1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Според мене, треба да го сменеш шампонот. Според тоа што кажуваш дека имаш густа, бујна, претпоставувам дека ти е сува косата. Знам по мене и мојата е сува, густа, бујна и имам користено шампон од коприва, но не одговара за сува коса, подобар е за мрсна. Пробај со некои на Афродита, камилица со липа или тој од кокос, можеш и на Syoss со кератин, шампонот моментално го користам и многу сум задоволна од него. Мораш да си правиш домашни маски, нанесувај на косата маслиново или бадемово масло, маслиново со јајце измешано или со мед, држи го околу 1 час и измиј ја убаво косата. Ти треба и маска за коса, добри се на Gliss жолтата и црната, силиконски капки. Можеш да го мачкаш коренот со рицинусово или чичково масло, го поттикнуваат растот и да ја плакнеш косата со чај од коприви,листови од орев или рузмарин.
    Точно е дека и исхраната има големо влијание, како што читам добро се храниш. И јас пијам многу козјо млеко, јогурт, јадам јајца, грав, грашок,леќа, многу зеленчук и овошје и има ефект навистина.
    Се надевам ти помогнав малце :)
     
  2. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    мене многу ми помогна маска од мед, маслиново масло, цимет и лимон. косата ми стана погуста, а иначе ми е како пајажина.
     
  3. dreamland

    dreamland Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    здраво.нова сум на форумов,ке може ли некој само да ми каже која цена се пантенолот и ад капките.позз :)
     
  4. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    околу 100 ден. капките и 100 денари пантенолот. јас редовно ги ставам во шампон и плус б-комплекс ампула
     
  5. dreamland

    dreamland Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    и на мене исто за во шампон ми се,,да пробам и со нив,,бидејки имам еднаш само со ампули правено,,благодарам многу :*
     
  6. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    Како изгледа тоа маслиново и рицинусово масло и ? Каде се купува? Како изгледа?
    Извинете но прв пат слушам. :^)
    Фала однапред
     
  7. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19

    Ги имаш сегде - Веро, Тинекс, аптеки
     
  8. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Мене косата брзо ми се мрси и би сакала некој шампон со овие ампулите да ги ставам, но да не ми ја мрси косата. Подобар е од копирва или бреза за мрсна коса?? И точно имате колку ампули се ставаат и од кој витамин?? Купив и Д капки кје ги ставам на скалпот пред миење .
     
  9. Play

    Play Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    69
    Можеш ли подетално да ми го кажеш „рецептот“ за маската? Колку треба да ставам од се или од око? :)
     
  10. sToBiToBi

    sToBiToBi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    27
    Значи вака, во 250ml шампон се ставаат по една доза ампули : Б1, Б6 и Б12 , ама во случај да сакаш да користиш шампон од коприва или од бреза ќе треба да земеш дупла доза од витаминиве, што значи по 2 ампули од секој, бидејќи вообичаено таквите шампони ги има само по пола литар.
    Со среќа :*
     
  11. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Play, јас отприлика ставам (само да не излезе густа маската). Ја држам на коса околу 30-40 мин и ја мијам после.
     
  12. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Во Зегин ги има (па и во Веро ги имам гледано) шампон од коприва или бреза по 200-250 мл се. Значи треба да се купи од шампонот што е зелен со бело капаче (уште од времето е овој шампон)- околу 90 денари е.
    На овој шампон мислам:


    И во него ставете од ампулите Б1, Б6 и Б12 (1-2 дози), пантенол раствор и АД капки. Доколку не најдете ампули можете да купите апчиња Б-комплекс да ги издробите (околу 10-15 апчиња се доволно) и да ги додадете.

    За мрсна коса: пробај со маска од зелената глина на Виталиа- околу 190 денари е и супер е и како маска за лице и како маска за коса.
     

    Прикачени фајлови:

    • 2063g.jpg
      2063g.jpg
      Големина на фајлот:
      3,6 KB
      Прегледи:
      308
  13. maacyy

    maacyy Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Да најубаво е да си ја набереш од некаде и остави ја неколку дена убаво да се исуши
     
  14. sToBiToBi

    sToBiToBi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    27
    Јас ваков не користам..бидејќи сите што сум ги прашала кој е најубав ми рекоа херба или фрутела , а тие се по пола литар, така да 2 дози од ампуливе се потребни... а за ова, пантенолов и АД капкиве првпат слушам...ама пробај , може ќе се исплати...јас ова го кажувам како нешто што би ве коштало поевтино , а има ефект :)
     
  15. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Повели sToBiToBi , прочитај за Пантенол :D

    http://popara.mk/2011/zhivot/ubavina/na ... na-kosata/
    http://zdravakosa.blogspot.com/2013/08/ ... -kosa.html

    На било која страна да отвориш за нега на коса ке ги најдеш истите состојки што ги пишав.

    Еве види и за другиве витамини што ги пишав. А ако е скапо да дадеш 250-300 ден за шампонов што ке ти трае сигурно 2 месеци-no comment

    http://boza.mk/2011/najvazhni-vitamini- ... bava-kosa/
    http://karmin.tocka.com.mk/56/111829/vi ... -na-kosata
     
  16. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу, ќе напраам ова со шампонов и оваа маскава ќе ја купам обавезно па ќе пишам резултати :D Иначе мене косата ми е до половина сакам уште малце да ја пуштам па да си кратам врвови само :D
     
  17. PrivateUser

    PrivateUser Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ми го препорачаа шампонот на Козмерика Афродита демек од него растела побргу косата и ајде го купив оној од кокос и ставив ампули B1 B6 B12 и С.Го користам речиси 2месеци,но не сум забележала косата да ми е порасната :lol: некако се ми е иста
    [​IMG]
     
  18. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    PrivateUser па да ама од оној на база на лук.
     
  19. anuvcheto

    anuvcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    352
    Кој шампон би ми го препорачале за побрз раст на косата, сјај и волумен? 3 во 1 :rofl: Какви ефекти покажал на вашата коса, дали сте задоволни и цена?
     
  20. sToBiToBi

    sToBiToBi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    27
    Во никој случај не реков дека нема ефект твојот рецепт.. само кажав дека ова ме фаќа поевтино..затоа што немаат сите толку луксузи за да даваат толку пари на шампони и 300 чуда.. :^)
    А што се однесува до шампонот мене 2, максимум три недели ми трае, епа сега ти види како се исплаќа повеќе :)