1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Електронско пријавување има само за УКИМ или за сите универзитети??
     
  2. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Има за универзитетот во Битола и Охрид, колку знам нема за УГД.
     
  3. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    1. НЕ треба да се носат свидетелства од основно, што ќе им се на нив тие свидетелства. Под тоа класови, се мисли на сите четири години во средно. Значи само свидетелствата од прва до четврта ви требаат, плус дипломата за завршено средно образование.

    2. Покрај електронската пријава, на лице место се пополнува уште една пријава на која се внесува бројот од електронската пријава што сте го добиле. Веројатно треба да се однесе и ископирана електронската пријава, но можеби и не мора бидејќи сепак се става бројот/кодот што сте го добиле.

    3. Во зависност од тоа на кој универзитет ќе се запишувате, а потоа во зависност на кој факултет (дали има приемен испит на тој факултет или не), треба да се уплати одредена сума на пари (уплатниците за тоа се).

    Така што пред да тргнете да се запишувате, прогуглајте малку на интернет, ако ништо друго отворете ја официјалната страна на универзитетот/факултетот на кој планирате да се упишувате и барајте информации за се што не ви е јасно. Ако не се снајдете, отворете на fakulteti.mk таму барем сигурно после неколку клика ќе најдете информации што ви требаат. Во конкурсите се убаво си пишува, убаво е објаснето колку пари, кои документи, ама кој ги чита....
     
  4. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Ова го најдов за упплатниците:
    -300 денари на жиро сметката на факултетот, за студиски програми за кои не се врши проверка на знаењата и умеењата, односно
    -500 денари на жиро-сметката на факултетот, за студиски програми за кои се врши проверка на знаењата и умеењата по еден предмет
    -1000 денари на жиро-сметката на факултетот, за студиски програми за кои се врши проверка на знаењата и умеењата по повеќе предмети

    Колку разбрав на факултетите на кои нема приемен треба да уплатиме само 300 денари.
     
  5. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    ЧЕЕКАЈТЕ, СВЕ ИСПОМЕШАВТЕ. Пријава купуваш од таму, а исто така печатиш од iknow системот на крајот кога испратиш апликација за упис, имаш да симнеш некои документи и да отпечатиш. Е таму се наоѓа напишана уплатница од 300 денари само, интерен лист, универзитетски лист, електронска пријава, документ со кој докажуваш дека нема да ги земеш документите од факултетот во наредните 3 месеци и други кои што се непотребни освен за тие што сте дисперзирани. Значи првиот пат се носат документите : Уверение доказ за државјанство(не постаро од 6 месеци), извод од матичната книга на родените, електронска пријава која ја печатиш, пријава од таму што се зема, диплома за завршено средно образование(тоа е документот со резултатите од матурата), четирите свидетелства од 1-4 година и 300 денари уплатено на сметка на факултетот за поднесување на документи за упис. Тоа е тоа што треба да се напрви прво, на уким на 14 и 15 Август, е кога излезне конечната ранг листа, ќе излезат и сумите кои што треба да се уплатат. Тогаш, на 25 чинам дека беше и 26, носиш уплатници со 3 слики две средни една мала али тоа све накнадно ќе известат
     
    На Charlottexo и Victorian им се допаѓа ова.
  6. B12

    B12 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    10
    Мене ми кажаа дека за државна или приватна квота се плаќа кога ќе се појде на факултет во период после 15-ти септември ( во следните 2 недели ) |( |(
     
  7. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Можно е сега и така да е :)
     
  8. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    Мене ми дадоа светло зелена диплома. Во која ги пишува перцентилите и сите предмети што си ги полагал на матура. Е тоа ти е доказ дека си положил државна матура. А какво е тоа оргинално свидетелство за завршено средно. Па не ми дадоа такво чудо кога ги подигавме дипломите, од каде се подига?
     
  9. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    При пријавувањето за запишување на факултетите кандидатите ги поднесуваат следниве документи:
    1. пријава за запишување
    2. електронска пријава
    3. оригинални свидетелства од сите класови
    4. документ за положена државна матура (оригинално свидетелство за завршено средно образование)
    5. извод од матичната книга на родените
    6. доказ за државјанство на РМ (уверение или решение)
    7. потврда за уплатa:
    - 300 денари на жиро-сметката на факултетот, за студиски програми за кои не се врши проверка на знаењата и умеењата
     
  10. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Таа диплома ти е всушност свидетелство за завршено средно и положена државна матура.
     
  11. Anastasija4

    Anastasija4 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    4
    Знае ли некој отприлика со колку поени примат во државна квота?
     
  12. frose1

    frose1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    35
    на секој е различен а и зависи конкуренција.А ти на кој факултет сакаш да се запишеш?
     
  13. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    'Во случај да не сум рангиран за државна квота, согласен сум на кофинансирање'
    ^Ова треба да се (од)штиклира, а дали значи на пример ако не те примат на првиот смер во државна, ако го имаш штиклирано, автоматски те префрлаат на првиот смер на приватна, А ако го немаш штиклирано и не те прифатат на првиот смер државна, автоматски те префрлаат на вториот смер државна?
    И дали треба да се пополни моминско презиме (ако да, чие?)
     
  14. ladyantebellum

    ladyantebellum Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    како ви стигна лозинка за електронското пријавување,зошто мене ми стигна корисничко име и ми пишува 'кликни овде за да го активираш корисничкото име' и кога ке кликнам ми ја отвара страната за најава,а немам лозинка
     
  15. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Треба да си се регистрираш на страната, не оди најави се туку иди регистрирај се. Јас кога зачленив, отидов регистрирај се и внесов е-маил адреса пасворд све тоа ми стигна на е-маил линк кликнав и ми се активираше акаунт
     
  16. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Тоа значи дека ако не исполнуваш услови за државна квота, дали да те преместат во приватна квота . На кој факултет сакаш да се запишеш ?
     
  17. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Тоа ми е јасно, но нели има на пријавата да си ги подредиш смеровите по ред.
    Во случај да не се согласувам- ме префрлаат на втор смер државна
    Во случај да се согласувам - си останувам на првиот избран смер, но со кофинансирање?
    тоа ми беше прашањето, се надевам дека не е конфузно...
     
  18. ladyantebellum

    ladyantebellum Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    да,се регистрирав и нели на маил ти стига корисничко име и под него има линк за да го активираш корисничкото име,јас кога ке кликнам за да го активирам ме носи на страната за да се најавам
     
  19. Bibii18

    Bibii18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    19
    Епа да, веќе си регистрирана..и сега само треба да се најавиш за да можеш да ја пополниш електронската пријава =)
     
  20. ladyantebellum

    ladyantebellum Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    ама немам пасворд,како да се најавам ко не можам да го активирам корисничкото име