1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    94 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам премногу за убавиот одговор и едно големо БЛАГОДАРАМ на разбирањето.

    Сега уживај во бременоста колку што можеш и со лесно нека ти е.
    Поздрав и се слушаме :*
     
    На veli4ekate му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Девојки, не се замарајте многу околу одењето! Нормално со вестачково оплодување треба првите денови и недели повеке да се одмара за да биде се во ред и да се успее, а и да се сака да се песачи телото немозе, си бара одмор! Но после тоа одете си слободно, значи се е дојдено на свое место и веќе не постои опасност незнам каква, натака сме како и сите други месиња! јас сум многу активна личност, до 10та недела и да сакав немозев, едноставно бргу се заморував, немав снага, мегутоа сега се ми се смени, ниту спијам многу, ниту чувствувам замор, ниту гадење било какво и сето тоа остана зад мене, мозам да сетам и да одам со часови, дури :!: и подобро се чувствувам кога се изодувам! затоа опустете се и вие, васиот организам си бара кога сто му е потребно, дали храна, просетка, лезење и слично, телото си бара задоволување! ако сме бремени не сме болни! Внимавајте во првите недели после однесувајте се нормално и узивајте!Кога сто ви се прави правете!

    Инаку мислам дека гасовите после трансферот се вистински добар знак за успех!!!поздрав :inlove:
     
    На Balon4e, annel, only44you и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Лори, душа си :) секогаш полна со разбирање. Благодариме на убавиот пост :inlove:
     
  4. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Пепелашка, не мешај баби и жаби!!!
    Овде беше муабетот за инвитро и колку треба да одмараш после трансфер или колку треба или не треба да се движиш. А не за текот на бременоста!!!
    Не знам дали си правела инвитро или не меѓутоа препорака од докторот е после трансфер да се лежи, минимум 3-4 дена, а после тие денови дозволено е мало раздвижување.
    Така што не суди и не пресудувај колку тоа сме нежни ние градските девојки, тоа што немаме нива да копаме не значи дека сме кршливи, слаби и нежни, напротив секоја девојка без разлика на местото на живеење, која што го поминува процесот на инвитро (и сите оние претходни разочарувања на негативни тестови) е јака, најјака психички, а после и физички за да ги поднесе и издржи сите пропратни работи.

    Иначе, да одговорам на only44you, јас првите три дена лежев цело време (освен за до вц), четвртиот ден малку низ дома, седнав на стол за јадење, во полулежечка позиција си седев, а 5 ден излегов од дома (со напомена дека живаеам на 5 спрат без лифт и ги симнував и качував скалите), меѓутоа не шпартав туку до кај мајка ми, па таму ќе полежам, па на кафе негде ќе отидев, па пак на лежење...значи одев онолку колку што осеќав дека ми е доволно, а секое време го користев да фатам некој кревет. Меѓутоа да знаеш дека лежењето и мирувањето не е никаква гаранција за успех на инвитрото, има девојки кои што одма шетаат и им фаќа, а има и што 15 дена ги лежат па не фаќа...
     
    На only44you, darcy, SimonaTino и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. meesecinka

    meesecinka Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    Tocno e deka lezenjeto ne e nikakva garancija deka ivf ke bide uspesno,samo se preporacuva od strana na doktorite bidejki oni mislat deka so mnogu razmrduvanje, navednuvanje neli so stanuvanje od krevet postojano go optovaruvas stomakot i muskulite i moze da dojde do kontrakcii vo matkata i ona da gi isfrli embrionite,zatoa se preporacuva miruvanje.
     
    На only44you, SimonaTino и Amorce2 им се допаѓа ова.
  6. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Благодарам на разбирањето и на максималната поддршка. Многу значи :*
     
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Beba 1 немам големо искуство ама колку што знам бхцг над 5 се смета за позитивно,,,, ама На 16 ден од ет мислам треба да биде повисока вредноста. Најдобро разговарај со докторот ќе ти објасни подетално!
    Можеби се работи за биохемиска бременост а можеби и покасно се фатило па затоа е пониска вредноста на бхцг. Се надевам дека се работи за второто
     
  8. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Devojki pisuvav na druga tema za mojot problem,no izgleda sum ja promasila.Se obiduvame godina i polovina za bebence i nikako da ni uspee.Vo tekot na prvata godina napraviv pap test koj bese ureden,mikrobioloski testovi-negativen,hormonalen status-referentnite vrednosti vo granica na normala.
    I dojde red mm da napravi spermogram i sleduvase sok,duri 97 % nepodvizni,so morfologija na spermatozoidi so normalen oblik 70%i 20000000 vo ml.Soprugot e pod inteziven stres od rabota,vo mart mesec imase problem so crevata,bese na snimanje i ispi mnogu antibiotici.
    E sega prasanjeto mi e,od sto da pocneme (vcera kupiv e vitamin,c-vitamin,cink i selen i maka vo prav kako za pocetok),dali e mozno da dojde do zacnuvanje po priroden pat ili da ne gubime vreme i da pocneme so postapka na vestacko oploduvanje.
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не ви дадоа таблети за зголемување на подвижноста на сперматозоидите?
    Колку што се сеќавам имаше такви таблети. На крајот на краиштата со инвитро. Важно е да знаете дека спермограмот не е константен. Нормално го испитуваат на 6 месеци , а вие можете и на 3.
    Да се исфрли, алкохол, цигари што помалку стрес. Исхрана ореви ,лешници сите апетисани и литро до литроипол дневно чај од шипки.
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Spermogramot go pravevme na privatno pred dva dena,ziveam vo pomal grad,a urologot i ginekologot se na odmor do prvi,taka posle toa ke odime na konsultacija
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    И ако ти е од некаква помош нам ни рекоа кока кола никако.Лошо влијаела на спермата
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Апчиња за подобрување на спермата, кои што му ги препишаа на сопругот се Спермотренд, нека ги земе нека си ги пие уште сега, нема штета од нив.
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    MM ne pusi,ne pie alkohol,sportski e mnogu aktiven,no ima mnogu stres od rabota...taka da neznam sto da kazam,ke se molime da se podobri spermogramot.Nie od doma nosevme primerok vo 7.00h i seto toa ne fati 10 minuti,ni kazaa rezultati vo 12.00,koga otidovme vo 12 ni rekoa ne se gotovi dojdete za 1 cas,e sega na rezultatite pisivase deka primerokot e napraven posle cetirieset minuti,se prasuvam dali vedans se ispital primerokot,neznam moze sama si baram svetla tocka
     
  14. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Колку што може стресот да го сведе на минимум, тоа знам е тешко меѓутоа стресот е најголемиот фактор за лош спермограм....сопругот мој имаше солиден спермограм, за после многу нервози и стрес на следната контрола да му биде многу слаб.
    И исто така спермограмот е најдобро да се направи во болница, самата болница си има специјални соби, опремени :) за таа работа, бидејќи кога го носиш од дома во болница квалитетот колку толку се губи, а и да го носиш треба добро да е заштитен материјалот...нас ни викаа да биде завиткан во пешкир.
    Меѓутоа најдобра опција е на лице место во болница да биде оставен материјалот и нормално со претходна апстиненција од 5-6 дена.
     
  15. virgo25

    virgo25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    27
    Денес ми е 6 ден од трансфер , првите денови не станував од кревет и ми беше многу лошо, дури стигнав до инфузии и албумини. Сега ми е супер немам болки само повремено пецкање во јајници и многу сум надуена и имам гасови,инаку веќе се осеќам многу подобро па сакав да прашам дали можам да почнам да излегувам ида се раздвижувам по малку, инаку докторот ми кажа дека првите денови многу лежење а потоа може да се раздвижувам по малку и полека да се враќам во нормала , но какви се вашите искуства??? Инаку многу ме загрижи нешто што ми кажа докторот дека ако сум бремена ќе ме боли стомакот три недели а ако не сум само првата недела и ќе престанела болката, малку почнав и да се нервирам оти не ме боли само ми е тешко и немам сила, а и јајниците ме пецкаат повремено. Дали е тоа добар или лош знак???
     
  16. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Слободно почни да се раздвижуваш по малку (јас после 4 ден од трансфер излегов од дома), меѓутоа не маратонски прошетки...а и ќе си осетиш колку му е доволно на твојот организам, телото ќе ти каже колку е доста...и онака брзо ќе се умориш после 6 дена лежење.
    Гасовите се супер знак (јас единствено и тој знак го имав, за да помислам дека е фатено), а мене болките во стомак исти како предменструални ми почнаа 8-9 ден после трансфер и тоа не константни туку неколку пати во текот на денот ќе ме стегнеше таква болка, така што рано ти е за такви болки ама и не мисли дека мораш да ги имаш, секој организам е различен и може и да ги немаш, затоа не се мачи да бараш симптоми...кај сите се различни, некој ги има, некој ги нема...а иначе да, болките во стомак ми траеа и повеќе од три недели....сигурно ги имав до кај 3 месец.
    Мој совет ти е, да правиш како ти одговара така...6 дена се доволни за лежење, сега прави го тоа што те релаксира, те опушта и не мисли многу на крајниот исход, само опуштено, ништо нема да направиш или смениш ако цел ден седиш дома, бараш знаци и се мислиш како што ќе биде.
    Нормално нема да се качуваш по планина, да трчаш по скали и рипаш...меѓутоа да излезеш на кафе со луѓе што не знаат за инвитрото ( за да не разговараш и со нив на таа тема), на ручек, на прошетка...
    И да најдобро е овој период да се дружиш со тие што не знаат за прицесот, едноставно ќе зборите на друга тема и нема толку да мислиш на тоа што ќе биде.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Вирго25, ти посакувам од срце да успеес, Аморче добри совети ти îсала , да не се повторувам! инаку да те утесам, јас немав никакви болки во стомак, никакви симптоми, имав само гасови, кога се будев ко труба бев:))) :lol: и тоа не бесе секој ден! градите ми беа големи па ми спласнаа,6ден многу ми се напири стомакот и 10ден наутро ептен ми се слоса, ми се сврте и за пет минути ми мина! стомакот ме болесе минимално само првите два три дена! инаку од третиот ден станував , си правев руцек, ама се полека , без нагли двизења, а од 6ден почнав да излегувам по малку, значи до продавница со кола и назад! имав тогас бас се секавам некои боцкања или пецкања, краткотрајни и бев убедена дека не сум бремена! ама на 13ден од трансфер преку крв ми потврдија бременост! еве 12недела сум и немам никакви симптоми, освен сто на почетокот бев малку поспана и уморна! Совет имам за тебе да не се бањас, бриси се со влазни марамици, јас за тие две недели мислам дека 3пати се имам истусирано набрзина со млака вода! Не се разочарувај сто немас симптоми како некои други, се е индивидуално, остани позитивна, надевај се, храни се здраво и ќе успеес! :!: биди опустена, почни да излегувас, само пократки просетки прави, верувам дека среќата е на чекор од тебе :inlove:
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Site simptomi se individualni I ne znam kako doktorot gi odredil tie 3 nedeli... Jas imav bolki ko pred dobivanje, gradite mi stanaa osetlivi, mnogu mi se spiese, ama nikogas ne bev sigurna dali e toa od bremenost ili od progesteronot srto go primav (isti nuspojavi ima kako bremenost I pms). Inace miruvav kolku sto mozev, ama pa od denot posle transferot trgnav na rabota (sedecka e)... I na internet procitav deka nema dokaz deka apsolutno miruvanje gi zgolemuva sansite, taka sto mislam treba da se ocituva doktorot ako nesto naglasi, a drugo so razum I sekako bez napreganje.
     
  19. virgo25

    virgo25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    27
    Фала за советите, сега ми е полесно, знаете како е кога си во исчекување, сте поминале низ тоа, се надевам ќе пишам убави вести ;)
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Beba sto napravi? ima li rezultat? napravi li test?