1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Добар гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Anonymous, 30 декември 2009.

  1. timbe

    timbe Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво женски. Сакав да ве прашам дали некоја има искуство со доктор Димитар Кацарски. Ми треба мислење. На почеток на бременост сум и бев кај него но некако ми даваше некои глупави мислења. Почна да ми кажува како бебето не ми било доправено, требало уште да работиме за да сме го доправеле. Како од кал ние да го правиме па секоја недела нешто ново му правиме. Потоа ми рече дека се е во ред ама е дупло помало од што треба да биде. Па дека му го гледа срцето, па пак дека е премало. А и неможевме да се договориме околу тоа во која недела сум бремена. Он смета од последна менструацја а јас нормално знам од кога сум и дека не сум од тогаш туку две недели после тоа. Ве молам за мислење
     
  2. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Јас одам кај него..океј е ама мислам дека многу брза со пациентките,тоа му е мана.Некогаш многу брзо ќе заврши 2-3 минути и тоа што сакам да го прашам,дури и не успевам.А за стручњак,стручњак е.Јас за тоа имам слушнато позитивни мислења од оние кои ми го препорачаа,кога се мислев кај да одам.Двете имале ризични бремености,но со неговите совети се испаднало океј.И скапичок е малце.Гледам си набројала повеќе причини кои те одбиваат да појдеш,размисли добро сепак и си бремена,додека кај мене сеуште не дошло време за тоа.Иначе има одличен пристап со пациентките,ќе те опушти скроз,верувам за тебе тоа веќе не е потребно :D
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Секаде е прифатено следење на бременост од датум на последна менструација и спрема тој датум се смета дека бременоста трае 40 недели. И мерките за големина на плодот се спрема тој датум ( во цел свет), освен кај жени кои имаат нередовен циклус.
     
  4. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Девојки може да ми препорачате гинеколог во Скопје,секако кој е добар,да не работи приватно, односно некој што работи со здраветвенава картичка,би сакала повеќе опции,немам матичен и би ми била од помош препорака. :)

    Уште едно прашање низ интернетов сретнав известување за Младински центар Сакам да знам,Водно каде нудат бесплатни прегледи и советувања, како и превенција од дрога,психолошко советувалиште и слични нешта на едукација целосно е бесплатно и бараат само име.Ми закажаа за утре.
    Дали некој бил и слушнал за местово или има било какво искуство?

    http://hera.org.mk/?page_id=54
     
    На sunshinegirllll му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    има некоја што иди кај љубица кузмановска да ми кажи дали е на одмор ?
     
  6. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    И јас одам кај него и истото ми го зборуваше и на мене. Тоа да го доправите малку се однесува на тоа да не ви замре сексуалниот живот. А за сметањето на бременоста ти обајсни феминката погор. Релакс малку, еден збор и одма драма. Баш е супер докторов, и не те замара со непоребни работи.
     
    На Marija-maca-maca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ovne

    ovne Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Пациентка сум на Д-р Костадинов 10 години,врвен професионалец,и пред се човек со душа. :clap:
     
  8. sunshinegirllll

    sunshinegirllll Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, dali nekoj do sega bil kaj Tatjana Gurzhanova koja e ginekolog vo H.E.R.A? Znam deka e besplatno tamu, dali e toa tocno? Mi treba za da proveram dali imam nekoja infekcija... pa dokolku znae nekoj bi mi bil od ogromna pomos. :)
     
  9. kitty267

    kitty267 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    51
    Малце задоцнет одговор но.. јас бев скоро, прв пат на гинеколог кај МАМА во парк се наоѓа, работи со здравствена картичка и искрено задоволна сум, би ти ја препорачала :)
     
  10. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Има ли некој на кој матична му е Љубица Кузмановска, сакам да го прашам нешто? :)
     
  11. sunshinegirllll

    sunshinegirllll Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas bev kaj Tatjana gurzarova od H.E.R.A pregledot bese besplaten a i lekot shto mi go namacka,i preporacuvam na sekoja mlada devojka stto se misli vednas da pojde kaj nea. Vedra zena,komunikativna :) posle pregledot si ostanav uste 20tina minuti si pravevme muabet najotvoreno za se bez sramovi i si prasav se sto mi bilo nejasno nekogas. Inaku Hera postoi veke od 2006 i zalno e sto e mnou malku poznato megju mladinata ..se naogja na 2 lokacii Suto orizari i na Vodno. Edinstveno za pap testovi i pregled za ciciti nemaat dozvola, bidejki tie mora da se pratat potoa vo drzavna a za toa se plakja..pa dokolku sakate za takvi testovi togas odete kaj drug ginekolog.. ova e cisto za pregled,dokolku se ima nekakva infekcija da se lekuva,razgovor,bilo kakva pomos (ima i za tesiranje besplatno za sida i isto taka lechenje od zavisnost od droga)
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Знаеш ли воопшто што е Хера?
    Х.Е.Р.А. – Асоцијација за здравствена едукација и истражување е формирана во јануари 2000 година. На почетоците ХЕРА во својот фокус ја имаше превенцијата од ХИВ, како и поддршката на лицата кои што живеат со ХИВ. Набрзо потоа ХЕРА ја препознава потребата од промовирање на концептот за сексуалното и репродуктивното здравjе и права како сеопфатен пристап.

    ХЕРА се води целосно од својата мисија, која е утврдена со Стратешката рамка (2014-2017), како и со останатите политики:

    ХЕРА се залага за унапредување на човековите права на сите луѓе во областа на сексуалното и репродуктивно здравје, засновани на принципите на социјална правда и родова еднаквост притоа користејќи стратегии на застапување, обезбедување на образование и услуги и континуиран и системски развој и истражување.

    Според Статутот, највисоко тело е Собранието кое избира Управен одбор, кој што раководи со работењет на оранизацијата. Управниот одбор функционира според Деловникот за работа. Вработените пак во извршната канцеларија ги спроведуваат активностите и ги имплементираат проектите.

    За сите наши активности може да се информирате преку категоријата актуелно или пак за дополнителни прашања може да не контактирате.
    Ах бре деца ах, затоа ќе ти препорачува за кандида ЈОГУРТ да се мачкаш
     
  13. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Леле мислам дека ги прочитав последните 50 страни од темава, запишав на ливче може 20 различни доктори и ординации и пак не знам што да правам и решив да ве замолам вас поискусните за совет кај кого да одам.
    Не сум бремена, не ми е итно за преглед, немам никаков посериозен гинеколошки проблем (освен што понекогаш ми касни), сакам само да направам пап и брисеви, не сум вработена така да сите термини на преглед ми одговараат, според вашето искуство, кај кој доктор што работи со фондот е најдобро да се обратам (по можност да е во околината на Центар или Карпош)?
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Далерон не летај на се да дадеш совет ако не си добро информирана. ХЕРА имаат бесплатна здравствена установа, вршат прегледи и дури имаат право и лек да ти дадат, од стручњаци кои доаѓаат кај нив волонтерски да работат. Сум била и сум видела како изгледа и затоа пишувам, не е лечење со јогурт и слични глупости, туку вистински лекар, кој пред се знае да пристапи а потоа и да упати млади жени/девојки. Да имаше повеќе вакви организации со поише вакви лекари ќе беше многу подобро.
     
    На sunshinegirllll му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ганеш, после Верото во Тафталиџе му доаѓа, ако си заинтересирана ќе ти дадам бројче. Битно во околината што ја бараш е и јас сум презадоволна од докторката. Јас си плаќам приватно, не сум сигурна дека може поинаку, но ако сакаш ќе ти дадам бројче прашај си. Околу 2000 или 2500 мислам дека зема за комплет преглед.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Само да ти кажам дека не зборувам на памет и многу добро знам што е Хера, не мораш да ми држиш предавање. Ако навистина ова и е кажано се гледа дека е стручно ЕПТЕН.
    Напишав во контекс на нејзиниот пост кој што гласи вака.
    Едит:
    Не може никаков брис да ти земе немаат дозвола. Прегледот им се состои од око гледање.
    Па затоа за вагинален исцедок ќе ја мачка хиперманган и ќе и рече дотичната вагина да ја мачка со јогурт.
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Lovely93, пиши ми го бројчето во лп, ќе се јавам обавезно да прашам дали имаат договор со фондот. Ординацијата навистина ми е блиску ама скапо ми е да одам приватно...
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Како сте задоволни од Промедика? Другарка ми кажа дека работат со фондот, она е многу задоволна ама била со `врски` па ме интересира искуство од некоја феминка :)
     
  19. ivan4e.55

    ivan4e.55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Феминки дајте предлог добар гиниколог во Штип!
    Благодарам
     
  20. IvanaP

    IvanaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Во Штип пошто слушнав дека Органџиски сега веќе работел само за ин витро оплодување, ти преостанува д-р. Огнен- опремени се и стручни.