1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ako ne gresam svekrvata na eleonora e pocinata,a svekorot se prezenil.E sega makejata e taa sto go izvestila mazot i.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    И на оној свет вовеле телефонски линии? :?:
     
    На Hipica, Summerlover, nene88 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
     
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.754
    Допаѓања:
    137.517
    Пол:
    Женски

    the story goes on!!
     
    На Glasna и Daleron им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Шпанска серија не им е рамна
     
  7. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Абе слушајте, не им е лесно, треба да бележиш што си кажал, да паметиш кои глумци умреле, кој настапува на сцена :D
     
    На mimiiiii, SimonaTino, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ne znam zosto imam cuvstvo deka kokino pak gi ispomesala profilite i pak ne vrtka tuka :@
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Сега и маќеата замина. :o
    Кокино спрема нов профил :fubar:
     
  10. Angel.m49

    Angel.m49 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Значи, заклучокот е: неверството е прекрасно! 8)
     
  11. Makedonn

    Makedonn Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Има тука многу за и против...мислам на фактите кога се случува спонтано со личност која е полна со разбирање и внатрешна убавина..може да биде вистинско освежување.
    Од друга страна ако се прави само колку да се има излет надвор од бракот, тогаш се претвора во трагедија..уште ко ке се испозаљуби еден од нив тогаш станува комедија..но сепак изборот останува на нас
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Вака сега.
    За некој да нарави излет (неверство) во бракот треба многу, било од машка или женска страна.
    Обемно е да пишувам ама ќе напоменам само некои работи.
    Кога еден од партнерите се почувствува запоставен бара внимание од некој друг.
    Тоа не мора да значи дека ќе биде долгорочно, ама сепак излетче не е на одмет да задоволи нечие его.
    Или сексот не е тоа што очекуваме.
    Абе има многу да се пишува на оваа тема ама јас немам трпение.
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Човекот од неговите почетоци не се задоволувал со својата постојна состојба од секој аспект. Да не бил тој стремеж, ќе немало ниту напредок, ниту технологија, медицина, па ни електрична енергија. И во бракот може да се јави истото. Тој стремеж за промена, за усовршување може да биде или рај за еден брак, или пак негова пропаст. Најважно е како ќе го насочиме тој стремеж за повеќе, подобро и поразлично.

    1) Доколку го насочиме кон другиот, тогаш падот е неизбежен. Скоро никогаш нема да сме задоволни од заложбите на нашиот партнер да биде подобар сопружник, затоа што истите заложби ние ќе ги гледаме со едни очи, а партнерот со други, ние најчесто фокусирајќи се на недостатоците. Тогаш и се случува неверство или доколку е стабилна личноста по тоа прашање, развод.

    2) Како и да е, доколку тие стремежи за подобрување и менување ги насочиме кон самите себеси, ќе поминеме малку потежок, понесебичен и пополн со воздржувања пат, но од резултатот ќе бидеме многу поисполнети одошто ако едноставно се излуфтираме настрана и повторно се вратиме назад во медиокритетот во домот за којшто не правиме ништо да го подобриме затоа што сме презафатени со самосожалување за тоа како о како ние сме можеле и тоа и многу повеќе да имаме.

    Ова ви е муабет од паталец. Во бракот мошне често ќе се најдете на првиов пат, а најсреќните ќе ја сменат насоката и ќе продолжат кон вториот. Патот број 1) го прекинав за среќа мноогу пред да се случи помисла за неверство или развод, туку остана до она осудување на другиот, желба тој да се промени и подобри. Но знам дека ако продолжев по истиот пат, без разлика низ што минувавме и дали имав доволно добра причина за да му се лутам или не (нешто имало) прашање ќе беше на време кога би се нашла и јас и секој друг којшто чекори по тој пат пред искушение за неверство или познавајќи се себеси, попрво оставање на сопругот.

    Резултатите коишто ги добивам чекорејќи по вториот пат веќе подолго време се неискажливо исполнувачки. Сигурна сум и за мм. Затоа што кога се караш со сопругот и не си задоволен од него, всушност и двајцата сте на тој првиот пат, па едниот кога ќе ја смени насоката, доколку постои љубов искрена и желба да се остане заедно и партнерот ја менува насоката заедно со вас.
     
    На oraiaeleni, DELFIN-15, Daydream и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    3.114
    Пол:
    Женски
    Luge, vakvi raboti se slucuvaat i v vistinskiot zivot, zatoa ne zboruvajte deka se spanski serii ili neznam sto, bidejki stvarno ste smesni. Jas bi napisala i tuka no ne sum sigurna dali treba javno da go napisam problemot taka da koj e vo moznost neka mi pise LP. Pozdrav
     
  15. Margarita94

    Margarita94 Нов член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Se naogam vo situacija sto neznam sto da napravam... Da ne pisuvam referati se raboti za moite roditeli. Poteknuvam od semejstvo kade majkami mi zborese i ucese nikogas da ne vrsam neverstvo. Taka i e,nikogas do sega...No slucajno kako gjavolot da me natera da i go haknam fb..i tamy sto da vidam so kolega od rabota muabeti sto ne gi pravam jas ...ubavo prsluce,ubava ti bese ,sakam pak ....I zborev i zborev i mi se kolenese vo mene deka nemala nisto samo taka,no slucajno otvoriv istorija i koga gledam na yahoo, a tamu...uste muabeti so nego...Neznam sto da pravam ve molam za pomos.. ;( ;( ;( ;(
     
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не се мешај, мајка ти најверојатно знае што прави. Понекогаш на сите може да ни се случи момент на слабост, го правиме од различни причини, не задоволство од партнерот било психичко било сексуално или пак не мора да има незадоволство, едноставно некои работи се случуваат.
    Сепак некако убеди ја да поразговарате, кажи и дека си загрижена нека се отвори према тебе така ќе дознаеш малку повеќе. Тешко е родител да му признае таква работа на своето дете. Немој со никого да разговарааш на таа тема само со неа. Будејќи ако една тајна ја кажеш барем само на една личност тоа веќе не е тајна, а можни се многу поголеми последици.
     
    На Taccka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    За детето е тешко да сфати дека родителот е сексуално битие, ама ако се соочи па и со ваков проблем, неверство кое го врши родител-проблемот е двосложен, тросложен, повекесложен...Зошто? 1. Родителот кој zborese i ucese nikogas da ne vrsam neverstvo-и самиот водел двоен живот. Значи, не бил доследен на своите зборови односно пројавил однесување на ДВОЕН, ЛАЖЕН МОРАЛ со што автоматски паѓа во очите на сопственото дете. Дно. Особено ако е детето во чувствитѕелни години, ма во било кои години. Родителот кој до вчера бил светец за него-сега во неговите очи е обично г***о. Особено ако смета дека другиот родител во случајов таткото е засегната, повредена страна. 2. Значи, повреден е мојот друг родител поради хирот на твоите ќефови. Заслужил ли тој, татко ми да биде повреден на ваков начин? Заслужил ли и покрај тоа што е ваков и таков (нели, се ставаат во гро план сите добри страни на таткото), носи, се бори...заслужил ли?

    Но што е, тука е.
    1. Останува да се разговара со мајката која секако ке вети дека нема да продолжи со тоа или ке се обиде да те замае, дека е тоа зафрканција и сл. Настанот во секој случај никогаш нема да го заборавиш. Веројатно и ке ја осудиш, можеби и никогаш нема да ја почитуваш како до сега, но една варијанта е да разговарате насамо.
    2. Друга варијанта, да ја истатстеришеш на татко ти...Сепак, проблемот е семеен.
    Се зависи од твојата емоционална зрелост, состојба, како ти гледа на сето тоа, можеш ли да се носиш со се тоа? Од др. страна ако не споменеш ништо тоа секкао ке си продолжи. Па јас мислам фер е да знае и другата страна.
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Молчењето е злато, но дали премолчувањето не води до поголемо зло? Нема ли малата да стане соучесник во тајната на мајката и еден ден со сигурност да ја намрази и да и префрла?
    Другарски разговор меѓу мајката-детето а потоа и -таткото ако сакаме однос без завземање страни.
    Така јас си мислам.
     
  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.983
    Пол:
    Женски
    И што потоа?Зарем е ова е обична караница па ќе поразговараме пријателски.Станува збор за неверство кое никако не може да биде лесна тема за разговор.
    Темата е многу сензитивна и јас би се воздржала од давање совети.Можеби би советувала да не се избрзува да се остави малку време а потоа да се поразговара прво со мајката.Која е причината за неверството.Можеби е само моментална слабост,можеби требало да се случи некои работи да се искристализираат.Можеби е почеток за нов почеток а можеби е крај на се.Во секој случај тоа е работа на родителите и не треба да се меша во нивните одлуки.
    Верувам дека ништо во животот не се случува без причина.И не сме сите кроени под исти калап.Некој поминува низ животот лесно и покрај искушенијата,некој ги пробува за на крај сите научуваат нешто.
    Не е пожелно да се зазема страна иако е многу тешко.Со таков став може само да се влошат работите.
     
    На Taccka и pikolino им се допаѓа ова.
  20. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Не.
    Значи не.
    Не се случуваат такви работи и апсолутно НИШТО не може да го оправда неверството.
    Какви моменти на слабост бе? Дали сте нормални што зборувате? Пред Господ сте се заколнале дека ќе бидете верни, ќе го почитувате партнерот... Побогу сите имаме моменти на слабост. И што ќе се изневеруваме на секој чекор?
    Лично, сум била изневерена на премногу суров начин и до ден денес не можам да го простам тоа. Се додека не бидете изневерени нема да дознаете колку тоа психички пореметува а не тој ваш "момент на слабост".

    И искрено солзи ми идат на очиве кога читам или слушам дека некој го оправдува тоа.
    Јас да сум, ќе му кажам на татко ми, или на мајка ми... Или анонимно писмо ќе пратам до дечкото на другарка ми која ја добива целата љубов а враќа со ноќно booty call со некој сосема трет.

    Тоа не се оправдува.
    Го оправдуваат оние што сакаат да простат или да им биде простено. Тоа не се простува.
    Со тоа се живее. Учиш да живееш со тоа. Таму барајте ја причината за да го преболите неверството. Не го оправдувајте, никогаш.

    Подолу од ова:

    Значи не.
    Не се случуваат такви работи и апсолутно НИШТО не може да го оправда неверството.


    Не се однесува за форумџиката која ја цитирав.
    Да не настане недоразбирање.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.