1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Sedimentacijata isto pokazuva ako ima nekoja infekcija - taka se detektira.
    Doktorot vika ne bila visoka da ukazuva na infekcija a jas so tolku antibiotici godinava
    se sto imase da se otrue sum otrula. Neznam kolku kutii ispiv.
    duri i koga mislev deka kandida imam, nemav :)
    ajde za kratko odam vo bolnica pa so gospod napred! Se nadevam se ke bide dobro..
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Denes sedimentacija 15 :)
    Edno vibramicince samo sto pravi :)
     
    На Libra88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Pomina! Ne e deka ne boli ama pa ne e ni strasno! Ne trae ni 2 minuti :) stresot i stravot sto si gi nosime ni se neprijateli :)
    Proodni se dvata kanali samo ima mala inflamacija na jajnicite ama ne bilo strasno!
    Jupiiii.. edno gajle pomalku :)
     
  4. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    Eden kamen na dusata pomalkuuu :clap:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.362
    супер мила матката добра ли ти е? Од антибиотикот треба да помине воспалението на јајниците ете зашто и седиментацијата ти е пикачена , мој совет ти е да направиш брисеви јас имав такво воспаление кога имав кламидија и ако не се лечи доведува до оштетување :( а кој доктор ти правеше?
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас бев болна минатата недела, со температура. Сметам дека седиментацијата ми е од тоа. Пред помалку од една година ми беа во ред брисевите. Во април бев толку болна што испив еден тон антибиотици и примав 2 пати инфузија. Во јуни кога бев на преглед јас сакав и микробиолошки тестови. Сепак, докторката ми кажа дека изгледот, бојата и слично не укажувало на никаква инфекција и ми кажа непотребно ќе даваш пари. Треба да одам пак на пап во ноември, најкасно декември бидејќи резултатот ми укажуваше на некаква вирусна инфекција. Тогаш ќе правам микробиолошки бидејќи веќе ќе имам 1 година од последните. А и немам никаков исцедок - нели треба да имам исцедок ако случајно имам некоја инфекција?! хсг ми правеше д-р бојаџиев. Фала богу заврши се и се е во ред, каналите и матката.
    Сега да се врати Лазаревски од одмор, па кај него пак за следно :)
     
  7. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ne site bakterii javuvat simptomi osobeno klamidijata dosta e podmolna,a iscedok kako mozi nikakov da nemas? normalno e zenata da ima iscedok toa ja pravi sredinata pogodna za spermatozoidite, ja brisevi 2 pati godisno provervam,ne se koj znae kolku skapi 300-400 den a i na privatno imam proveruvano po 3000 imam davano e to e skapo :lol: a vospalenieto na jajnicite ne e bas ok proveri si go to. so lesno ponatamu "strasnoto" pomina :D
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Имам исцедок ама секогаш ми е бел или проѕирен, тоа е во период обично на овулација..
    Брисеви јас проверувам само приватно. Овие матичниве секогаш викаат сам да си го носиш, а мене тоа ме нервира. Па и овој докторов ми кажа ништо страшно не е инфламацијата.. Може ке се смири сега од антибиотикот, ама секако ќе направам следната недела...
     
  9. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    каде на приватно ги носиш? јас и приватно кога правам во авицена сама си ги носам ама скапо е многу навистина :( па последно време на микробиологија носам. Подобро сама да си ги однесиш бар знаеш на време ти се однесени зашто ако стојат многу после то не се валидни :| а по што приметил дека има инфламација тој бојаџиев е доста млад не ке да ми е многу искусен да не не видел добро :D
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    во систина сами си ги проверуваат кај нив - немаш разнесување :)
    И за мене сигурно на работа така викаат, така да никогаш не судам по младоста бидејќи знам како е :) Иако ме болеше многу кога го местеше спекулумот :lol: , а тоа прв пат ми се случува. На снимката виде ама не ми изгледаше ни загрижен ниту пак нешто друго кажа да одам да проверувам - чисто како информативно ми кажа.. секако пијам антибиотици сега, ако е нешто бактериско треба да се смири.
    ама бидејќи веќе ми стана шубе ќе си проверам другата недела..
     
  11. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.362
    систина им се изгор брисевите и јас таму правам ама веке не зашто ми се чудни секој брис бактерија искача, пред операцијата пак бактерија докторот се чудеше вика се е ок на око а бактерија искача и сега во бременоста решив да не правам веке таму ке си правам на друго место.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене баш затоа и ми кажа така докторката - ако видам некоја промена, исцедок, боја тогаш ќе правиме само микробиологија за да не даде грешни резултати пап-от. на ехо се беше во нормален изглед..
     
  13. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.362
    кај која докторка во систина идеш? А што има врска пап со брисеви? Јас многу пати во исто време и пап сум правела и брисеви :^)
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    наводно ако не се добри микробиолошките може да влијаат пап тестот да даде лажни резултати. Ако гледа од око дека е во ред, тогаш двете заедно. Може и нема врска, сите мои другарки прават се во исто време :)
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Јас со едно без врска прашање. :$
    За оние кои правеле хистеро со лапароскопија-дали кога ќе ви ја стават анестезијата ви ставаат и маска за дишење-респиратор или како и да се вика за да се регулира дишењето, бидејќи јас си имам проблеми со синуси. И дали си легнувате како при обичен гинеколошки преглед или се соблекувате комплет па облекувате нивна наметка. Фала Богу до сега немам правено хируршка интервенција, па не знам, затоа си прашувам. И легнувате на онакви метални ладни површини како во хируршките сали? :worried:
    Прашувам за на државна клиника како е, ма да би требало да биде исто.

    p.s.
    Сакам да дадам еден совет-никако да не одите кај човекот во манастирот свети Илија во Огњанци, тоа е чиста измама.
    Всушност, има црква свети Илија во селото, веднаш зад неа човекот кој себеси се прокламира како спасител од болести и други состојби, изградил манастир во вид на црква, а ентериерот внатре :worried: , нека прости Господ ама ни најмалку не изгледаше како црковно/манастирско место. Од вреќи цемент, преку шишиња зејтин наредени во форма на крст, па се до мала новогодишна вештачка елка со некој украс на врвот. Мислам дека не ни видов икона како во црквите, повеќе беа како слики некои чудни (како од насловните на оние нововерци што продаваат книги и нивни библии од врата на врата), имаше слика и од тајната вечера, таа беше во позадина а пред неа без никаков ред, прекривајќи дел од нејзината слика, имаше наредено слики кои треба да бидат икони. Толку несредено внатре не сум видела во ниедна црква ниту манастир до сега.
    А за надвор, па што да ви кажам, уште кога влегов од вратата осетив како нешто да ми прави чекори назад, дворот со тревник и со неколку оградени места, за обреди буквално, со слики/икони?, крст и плоча како да е некој гроб, но никаде немаше име, во тревникот дрвена приколка со дрвена фигура на дете со прекрстени нозе како чита , понатаму имаше нешто како црешовото топче :^) да да, такво беше.
    Тоа беше еден чуден, непријатен амбиент кој не доликуваше за во црквено место.
    Во црквен двор никогаш не сум се осетила вака одбивно и едвај да чекам да си одам.
    Го почекавме човекот-масјторот за болештии, уште кога го здогледав знаев дека е тој и дека е се освен Божји слуга и помагач на народот. Од неговата темнина на лицето, дури ни очите не му се приметуваа, страшен поглед, се наежив.
    Со запалена цигара, зборувајќи на мобилен, па се до моментот кога одејќи по дворот опцу (работеа нешто и нешто не му одговараше изгледа) :o , се ми велеше дека сум на погрешно место.
    Дојдоа уште некои луѓе и човеков нешто брзаше, ајдее купете свеќи таму, колку свеќи толку пари ќе оставите, јас купив непарен број 3, за да после ни каже дека треба по четири, и на секое од обредните места што ги спомнав, запали ваму, дојди ваму запали тука, тука ова направи, таму она, како на трка да беше. Па за некои железа да се фатиме, па стој така, едната рака ќе почне да се тресе железото, па после другата. Да бе важи, у право си.
    Дремев фатена за железа, само се молам да не изаџем на јутјуб, самоубичу се :rofl:
    Цело време си ја кажував-Оче наш, а силата ѓаволска никако да ги затресе железните шипки. Неуспешна операција, пациент на друго железо. Ајде и таму вака така, па со раце исчисти од лицето, што чистев ни он не верувам дека знаеше.
    Цело време се прекорував и со каење чекав да заврши магичниот обред.
    А не можев ни озбилна да бидам, ми идеше да се смеам додека се гледав себеси а и другите.
    Плус и на уште едно место кога требаше да правам глупости, ми рече да си го земам новчаникот(кој ми беше оставен на земја, бидејќи се држев на шипките) за да сум оставела некоја паричка. Со другите правеше и посмешни работи, среќа маж ми не беше со мене за да асистира (ако го натерав да отидеме кај таков човек, мислам на клоци ќе ме исшутираше до дома :rofl: )
    И му се налутив на иљачот кога не ми даде домашно за дома, на другите им даде да му бајат на зејтин а мене не :rofl: . После ми рече да отидам у среда, не било добро во недела, во среда среќен ден поише му се прикажувало. И во среда ќе оставиш парички, после гарант и во недела ќе те викне. Ќе сум земела саати од работа, ова било важно, веќе било почнато тоа (ми рече не знаел како да ми го објасни, се сомневав дека знаеше што зборува), ќе морало да ме пуштат (дека постапката веќе е во процес) :rofl: Оф бре, си мислев, очи ќе ми видиш ти мене. Тој беше се друго, само Божји човек-не. Во него имаше нешто ѓаволско-сатанско. Само криво ми е што луѓево се толку наивни и очајот ги донел до кај него, мислат дека е Божји човек, но тој само се крие зад маската на зградата која би требало да биде манастир. Го користи името на светецот за вакви безбожни работи.
    Ова е срам за црквата, за верата и треба под итно да се забрани !

    Па и во целата таа мака, се изнасмеав. Чувството беше исто како кога се прелажав и кога отидов кај бајачката исто во Огњанци, со слика од Лепа Брена на ѕидот. И пак не ми доаѓа памет за оваквите работи.
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Абеја за п.с- от:)
    пред повеќе од 13 години со другарки бевме кај еден во зелениково, не се сеќавам како се викаше. И скоро се исто како ти што кажа ама овој и гледа демек. И ми вика за што си ти и јас викам дали ќе останам со сегашниот дечко и он ми вика како се викате и јас му кажувам и за мене и за дечкото и одма ми рече ааа нема шанси, сите ќе се бунат од различна вера сте. Пукнав од смешки. Мене името ми е 'немакедонско' и така он заклучил дека ние нема да бидеме заедно. Се има по светов. И јас со 'немакедонското' име, по него од др.вера сум отишла кај гледач со дар од бога.....
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Требало да му кажеш-е ај ти погоди за што сум дојдена, треба да знаеш уште пред да влезам, нели "гледач" си.
     
  18. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    не е за гак ама ке ти кажам што влезиш во болница одма ти дават нивна спавака ти со скроз гола долу :rofl: и со таа спавака идиш и на операција, столот е гинеколошки само малце поголем . Маска ми ставија мене ама правев само хистеро со полајт анестезија шо ја викат а за лапаро мислам е малце подлабока и можи да ти ја стават онаа цевка во уста тубус мислам се викаше, не е ништо ладно на што лежиш само салата сама по себе е кочан со лесно нека ти е и не се плаши :!:
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Баш така:) :) :) и сега се смеам кога ќе ми текне, инаку дечкото ми стана маж.:)
     
  20. vodolija123

    vodolija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    zdravo na site. najprvo se izv za latin od mob sum. imam edno prasanje dali moze da mi objasni nekoj zosto mi se slucuva slednovo imeno rabotime na bebe od noemvri imav i spontan bo dekemvri i od togas navaka koga i da mi zadocni po den dva duri i sedum dena jas zemam test i mi izleguva edna bledo rozova crta koja za moment ke mi go zaigra srceto za potoa da dobijam. taka i ovaj mesec mi docnese 4 dena zedov test posle 8 ma minuta izleze bledo rozova vtora crta koja me zamisli vecerta dobiv najnormalno kako i sekogas testot povtorno go poglednav povtorno bese bleda crtata no malku poveke se gledase od prethodno . zosto ova mi se slucuva zosto izleguva bledo rozova koga mi doaga ako znae nekoj neka mi objasni fala mnogu pozz