1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петинг/Предигра

Дискусија во 'Секс' започната од Busavka.93, 21 октомври 2010.

  1. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Морав да те цитирам зашто мислењево ти да ми извиниш недолично за твоите 28 години ако имаш толку.
    Каква врска има ако си одат по дома а се тинејџери?? од кога постои 18+ пример за идење дома?? Ако се иде по дома значи дека мора да се има секс?? Ако само за тоа се иде по дома е*ате врската, па се фати за нејзиното домашно воспитание |(

    Ако е за тоа, тука сите држат предавања како во "нивното време ехее далечно" пред 5 години (кога имале 17, 18 години) никој ништо не знаел за секс, врска си немале од таа тема, а сега сите наеднаш толку многу научија и искусија што магистрираа на темата секс, па дури и се омажија и испородија деца во тој период .. Значи тука сите до една се светици па не си префрлаат така. Ниту се курви и лесни тие што имале секс на 16, 17) ниту пак светици тие што дале на 25 ;) Годините не се мерило на зрелост.
    Господе боже свашта човек ќе прочита тука.. :x

    Инаку за девојчево што побара совет да искоментирам. Не си лесна со тоа што сте почнале со петинг и слично. Јасно ни е сите кон што води предиграта. Не избрзувај и не слушај туѓи мислења, ти си знаеш како се чувствуваш во твоја кожа и ти си го знаеш дечкото каков е. Направи го кога ќе бидеш спремна ТИ, не си поставувај граница у смисла пред 18 нема шанси зашто никогаш не иде како што ќе зацрташ. Зашто мое мислење е дека ако така си поставиш граница, ако се деси да имаш пред 18 ќе се каеш ради годините и ќе сметаш дека си лесна зашто не си го испочитувала тоа што си го зацртала. За лесна не си лесна така мислиш од причина што си срамежлива и сметаш дека си мала за тие работи. Мислењето дали ќе си лесна зависи од паметот на дечкоти како што кажа една форумџика тука. Ако те сака и ти верува нема да има причина за такво мислење тој. И немој да идеш по тоа да му дадеш за Он да се порадува и ајде ради реда, туку Ти кога ќе сакаш, ќе си спремна. Тоа е најважно :)
     
    На 100nogalka, candy.cane, kjukli и 4 други им се допаѓа ова.
  2. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    До
    Госпожа srcence1607 ( изгледа се пронајде во пишаното)
    Сега баш и не занам што не е долично за моите 28 години, па уште и да ми извиниш си пишала :rofl:
    Јас кога бев тинејџерка фала богу во ничиви куќи не одев и не се галев со никого и после не барав на форум совети, ме фати и јас се тргнав-дали е нормално?
    Не, драга тогаш барем се знеше некаков ред за се, сега тоа го нема. Знаеш зошто? Затоа што од петто оделени почнуваат не со симпати, со дечковци. Одат нашминкани и облечени со недолична облека за училите итн. Почнуваат со односи од 13-14 години и се разбира со разно разни игрички кој не им доликуваат на годините. Сето тоа со дозвола од родителите.
    После тие истите цуцки идат на форумов со проблеми од типот-Ми сврши на г*з и дали сум бремена? Секое отворање на таа тема има барем по 1 вакво прашање и различни пропратни објаснувања и стравување од несакан бременост. А, кај е проблемот? Од толкавата слобода што ја имаат и што не знаат да бидат деца согласно годините. Патат од неинформираност и недоволен разговор со родителите. Зошто кога еден ден ке наполнат 24-25 е тогаш да видиш дали нешто во животот ке им биде интересно.
    Не држи овде лекции за кој како треба и што треба. Лесно е да се погреши на тие години и таа грешка цел живот да ја сносиш. Меѓутоа кој како размислува, некој како 28-годишен, некој како 10-годишени итн.
    Во тие години детето треба да се насочи кон други цели, првенствено кон образованието и иднината. За љубов, мажачка, дечковци, деца за се има време. Што би се рекло народски-се во свое време.
     
    На Mizi123, MedenaLedena, Rose437 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Убаво кажано, само кој да сфати. Се си има своја убавина. Едно е кога имаш 15, 18, 20, 22 години. Секоја доба си го носи своето.
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    епа ГОСПОЖА (мене на 18 години не ми личи да сум госпожа :* ) еве лично тогаш да ти одговорам дека воопшто не се пронајдов во твоето мислење, баш ради тоа што лично ни јас со дечко ми не си одиме по дома воопшто иако имаме по 18 годинии долго сме заедно и секако дека не барам такви совети од типот ме фати и се тргнав. Првпат бацив дечко во средно. Дотогаш само симпатија што го тргав погледот од срам кога ќе ме погледнеше. Прв пат имав однос со дечко со кој долго време сум и после тој однос се уште сме заедно и заштитено го имаме, без никакви глупи прашања во темата Дали сум бремена ниту пак сомнеж за бременост или било што . Прв пат почнав да се шминкам во средно. Никогаш не сум се облекла со деколте, минич или било што се подразбира под недолично. Не искачам по цели ноќи, туку во 11 ипол, 12 најкасно сум дома. Не пијам алкохол воопшто, не пушам, не сум пробала никакво наркотично средство. Одлична ученичка сум постојано со јасно поставена цел во животот и големи амбиции и стремеж кон исполнувањето на истата и доволно паметна за да знам што е добро за мене а што не. Тоа што не сум сигурна, мајка ми ме советува за било што. Се согласувам целосно со твоево мислење, само што ти изгледа погрешно ме разбра и ме групираше одма со смешно накај тешко жалосните постови во Дали сум бремена и слични теми па вака ми се с'сна.

    Доволно сум си едуцирана за да знам основни работи кои ме интересираат и засегаат, а тоа што не знам секако го прашувам за да го дознаам, секако не прашувам такви глупости. Да, сега тој ред го нема, но никој не го диктира тоа, а ние тука колку и да збориме, не можеме тоа со инка да го сипеме во глава. Поентата што ми беше си ја кажав во претходниот пост, не сакам да се повторувам. И што и да и кажеме-сигурно нема нас да не послушаат. Секој си одлучува со својот памет а не со мислењата на форумот. Јас сум за тоа се во свое време, меѓутоа ако више сака и решила не можеме ние да забраниме или ајде сега да јаа речеме ваква таква затоа што нејзиното гледање кон животот, годините, и соодветните теми за искусување во тие години. Ако веќе решиле, барем нека се заштитат и прво да се информираат убаво за да ги нема тие прашања дали сум бремена и слично. Не секој има таков став кој истиот го применува во животот дека се има свое време како мене и тебе пример. не можеш ништо да напраиш со тоа. Си има родители ќе си мислат. На крајот на краиштата тие одговараат за нив.

    Сакав само да укажам на колку беше недолично тоа со копривите и осталото што беше напишано. Немаше потреба за таков потсмев или начин на обраќање. Ако веќе даваш совет, дај го асално а не така. Но сепак тоа е мое мислење. Се надевам нема пак да ме сфатиш погрешно :)
     
    На candy.cane, Lady_021 и Arthur им се допаѓа ова.
  5. Ana0102

    Ana0102 Нов член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Девојки, нова сум на сајтов се надевам дека ќе имам помош од вас пошто гледам дека давате добри совети :) Вака, имам 16 години и со дечко ми сме заедно само неколку месеци, одам кај него дома и сме немале секс а и ми немат отворено тема за тоа, ама додека се лапаме ме фаќа за гз и за п**** ама она длабоко силно... пробував да го отргнам пошо страв ми е да не дојде со тоа до секс, а сеуште не сум спремна а и незнам дали тој сака и како да му дадам до знаење дека нема да му дадам сега, можеби после 1-2 години... се измешав, ваљда свативте шо сакам да прашам :D иначе неможев да се снајдам на форумов па ја најдов Петинг/Предигра странава на гугл и овде поставив прашање. Фала ви однапред :*
     
  6. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Ако не си спремна, не почнува. потешко ќе ти биде. Тој сака. Пробајте нешто на почеток, дозволи да те фати преку блуза,после на голо. пробај ти да му го фатиш, измавај му го еднаш. И биди опуштена. Али ако несакаш ништо, имаш уста и кажи му отворено. Ако те сака ќе те почека, очекувај и да се налути, пошто такви сме ние машките.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Љубовни проблеми и совети

    Ана, нареден пат кога ќе почне со `драпање`, дипломатски и со такт но отворено ќе му кажеш дека сметаш дека за такви интимни допири е прерано. Ако се начне прашањето за секс, кажи му дека си девица и дека не си подготвена за тој чекор.
     
    На Ana0102 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Не ,јас не разбрав што сакаш да прашаш. :sweat:
     
  9. geri

    geri Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    36
    site devojki na forumot go imale tvoeto iskustvo,nekoi na tvoi godini nekoi porano nekoi podocna,site go nadminuvaat toa na svoj nacin nekoj ispravno nekoj pogresno.Ako smetas deka ne si spremna,ako smetas deka ne go poznavs dovolno bidejki se znaete samo nekolku meseci nemoj da mu dozvolis da odi predaleku so pipkanjeto.Prviot pat treba da bide poseben za sekoja devoka,so nekoj sto go saka i ima doverba vo nego,so nekoj sto ke znae da ja ceni nejzinata cistota...zatoa zlato dobro razmisli dali deckoti go zasluzuva toa!!!
    toj treba da e so tebe zatoa sto te saka,zatoa sto te saka tebe kako licnost,a ne kako nekoja krpa sto ke ja frli posle upotreba.Ako ne te pocituva tebe i tvoite odluki podobro da ne ste zaedno.....
    [mod-kirilica:36n2r6m3][/mod-kirilica:36n2r6m3]
     
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    страхотно хаха
     
  11. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.153
    Пол:
    Женски
    Долго се мислев пред да пишам ама ајде, ми треба негде да се исповедам засо бидна веке за совет касно е...
    Година дена се плеткав со еден што стварно го сакав, уште не ми е сеедно за него но небитно тоа сега не му дозволив воопшто да ме пипне, едноставно не дека глумев светица ама не сум личност што би дозволила туку така да дојде до нешто, не се осеќав спремна. Сега сум со друг но премногу кратко 2 недели сме заедно а се знаеме негде месец дена, после претходниот кој го спомнав овој е прво кој ми ја врати насмевката и последниве денови ни се пружи шанса да бидеме повеќе дена во домашна атмосвера. првата вечер му ја тргав раката од сегде но веке втората го оставив, јас почувствував убаво чувство и сакав и јас да уќивам но еве последниот пат кога се видовме веќе беше ептен дури и на голо, под пантолони и маица, и што е најтрагично го оставив, колку и да беше убаво чувството гога се обиде да ме допре на вагината се контролирав и му ја тргнав ракато но останатото го оставив, не се каам што му дозволив зошто ми беше убаво, нит па мислам дека е рано на мои 17 години за односи и такви работи не ми паѓа на памет ни сепак и за ова беше рано, иако он не го покажува тоа јас се мислам дека паднав ниско во неговите очи... се мислам да разговарам со него да знае дека е прв на кој сум дозволила да ме пипка, да не мисли дека така било со сите зошто дефинитивно несакам да ме мисли за некоја бештија, извинете за рефератов ама морав негде да се искажам
     
    На the drummer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    @CrAzZyYy добро си постапила со твои 17 години што си поставила таква граница. Мое мислење е дека не треба да ти биде криво за тоа што си го дозволила, не е нешто страшно. А ако мислиш дека треба да разговараш, направи го тоа. И јас мислам дека разговор секогаш е потребен, за што и да е, особено ако има нешто што те мачи. Ако навистина те сака, се ќе биде во ред.
     
  13. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Која е идеалната возраст според вас за петинг и тоа преку облека?
     
  14. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    18 preku obleka
    20 na golo.
























    (facepalm)
     
    На candy.cane, Dadusicka, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Natalil

    Natalil Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Значи ако се има петинг преку облека не, но ако е на голо може да се дојде до несакана бременост така?
     
    На Tina2017 и Sunnny им се допаѓа ова.
  16. alena19

    alena19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    WTF ? Долго време ја следам темава , се тие едни исти прашања , и после феминките осудувале навредувале не знам што, процедурата за забременување е една те иста како мислиш да забремениш од што кога ниту е во тебе ниту свршува во тебе ?
     
    На joy1, Petar80, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Најубавото, највозбудливото и најнеодолливото.
    Јас најмногу сакав кога седев кај него во скут свртена со грб и чувствував како неговата дланка полека се лизга од половината меѓу нозете, додека со другата ме држеше за вратот.
    Дечкото ептен знаеше да ме излуди. За добар секс клучна е предиграта, за максимално да посакаш да те задоволи како што заслужуваш.
     
    На coki35, shining_star, Matotheja и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Ladybug81

    Ladybug81 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дали е ок да праиме петинг иако идеме 3 месеци?Сакам ваше мислење:D
     
    На Arjanit2021 и Iviy им се допаѓа ова.
  19. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Зошто ти е грижа толку за туѓо мислење? Според мене зошто сте чекале досега ако имаш барем 17 години..
     
  20. Ladybug81

    Ladybug81 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    16 ќе правам сега во јануари :))