanje, i jas eve na svoja glava ja napraviv denesnava analiza i trombocitite 741 i toa mislam deka e blagodarenie na nizok hemoglobin sto deteto si go ima od 3 -ot mesec no ne e tretiran i sto citam na net najcesto se pojavuvaat poradi slabokrvnost, ahhhhhhh kade ima salam doktori vo ovaa drzava koj ke mi kaze, samo znaat da trubat ova treba tova treba vo slucajot za vakcinacija a za drugoto treba da gi brkas sam
     
  7. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    emilijamak,

    Си успеала да го преклопиш моментот. Мојот став е дека никогаш и не е касно иако секако е најдобро и воопшшто да не започне. Но што е тука е. Со самото прекинување на вакцинирањето секако и дека се намалуваат можностите за проблеми.
    Лекарите баш и неможе да ги обвинуваме, они се инструирани да го следат она што им е наложено, а ако не го праат тоа ќе си ја изгубат работата и лиценцата. Ретки се оние кои својот негативен став од вакцините ќе го соопштат јавно, во Македонија се едвај десетина.
    Добро е што се повеќе луѓе, особено млади, се запознаваат со ова уште и пред да имаат поколение, а се повеќе и одбиваат.
    За жал сеуште, најголемиот број на родители, го менуваат ставот ( или пак се запознаваат ) после направените проблеми.
     
  8. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На нас ни рекоа пред да ја примиме вакцината да одиме горе прво на крвна слика таму одама ни ја дадоа а после со резултатот се симнавме доле и таму виде дека му е слаб и не врати па пиеме сируп лекофер ако има некоја со вакво искуство нека пише.
     
  9. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Цацувче ти од Ѓорче беше?
    Не знам зошто така ми е врежано во глава, ако си од Ѓорче и ако проверувавте крв во лабораторијата во поликлиника ти препорачувам да ја повториш крвната слика на друго место.
    Нашиот педијатар денеска ни кажа дека после нас уште неколку пациенти и дошле со паднат хемоглобин под нормалата. Докторката се посомнева во апаратурата во лабораторија и не препрати во Фармахем да провериме крв.
    Денеска резултатите од крвта (испитана во Фармахем) беа одлични кај нас..
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Kazi mi sto da ocekuvam sega od vlastite i od opstestvoto, velat ke mam poteskotii za na skolo da go zapisam, ke plakam li kazna od 500 eu??? I uste nesto dali nekoj znae sto prestavuvaat pokacenite trombociti vo praksa, odnosno dali nekoj imal iskustvo so vakov problem???
     
  11. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    Што да очекуваш? Убедувања, притисок, заплашување со казни. И од другата страна твојот став.
    Дали си спремна да играш руски рулет со своето дете, по препорака на државата ? Што ке направи државата ако недајбоже твоето дете настрада од вакцината? Доволно само од оние работи што ги препишува производителот?
    Еве моите деца истераа градинка, и еве ги сега и во школо, ете запишани и невакцинирани. Кај постарото, одбиени вакцините во училиште, и во прво и во второ. Иако заплашуваат со казни, најголемите биле укор + судски трошоци, и тоа ниту една во Скопје. Единствен случај стигнат на Апелација ( од Кавадарци ) одлучено во корист на родителите.
    Никој, никој не може да ти го смени твојот став, и никој нема дома да дојде да ти го вакцинира детето.
    Потврди за упис во градинка и школо, да се бараат, но интересно е дека истите не се меродавни за упишување. Зошто размисли самата. Некој кој знае да го искористи, а некој кој не знае, да служи за плашење.

    Еве и еден интересен руски документарец.

    https://www.youtube.com/watch?v=0fbqB5CUCbg
     
  12. malena-baby

    malena-baby Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите
    Јас сум мајка на 6 ипол месечно девојче,,, ќерка ми не ја вакцинирам,, освен вакцините што ги прими во болница, за кои беше претходно кажано да не и ги ставаат, а сепак не излажаа и и ги ставија, понатаму не ја вакциниравме и немаме ни намера.
    Немам против нити да осудувам родители кои си ги вакцинираат дечињата. зашто и јас не бев сигурна сто посто на почетокот, но сега сум сигурна со став за невакцинирање. само сакам да ги прашам мајките кои не ги вакцинираат дечињата, дали се соочивте со проблеми со запишување во градинка а и во училиште или пак немавте проблеми. Прочитав за искуството на Yarre дека без проблем си ги запишала дечињата и малце ми олесни. Ќе ве молам и останатите мајки на невкацинирани да ги споделат своите искуства.

    p.s Првпат пишувам. поздрав до сите
     
  13. mamaMace

    mamaMace Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    164
    еве едно запишано во училиште, годинава прво одделение.
    другото од септември 2013 оди во градинка исто без проблем.
     
  14. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Nemavme nikakov problem pri zapisuvanje vo gradinka, vekje godina i pol pomina odkako e zapisana. Isto i kerka mi gi primi vakcinite vo bolnica BCG i Hep B i posle dva meseci revakcina Hep B, potoa prestanavme so vakcinacija. Pri zapisuvanjeto go baraat kartonot za primeni vakcini, jas go priloziv so vakcinite koi ti gi navedov gore.
     
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Аууу па зарем е можно, а кој ден било тоа ние бевме на 14 јуни.
     
  16. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    Сте слушнале драги мои за приватна пошта ?
     
  17. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Pocituvani, ve molam za pomos. Najprvin izvinuvanje za latinica pisuvam od tel. Imeno naidov na golem problem za zapisuvanje na moeto dete vo gradinka koe ne e vakcinirano samo so MRP (a da bev popametna nemase da bide sopoveke ama aj toa ne e temata) Od sabajlevo me napravija najneodgovorno sustestvo na planetava, ama i toa mnogu mi e gajle. Problemot e sto na potvrdata z vakcinacija ne mi stoi sto primila tuku deka ne e redovno vakcinirana zatoa sto ne primila mrp. Vo gradinka kade sto e neverojatna guzva samo cekaat vakvi kako nas i mi pravat problem da ja zpisam, t.e. mi se zakanuvaat da ja vakciniram sega ili nema da ja primat. Ve molam za sovet ako nekoj ima iskustvo kako da postap, am, celta mi e da odi vo gradinka, a nemasansi da ja vakciniram. Drugo, celo sabajle mi se zakanuvaat so sudovi, demek izjavata sto sum ja ostavila od prethodno ne mi vazela i dr nebulozi. Uste sto ne me natepaa, ako mi veruvate sestrata nekolku pati skokase od stolot od sto ja iznervirav sto rekov nema da vakciniram. I sega duri smetam deka napraviv uste beter taman me zaborabija i ne mi prakaat poveke pokani sega gi potsetiv. Da napomenqm deka ne sum od Skopje i deka vo mojot grad vakcinite se primaat na samo edno mesto kade sto odnosot ja vrabotenite e uzasen i koga go nosis deteto na vakcina, a ne pa vo vakvi situacii....
     
  18. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    Stefanija70,

    Нед редок примерог на ова што ти се случува, особено во другите градови. Имаше случај на дигање галама во Кичево, ама се си легна откако градинката утврди дека родителот ни на крај памет не му е да го вакцинира детето. Немаш правило, карај севикај, заканувај се со новинари, лажи (целта ја оправдува и лагата) кажи дека детето имало атопичен дерматрит алергично на јајце и јаткасти плодови, не сакале докторите да ти дадат дијагноза ( и првотои второто не реткост после вакцина).
    За повеќе помош, најди ја групата Здравје на игла не влегува на фејсбук, или пиши ми приватна порака. Не се нервирај и секирај, детето мораат да го примат, обврзани се со закон, додека нема закон дека не смеат да.го.примат ако не вакцинирано.
     
  19. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Еднаш пишав на форумот ке напишам пак, Вакцините се единствена и најефикасна заштита од Заразни болести. Да не беа вакцините уште ке умиравме од Variola vera, и многу други да не ги набројувам. Да знам дека имаше фама околу конзервансите кој се користат но никој со сигурнос не докажа дали е точно или не ..

    Како иден доктор на медицина, сум за вакцинирање на деца и доениња.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.158
    ајде дееееее е ова не сум знаела мене жива сила нема да ме убеди дека немаат вакцините штетни дејства
    едно прашање дали бебе со хидрацефалус,арнолд шиари 2 ,епилепсија ,менингоцела дали на ова беб би му ставила ти вакцини ?????