1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    А постои ли шанса да си бремена?

    MeganSP, јас мислам дека можеш да си дозволиш нормална количина на алкохол, таман работа на одмор да не пивнеш ич. :D Плус, не се антибиотици па да им се намали дејството, ниту пак седативи за да те успијат помешани со алкохол. :lol: Тоа е барем мое размислување, можеш ти да се консултираш и со гинеколог. :wasntme:
     
  2. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Значи вака... На 24ти Јуни ми започна циклусот и ми траеше 6 дена (по нормален никогаш до сега не ми е бил) и се си заврши во ред. Потоа од 8ми Јули почна да ми тече нешто кафеаво, ајде си мислев плодни денови ама не поминуваше и посетив гинеколог. Ме гледаше на ехо и ми рече дека се е во ред и можно е да е хормонско пореметување и дека ќе си помине само по себе. Околу 6 дена имав така кафеав исцедок, што варираше, некој ден имав повеќе, а некој помалку. Обично ми доаѓа на 30тина дена, некогаш знае да закасни ден - два. Е сега ме интересира кога да го чекам :D Дали поради тоа што крварев после менструацијата ќе ми закасни или пак ќе си дојде на време? Некој вакво искуство ако имал, да сподели. Позз
     
  3. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Сосема е нормално,кај сите е така.
     
  4. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Дали ви отекуваат нозете пред да добиете :?: јас сум отекувала ама никогаш како сега и сум навистина загрижена :| од колената надоле нозете ми се како бабури, на левата нога дури и глуждот ми е отечен и отокот се шири накај прстите.
     
  5. Aiene9

    Aiene9 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Moze li da mi kazete dali pri menstruacija vi se slucuva da nemozete da sednete ili pak naednas da stanete so jaka bolka vo vaginata?
     
  6. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Нешто како тапа болка или чувство на тегнење од време на време знае да ми се случи, ама нешто појако не. Дури и чувствово на тегнење одамна ми се нема случено. Во моментов имам и само вчера ми се случи како остро бодење ама траеше само секунда. Мислам дека е нормално, без грижа.
     
  7. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Dali ste koristele od tabletive za odlozuvanje na menstruacija? Kako se koristat I dali e podmoralno poseta od ginekolog za konsultacija?
     
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас сум користела еднаш и сега во август планирам пак бидејќи ми се поклопува со одмор. Се пијат два пати на ден се додека сакаш да не добиеш бидејќи кога ќе ги прекинеш добиваш за ден-два. Со истите можеш и да ја предизвикаш. Не мора да одиш на гинеколог ама не е лошо барем телефонски да го консултираш за да ти каже од кога е најдобро да ги почнеш. Јас ја чекам мојава да се врати од одмор (утре) за да ја прашам. :)
     
  9. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Да се цитирам за да не објаснувам пак :) Значи требаше да ми дојде на 24ти Јули, ако не се смета за доаѓање тоа што после една недела откако ми заврши менструацијата пак крварев. Но еве си помина и 24ти и уште нема ништо. А веќе неколку дена се осеќам надразнето, особено кога станувам од спиење, се живо ми смета. Градите ми се отечени. Ме нервира веќе, не можам да си го планирам одморот.
     
  10. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Мензисот иди после 28 дена??
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    По правило да, ама не е тоа некое правило, некои добиваат на помалку денови, некои на повеќе, ама горе-доле тука некаде. Некои имаат нередовен циклус.

    Eleni.S, од што крвареше една недела после тоа? :^)
     
  12. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Бев на гинеколог и докторот ми рече дека ми е хормонско пореметување и дека не смее да ми дава никакви апчиња, ќе си престанело само од себе. И после 5-6 дена ми прекина. Не крварев многу, туку како во 4-5 ден од редовна менструација, такво кафеаво, некогаш малце некогаш повеќе.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Ако не знаеш кога точно ќе добиеш, пиј Примолут Нор 2-3 дена и ќе ја предизвикаш, па ќе си отидеш на одмор на раат после. :)
     
  14. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Пиев претходното лето и не сакам пак да пијам. Како ги прекинав добив за 3 дена ама наредните менструации ми беа хаос. Ќе се консултирам со гинеколог па ќе видам, можеби и тој ќе ми ги препише. Поздрав
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Ти си знаеш, мене за среќа не ми се пореметија менструациите, иако знае да ми доцни понекогаш но се сомневам дека е од нив, но следната менструација ми беше многу болна. Како и да е, цело лето го чекам одморов, нема да ми го расипе таа вештерка. :devil: :D
     
  16. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Јас искрено би ги одбегнувала. Сепак со нив се регулираат хормоните, а хормоните не се некоја обична работа. На своја рака не би ги земала, само доколку гинекологот би ми ги препорачал. А мислам и дека не треба повеќе од два пати годишно да се користат. Бидејќи сум многу напатена од проблеми со јајниците, не би ризикувала.
     
  17. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Милам дека прашањево е за тука.Минатиот месец ми дојде на 5ти.Еве сега може има два дена кога се бришам има ептен малце црвено и другото е кафено.Сеа пред малку кога бев во вц глеам на влошката темно кафено и течно.Шо е работата? Оти вака?
     
  18. bushavka94

    bushavka94 Нов член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    последната менструација ми беше пред 20 дена .. сега повторно ми тече крв дали е можно повторно да ми дојди(ми течи веќе 4 дена) или е нешто друго ?
     
  19. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    Утре одам на базен и ми има дојдено мене од вторник и ке ми е 4-5 ден како имам,незнам ако не ми помине како ке влагам у базенот и ке пливам а да не ми протече :?: а тампони не сакам да користам а и немам време сега да купам,може некако да ја прекинам ? :(
     
  20. Bubii25

    Bubii25 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    3

    хахаа девојче ај кажи ми како ке ја прекинеш? зависи дали имаш многу или малку т.е далим ногу или малку крвариш? ако малку крвариш ама ептен малку не секирај се за да не си направиш компликации за кој ке са каеш сиот живот. Денови има пред тебе уште колку летото не завршува утре :o :!: