1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криминалистика

Дискусија во 'Образование' започната од TralalaScorpio, 11 февруари 2011.

  1. 06Mia

    06Mia Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Безбедост и криминалистика

    Сакам да се запишам на безбедост и криминалистика-Скопје односно на криминалистика ,доколку некој студира на него ќе може да ми каже дали е добар?Колку има физичка активност?Не сум одличен ученик па незнам ни дали ќе ме прима?И дали може да ми кажете што е всушност Криминологија и криминална политика?
     
  2. Jovana.P

    Jovana.P Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам каде има ваков факултет и дали е портебно некое посебно средно училиште за да се запишиш на факултетот :?:
     
  3. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    предмети на криминалистика знае некој? :)
     
  4. rak4estip

    rak4estip Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    228
    Феминки има ли некој што ке се запишува на факултетот за безбедност во идризово позз
     
  5. KatWonderland

    KatWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Jas sakam da se zapisam no seuste ne sum sigurna.
     
  6. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Ако се надеваш на вработување, батали, последните 5 генерации што имат завршено само 5-6 души се вработени и тоа по принципот вујко владика јас поп. Јас завршив таму и мој совет е ако сакате знаење одете таму ќе го добиете тоа, ама ако сакате да го употребите тоа знаење поголеми шанси имате да смислите совршено злосторство отколку да се вработите. Со времето и парите вложени таму (зошто факултетот е од 8 до 3 секој ден (со тек на време ако се организирате еден ден ќе окапете покасно за друг ден да ви биде слободен)) на друг факултет ќе си поминете екстра, а тука ќе се мачите, ќе гледате неправди и криминал и нема да смеете да реагирате затоа што еден професор ти предава минмум три предмети.
     
  7. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    А има приемен испит, нешто со физичка сила или не? :D
     
  8. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    И мене ме интересира криминалистиката, ама од гледање серии не се станува инспектор, а и малце ми се гади од мртви луѓе. :worried:
     
  9. YourBoddy

    YourBoddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    70
    Ај феминки ве замолувам (оние што имаат искуство од криминалистика или полициска академија) да ме посоветувате малце.. Поточно да ми разјаснете некои работи. Сега идам трета година средно, фармација у прва бев одлична, втора минав многу добра. Се двоумам меѓу овие два фак. а повеќе ме влече криминалистиката (детективи)... Првин каде се наоѓаат факултетите, дали ова што не сум скрос одлична би ми сметало на уписите, за работа знам дека се е до среќата (ако ја имаш ќе се вработиш ако не... терај си..) Математика, физика, хемија сум тотално промашена инвестиција, физичко сум донекаде добра... Колку тоа би ми помогнало во иднина? Поточно да нагласам сакам да станам детектив, па ве молам пишете од искуство не само ЧУЛ ПРЕНЕЛ, пошто во моментот сум на 0 позиција сакам да почнам од некаде. Барав и на интернет ама... некако се е испомешано..... :?:
     
  10. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    jas pak ke si pisham prashanje iako slabo ima nekoj da mi odgovori, ama pusta nadezh :D dali znae nekoj diplomata e prifatena samo vo nashava drzhava ili i nekade vo stranstvo? :)
     
  11. chocolate...girl

    chocolate...girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Ако може да прашам дали знаете какви се универзитетите низ светот. Сега сум втора година знам дека ми е рано сеуште да размислувам за факултети, но во Јахја Кемал почнуваат уште во прва година да не ѓнават со што сакаме да бидеме и да почнеме да размислуваме за факултети, а веќе на крајот од втора година треба да си го знаеш и факултетот каде сакаш да студираш. Значи јас од секогаш сум ја сакала криминалистиката и пред да почнам да ги гледам сериите,(само со пиштоли и пушки си играв како мала) и знам дека ако завршам тука факултет, а не сакам..тешко примат на работа а и плус Македонија не е некоја држава шо има ного работа во делот на криминалот. Барав универзитети ова она ама сепак др. е некој кога ќе ти објасни повеќе.:?: Ајде некоја од вас ако знае или е студирала нагоре низ светот нека ни објасни :):angel:
     
  12. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Девојки ми требаат книгите
    -Криминалистичка тактика
    -Криминалистичка техника
    -Криминалистичка методика
    Дали можеби некоја од вас ги има или да ми кажете каде да ги купам
     
  13. Mary05

    Mary05 Нов член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали примаат вонредни студенти насока криминалистика ?
     
  14. inicka..

    inicka.. Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo..Jas sum 4 godina sredno i za na fakultet razmisluvam pomegju fakultet za detektivi I kriminalistika i fakultet za bezbednost pa sakam da znam mislenje od vas sto e podobro
     
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Ниту еден.
    Ни квалитет имаат, ниту работа нудат.
    Јас сите вакви безсмислени факултети би ги затворила.
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Оди во Идризово ако толку те влече. Ама еве јас 26год направив и не сум по струка вработена, така да - барај нешто подобро
     
  17. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.966
    Инаку на форумов се користи кирилица.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    @inicka.. kade e toj fakultet za detektivi i kriminalistika? mozes da mi kazes nesto poveke?
     
  19. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Vo pravo si.Detektiv vo Makedonija?Da ne e tragicno ,bi bilo smesno...Dzabe ke gi dajte parite na takov fakultet
     
  20. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Jas ke odam bezbednost. Sakav da prasam nesto na taa tema: seuste ima priemen i kako izgleda toj priemen? i koja e razlikata megju kriminalistika i smerot kriminologija i kriminalna politika?