1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    Па дека ми е 4-5 ден за тоа и викам ама :x
     
  2. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Кои влошки според вас најмногу абсорбираат и даваат чувство на сувост? Имам обилни циклуси и до сега никако да ми се погодат влошки, постојано ми е мокро или ми протекува и прави флеки.
     
  3. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    ^
    Мене многу ми се погодени EveryDay ноќните. Исто и Виолета ги користев доста време.

    Инаку, колку пакетчиња влошки е нормално да се користат?
    Ова прашање ми го има поставено и гинекологот. До тогаш не обрнував многу внимание на тоа колку влошки трошам но нели ме праша сигурно е важно.
     
  4. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Мене гинекологот ми има кажано дека ако полнам една влошка за помалку од 3 часа, дека е многу. А мене ми се случува често да полнам и за саат ипол. Тогаш или пијам метилергомертил или на инекција за сопирање.
     
  5. paulina1987parker

    paulina1987parker Нов член

    Се зачлени на:
    22 август 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,moje IME je paulina.Imam neki problème si mestrualniot ciklus.prethodniot mesec dobiv na samo dva dena,a ovoj mesec voopsto ne.sami malo me obelezi éden d'en i voopsto nemase poveke..
     
  6. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Овај месец менстρуацијата ми дојде на 12 дена. Од што може ваκа? Сеκогаш ми иди поρано ама овај пат нема цели две недели..
     
  7. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Неκој да знае зошто ???
     
  8. spasovskam

    spasovskam Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    756
    Незнам дали тука ми припаѓа прашањето но сепак да пишам. Добив менструација последен пат на 11 јули, а еве сега овој месец сеуште немам добиено а требаше да добијам на 8-9. Но на 1 овој месец имав како кафеаво кога се бришев и не беше обилно и треаше 4-5 дена и потоа го снема(но не беше циклус сигурно) после тоа една недела немав ништо и пак ми се појави како кафеаво и ми траеше 2 дена. Менструацијата ми беше редовна со исклучок на последните 5-6 месеци ми се има десено да ми доцни. Ке може ли да ми каже некој дали имал сличен проблем и од што би можело да е? Треба да одам на гинеколог на почеток на септември имам закажано но сепак сакав да е прашам да не случајно знаете нешто.
    Поздрав
     
  9. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Вака... веќе 5 дена ми доцни и незнам што може да биди. Правам нутриционистичка диета веќе 2 месеци и првиот пат кога правев диета, кога ја почнав ми задоцни 4 дена. А сега имав симптоми како пред да ми дојде значи подуеност на стомакот и болни гради но сега веќе тоа исчезна а јас уште не добив :/ од диетата е или нешто друго може да биде? ве молам за помош :/
     
  10. jasni

    jasni Нов член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    прерана менструација

    Здраво. Имам проблем. На 13 август ми дојде менструација, значи нормално редовна како и секој месец . но од сега во скоро време почнав да имам односи. За време на менструацијата 3тиот ден имав односи под туш, и последниот односно 4-5 ден имав со кондом.. потоа пак си имав односи нормално и за секој случај на 20 зедов апче за ден потоа и вчера на 26 пак ми дојде менструација.два пати у месецо. прочитав дека од тоа апче можно е да дојде порано менструација. Или пак тоа има врска оти денес ми е ден на овулацијата, а многу не ги разбирам тие работии и не ми е јасно до што мозе да е. Дали му се има на некој случено вака, мене никогаш порано ми нема дојдено толку рано менструација. Планирам за секој случај да идам на гениколог да се проверам, само незнам сега да идам оти имам менструација дали ке ме прегледат
    ???
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    прерана менструација

    Додека имаш менструација не се оди на гинеколог. А иначе од норлево може да ти дојде порано менструација, ништо страшно си варира менструацијата. Секоја жена просечно еднаш годишно добива по 2 пати во месецот. Не мора да се сексуални односи во прашање, може да се и стресови и нервози, а може и од времето. А норлево не се пие на своја рака. Норлево се пие ако си сигурна дека свршил во тебе и се пие по односот. Незнам зошто пиете апчиња без потреба, пред да се информирате. Норлево дека е за контрацепција ама и е многу штетно. Така да, тоа е тоа.
     
  12. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    прерана менструација

    Чекај, чекај малце.

    Како тоа си земала Норлево за секој случај? :^) :o
    Не е бонбона тоа па, за секој случај да се зема. Имаш други контрацептивни средства ( кондоми, анти беби пилули), Норлево во краен случај се зема.

    Сега каша- попара хормоните, не се чуди 2 пати што си добила во еден месец. И на гИнеколог се иде.

    Не знам како тоа имате односи, ама благе везе немате од ’’ тие работи ’’. :roll:
     
  13. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Прв пат ми се дешава вака, а на сред испитна сесија сум во друг град, и немам време ( а немам ни каде ) да трчам по доктори. Вчера добив, навреме, точно до денот. Арно ама сношти почна многу да ме боли главата и да ми се лоши, како да ме тера нешто на повраќање. Исто на моменти осеќав и налив на топлина. Мерев температура ама се беше нормално. Легнав да спијам и верувајте цела вечер бев полу будна, многу немирно спиев. Еве сега исто ми се лоши, ама имам и тапи болки во пределот под папокот. Да напоменам дека како за втор ден имам многу малку крв, скоро па ич. Некој со искуство или совет?
     
  14. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    еве мене денес ми е трет ден и премногу ме измачува... и јас осеќам жештина а немам температура и ми се лоши а мерев притисок многу ми е паднат... 90 со 65 ... и од времето е најмногу а и нормално е при менструација вака да е. :) ќе помини нема гајле ;)
     
  15. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Одненадеж ми се прекина менструацијата - обично ми трае 6-7 дена, никогаш помалку, а сега на вториот ден јас снема скрос ни трага ни глас :D
    А почнав да пијам антибиотици доксицилин (ми најдоа ешерихија коли кога бев на гинеколог, симптоми немав), исто веќе два дена зошто гинекологот ми рече да почнам кога ќе добијам (треба уште 8)..

    Е сега се чудам дали е возможно од антибиотиците да ми прекине нагло? Или тие работи не може да се поврзани :^) Теоретски шанси да сум бремена има многу мали, ама ако е тоа ми е страв да не си уништам нешто со пиењето на апчињата?
     
  16. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    update: ми се врати :D
     
  17. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Последниве неколку месеци добивам порано 4-5 дена и се така..сега веќе на 20 дена ми доаѓа а како тргнало не дај боже и уште порано.Пред тоа некаде до март секогаш добивав на 28-29 дена може на истиот датум или ден порано да се случи да добијам ама волку да подранува не ми се случило,се плашам да не нешто не е во ред.Некое мислење?
     
  18. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Сличен проблем имам и јас .На почетокот ми идеше 3 до 5 дена порано ама овој пат ми иде скоро две недели по завршувањето .Ми заврши на 25 август денеска еве го пак ми дојде ! Некој совет и мислење зошто вака ми се поремети циклусот а до пред два месеца ми идеше на точни 28 дена :(
     
  19. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Имав менструација и ми траеше три дена. Веќе четвртиот ден немаше ништо. Потоа, на физичко вежбав, бев активна, и кога се вратив видов дека повторно имам.
    Дали тоа е нормално?
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    И кај мене е исто цел живот, ама немало никаков проблем. Не се загрижувајте, таа неканета гостинка си иде кога си сака. Ако ти завршила на 25 и 5 дена да имаш си добила на 20, што значи сега ти дошла на 23 дена ОК е тоа. Мене во годината барем 2 пати ми иде на 15 дена.