1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вреди ли да си добар?

Дискусија во 'Психологија' започната од sexybaby22, 17 октомври 2010.

?

Вреди ли да се биде добар во денешно време?

  1. Вреди.

    112 глас(а)
    14,5%
  2. Не вреди.

    141 глас(а)
    18,2%
  3. Вреди, ама со тие кои заслужуваат.

    355 глас(а)
    45,9%
  4. Ако бидеш добар, лошо ќе те снајде.

    43 глас(а)
    5,6%
  5. Златна средина.

    122 глас(а)
    15,8%
  1. DoReMi

    DoReMi Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    156
    Во денешно време никој не цени добрина, но јас сепак мислам дека вреди да се биде добар затоа што самите се покажуваме какви сме како личности, не треба да паѓаме во нивото на лошите. Запамтете дека се се враќа, се се плаќа. ;) Ние ќе останеме запаметени како добри, а лошите како лоши.
    Сума сумарум не би сакале некој да ве памети по лошо, нели? :)
     
  2. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно вреди.

    Постојат луѓе кои знаат да го ценат тоа, но и да нема такви биди добар за себе и својата совест, не за да забележат другите.

    Е сега, неможе со секого, нели?
    Има луѓе кои крајно не го заслужуваат тоа, но генерално подобро е да си добар.

    Големината е во добрината, џабе е се ако те знаат како лош човек.
     
  3. love.a7x

    love.a7x Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    112
    Вреди, но не секогаш. Секој треба да знае со кого како да се однесува. Не можеш да бидеш добар со непријателите, или лош со пријателите. А и со пријателите треба да се има граница, тие најлошо можат да те зезнат ако не ги процениш добро :)
     
  4. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    викаат добрината се враќа.. има многу луѓе кои незнаат да ценат ништо . сепак треба да бидеш добар и паметен да знаеш како треба да постапиш во ситуација. добрината и трудот секогаш се враќаат иако некои не го забележуваат тоа
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Вреди, но со тие кои заслужуваат. Замислете го ангелов на сликава како да сте вие (добри).

    Прекрасен цртеж кој дава добар одговор на темава. ;)
     

    Прикачени фајлови:

    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Има разлика да бидеш добар и да бидеш наивен ..... Не може да речеш јас сум многу добар човек ( да се лажеш себеси) и поради тоа ми се случија овие работи кои ме направија несреќна... не е точно тоа, само се залажуваме и бараме оправдание.... Што ако од комшии слушам еее ти девојче си многу добра , не ја рабирам целта која е , ако така кажат мене крилја да не ќе ми пораснат и обратно ако речат ееее таа е лоша што рогови ќе ми пораснат... не сме ние на овој свет за да правиме работи кои ќе не отсликаат кај другите луѓе, на народот устата не му се затвора, важно е да не бидеш смотан и наивен,.... Кога ќе размислиш малку подлабоко ќе сфатиш дека тежок е животт кој го живееш , дома се однесуваш на еден начин само што ќе го пречекориш прагот веќе си друга личност, во маало трета, на факс четврта итн, на крај краева нема да можеш цел живот да го поминеш преправајќи се , еден ден ќе ти се смачи и ќе ја изгубиш смислата за тоа која си ти всушност???? Единствено важно е овој пат кој е привилегија дадена од Бога да го поминеш на свој начин, со искреност, чесност, гледајќи ја својата работа, не тргајќи ја туѓата мака....
     
    На Tanjamm и TheBlueMoon им се допаѓа ова.
  7. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Не вреди. 5 пати ќе им направиш добро, еднаш лошо ама лошото сите го паметат доброто веднаш се заборава. Не вреди сум помагала во секоја смисла на зборот на луѓе кои буквално не заслужиле ни П од зборот помош. Доста често знаев да им прогледма на некои личности низ прсти и да им пружам втора шанса да ми докажат дека можат и подобро но тие ми докажувале дека многу сум згрешила. Така да веќе за себе сум си добра за другите не ми е гајле.
     
  8. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Според мене добрината треба да доаѓа од срце. Кога ќе правиш добро, всушност да резултира со тоа што ќе бидеш задоволен и среќен од твоето дело. А ако правиш добро и очекуваш нешто да ти се врати, тогаш ни ти самиот не си толку добар.
     
    На Tanjamm, Kakashi и Pepelaska25 им се допаѓа ова.
  9. Kakashi

    Kakashi Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Според мене вреди. Не за друго, туку јас се осеќам подобро како личност, а и немам после грижа на совест. Нормално дека некој тоа не го гледа, имам слушнато дека ако на слеп му помогнеш да прогледа, сите ќе ги види од околу само тебе нема.
     
  10. nezen27

    nezen27 Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Секогаш, ама баш секогаш и со секого, вреди да се биде добар. Најдобро би било дури и кога не понижуваат и не вреѓаат да бидеме добри за да ги исплатиме нашите гревови.
    Да речеме дека сум направил голема грешка и сум сурово критикуван заради тоа. Ако тоа го прифатам со добрина, тогаш после одредено време на трпење другите ке станат помеки и попријателски а ако се бунам и се карам ке направам поголеми проблеми. Затоа, вреди да се биде добар зошто ако сме лоши ќе си направиме поголеми проблеми.
     
    На endlesslove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    205
    Со овој народ само лошо. Ако си добар ќе те газат така да подобро ти гази ги. ;)
     
  12. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Со добρо, за тој што заслужува! Е тогаш вρеди!
     
  13. Nina23a

    Nina23a Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    19
    Во овој свет кадешто постојат секакви луге и добри и лоши, кадешто повекето се лоши, многу би рекле дека не вреди да си добар. Според мене, треба секогаш најпрво да гледаме за себе а потоа за другите. Верувам во карма. Зошто да не му помогнеш на некој ако можеш? Некогаш и на тебе ке ти биде потребна помош па можеби истата личност ке ти помогне. А дури и да не ти помогне истата личност, сепак ке добиеш помош од некој друг. Точно е дека светот е сменет и дека лугето се станати неблагодарни, но зошто да бидеме и ние такви? Па дури и да ни вратат со лошо, на нив ке им се врати со лошо. Нешто што сакаат нема да им се оствари, некоја работа нема да може им да се заврши итн. Убаво е да правиш добри дела, бидејки не само што ке се почуствуваш исполнето, туку и на тебе ке ти се врати со добро еден ден :) .
     
  14. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Колку пати само ми се има случено да ми забодат нож во грб луѓе на кои сум им помогнала, секогаш тука за нив и од мене само добро виделе. Потоа јас дома плачи, нервирај се зошто така ми направиле. Па кога си глупа, нека ти прават.
    Колку само лицемерни луѓе има, луѓе кои гледаат само корист да извлечат, а се скриваат зад маската на добри и невини суштества.
    Затоа, навистина вреди да си добар со луѓе што заслужуваат. А со оние другите, покажи малце заби и ќе видиш како ќе биде. Што дека ќе бидеш добар, добрите луѓе секогаш остануваат најповредени.
     
  15. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Колку си добар толку и си повредуван.Кога луѓето ќе видат дека си добар ќе почнат да злоупотребуваат,а ти ќе бидеш повреден затоа што си сепак добар.Затоа мислам,дека во овој живот најдобро е да бидеш строг затоа што така САМО така ќе те почитуваат.
     
    На preveduvac му/ѝ се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    После мислам дека не вреди. И мене не ми доаѓа памет да се сменам.
    Но затоа многу си го кревам носот кон непознати. А со блиските сум добра.
     
  17. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Kakov dobar be, gleam jas do kade stignav
     
  18. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    греотка, душиче тоа :( ;(
     
  19. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Вреди и тоа како , Господ е голем и се гледа.
    Заради своја мирна и чиста совест - вреди да си добар.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Вреди да си добар.
    Можеби нема сите да те сакаат, но ќе бидеш почитуван и ќе имаш чиста совест. :)
     
    На Tanjamm, IamSexyAndIKnowIt и LittleGirl23 им се допаѓа ова.