1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Лори мислам дека расте затоа ти е така :( јас не сеќавам ништо подолго време конечно утре сум на преглед и држете ми среќа.
     
  2. MadeToLove

    MadeToLove Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Лори без гајле. Поради самиот раст на бебето, мора и матката да расте, па поради тоа е и болката. :)
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    ja sum utre na kontrola na ctg pa ke vvidam mene sto ke me izraduvaat :) :)
     
  4. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    И кај мене бебуш е спуштен уште од кога влегов во 9ти месец, па еве не излегува, убаво му е внатре :D. За мокрењето не споменувајте, на секои 5мин сум во вц, само што сме излегле некаде со мм мене веднаш ми се мочка. И ние утре сме на контрола, па ќе видиме што ќе се случи. До сега е се ок со мене и бебуш, ако продолжи така, инсистрирам да се породам природно, без провокации, системи и инјекции, сакам да биде најприродно исто како што ми помина цела бременост, здравје Боже се надевам за некој ден да го видиме бебуш.
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Тебе уште неколку дена те делат ,колку убаво.И да ти дадам комплимент,за мене си нсјсмирена трудница овде :).Ептен релаксирана ми делуваш браво.Дај боже ептен бргу да се породиш без никакви маки
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    ^ Моиве пријателки веќе кренаа раце од мене :D ме нарекуваат бесчувствителна, зашто баш сношти се шетавме со мм и која и да ме сретне, вика наместо крофни да јадеме ти си се шеташ наоколу. Сите се чудат како може последните денови да сум толку активна и да,безгрижна, но не знам може се е индивидуално, храбра сум и премногу смирена. Но што да правам кога ми е лесно, немам мака немам тешкотии, и сигурна сум дека болките за пораѓај и те како ќе ги препознаам, зашто овие минимални кои ги имам сега за мене се ништо :D иако Цтг знае да крене до 60-80 фрек., па и сестрата се фати за глава кога кажав дека не осеќам толку големи болки. :tmi:
    за разлика од мене, жени со по 20-30 фрек. се потеле од болки
    И јас се молам и надевам пораѓајот да ми помине како бременоста, затоа сум релаксирана и опуштена, колку повеќе мислам толку полошо за мене.
     
  7. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.553
    Пол:
    Женски
    така и треба да бидеш -храбра и смирена.тоа е најприродната работа на свет.
    диши и слушај што ти кажува бабицата и ке имаш најлесен порогај.
    повекепати имам пишувано на темава-јас сум ситна по раст-155см.и 50 кгр.тесна карлица ,немам колкови-за првото цело време ми велеа да се спремам за царски па кога ме фатија болки експресно се отворив и породив.за второто отидов на договорено ,се породив со провокација-за 4 часа се беше готово.
    само смирено и без паника.болките не се страшни и се забораваат ;)
    со лесно :*
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Јас бев во ГАК да прашам и ми рекоа да одам во групата што почнува на 08,08 (петок) 18ч неколку петоци по ред, така да не би знаела за обуката што е секој четврток ( можеби ова во петоциве е нова група)...јас најверојатно нема да можам да одам секој петок бидејки тогаш нема да бидам во градов, ама распрашај се убаво во ГАК може да те вметнам во групата од 08,08. Поздрав
     
  9. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ivka јас одев на тие вежби до пред 1 недела се оди секој вторник од 18 до 20 ч. 4 недели траат оди стварно се убави предавањата и помогаат да се опуштиш психички,еве ти број па јави се договори се 078-485-530 јави се договори се ама мораш да се јавиш до 15 ч.покасно никој нема да ти се јави поздрав со лесно ;)
     
  10. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    Здраво мешиња како сте денска бев во Ремедика на преглед и ме гледаа на У3 каде што видовме 2 точки и се разиваат добро и се со правилна големина и форма.Значи ми потврдија дека сум бремена со близнци ,инаку имало 3 ембриони ама третото добро не се развивало и ми рекоа дека само ќе се исфрли надвор .Битно дека двете други се во ред и сум бремена со близнаци :inlove: :inlove:
     
    На Domakica, green.eyes, ubavka1 и 9 други им се допаѓа ова.
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    баш ме радува нена2112,со среќа и со лесно да ти биде бременоста. :*
     
    На nana2112 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Многу убава вест, Нена, со среќа и со лесно и понатаму!
     
    На nana2112 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Ме интересира, дали и кај некоја од вас се случува истово или јас сум некој изрод и нешто не е во ред.
    Стрии на томакот имам во долниот дел на стомакот и само до 2 прста над папок, нагоре немам.. Додека тие ми се праеа мене стомакот 1 дали ме зачеша, нели заради оптегнувањето на кожата.
    А сега веќе 1 месец, стомакот ме чеша како луд, а особено затегнатот дел околу папокот. Ми се чини кога ќе почнам да се чешкам толку уживам, како кога комарец ќе ве касни и така некако ми е. Од премногу чешање како мали струпчиња ми се прават на стриите, ми се надразнуваат линиите, а подоцна исчезнуваат кога ќе престани чешањето.
    Можи некоја да ми одговори? :^)
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Девојки денес прв пат ке идам на цтг .Треба да бидам јадена нели?Тие ништо не ми кажаа ама по читањево овде сватив дека пожелно било јаден да си за да е поразмрдано бебето.
     
  15. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Мене така ме чешаше на почетокот, кога почнуваше стомакот да се шири...знам какво е чувството, а и колку смета....јас ти препорачувам да земеш одма Мустела за бремени за стрии, иако веќе ти се појавиле, ем ќе го спречиш чешањето ем може да ги ублажи веќе направените. Малку е поскапо 250мл е околу 1800ден ама вреди секој даден денар. Јас претходно пробав и други препарати ама ништо не ми помогна, само ова. И еве пупупу скоро да сум 8 месец и тоа со близнаци (што значи поголем стомак) и не ми се има појавено ниту една, а и чешањето е прекинато.
     
  16. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Да мацке.... треба да си јадена, и пожелно е нешто блашко да каснеш а и кока кола да се напиеш... пошто јас отидов гладна и ме вратија... ми рекоа ти мајка ке идеш ке јадеш нешто, нешто блашко ке каснеш, ке прошеташ едно пола саат-саат и ке се вратиш да те пуштиме пак на ЦТГ, пошто вака ништо не правиме... :)
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Пиев кока кола ама незнаев дека треба да шетам :) тек денес ми кажаа за нареден пат да знам.инаку лежев околу 10-12 мин и ни една контракција не покажа.Бебето добро беше си мрдаше се ок.Ми вика докторката абер немаш од рагање :D па и немора да имам тек 37 недела сум
     
  18. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    уфф...
    фала многу женска ама немам толку можности за кремот за стрии, нема фајде од павловичева што мачкам ниту обичен крем, знам тоа, ама ми се насобраа работи работи а и се ближи терминот, немам можност да си дозволам 2000 ден за кремот :/ :/
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Пробај со нук 700 ден е.или нај на крај ако имаш дома маслиново масло и тоа е мрсно и помага :)
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Јас сум 35+2 сеуште немам стрии а стомакот ме чеша уште од 5-ти месец :lol: Редовно наутро и навечер (а некогаш и преку ден) се мачкам со млеко за тело бекутан (хидратантно за бебиња, тоа со пумпица што е) и не е скапо, околу 150-60 денари мислам дека беше.
    Инаку, дали може да добијам некое објаснување од некоја трудница која има проблем со хемероди (надворешни), мислам дека имам пишано дека мене прв пат ми се појавија а вчера ми пукна и јас од памет се извадив кога видов крв, ама ок е тоа. Прашањето ми е дали и после одкако ке се средите нели со туш и се како што треба, продолжува крварењето, секако не интензивно како кога пука но по некоја капка на гаќите? Поздрав мешиња :*