1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Останаа ли машки во Скопјево?

Дискусија во 'Сингл' започната од Trendafilka, 19 февруари 2010.

  1. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    @Bokchee

    Епа значи си видел и ти како е надвор , нема тогаш што тука да се бара , најди си работа некаде надвор од Македонија , премести се таму , најди си асална жена и живеј среќно до крајот.

    Решен проблемот
     
  2. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Прво те замолувам не започнувај со твоиве оштри напаѓања за тоа кого ја би одбрала, дали некој како што рече би ме "дупел" или би ме однел на вечера. Не ме ни знаеш па не ме ни суди.
    Второ- од кај ти е желбава да бидеш толку дрска и безобразна? Те погоди нешто што напишав ли?
    Како ли само ме осудуваш дека би легнала со некој на прв состанок? Или пак дека сакам некој за нос да влечам? WTF? А останувам на својот став дека тој што наумил само да те легне ке чека и подолго ако треба но ке те легне, ке те намами со ставот на фините момци и романтичните вечери.
    И на крај, јас пишав дека мислам така и така, а не пишав истреси се на мене Cka ако си нервозна нешто.
     
  3. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    И ова Cka,
    Во твојов пример не би ги одбрала на двајцата. За првиот ке речам. дечково искрен барем си проба да ме легне, а за вториов (за тебе идеален маж од соништата) нормално ке го одбијам- треба да паднам на фините зборови на некој што го знам 3 дена? Нека помине месец, два, три ке видиме дали уште сме убавици за тој вториот или само сме наишле на некој упорен со желба да легне што повеке.
     
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.821
    Пазл бе, не се нервирај. Како сакаш одбери, или немај никој. Спиј кога сакаш, на прв или 5тти состанок.
    Јас те земав за пример со твојот став, дека лошите момци се подобри отколку фините. Дека таквото размислување води кон тоа да имаме лоши момци, а не фини, а кукаме по теми како не чинеле мажите.

    И извини што сум отворена и без влакна зборувам за се. Мене така ме воспитаа, да кажам се што мислам, а не да филувам, и да се борам за мојот став.
     
  5. Gosling

    Gosling Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Машки
    ... а у меѓувреме ќе се плескаме со овој првиов :lol:

    :wasntme:
     
    На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Cka, се нервирам за многу поважни работи и проблеми во животот, отколку за мислење на анонимен форум.
    Не реков дека лошите момци се подобри. Никој не може да каже кој е лош а кој е добар на самиот почеток на запознавање. Но пак да се надоврзам, можеби ке сретнеш некој кој што само се прави добар и романтичен и користи речник да паднеш на колена но тоа незначи дека е таков, можеби само се преправа да те придобие. Значи во секој случај треба да се почека одредено време за да се запознае партнерот малку подобро. И јас лично да приметам некој да е премногу гестољубив со мене би била со прептазливост, а не би летнала на небото од срека, па после ако ме откачи да удрам со главата во земја.
    Јас се извинувам ако погрешно се изразив прееска за вака да ме сватиш, се надевам сега ти е појасно што мислев.
    И ова,
    Не ми се извинувај за отвореноста, ти пружам рака за тоа, ама на моменти си ми ко јазикот да ти е побрз од мислата. Убаво така што те воспитале ама ке имаш моменти во животот каде ваквото истрчување нема секој да ти го прифати
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Абе машки или мажулиња има, ама МАЖИШТА нема. :worried:
     
    На tessie и julie77 им се допаѓа ова.
  8. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Има мажи само изгледа на погрешно место ги барате. Можеби звучи нескромно но кога веќе велите дека нема барем прво потрудете се да ги пронајдете па потоа зборувајте, со седење на компјутер сигурно нема да ги најдете. Несакам да кажам дека вашиот вкус за мажи е пореметен и секогаш се палите на грубијани кои само на збор се јаки и на рака, а во кревет нула, но верувајте не има сеуште мажи во права смисла на зборот, на кои жената им е пред се.
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Оп оп моето време пројде за мажи. Сега јас само како ОБСЕ посматрач сум.
    И свеќа да земам и во буре да влезам нема да најдам ни н вистинското место , а не пак на погрешно.
    Само имам впечаток дека машкиве (не сите) денешни го немаат баш оној критериум на вистински маж.
    Некои маички (розе, резедички), ланченца, обетчиња нежни во тоа рачињата, најверојатно потешко од лажица или чаша не кренале.
    Не се лути веднаш не земај при срце не го напишав ова за да генерализирам.
    И на крај ура за креветот или каде и да е.
    Морав да редактирам да дообјаснам.
    Со зборот мажиште не мислев на грубијани или јаки на рака. Дефиниција за маж според мене не е жената да им е пред се. Се знае што е маж, а жто жена. Иако сме рамноправни во се јас не можам да легнам под кола и да менувам уље, или вреќа компир на грб и ај терај.
    Или пак маженце јас сум уморна те молам изми, испери, испеглај, нахрани го детето.
    Понекогаш и тоа треба да се прави не велам не ама јас ќе си ја пр..., а тој ќе ринта по дома.
     
    На glosipgirl и Gosling им се допаѓа ова.
  10. Gosling

    Gosling Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Машки
    Јас ова со години го зборам, ама сите ме гледаат попреку :^)

    Само ке додадам, педеруши и бели панталони... врв ! :x
     
    На green.eyes и Daleron им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Нема машки во права смисла на зборот.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Очигледно моиве погрешно ме воспитувале со тоа како да се однеусвам спрема женски. Мислат они, сеуште е нивно време. Баш тие, со бели панталончиња, накит на рака, накитени како елка, прдежи во тоа главата се повеќе привлечни кај женскиве

    Дај те молам, мислиш денешниве женски имаат време да запознаат некој подобро? Е баш тие, што користат ефтени трикови секогаш успеваат. Но тие што се прават добри, само колку да легнат женска, сакај верувај или не, брзо им паѓа маската.

    Не ме чуди, добрите фини момци, како мене и како многу други, добиваат одговор од женско, како демек, тебе те гледам како братче, како другар. И да можев да се сменам, само колку да фатам женска, ама ќе се изненадам себеси ако паднам на толку ниско ниво. Сега е многу лошо да бидеш добар спрема женски, ај знаеме за се друго, ако си добар ќе те газат, али тоа е друга тема, друг муабет.

    Очигледно татко ми , ми давал лоши совети за во средно како да ќарам женска. Со правење добар, не предобар, до некоја мера, останав со к.. во рака. Одма те гледааат како брат, како другар, а они идат со некој ропаци, што ми идеше да ги фрлам од прозор и двајцата. И што е уште најтрагично , сега па и бетер од потешко за женска. Истите правила важат. Нема сменето мислење, нема сменето критериум, дури поголем критериум сега има,барем
     
  13. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Bokchee

    Премногу, премногу, премногу фрустрации. Очигледно е дека два, три пати се имаш изгорено со лош избор и сега сите ти се криви. Имам прочитано неколку твои постови и од секој фрлаш искри. Не може сите да се исти. Не може кај сите други да е кривицата, а само ти си тој жртвата.

    На какви девојки ти се пушташ? Како се пушташ? На каков начин пристапуваш? Какви критериуми имаш ти за една девојка? Со кои вредности ти можеш да се пофалиш (внатрешно/надворешно не е битно)? Ти само едно исто пишуваш во постовиве. Девојките биле вакви, такви, оделе само со фраери кои ги третирале како ѓубриња (што воопшто не се согласувам ама тоа е друг муабет)... и се така во неповрат. Пиши конкретни работи. Ако ти се пушташ на девојки кои си свесен дека бараат нешто, а ти тоа не можеш да го дадеш, тогаш зошто продолжуваш? Има нешто што правиш погрешно, а ти ако постојано кривицата ја бараш во друг, а не во себеси, тогаш тешко ќе го решиш проблемот.

    За секого постои некој кој може да го направи среќен. Сум видела секакви луѓе. И надвoрешно и внатрешно убави и привлечни, и надворешно и внатрешно недоволно привлечни, па за сите се нашол некој. Никој не останал сам. Јас не знам ти како изгледаш ама доволно е ова што го читам овде за да сфатам дека ти си страшно исфрустиран. И ако ти на ваков начин пристапуваш кон девојките не ме ни чуди што постојано те одбиваат. И да не го покажуваш директно твоето незадоволство кон девојките тоа се забележува. Зрачи од тебе. Како што преку монитор јас и другиве членови забележуваме така се забележуваат твоите фрустрации и во живо со некоја девојка. А тоа знае страшно да ја избрка спротивната страна.

    И добро сега да те прашам, никогаш, ама баш никогаш никоја не прифатила покана за кафе, излегување, прошетка или било што друго од твоја страна???

    Се додека некој друг ти е виновен за твојата ситуација, нема да се решиш од истата.
     
    На tessie и glosipgirl им се допаѓа ова.
  14. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Не ме чуди, добрите фини момци, како мене и како многу други, добиваат одговор од женско, како демек, тебе те гледам како братче, како другар. И да можев да се сменам, само колку да фатам женска, ама ќе се изненадам себеси ако паднам на толку ниско ниво. Сега е многу лошо да бидеш добар спрема женски, ај знаеме за се друго, ако си добар ќе те газат, али тоа е друга тема, друг муабет.

    Мислам но немора да значи дека е вака, премногу брзо покажуваш дека имаш чуства кон некоја девојка. А за останатото 80% се согласувам со тебе. Не сите, но претежно многу незнаат што сакаат и на крајот како што викаш со ку*от во рака.
    Мене па ова не ми е јасно: и машки и женски сите се жалат дека неможат да си најдат соодветен партнер/ка и не разбирам зошто? Премногу бараме (зборам и за машки и за женски), премногу се преценуваме ли ?
    Што е проблемот што веке подолго време вака функционираат работите? Многу е поместена границата на бракови, толеранција веке не ни постои, обавезно мора некој за нешто да те излаже, ти прават триста комбинации позади грб итн (зборам за тие што не се во брак, за тие што се незнам).
    Јас веке на никој не си ја кажувам маката, зошто луѓето еден ден тоа ке го искористат против мене.
    Стварно незнам, но разбирам како се чуствуваш. И еве женско сум и незнам да ти одговорам зошто баш девојките се залетуваат баш по такви накитени.
    На крај ти биди си ти, никој не заслужил да се менуваш за на другите да им чиниш.

    Daydream, дури и да се фрустрации, јас ова го разбирам како негова мака, мислам дека Bokchee знае што сака но неможе да го најде и затоа си се искажува. Пак викам може грешам, ова е само мое мислење и немора да биде прифатено.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    Не сме за мирисање, ниту едните ниту другите
    Ќе се изгориме еднаш, двапати и пак не ни доаѓа памет. Како да знаеш на кој да му се отвориш а притоа да не те заебе во прва прикажана прилика.
    Можеби е малку злобно ама стварно денес да се разочараш од машките. Не сум сретнала до сега МАЖ во вистинска смисла на зборот. Сите делуваат како јагненца но по извесно време се покажува волкот.

    Леле Bokchee
    Ти неможеш да најдеш девојка на која можеш да и направиш муабет, а од мое искуство не може да се најде машко кое знае да пријде. И не, не сум фуфица.
    Сум наишла на машки кои знаеле на превртат со очи за место на живеење ако не е центар и околината, на машки кои се заслепени од "стегнатите спонзоруши" низ градов и девојките со просечен изглед како да не постојат.
    И што правиме сега? Единствен излез ако може да се рече гледам во пријатели на пријателите, зашто од случајни дечки не гледам надеж. Па и не е баш ок кога ќе видиш симпатичен момак во дискотека и сакаш да му дадеш знак да пријде, а тој се заѕверил во девојката со минич до пи*ка
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки

    Абе јас мислев за повеќе внимание во смисла... оваа кажала нешто...овој одма трча да направи...оваа рекла вака...овој одма така... Или на секое да ја бара, ѕвони итн... Се на се мислев за преголема доза на внимание од која никој не профитира во врската туку напротив, се доаѓа до чувство на гушливост, да немаш време ништо да направиш затоа што едниот бара внимание а другиот трча одма како да нема утре. Такви врски не се здрави по мое. А со другото се сложувам со тебе целосно...

    Нормално дека почитта во една врска е важна, по мое и поважна од се останато.


    И Бокче... Не е се така како што си пишал...и не вреди да пробуваш да се смениш само за да фатиш некоја. А и од кога ќе фатиш некоја...и тогаш не треба да се сменуваш...затоа што сепак таа те засакала поради тоа што си а не со цел да те измени и изделка како што таа сака. Ако тоа и успее, ќе го изгуби интересот за тебе и пак ќе си останеш со к.. во рака.

    И запамти, една, две, пет или десет женски се не созреани, другите 10 се и тоа како зрели... Не се сите исти...ако сите мислат така како ти тогаш повеќето ќе си беа сами...и машки и женски
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Што мислиш, јас не сум размислувал дали нешто што правам е грешно, пристап кон женско, облекување, понашање, парфем дури сменив, теми на зборување, тип на женски.И пак и пак добивам корпа или ме сместуваат во friend зоната. Јас се обидувам да бидам оргинален, и да си фатам женска како што јас сум се пуштил. Не на клише муабети и пуштања што фраерчињава ги користат за да фатат женско. Зошто мислиш дека сум исфрустриран, отколку што ја кажувам вистината како што е? Како може надвор од МК да идам да најдам, за било што нешто а овде не? Ама јебига не сум тип што сака нешто врска на далечина. Сакам да си најдам тука нешто. Ако би се селел, а и планирам, тогаш ќе му ја мислам за надвор.Толку ли македонкиве се глупи или јас сум отиден јабана?

    Скоро сите девојки бараат нешто, како и секое машко што бара нешто. Од кај знам која некоја што бара, ако не ја знам нормално, нели треба да се запознае некој подобро? Тие што ги знам, и знам како и што бараат не ни се обидувам, здраво со нив е доволно. Или денес надворешно се се гледа од прва? За некој како мене, а многу познавам, не седам дома, и да зборам на празно, нема женски.Или се во сериозно врска пред брак, или едноставно се бигата од тука. Или тие што се, или глумат дека се, сакаат веќе познатиот тип на машки.

    Се е исто. Нема ништо променено во теков на години. Се исти тип на машки се бара, женскиве стануваат , барем овде кај нас,стануваат се постиснати и со преголем критериум. Искачам, се дружам со многу луѓе, сум сменил и друштво.Ама очигледно што немам сменето, ми е карактерот и фацата. И што е битно како изгледам, нема вајда да се заљубиш 8)
     
  18. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    па изгледа не, зашто не сум забележала у последно време.. баш чудно! :^)
     
  19. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Bokchee секогаш кога ќе прочитам твој пост каде што збориш какви биле женските овде не коментирам и пробувам да се воздржам.
    Ама еве сега мое мислење.

    Зашто сите девојки ги ставаш во ист ќош? Сите сакале накинџурени "фраери" и тесни бели блузи? |( аха да сигурно. Секоја нормална девојка, со исклучок на фуфиците по кои што идеш ти, сака некој баш down to earth, да биде фин со неа, да знае да ја насмее и да прави добар муабет! Ако грешам нека ме поправи некој, ама според мене така е.

    А ти очигледно е дека паѓаш на такви што ги интересира што кола некој вози, кој е татко му и колку има во банката ;) епа извини ама не наоѓаш љубов кај тие

    И не ти се сите женски криви, како што има машки и добри и кретени, така има и женски различни. :)
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Кај се бе тие мажи со кнап фармерица и бели V блузиња?
    Штом имаат јаки коли, гарант имаат и боље шминки од мене, блазе нив.

    Што знам, јас сакам природни, позитивни момци, и такви и имам во опкружување. За некои не знам ни дали имаа брат или сестра, а не па што или дали воопшто возат кола, или не дај Боже што плата земаат или пак што работат нивните, пу пу. Нит ме интересира, нит пак тие осетиле потреба да се пофалат со такви информации зашто тоа воопшто и не паѓа на дневен ред за муабет.
    Јас стварно не знам во што кругови се движите, ама очигледно треба да престанете штом го барате спротивното од истите.
    Ми се десило да се најдам и во група шабани, кои, по наследство од тате се клањаат на ЈНА, па сигурно „Лепша од ночи“ не ме освоила, ама тоа не значи дека не останале машки...туку тоа не се машки ко за мене, за други можеби (ќе) се. Истото би требало да важи и кај двата пола.
    Друже, те читам вака...ако ти бараш помирна, поскромна и поприродна женска, чуму тогаш на око ти се само тие што одат со ропаци? Своето со свое си се привлекува. Дека врие лекоумни жени - врие, која пошла стварно ради тоа да биде видена со некое шупливо менаџерче на клуб во с.Прпотина, која од очај да не е сама, која пошто сељаков ја врти со два комплимента како сака...ропациве ја користат несигурноста и празноглавоста кога ќе ја насетат, затоа размисли си кому „љубомориш“. Што ќе ти женска, што, ко што викаш, не го ни познава партнерот доволно, а паднала на сељачки муабет што бил јака финта во 2001ва? Мене би ми било срам таква да ја шетам.

    Дека сме комплицирани створења, веќе знаеш, ама имаш секакви.
    Со некои ќе се понашаш љубезно, без никакви посебни намери, чисто другарски, а таа ќе си прави филмови дека не знам колку ја свиѓаш. На други пак и да им нацрташ, пак ќе се несигурни дали ги свиѓаш или си само фин...оттаму потекнуваат и сите тие „ко брат/другар“ приказни. Ама јас глава сечам дека директноста се исплати. Не мора да значи дека секогаш ќе ти е возвратено, но е многу подобро кога знаеш на што си, директно и искрено. Мада еве мала финта - ние сме шљакнати, па еднаш и да те одбие, ако види дека на друга посветуваш внимание, одеднаш стануваш симпатичен и интересен, па гз преку глава може да се деси после да крши по тебе. Впрочем, тие машки што ги збориш, највеќе на таа финта упецале.
     
    На Miss.M5, tessie, glosipgirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.