1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Elysium

    [​IMG]

    Во 22 век, богатите живеат на вештачки сателит и ги уживаат сите удобности, додека остатокот од популацијата (се мачи да) живее на уништената Земја. Макс (Мет Дејмон) превзема мисија која би можела да резултира во еднаквост помеѓу поларизираните светови.
    Искрено, по District 9, многу се разочарав од филмов. Исцрпена и предвидлива приказна, смешен обид да се внесат чувства, Џоди Фостер не ја бива за негативка. Од друга страна пак, се заљубив во еден од антагонистите (Кругер), одличен глумец е и ептен му беше погодена улогата. А, ми се допаднаа сцените со акција.
     
  2. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    DIVERGENT- преубаввввввввввввввввввввввввввввввв многу ме потсекја на The hunger games(омилениот) препорачувам и дефинитивно можам слободно да кажам дека е мој омилен втор филм :P :P :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
    И заборајв 1000000000\10 :rofl: :lol: :P
     
  3. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Frozen (Замрзнато) 10/10
    Прекрасен анимиран филм за кралицата Елса што има моќи врз студот и не може да ги контролира, затоа оди на друго место, а сестра и Ана оди по неа.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Mean girls 2 (Злобни девојки 2) 9/10
    Интересен филм од типот на тинејџерски средношколски филмови за една девојка што оди во ново средно и налетува на група злобни девојки што и прават лоши работи.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    The Angriest Man in Brooklyn
    Интересна приказна, кога ќе сватите дека ви останува уште малку време за живот тогаш прво и основно е да се средат односите со фамилијата.
    [​IMG]
     
  5. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    The Amazing Spider-Man 2
    [​IMG]
    Долго го чекав филмов, додуша излезен е од одамна, ама чекав добра снимка.
    Како љубител на вакви филмови, ми се допадна и овај. Сепак, очекував малку повеќе акција и возбуда од понуденото. Да се држеле до оригиналната замисла, т.е. само на Електро би било многу подобро. Имаше неколку сцени кои ми беа вишок и непотребни. Крајот не ми се допадна, иако очекуван.
    Ема и Ендру ми се совршени заедно, еден од подобрите филмски парови, дефинитивно. Ендру ми е толку симпатичен и харизматичен и не би му дала 30, никако, а за Ема немам зборови, една од поталентираните млади актерки според мене.
    Ако сте љубител на овие филмови ќе ви се допадне. Мене ми беше солиден, можело и многу подобро.
    7/10
     
    На mileystar и Mishela им се допаѓа ова.
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Mamma mia!
    [​IMG]
    [​IMG]
    Откако посетив некои од локациите каде се снимал, си реков морам и да го изгледам, макар што не обожавам мјузикли. Мислам дека повеќе уживав во пејсажите, отколку во самата содржина :wasntme:
    Во секој случај интересно филмче, супер актери, а за изборот на музика нема потреба да
    коментирам :)
     
    На sweet-cherry, LittlePinky и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имаат 5,6 заеднички филмови и сите ми се изгледани :D
    Шарук е извонреден глумец и има неверојатна хемија со Кајол,да си помисли човек дека се пар во вистинскиот живот.
    Има некои многу добри индиски филмови,далеку подобри од предвидливиот Холивуд.Внесуваат живот во глумата,а фактот дека се придружени со интересни музички точки ги праваат привлечни и лесни за гледање.
    Е сега,тоа е така кога станува збор за лесните романтични комедии,додека за трилери и акција,малку се тапа и прават нереални сцени :)
     
    На A-j-a му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    гледај го Main Prem Ki Diwaani Hoon исто така е многу добар има и комедија и романтика :) Хртник Росхан и Кареена Капор се втори најдобри филмски парови во филмови после СРК и Кајол (иначе омилени глумци ми Шарукх Кхан)

    [​IMG]

    а пред некое време ги изгледав и другите филмови од Шарукх Кхан и многу ми се допаднаа

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Easy A (Лесна девојка)
    Онака содржината на филмот ми беше некако глупава, ама филмот многу ме насмеа има од мене 10/10 затоа што ме расположи и на глас се смеев :D Се зборува за една девојка што глуми дека спие со некои од момците и ја открива вистината преку видео (таа всушност е невина).
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.976
    Пол:
    Женски
    Where Do We Go Now

    Приказнава е за едно село со мешано население муслимани и христијани.Опкружени со војна и со постојаниот губиток на своите мажи и синови,жените се организираат за да им го свртат паметот на останатите мажи на други работи.Муслиманките стануваат христијанки и обратно,мајка го крие својот загинат син за да не предизвика бес кај неговиот брат,попот и имамот се здружуваат заедно,па дури и организираат група украински стриптизерки.
    Филмов е полн со хумор иако темата е сурова и реална.
    8/10
     

    Прикачени фајлови:

  11. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    Хетфилди и Меккои,не може да се изговори едното без другото...
    Хетфилди и Меккои,некогаш најдобри другари...
    Хетфилди и Меккои,познати по тоа што се убиваа меѓусебно...
    Ја гледав и мини-серијата од три епизоди.Ја давале на History каналот,но јас ја гледав на AXN.
    И се решив ај нешто од документарците за нив да погледнам..
    Интересно во оваа,може да се речи војна,е во тоа што има љубовна приказна,убиства,граѓанска војна...
    Најмногу интересно ми беше делот за Џонси и Розана,Ромео и Јулија од нивното време...
    http://www.youtube.com/watch?v=djEolMr6SKM
     
  12. DelRey

    DelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    3096 days - Филм базиран на вистинска приказна за 10 годишно девојче кое е киднапирано цели 8 години.
    9,5/10
    Препорачувам!

    [​IMG]
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Fantastic Four
    [​IMG]
    Го начекав на телевизија и си го загледав. И онака времево тмурно, па го изгледав.
    Не беше лош, ама не беше ни нешто посебно. Ми фалеше повеќе неизвесност, повеќе акција и повеќе Крис Еванс без маица ако ништо друго :D
    Солидно филмче за супер херои со добра актерска екипа. Алба ми е преубава а за Крис немам зборови, можам да кажам еден од позгодниве глумци на денешницава. Приказната, задоволувачка.
    6/10
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Beauty and the Beast (2014) - Убавицата и ѕверот
    Француски филм - 9/10
    Не ми се допаднаа само тие камените од човек, можеа да смислат подруга сцена.
    Иначе е прекрасен филм, ви го препорачувам да го гледате
    [​IMG]

    Сите јас знаеме бајката за убавицата и зверот, само што во филмот се сменети некои сцени. Татко и на Бела е богат трговец кој по потопувањето на своите бродови банкротира. Семејството се сели во куќата на село, за да ги избегнат озборувањата. Мајката на Бела е почината, таа живее со 3јцата браќа и 2те сестри и нејзиниот татко...гледајте го понатака за да дознаете што се случува.
     
    На blond.bunny му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Gia
    [​IMG]
    Еден од ретките филмови на Анџелина кој го немав гледано. Седнав и го изгледав.
    Доста поучен филм, за дрогата, за тоа како таа те уништува и колку лесно можеш да станеш зависник. Џоли повторно завршила одлична работа, предобра беше, талентирана е и тоа многу. Исто да напоменам преубава ми беше, преубава.
    Се работи за Џиа, девојка од Филаделфија која на 17 години заминува во Њујорк да стане манекенка. Сонот и се исполнува, станува една од најбараните и најпрепознатливите манекенки во тоа време, секако и една од најплатените. Но набрзо почнува да се дрогира и полека, полека, се се руши.
    Работен по вистинска приказна за манекенката Џиа Каранџи за која се смета дека била првиот супермодел во светот.
    Ми се допадна филмов, суров, реален.
    8/10
     
    На Tikvice и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
  16. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Cyberbully (2011)

    Малку поинаков тинејџерски филм. Станува збор за девојка која е понижувана преку интернет страница. Со добра поука. :)
    Мене ми се допадна. 10/10

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    Dumb And Dumberer

    - филмов го имам гледано повеќе од 10 пати и денес пак го гледав :D .. одличен филм 10/10 му давам .. Последно време само комедии гледам и овај мораше пак да го видам :rofl:
    http://www.youtube.com/watch?v=8geLnpGmQAQ :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: умрев
    http://www.youtube.com/watch?v=PXS9rXZe_7A

    2от дел сеуште го немам гледано , следен ми е на листа ]:)
     
    На trenchcoat-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
  19. Moonstone.17

    Moonstone.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2013
    Пораки:
    592
    Допаѓања:
    1.862
    Пол:
    Женски
    Noah (2014) т.е по нашки дедо Ное. :D
    [​IMG]
    Се` на се` интересно филмче. Ми се допаѓа изборот на глумци.
    Приказната на сите ни е веќе добро позната. Ама еве пак ќе раскажам накратко во спојлер:
    Ное добива задача/мисија да направи Арка, бидејќи за неколку години ќе дошла голема поплава која можела се да опустоши и ништо да не остане. Бродот го градел со своите синови и некои суштества (не разбрав како се викаат). На него ќе собере од сите животни по еден пар (машко и женско) исто и од растенијата семки. Но, не смее да остане човечки живот. Бидејќи претходно најдоа девојка (Ила), едниот син на Ное ќе биде со неа и на крај таа ќе роди две близначки. Ное ќе сака да ги убие, но ќе се смилува и нема да го стори тоа.
    Оценка од IMDb- 6.1/10
    Од мене- исто.
    :D
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Divergent :inlove:
    [​IMG]
    Преубав филм..можи 4 пати го изгледав до сега и никако да ми се здосади :inlove:
    Се зборува за идниот Чикаго..демек имало војна и демек само Чикаго успеал да се опорави..ии затоа оклу градот има ограда која е направена од струја..за негова заштита..
    После војната луѓето кои живеат во градот се поделени во 5 факции (групи)..ии секоја факција си има свои должности..
    Но кога децата ќе наполнат 18 год. одат на некаков си тест..на тој тест треба да дознаат во која факција треба да бидат..дали ќе останат во нивната факција или ќе треба да се сменат..да одат во друга..
    И да не ви го упропастувам убавиот дел..ќе си го гледате и ќе си видите..можам цел да ви го прераскажам ама нема да биде интересно..
    П.С Дивергент е човек кој припаѓа во повеќе факции..не само во една..неговиот мозок работи на 1000 различни начини..ии ваквите луѓе се убивани.. :)
    Преубав филм..препорачувам да си го гледате
    Оценка 10/10 :inlove:
     
    На LaBella, SimonaTino и Avenged им се допаѓа ова.