1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Се имам оперирано од слепо црево,и истите болки ги имав и пред да ме оперираат. Не е можно повторно да е слепото црево. :|
     
  2. analove5

    analove5 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    sakam da prasam imam peckanje i cesanje vo intimniot del a isto taka i bolki pri mokrenje imam i belo pranje pa neznam kade da otidam na doktor za da mi dade da mi zemat bris ili na ginikolog ama mnogu mi e sram da odam na ginikolog bidejki seuste sum nevina pa neznam so ke mi kazi zatoa ve molam pomagajte...!!!!
     
  3. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Прво на матичен, крв и проверка на урината.
     
  4. blackhorse20

    blackhorse20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    107
    Пред околу 2 години добив еден вид напад (така да го наречам) кога наеднаш додека мирно си седев дома добив силна тахиккардија и се потев. Потоа наеднаш силно ме стегна во гради и не можев да дишам. Стегањето траеше околу 15 - 20 сек. Ми се случи уште два пати така, но со послаб интензитет. И од тогаш почнав често да имам тахикардии и прескокнувања на срцето. Малце ми се смири ама од лани пак почна и поинтензивно. Нападите што ги имам од лани вклучуваат - препотување, тахикардии, стегање во градите, отежнато дишење, тресење на телото особено рацете, грчеви во рацете и нозете, вртоглавици, а еднаш матичната ми измери покачен притисок, а имам 16 год. Ја испитав тироидната дека можно било да е од неа нешто, ама се е во ред. Треба ли да го испитам и срцето или ова е можеби нормално за мои години? Некој совет please
     
  5. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Нормално сигурно не е , не само за твои години туку и општо за секоја возраст, затоа кази им н ародителите објасни им точно што ти е и заедно одете на лекар.
     
  6. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    добиваш паничини напади и затоа имаш тахикардија а од неа и притисокот се качува, и јас имав такви прпблеми на твоја возраст со прескокнувања , тахикардија, лошење и сл. Но сепак отидов на кардиолог и си направив екг и ехо на срце, ова ти е задолжително, мора да се види дали е од нервоза , паника и стрес или недај боже нешто друго. Ако нема здравствено ништо, мој совет ти е да си побараш помош од психијатар :)
     
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Мој совет е да направиш пауза од употребата на гел за туширање извесно време.А за сапун,земи некој од медицинските, на пример, Асодерм, Докторс (крем сапун) наменет за често миење,Неутро Робертс,Еуцерин.Јас имам долгогодишно искуство со сапунот Асодерм од Алкалоид.
     
    На Eleni.S му/ѝ се допаѓа ова.
  8. PrivateUser

    PrivateUser Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Веќе 2 дена по телото ми излегуваат црвени плуски и ме чешкаат многу,мислев дека е од комарци бидиејќи такави плуски имам кога ке ме касне комарец издуено црвено и ме чешка.Ставам од онаа течната бела пудра.Но,сега мислам дека е алергија од храна,еве денес само што јадев и почнаа да ми излегуваат,мислам дека е од кечап но како да бидам сигурна и како да ги лекувам ;( некој совет?
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ако си приметила од што е тоа е добро.
    Ако не си сигурна направи алерготестови.
     
    На PrivateUser му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.135
    Допаѓања:
    88.479
    Пол:
    Женски
    Купи си Лоратадин, околу 50 денари се и се апчиња за алергија. Ако е алергија ќе се смири со нив. Ако си приметила дека е од кечап, избегнувај го неколку дена, ќе видиш дали навистина е до него.

    Јас на пр. сум алергична на млеко и млечни производи, на јајца и што ти уште не ама не секогаш и не се ми предизвикува алергиска реакција.

    Последно нешто беше зденки, постојано ги јадам, но сменив некои нови и одма се нафрлав и ми потече јазикот.

    И ако сте смениле прашок, омекнувач види да не случајно ти е од тоа.
     
    На PrivateUser му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Ти се прават рани од плуските?
    Бидејќи и мене низ нозете ми излегоа,и јас мислев да не се комарци,ама секој ден нови не верувам.
    Освен кечап од што мислиш дека ти се?
    Бидејќи јас немам променето ништо во исхраната,а ете секој ден повеќе ми излегуваат...
     
  12. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Pred 3 dena pocnav po malku da mockam krv,no od vcera pa natamu pocna obilno da mi tece.Na sekoj 10minutki sum vo wc i me boli dodeka isfrlam.Pred ova da mi se desi imav nezastiten seks,pa mozno li e da e nekakva infekcija ili?I kako mozam da si pomognam bidejki nemozam od doma da izlezam ;(
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    На лекар одма.
    Можна е инфекција на уринарните патишта, песок во бубрези и да не нагаѓаме.
     
  14. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Обавезно утре сабајле да отидеш на лекар! Може да се работи за инфекција или пак камења/песок во бубрезите. Напиј се чај од брусница, ако е инфекција колку толку ќе ја смириш.
     
    На kosmodiks му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Moжно ли е мензис да си добила?
     
  16. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    И јас на тоа си помислив бидејќи овие денови треба и да добијам, но мислам дека симптомите што ги имам не ми се совпаѓаат со тоа и затоа сум збунета.
     
  17. trajkovskae

    trajkovskae Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Мене ми се има повеќе пати случувано ова,сигурно е јака инфекција на бешиката или проблеми со бубрезите,додека да одиш на лекар ти препорачувам увин чај во што поголеми количини и доколку имаш некој антибиотик (цитерал) испи си едно апче за да се смириш инаку знам како е дури и срцето ме болело кога имаш нагон за уринирање а нема што да испуштиш...
     
  18. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Вилицата ми е поместена те зглобот на едната страна не ми се подмачкува, цела страна ми трне и имам некое непријатно чувство ..ме пратија на фацио хирург и треба да одам неделава, малку ми е шубе од сево ова, имал некој некое слично искуство?
     
  19. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Денес ми заврши циклусот,а бидејќи нареден месец истиот ми се поклопува со одморот решив да почнам да пијам анти беби пилули со цел да добијам после одморот.Тоа што ме интересира е дали треба да се започне со пиење веднаш(дека денес ми заврши)или па нема никаква врска кога ке почнам?
     
  20. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    Веќе трет ден имам болка на задниот десен дел од главата, на моменти ќе престане, па ќе се засили.. ни апче не помага :worried:
    Да напоменам дека денеска добив, да не ми е од тоа?? Болката не е силна..
    Разни мисли ми поминаа низ глава. Да не имал некој ваков сличен проблем?? :|
    Фала однапред :*