1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    И мене ова чудо ме спаси , ама касно го открив.Не дека имав некој тежок проблем , ама челово ми се расфрлаше .:)
    Позадоволна сум од на галафарм , како маслено е некако , ова на леа појако е:) :).
     
  2. marisaa

    marisaa Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    Ама баш се лажете со ова лосионот, јас го користев, лицето еден период стакло ми се напраи, ама после тоа цело ми се изнафрли, и едвај се спасив. Барем моето искуство така покажа, јас после тоа користев прво далацин, и ми се ублажи лицето, а сега користам крем имекс, кој ми ги суши акните, и морам да кажам лицето ми е во мн.подобра состојба.
     
  3. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Лосионот е за моментално чистење на лицето. Кога ќе престанеш да го користиш , ќе ти се нафрла пак лицето и плус ќе ти се исуши кожата од лосионот. Користете препарати што внатрешно ќе ви ги чисти акните. И неможе од одма да се среди се. Чистењето од акни е процес...
     
  4. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    и тоа голем процес ке биде на лечење ако земате на своја рака...јас така си го упропастив лицето со ставње све и свашта..сега мака мачам да го средам...одам на дерматолог ...и сега фала богу го средив до некој степен ама уште треба...
     
  5. Anastasija4

    Anastasija4 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    4
    Дали некој има користено ацидиборис 3% алкохол? Некои велат дека од тоа им се чистело лицето.
     
  6. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Што помалку хемија, толку почисто лице.Помалку купечка козметика, повеќе домашни рецепти.Јас лично се уверив во тоа.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Незнам дали е ова соодветната тема но сакам да споделам едно искуство.
    Пред едно 2-3 години имав тежок проблем со акните и се обратив во дерматолошката ординација на Др Пешиќ, Дермамедика. Докторот Пешиќ, стариот, ми препорача третмани и ласери во нивниот центар со гаранција дека се ке се среди и ме препушти на извесна докторка Верче. Следеа редовни еднонеделни посети на ординацијата кои се сведуваа на немилосрдно стискање на лицето од страна на докторката со долгите розеви нокти, па ласери меѓу кои ја препознав и онаа обична Цептер лампа Биоптрон или како и да се вика, па третмани со овошни киселини, хемиски пилинзи, купови креми (секој доктор нели си соработува со дадена козметичка кука од која зема и те како добар процент). Да не должам, месечно давав по 400 евра за лекувањето...а ни по 6-7 месеци немаше никаков ефект. Всушност, имаше ефект, ми се појавија дупчиња од стискањето на докторката. Никогаш нема да ја заборавам. Едно неинтелигентно створење...а тек очите на сопственикот, требаше веднаш да знам, дека во нив освен алчност за пари нема никаква желба за излекување.

    Најпосле, една пријателка ми ја препорача др Ирена Димитровска во Осми септември, и за 1-2 месеца се куртулив. (Можеби затоа најбудно го следам форумот за нега на лице). Сакам да кажам, дека сите тие креми, кои ветуваат чудаа кои како печурки никнат секој ден по рафтовите, нема ама баш ништо да помогнат. Сега користам само обичен беби сапун и најелементарен навлажнувач за лице, одвреме навреме маска од зелената глина од Виталија и се е добро.
    На сите кои имаат проблем со зголемено лачење себум, црнки и акни, им ја препорачувам Др Ирена,
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54
    Девојки дали некој има ваков масажер и чистач на лице и од каде може да се купи или нарачи
     

    Прикачени фајлови:

    • 7.jpg
      7.jpg
      Големина на фајлот:
      51,6 KB
      Прегледи:
      335
  9. frangipani

    frangipani Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    ^ Го видов истиов на алиекспрес и баш сакам да си го нарачам воопшто не е скап(некои 4 евра е и плус 2 евра шипинг) ама незнам колку е функционален за тие пари.
    Еве ти линк од производот во случај ако сакаш да го нарачаш http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... 42818.html
     
  10. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Би го препорачала за нормалана и комбинрана кожа, со нежен смирувачки мирис на алое и хамалили, го користам повеќе од месец дена и сум задоволна. Околу 210 ден, во Зегин :) НЕ СОДРЖИ АЛКОХОЛ :) :) :) :) :) :)
     

    Прикачени фајлови:

    На sorbet и oraiaeleni им се допаѓа ова.
  11. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    јас имам нормална кожа па кремов никогаш не ми го исушил лицето, го ставам на цело лице и пред спиење и преку ден и како подлога за пудра... :) (затоа ефектите се индивидуални нема врска со тоа каква е кожата кај секој може различно да делува)
     
  12. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Хамалили? Првпат слушам за билкава.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Хамамили, моја грешка

    http://en.wikipedia.org/wiki/Hamamelis_virginiana
     
  14. DoReMi

    DoReMi Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    156
    Јас би ви ја препорачала зелената глина на Виталиа за надворешна употреба. Презадоволна сум од неа.
    [​IMG]
     
    На EMoonlight и Fatalnata им се допаѓа ова.
  15. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе. Одлична е. Само што мене после вадењето лицево ми беше многу суво па морав веднаш да ставам високо хидрантна крема. Инаку лицето го прави меко, нежно, мазно, милина. Мене дури и некои црнки ми ги прочистуваше на носот, оние кои беа најповршински и лесно отстранливи. Другите не баш. :)
    За оние со посуво лице пишува во упатството за употреба дека при подготовка може да се стави 2-3 било кое масло да не ја суши многу кожата.
     
    На EMoonlight и DoReMi им се допаѓа ова.
  16. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Јас имам чисто лице. Имам само еден белег кој не ми е на лицето туку под муцката долу не се ни гледа. Брунчиња не ми излегуваат а кога ќе ми излезат обично за време на менструацијата имам едно две и не ѓи чепкам само ракија им стават и ми поминуваат. Пудра користам ептен ретко кога одам некаде и не ставам никакви помади ниту ништо само со обична вода си го мијам.
     
  17. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Бидејќи тоникот и кремот за лице ми се при крај решив да истражувам за нешто ново па ја најдов оваа колекција.

    Па сакав да Ве прашам за пофалба или критика. Инаку имам комбинирано кожа.
    Каде можам да ја најдам колекцијава? Дали одговара на мојава кожа? И евентуално на цените на овие производи ако ги знаете?
    :) :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_7272.JPG
      IMG_7272.JPG
      Големина на фајлот:
      45 KB
      Прегледи:
      214
  18. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Да , за комбинирана кожа е колекцијава. :D Околу 150-60 денари се , поскапи не се :D :) .
     
  19. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Во пубертет имав ситни бубулици. Се секавам една комшика и даде на мајка ми некаков рецепт за серум за чистење на лицето. Со рецептот отидовме во аптека и ни го направија. После два три дена лицето ми беше стакло. Беше бело и страшно горчеливо. Знам дека откако ќе ставев легнував да спијам и утредента перницата беше ептен валкана. Го чистеше целото лице. Дали некој знае каде можам да прашам за серумот. Ги завртев сите аптеки и никој не знае. Комшивката ми беше во Охрид, бидејќи тогаш таму живеев, а сега не сме во контакт
     
  20. orchid28

    orchid28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Јас имав многу проблеми со акни и со црнкки на лицето, но веќе подолго време ја користам Pure Control линијата на Евелин што вклучува крема, стикче, лосион и маска и лицето комплетно ми се исчисти. Јас сум презадоволна им ја препорачувам на сите бидејки одговара на сите типови на кожа
     

    Прикачени фајлови:

    • purem.jpg
      purem.jpg
      Големина на фајлот:
      111,5 KB
      Прегледи:
      91
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.