1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стоматолошки факултет

Дискусија во 'Образование' започната од maca99, 25 октомври 2010.

  1. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Сакам да прашам студенти на стоматолошки дали сте запознаени дали смеам да работам како стоматолошка сестра/забен техничар и притоа да се запишам на стоматолошкиот во Скопје? :)
     
  2. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски

    Aко имаш сертификат за завршено средно такво (или она што е на 3 години на стоматолошки-смер стоматолошка сестра,забен техничар) можеш.. А у меѓувреме да студираш за доктор по дентална медицина (така се води сега по ново смерот баш за стоматолог) Ја имам завршено средно за техничар а учам за доктор по стоматологија сега и можам да работам..Ама незнам како планираш да работиш и да студираш зашто покрај учење што многу треба за Стоматологија , ти треба редовност од настава и ВЕЖБИ што ке ти одземе пола ден..останатото гледам да учам и немам време за одмор многу..првите 3 години се најнапорни на Стоматологија..ама ако имаш способност и да учиш и да работиш у исто време бујрум :D :D :D
     
    На BabaRada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Имам завршено средно забен техничар па мислев летово да поработам до уписот после не...
     
  4. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски

    Да да можеш , ако си најдеш каде :) :D
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Не можеш да бидеш редовен студент и да бидеш пријавен на работно место. Ако работиш непријавена, така може, иначе ако си пријавен може да бидеш само вонреден студент. Додека јас студирав, до лани, вонреден студент по стоматологија не постоеше. Сега со ова дентална медицина не сум сигурна, ама би требало да е истото правило.
    Или си студент или си вработен. Двете не може, без разлика за кој факултет се работи.
    Барем така знам јас... :wasntme:
     
  6. Korali

    Korali Нов член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    некој што е на стоматолошки,смер забен техничар.некое искуство да сподели,даали го препорачува??
     
  7. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Moja грешка , неможеш да си редовен и да си пријавен дека работиш , мораш да бидеш вонреден студент
    А стоматологија , општа медицина и фармација немаат опција - вонредно
    Инаку забен техничар смерот 3 години , како виша што му доаѓа а доста просперитетно ако те интересира и ако имаш талент да го работиш тоа :)
     
  8. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Навистина ми треба мислење за овој смер Забен техничар ...Еве се мислам да се запишам на овој смер на факс па некое мислење секогаш е добредојдено... :)
     
  9. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Дали стоматолошкиот факултет е правилен избор сега ии дали има некоја феминка која ќе оди на истиот?
    Ве молам за мислење, баш се двоумам :worried:
     
  10. monaaaaa

    monaaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Некој да каже дали има приемен испит по биологија на Стоматолошки факултет?? :)
     
  11. Anetaaaaaaaaaaaaa

    Anetaaaaaaaaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Девојки споделувајте мислења и искуства .. Потребни сте!!!! Сакам да се запишам на овој факултет ама не сум сигурна во својот избор .. сите од страна ме советуваат дека не е перспективен факултетов и дека нема да најдам платена работа и бла бла .. колку и да речам дека не ми е битно туѓото мислење .. сепак е битно нејкам да направам банална грешка .. и ве молам без коментари од стилот ако стварно сакаш ќе одиш .. да се разбереме сите бараме факултет кој ќе ни овозможи полесна иднина.Косата сеедно ќе ми обеле ...........
     
  12. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Што да направам за подигнување на потврда за редовен студент?
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Ќе си ја побараш на студентски прашања. Порано одма ја даваа на лице место, сега мислам дека се плаќа нешто, ама може да сум грешка. Оди си со индексот таму, ќе завршиш работа.
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Девојчиња со Медицински, Стоматолошки или Фармацевтски факултет (студенти или дипломирани), ќе има кастинг за промоции на медицинска козметика. Се работи петок, сабота и недела, околу 5-6 часа дневно, се плаќа по 150 денари од саат, пари на сметка се добиваат за еден месец.
    Пишете ми лп ако сте заинтересирани за работа.
     
  15. Rosonerka

    Rosonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    4.221
    Кај сте забарки ?8)
    Епа од следната година и јас би сакала да се запишам на стоматолошкиот факултет во Скопје ,па ако може некои мислења, како со предметите и се останато :wasntme:
    И ме збунува тоа што на страната на факултетот видов доктор по дентална медицина и доктор по стоматологија:^)
    Што е разликата? :)
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Оваа година дипломираше последната генерација на доктори по стоматологија. За да се исполнат некои европски стандарди, сменето е официјалното име во дентална медицина. Значи ако сега се запишеш на стоматологија, стануваш дипломиран доктор по дентална медицина.
     
  17. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Сите што ке се запишат во 2015 на Стоматолошки факултет ке студираат 6 години по новата програма
    но многу ке им е подобро зашто ке им бидат растеретени предметите а не како нашиве па глава да не можеме да дигнеме
    Што и да треба прашајте
    имате 3 смера
    -доктор по дентална медицина
    -стручен забен техничар
    -стручни стоматолошки сестри

    Факултетов е тежок , првите 3 години учите медицински предмети повеќе , после почнуваат Стоматолошки
    и ме нервира што често пати сме омаловажувани од страна од медицинскиот факултет у стил демек најлесно им е на стоматолози немаат гајле , јадни медицинари а уствари нема врска и ние многу учиме
    ако се прашувате за работа после стоматологија ,кај мене на факултет 80% се деца на доктори а тие што не се ке си се измачат и материјално доста за да отвоарат ординација , па дали ке е просперитетна е прашање
    а кај доктор ако работите тоа е смешна плата во однос на вложениот труд и времето потрошено
     
  18. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли некој што е на овој на факс да ме исконтактира преку лп имам едно прашање :)
     
  19. Gjaush

    Gjaush Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Колку поени се доволни да се влезе воопшто на Стоматолошкиот факултет во Скопје? Јас планирам со кофинансирање. Сакам да студирам дентална медицина.
     
  20. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Зависи секоја година е различно, а зависи од конкуренцијата како и бројот на студенти кои ги планираат.