1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неправда на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од teardrop, 8 декември 2009.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Еве ке кажам примерот од мајка ми. Работи за 8000 ден, само 4 часа а некогаш и 2 часа дневно, 6 дена во неделата. Слободен ден може да си земе кога сака, освен кога стига нова роба а тоа е еднаш на 2-3 месеци. Не е осигурана и јас често се бунам и кажувам да го пријави газдата, но таа несака. Вика мене работата ми е ок, не ми е тешка( додека го пишувам ова таа се врати од раб а замина во 12), луѓе рабтат и по 10 часа за овие пари и плус работата ми е на 3 мин од дома. Во право е. Навистина работата не и е тешка, блиску е и ама па и таа се крие кога иде инспекција. Одприлика таа за 3-4 часа зема 325 денари, а некогаш за тиа пари работеше во пеџуркара, цел ден на нозе и по 10-11 часа.
    Ок кога мајка ми се вработи тука, целта и беше да не седи дома и дека нема да и е мачно, па за тоа може и не се буни, но греота е за другите, на кои оваа работа им е потребна за преживување.
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Мила моја на денешнава беспарица ретко некој се буни.
    Има многу што одвај нашле некаква работичка за парче леб што се вели.
    Па си велат подобро вака нека ме угнетуват, отколку да останам и без ова. Сопствениците играјќи на таа карта (ако не ти чини оди си) злоупотребуваат.
    Погоре Cka убаво вели, сите сакаат погосподска работа па макар и да ги толчат секој ден, отколку да оди аргат на нива.
    Е пример за овие некулкумина стечајци што протестираат и се глупираат. Абе да ти е милина да ги гледаш, кој од кој поработоспосен.
    Ама поарно да се извози до Скопје цел ден да урла , да земе некоја паричка отколку да оди да аргатува, да носи вреќи, истовара-товара, чисти станови и мал милион работи , само ако некој сака да работи, а не државата е крива што врне цело лето и што има комарци па раат не се спие.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Искрено мила во право си и тоа многу. А јас сум таква што неможам да трпам неправда и секогаш застанувам на страна на послабите. За тоа и кога читам вакви работи ептен се нервирам, а не сум моќна ништо да променам и тоа уште повеке ме нервира. Жал ми е кога македонецот си пати ос својот, жал ми е што имаме вакви неправди и жал ми е што не правиме ништо за да се промени.
    Јас чекам majicka да ни пише, пошто ги сакам приказните со убав крај. Дај Боже се да и е добро во новата работа и старава газдарица да ја има до денар исплатено, па да си купи нови фармерки. ;;)
     
    На majicka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Вие за волкот....волкот тука :D Вчера вечерта ги потпишав документите за одјавување па утре од сабајле одиме да се одјавиме со Господ напред ;) Минусот од 3865ден ќе сме го делеле на пола и намизерното во цела ситуација....нели кажав дека работам во аптека, мојот факсимил, печатот што го ставам на рецептите ми го наплати :D Ме праша господичната дали сум сакала фактурата од 350 ден да ми ја пушти дома или да ми задржела 350 ден на платата....реков слободно задржи ми. Немам сила стварно веќе да се расправам со неа...а не ни сакам, сакам како човек да се израдвам и да се пофалам на сите за почнувањето со работа во Зегин :) Фала на сите феминки..... особено до Окцензи :* :* :*
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ќе чекаме и од таму да почнеш да кукаш по некое време :lol:
    Се шалам малку.
    Со среќа. :)
     
    На majicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Фала Далерон.....кај сите само убави работи да се враќаат :)
     
    На okcenzi и Daleron им се допаѓа ова.
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Со срека мила и денеска најспиј се и од утре со нови сили за поголема плата. Баш ми е криво што ете ти скрати од плата, ама ако правдата е секогаш задоволена порано или подоцна :* :* :* :* :* :*
     
    На majicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Фала мила Окцензи :* Мене ми е најмногу криво дека врска немам со минусот ама ако ;) Уште не можам да се начудам дека ми го наплати печатот.....мизерија! :x Ама тоа е......газди се и им се може |(
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.143
    ^Во право сте за се, но еве јас ќе ви кажам во мојот град голем дел работат само за дневница, не се ни пријавени ни пензиско ни здравствено, ништо. Од конфекција до конобари, таксисти и сл. Инспекција има да, ама газдите секогаш се известени и си ја редат работата. Кога ќе видиш ништо не штима, инспекторите наместо да си ја вршат работата тие гледаат да си го наполнат џебот со мито, а луѓето пријавувале, не пријавувале исто им се фаќа само што ќе останат без работа и после нема да можат да си го нахранат семејството.
     
    На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Работникот повеќе пати од инспекторите отколку од газдите.Затоа треба да ги пријавува инспекторите, кај надлежните.Еве јас се спремам да го изразам моето незадоволство од нивната работа во Агенцијата за вработување .Нели имаат поставено кутии за критики, пофалби.Епа жал ми е што се празни. :!:
    во фирмата во која работам инспекторот наминува во недела, но не за увид, туку да си ја наполни колата.
     
    На Isabel и Daleron им се допаѓа ова.
  11. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Izvinete od mob sum........

    Nema rajat...nema. Neli vcera trebase taa matufata da mi gi daj dokumentite i denes sabajle majka mi da gi odnesi i da me odjavi, epa ne mi gi dade :@ I se javuvam snosti, ja molam kako coek da odi denes od sabajle da me odjavi za da mozat po eden sat da me prijavat ovie drugite.....Znaete sto mi rece? Jas ne sum i bila prioritet, ne mozela ta da stani rano za mene, koga ke najdela vreme ke odela oti taa imala i drugi obvrski :@ Veruvajte feminki na rabot na nerven slom sum....vakov bezobrazluk jas nemam videno....uziva da se izzivuva, a denes jas glava secam ako gi odnesi dokumentite. Resiv i K-15 da si baram inaku ke ja tuzam, koga taa e bezobrazna i jas ke bidam 10 pati poveke... Izvinete sto ve zamaram celo vreme so moite problemi ama moram da se ispraznam negde :(
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ах брееееееее на нејзина глава да и се врати пуфла една.
    Малтретирај ја цело сабајле нон стоп звони оди и дома ако треба, ако не веднаш појди во трудова инпекција пријави ја.Изложи им го целиот случај види што ќе ти кажат.
     
    На okcenzi, majicka и S.J.Parker им се допаѓа ова.
  13. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Nemam um veke :( Site se krstat i se cudat koga ke im kazam, prasav vo agencijata za vrabotuvanje, prijava i odjava na vraboteni vrsele do 16.30, ovaa ako ne odi vo 3 da me odjavi samo za inaet glava secam :@ Vie nemate videno nesto po bezobrazno i po kleto...Ke ve izvestam feminki ako ima nesto novo vo situacijata :|
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Абе појди во трудова или јави им се.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Леле душо ама се изнервирав :devil: . А од кога започнуваш на новата раб? Дали и тамо можеш да започнеш со работа, па после да те пријават? Незнам каков совет да ти дадам, ама ке ти речам да не и попушташ. Ц цццц. Барај си се што ти следува. :* :* :*
     
  16. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Jas pak se izvinuvam, pak sum od mob |(

    Bidna luge...me odjavi i odma me prijavija vo Zegin i utre pocnuvam :rock: Se javiv prege kaj 13.15 vo agencijata i uste me nemase odjaveno i se spremiv i vo 2.30 zaminav za na rabota. I odam i taa tamu i ke vlegvav i mi rece da ja pocekam nadvor, i izleze i go dadov prometot od snosti, klucot od aptekata i tolku. Taa samo mi go dade pecatot i morav da vlezam da si go zemam mantilot...So kakva omraza me gledase ne ste svesni ama veke ne e ni vazno ;) Od utre odam vo podobro....fala vi na site za sovetite i za poddrskata....posebno do Okcenzi :* :* :* :hai:
     
    На vinozito1, okcenzi, S.J.Parker и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Уфффффф конечно. какво олеснување. Сеа ке си се почастам благце ама НАЈОЗБИЛНО.
    Со срека мила и повремено да не известуваш за новата работа. :* :*
     
  18. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Мене па што ми се деси,ме пресекоа од старт да си барам работа друг пат,експлотатори невидени,демек газди па ајде ќе се изживљаваме со народот.Отидов во една парфимерија,газдарицата што беше ми рече ај да видиме како ќе се снајдеш на проба си сега за сега,викам добро.Отидов од среда до сабота,послемто ми се јави и ми рече те видовме што видовме те бива,оди пријави се во бирото(дека јас одам на факултет па морав со основно да се пријавам,па после планот ми беше да се префрлам вонредно)за да може да те пријавиме.И се пријавив што се пријавив во бирото,а таа ми рече супер значи сега може да те осигураме за стално ти да не сакаше само за летото,викам не мене тоа ми беше планот да си најдам работа и да се префрлам вонредно.И ми вика добро сега додека да помине огласот што го дадовме ќе бидеш тука после ќе те префрлиме во другиот дуќан(два имат).И одев што одев уште една недела,госпожата место таа да ме обавести ја пушти ќерка и да ми каже, твојот оглас заврши,сега имаме уште две за проба,па ако има нешто ќе ти се јавиме..мислам кој мајтап и се изнервирав и реков само чао..Страшно ме погоди тоа,ме мавтаа како мало дете,а јас со цел кејф одев,си мислев конечно нема да зависам од домашните,ќе си имам свои пари..Ама тоа ти е "газди".
     
  19. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Редовно се случува, секаде, секогаш постојано. Јавна деградација и омаловажување, закани и стрес на работно место од нив. Доаѓаат, прибираат по нешто за дома, од другото пакос прават ако станува збор за угостителски објект посебно. Ја пријавив, добив повик назад за да ми кажат дека нема да е санкционирано нејзиното однесување со образложување дека на времето била битен фактор во синдикатот и главен иницијатор на сите протести. За власта да не се соочува со проблемите кои ги прави, има полна слобода да се однесува како сака. Како да речам, луѓето накупија палки кои неколку пати ги искршија од неа и памет не и иди никако. Мене ми се допаѓа како решение, имам црн фонд за потплатени батиња во финансиски дефицит и безизлезна ситуација, салам да ја плеснат по муцката гнасна.

    И настрана од муабетот, долго очекуваното објаснување зошто сум уште на работа. Работам по 16 часа на ден, ако пресметам салам се собрале и 19 (да, сериозна сум). Активна работа на нога, исцрпува. Останав таму затоа што газдарицата е фер. Таков човек за работа ретко се наоѓа. Единствена замерка имам на строгите критериуми кои не речиси и не трпат толеранција. Грешките не се случуваат од невнимание, едноставно се предвидени и треба да го знае и одобрува на некој начин тоа. Посебно работата во кујна. Се расипало, ќе се фрли, па и ќе се изгори по нешто во гужва.
    Него, правдата ги стигна на друго место ;) Колку само се радувам, ноќе спијам со телефон во рака од исчекување на повикот, иако искрено би сакала да ги отерам у три лепе. Ама добра е платата, за работата добра е. Ако испадне прилика, ќе ја искористам.
     
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    exoticgirl што да ти кажам луд народ живее во државава. Добро е што бар си изгубила 1 недела. Кај нас тука ги земаат и по 3 месеци на проба и на крај ауфидерзен.
    Ајде ке си најдеш подобро место, не се секирај. :* :*