1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Мешковци во која недела се чуствува мрдањето на бебето? Нестрплива сум :lol: :lol:
     
  2. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    јас прв пат во 17 та недела почуствував мрдање на бебуш :D .. затоа сега не ме остава на мира клоца ли клоца :D :inlove: :inlove:

    инаку сакав да прашам дали некој знае дали можат свежи смокви да се јадат,во седми месец сум и јас си јадам по една до две на денмногу ми се убави..ама случајно на нет видов една статија и еден вика може,друг вика не.. ваше искуство??
     
  3. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Уште две недели :D незнам така ми дојде деновиве само на тоа мислам :lol:
     
  4. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ке биде срцка :D прекрасно чуство е иако понекогаш се мрда толку многу што неможам да најдам комотна позиција за спиење хихих
     
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Не знам која недела си бремена, ако не си уште до 12 та може треба да пазиш на некои работи. Јас читав во еден сајт(странски) дека смокви е препорачливо да се јадат уште во бременост за да имаш млеко по пораѓај. Ако си повеќе од 12 та не се замарај со такви работи, се што ти се јаде јади си. ;)
     
  6. ivana2607

    ivana2607 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Здраво девојки редовно Ве читав и пред да останам бремена. Да ви кажам искрено ве сакам ико ниедна не везнам. Само знам дека ми помогнавте во намерата да истрајам за бебенце. Јас сум тазе оваа ни е 6 недела. Следната сум на конторла за срценцето. Држете ми среќа :inlove:
     
    На TIGARCE86, Chupe и green.eyes им се допаѓа ова.
  7. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Јас па на еден наш сајт имам читано дека смоквите го оленуваат пораѓајот. Содржеле нешто што помагало за полесно растегнување на мускулите на карлицата и полесно зазадравување после пораѓај. (ако ме сфативте што сакам да кажам :tmi: ). Исто знам дека смоквите помагаат при случај на тврда столица и хемороиди, што е чест случај кај бремени и после бременост, како свежите, така и сувите.
     
  8. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Честитки имењачке, имај убава и лесна бременост... нема поубаво чувство од ова :*
     
  9. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ах кај ги спомнавте, ГИ ОБОЖАВАМ смоквите
     
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    благодарам женски,ке продолжам да си ги јадам хихих а инаку ова за столицата,да точно е јас и пред бременост има проблем со тврда столица а откако останав бремена можете да замислите ама смоквите мн ми помагаат
     
  11. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Јас го осетив првпат во 19 недела и сега нон стоп го осеќам како мрда, клоца. Преубаво е чувството, цел ден можам да го гледам стомачево како мрда :D
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    јас во 17 та недела првиот пат го почувствував :))) како глувче да ми шета низ стомак :inlove:
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мешиња најубави ајде да се пријавиме дека сме тука.хехех
    Се бориме со жештиниве сега сме 26+4 правевме кумбусов тест за стварање на антитела бидејќи сум крвна група со Рх хегативен и резултатот излезе негативен нема потреба да ја примам инекцијата во 28 недела,сега здравје кога ќе се роди синко ако е различна крвна група од мене ќе мора да ја примам.Бевме малку на одмор пливавме со мешето супер си поминавме :inlove: :inlove: :inlove:
    Само имам еден проблем низ дома реновираме се спремаме за доаѓањето на најсаканиот член на семејството, дека одам и на работа и повеќе време поминувам на нозе плус дома со мајстори со средување,прередување приметив дека нозете почнаа мн да ми отекуваат и насабајле имам мн мака додека да станам од кревет мн ме болат а и во сон навечер ме фаќаат мн грчови,ова до сега не ми се случувало ако има некоја со слично искуство или ако знае нешто нека каже некој совет.....
    Се извинувам за предолгиов пост ама мораше :D
    позз и ви посакувам убав ден
     
  14. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    jas i ti izgleda isto terame :) i kaj mene istiot problem mnogu maka so nozete :worried: ama naojgam vreme da gi krenam barem 15 min ne se sekiraj se ke pomini,posle se ke zaborajme :inlove: (se izvinuvam za latinicava)
     
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мама27 ќе пробам и јас ќе ги кренам нагоре колку ке најдам слободно време толку,малку ме фати паника дека досега да не се подречам цела бременост ја врвам како од шала без никакви симптоми и потешкотии и се уплашив малку,иначе одвај ја чекам средбата со моето душиче,додека сум тука да ве прашам кога почнавте со купување облека за бебенцињата???Јас од понеделник влегувам во 7-ми месец????
     
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Мене истиот проблем ми почна негде во 26-27 ма недела. Решение нема, освен одмор за отоците и масаша за болката. Пиев и магнезиум но не ми помогна. 30 та недела почна и отоци на рацете и болки на рацете. Кога се будам не можам ни телефонот да го земам на рака. Но се навикнав веќе. Не се плаши не е ништо страшно :) Битно бебчињата да се добри, а ние ќе издржиме машки :muscle: :up: :hug:
     
  17. x-tina64

    x-tina64 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    devojki edno prasanje do vas dali nekoja od vas ispiuvala d-dimeri jas treba da ispituvam utre bidejki imam problem so postelkata nesto ama cudno mi e zosto tolku rano jas sum 18 nedela a znam deka ova se pravi koga ste veke 30-32 nedela odnosno pri kraj a i bebeto mi e skifleno celoto nema porostor za mrdanje malku sum isplasena ...
     
  18. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    Здраво мешиња сакам да ве прашам јас сум 9+5 дена и во вторникот матичниот гинеколог ќе ми земе брисеви и ќе оставам и во микробиологија примерок за урина и уринокултура ,но сеуште ставам кринон гел и сеуште еден дел ми паѓа кога се бришам со тоалетот и баш вчера проверив со огледалце има на отворот на вагината .Па сакам да прашам кога ќе ми зимаат брисеви и кога ќе дадам пример од мокрачата дали ќе ми направи кринонот проблем на резултатите.Инаку сум добро си растеме си напредуваме сеуште немам никакви мачнини ниту да повраќам само што жешкото ни смета цел ден дома лежам .Имајте убав ден :* :*
     
  19. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Jas ddimeri pravev vo 12ta nedela, ne znaci deka imas problem, moze sakaat da proverat dali treba dodatna terapija
     
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    јас димери правев во 29 недела и во 33 недела пак. немаше ништо на резултатите ама чисто онака приверував по 2 пат
    инаку првиот пат кога испитував ми рекоа вода малку и се видела, бебето мало и се видело... па ништо не беше, кога појдов на болница на преглед ми рекоа се е во ред, а ако не било тогаш немаше да биди ни сеа кога бев на болница.. ако си исплашена појди и на државно, таму немаат зошто да те мафтаат и пари да ти земаат, а овие приватно што се, се ќе направат за да те исплашат и пак да појдиш пак пари да му остaвиш...