1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Ние никако! :) ни забранија односи до крај :)
     
  2. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    А нас ни рече докторот се најнормално, дека моземе слободно, ама нас искрено ни е страв да ризикуваме, така да ке си почекаме :))
     
  3. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    И на нас докторот ни дозволи... но ни рече тоа да биде со кондом и попредпазливо, и ние се до пред некоја недела мака си немавме... мада последниов месец дена малку стагнираме, бидејки некако не ни е изводливо (треба да сме акробати :) )т.е ни пречи многу мешето... :) Но зборевме со сопругот ако навистина има вистина во тоа за семената течност за полесен природен порагај не размислуваме.... ако треба и гимнастичари ке станеме... :rofl: :rofl: :rofl:
     
  4. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    :))) блазе си ви! :D нас строго ни забрани дека се две бебиња, баш поради тоа дека сексот го омекнува грлото на матката и да не дојде до предвемено отварање, кое што и онака е ризично поради тежината на двете бебиња кои си буткаат надоле, па со секс само може да омекне и да се отвори побрзо.
    Ако дочекам 36 недела може ќе дозволи тогаш, да иницираме побрзо пораѓање хахааха
     
  5. newmami

    newmami Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    Мамички бев денес на контрола. Фала богу со бебушот се е ок. Наместено си е со главчето надолу. Правевме и цтг и тоа си е нормално. Не сум воопшто отворена што е ок засега :)

    Туку јас имам проблем со железото. Многу ми е намалено. Хемоглобинот е на граница.
    Ми дадоа листа со продукти што треба да јадам а што не. Замислете куваниот спанаќ е во листата на артикли што треба да се избегнуваат зошто ја намалува апсорпцијата на железо. Ќе си се збогувам и со млечните артикли, мои омилени...
    Позз мамички и чувајте се...
     
  6. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Мила, де написи ни сто е добро да се јаде за зелезо а сто не? стом си добила листа, мозеби тоа ке ни помогне на сите за во иднина!подели ги твоите совети! :) инаку многу ми е мило сто е се во ред, ти посакувам да ти биде се со лесно до крај:)) :*
     
  7. x-tina64

    x-tina64 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Vaka i mene mi doktorot mi zabrani seks ama jas si imam normalno sekoj den so prezervativ i eve me dojdov do 5 mesec nisto ne mi se sluci toa e normalna rabota fala bogu jas mislam deka doktorive malki preteruvaat so zabranive emoze ova nemoze ona jas ne mu se opteretuvam mnogu zaso ako se opteretuvam ke ispadne neso kako sto ne treba... A inaku sum so eden jajnik i problematicna matka i patam od rizik za prerano poroduvanje taka da moe mislenje e nema vrska ili sme nie mnogu kilavi ili doktorive ne pravat mnogu nezni pozdrav do site trudnicki i bez panika kako sto e gospod nikoj nee i vo stakleno zvono da ne cuvaat od pisanoto ne se bega .....
     
  8. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Добар ден и од мене :hai:

    Ајде и јас да се пофалам од прегледот-го мереа синко, излезе дека е отприлика нешто над 1700гр :) Тоа било сосем нормално за оваа недела. Инаку, не мирува воопшто, на секој можен преглед ги подбуцнива докторките по рака додека е испитувањето :D

    Ако може некоја препорака за позиција за спиење од поискусните? :worried: Не се трпи веќе само на страна да се спие, и тоа па само на десна му се свиѓа, штом легнам на лева страна, револуција ми прави во стомакот :D
     
  9. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Мацко за железото мене многу ми помогна спирулината а и многу најразновидно овошје и зеленчук... И можам да се пофалам дека до ден денес немам никакви проблеми со железото...
     
  10. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    А која недела си :)
     
  11. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Јас знам дека сексот е во ред ама со презерватив е сега знам дека и женскиот оргазам доведува до контракции и порано породување посебно во последниот трисеместар.
    Јас инаку имам закачено некој стомачен вирус и се убив од повраќање и дијареа :( утре одам на лекар се надевам не е бактерија.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.800
    Пол:
    Женски
    Прашај дали смееш пролајф суспензија да пиеш мн помага при вакви состојби.И кока кола може да ти помогне против повракање.Не се секирај не е бактеријата ;)
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Драга и јас сабајлево повраќав и тоа многуу наеднаш пролив немам се надевам,дека не е бактеријата исто и јас одма на тоа помислив,ама само еднаш повратив викам ако ми е лошо пак на лекар одам ама добра сум еве се надевам дека е вирус :?:
     
  14. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    30+6, од утре 31.
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ова со женскиот оргазам е тотален мит, за ова се утепав од читање по интернет пред да се породам.
    Тие контракции при оргазмот се премногу слаби и различни од породилните, така што оргазмот неможе да ви наштети. Единствено што сигурно предизвикува контракции и отварање на матката (но не задолжително) е спермата која содржи простагландини.
     
    На Markiza30 и Lori-30 им се допаѓа ова.
  16. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    И пак зависи од организам до организам најверојатно :D Инаку кај мене е цревен вирус, фала богу...ослабев усте едно кило :lol: Од кога сестрата ме мереше во 6тта недела до сега имам смалено 5кг. без диети нормално само по себе неможам се да јадам како предходно. Секако сум со мнооогу прекумерна тежина така да ова е добредојдено.
     
  17. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Ке те стави бебусот во ред:) ке те врати во нормала, не се секирај:) оно мило си прави простор да мозе да расне!!!
    Инаку да си казам некако деновиве чувствувам притисок во стомакот ниско доле, веројатно расне плодот па притиска, ама сега некако и чувствувам болка некоја бас на средина на стомак, не е јака ама ја има, за два дена сум на контрола, па незнам дали е тоа нормално оти расне плодот или треба да се загризам! сто мислите вие?
     
  18. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Mamichki jas ednash prashav, ama ne mi odgovori nikoja...dali znaete za obukata za trudnici vo drzavna bolnica sekoj chetvrtok vo kolku se odrzuva i nekoi podetalni informacii? Pozdrav i imajte ubav den :*
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.800
    Пол:
    Женски
    Бебушка изгледа се спуштила пониско.Денеска ја осекјам така,а и често ме тера на мокрење.И кога се движам осекјам малце непријатна болка.Се надевам нема да и текне да излезе толку рано,уште 21 ден имаме до термин :)
     
  20. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Isto e i kaj mene, denes bev na pregled. Dr mi kaza deka do 38 nedela kje teram, ama vo 38 kje se porodam...kojznae :) inache bebe kaj mene pred 2 dena se spushti a za mokrenjeto...da me pravam muabet... non-stop si se druzam so wc-to