1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Секако дека да само темелно измиено.Што да јадеме на топлово ако не овошје и зеленчук?подобро тоа отколку месни производи.Немој мн да се секираш ,купувај од проверени места и готово :) нешто мора да се јаде сепак :)
     
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.318
    Пол:
    Женски
    ^ Веќе со таа листеријата аман, мисла ми е се што ќе ставам во уста. Не можам млеко раат да си се напијам, лубеници како си јадев, сега едвај едно парче каснувам со страв, во домашниот зеленчук почнав да внимавам. Навистина можеби нема место за грижа, но ова медиумиве знаат и тоа како од памет да го вадат човек. Трудници сме, па ќе ти текне нешто ќе ти се пријаде и веднаш стоп, да не има не дај Боже бактерија, за сувомеснати и месни производи да не зборувам,заборавив на нив. А со водата? И во неа можно било да има бактерија и што да правиме?
    Во право е Јoy,мора да се јаде да се пие, свежо, добро измиено и внимателно одбрано според мене.
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Lady беше ли на лекар,што направи со кафеавиот исцедок?
     
  4. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Мамичκи мене почнува паниκа да ме фаќа, цела вечеρ се будам и тρипам деκа сρцето ми чуκа пρебρзо и се плашам пρед поρаѓај да не ми се κачи пρитисоκот, пошто имам отоци на нозе цело вρеме и наутρо цела сум отечена. Многу ми е стρав, ќе пуκнам :(
     
  5. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    мене па од авицена највеке ме боли, додека се лечев од неплодност цело време испитував хормони на Гак и нешто во авицена, на гак секогаш како комарец да ме пецнал осекав, а во авицена ме болеше многу и последниот пат за прв пат во живот ( а боцната сум стотици пати) ми искочи хематом :tmi: и затоа ми е страв да идам таму веке :devil:
    Знам дека авицена може урина и крвна слика со плави картони, во адриа лаб може ли?

    а сакав и да прашам дали одите гладни и жедни за крвна слика? Знам дека тоа се подразбира , пред тоа кога испитував не јадев и пиев ништо и по 12 часа ама сега малце тешко ми иде тоа, мачно ми доага :(
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Аааа мила смири се.Ако имаш висок притисок лекарот ке ти даде терапија и ке го држите под контрола.Но,прво измери го .Сестра ми цела бременост беше со висок притосок и се породи најнормално.Инаку отоци се појавуваат скоро кај сите трудници.Додека одрв на раб мн имав и јас откако останав на одмор се смирија.Не внесувај мн сол а пиј течности.со стравот и нервозата само ке го качиш уште повекје.Легни малце разлади се,освежи се па ако не поминува побарај совет од лекарот
     
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.318
    Пол:
    Женски
    Се јавив, тоа било од вчерашниот преглед, најнормално. Се случи само утрово, сега сум супер нема ништо. ;)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    За испитување на крвна слика и урина во авицена, може со упат од матичниот општ или од матичниот гинеколог треба и колку се плаќа?
     
  9. x-tina64

    x-tina64 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    za listerijata i jas sum mnogu isplasena bidejki samo mleko i jogurt pijam zelencuk i ovosje eden ton ama zadutre ke odam i ke ja proveram krvta barem toa e olesnitelno i da mi e mirna glavata ....
     
    На Chupe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Ке покаже ли со обична крвна слика?Лошото е тоа што инкубацијата трае и до 70 дена ,значи првите симптоми може да се појават тек после два месеци.Спомнаа тетово била најдена бактеријата кај некој што сам произведувал млеко и млечни производи.Ама зошто јавно не кажуваат за која фабрика на месни производи се работи?Меин,миг,промес...може било кој да биде :^)
     
  11. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    јас месо воопшто не јадам ептен ми е страв, зеленчукот и овошјето го мијам со топла вода , па после го лупам ( домати, праски и се останато) па пак го мијам :( диња и лубеница не јадам зашто највеке може кај нив да има. Јогурт и млеко ( трајно) си пијам зашто тие се пастеризирани :)
     
  12. x-tina64

    x-tina64 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    koj znae jas pa lubenica se davam ama i malku preteruvaat mediumive nemoze voda nemoze ona pa ne treba nisto da jademe nie a celata rabota e sto nie sme na meta na taa bakterija trudniite .. pa mislam deka moze so obicna krvna slika ke se rasprasam i ke vi pisam vo vtornik...
     
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами Убави како ми сте?доста се грижите со бактеријава,и јас се грижам ама мислам дека медиумите малце претеруваат многу ја форсираат, нас Господ не чува немајте гајле ние сме две души во едно тело и тој ни дава здравје и сила,туку сакав да ве прашам од која недела почнува бебуш да се спушта долу ние сме 33 во 34 недеела за некој ден и уште е горе го осеќам има потреба за грижа докторката ми е на одмор до 5 август многу сакам природно да се породам убава ноќ :inlove:
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Majka jas sum 36 nedela, mene vchera pochna da mi se spushta.bebushka, osekjam poshto pod gradite ( jas mn visoko ja nosam) vekje ne mi e tvrdo kako shto mi bilo...a i bebe nisko mrda, kaj mene kako zmijulche mrzlivo mrda, ne me lupka :)
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не се секирајте за спуштањето на бебето, тоа може да се спушти и во рок од 24 часа значи и во заден момент ;)
    Кај мене не беше спуштено до последната недела, кога бев 39та.
     
  16. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Мешиња што мислите за "односи" во последните денови/недели (од 36 недела па се до породување) од бременоста... Многу ме буни нештото што докторот на мене и на сопругот ни дозволи секс но исклучиво со презерватив и попредпазливо тоа да биде од вообичаеното (да посочам дека немаме никаква инфекција ни бактерија ниту пак кандида ниту јас ниту пак сопругот уназат 10 години т.е колку што сме заедно)... А додека две мои другарки кои што пред неполни два месеци се породија, нивните доктори им рекле пожелно е да имаат секс минимум еднаш неделно, секако да биде предпазливо... но сексот да биде без презерватив со што соптугот да свршувал внатре... поради семената течност демек била добредојдена во вагиналниот канал и многу подпомагала за полесен природен порагај... и верувале или не јас стварно сум збунета... од една страна и постариве жени истото ми го тврдат, а од друга страна секаде пишува дека треба да се користи презерватив заради пренесување на евентиални инфекции... стварно не ми е јасно...
     
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.318
    Пол:
    Женски
    Добро утро и од нас. Од сабајлечки жешко денес ќе уживаме цел ден под сенка. Гледам датумов уште еден ден до термин, бебуш ужива, изгледа сака да не тестира да види до каде ни е прагот на загриженост, за што не можам да речам дека не се грижам, освен секојдневните болки во половината, јас други симптоми немам, а деновите дојдоа и ќе поминат.
    Македонка, и јас од повеќе имам слушнато дека пожелно е да се практикува почесто секс во последните недели, и тоа со семената течност дека помагала, но мм некако многу ми се плаши,не му се помислува на секс периодов, па и остана уште малку, имаме време ќе надокнадиме дупло :D :D
    И да си кажам со бактеријава, не може да нема место за паника, кажав дека паниката повеќе ја прават медиумите, само убаво имаше напишано коментари во еден пост,4 смртни случаеви не може да паднат на товар на државата, тоа ќе биде државен шок, мора вината да ја сноси приватен субјект, кој покажал дека не се ,,однесува,, по законите пропишани од државичкава ни наша и мислам дека до некаде тоа е вистина.
     
  18. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Луѓе за листеријата и тука најмногу опоменуваат посебно трудниците уште од почеток на бременост. Имам книги за бременост што ми ги дадоја на лекар и ке ви преведам, има наведено што треба а што нетреба да се јаде.
    Значи се пастеризирано и преработено третирано на високи температури, најмногу опоменуваат за сирење и морска храна. Стоена храна во фрижидер ако се притоплува да биде повторно на високи температури. Салами, месни нарезаци итн се ризик. Допир на свежо месо со зеленчук, користење на иста штица за сечење, ист нож итн. Миење раце после фаќање на свежо месо и истото да се пржи, вари,пече добро на високи температури.
     
  19. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Mamichki, dali nekoja od vas znae od kolku chasot vo chetvrtok ima obuka za trudnici vo drzavna bolnica?
     
  20. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Јас усте не сум дојдена до таму, ама знам од другарка ми кога бесе бремена маз и бесе сврсувал во неа, и постојано и се повторувасе инфекцијата! отиде на лекар и многу ја искараа, и казале дека не смее мазот да сврсува во зената, оти таа сперма биле бактерии и тоа и го правело проблемот цело време! е сега сто е точно и како треба незнам, не сум упатена! јас сум 12недели бремена и усте не сме имале односи, некако се пласиме и двајцата, се си велиме да помине првото тромесечие па тогас! Вие како правите? :lol: малку е смесно прасањево ама мора да прасам :$ поздрав