1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^апсолутно си во право.
    Навистина боли некој да рече немајка, а му се тресам да не му фали нешто, ме тераат само на битолско да го оставам- велам не потребно му е и ад, ме тераат манџи да му давам-велам не за него секој ден мора посебно да се вари тоа што треба....постои посебен рафт во фрижидер со сокови хипп,крем сир, павлака, млеко, брокулу, фриком пченки,грашоци,меса овошја се што може свежо правам ништо не му купувам од месни и овошни каши - зошто сум против нив....се се што треба - и никој не смее да ги чепне. Се се трудам...нај нај да е.
    И боли кога некој кој не те знае колку се вложуваш за тоа малечко да бида живо здраво право. Да ти пререче.

    ....ама ај, да ја завршиме дебатава овде :)
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ние сме уште малечки за воведување на цврста храна, но ме интересира како би изгледал еден распоред на оброците кај бебиња стари 6 месеци?
    Доручек, ручек, вечера? Помеѓу оброците само доење или и нешто како ужина им давате?
    И колку саати поминуваат од еден до друг оброк? (Од доручек до ручек и од ручек до вечера)

    Сакам да соберам куп корисни информации пред воведувањето на цврста храна! :)
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^искрено рано ми снема млеко, па така да незнам кога се дои претпоставувам оди еднаш доење еднаш цврста храна.
    Инаку ќе почнеш од се по малку да даваш, но никако нема одеднаш да внесуваш нови продукти, за скраја да е ако појави алергија да знаеш од што е. Пример, воведуваш морков...и наредни 3/4 дена само он и тоа ново што веќе го јадела пример јаболкото и сливата.
    Па после ќе воведеш тиква, и само таа ќе ја тераш со веќе претходно испробаните јаболко,слива, морков.

    Јас само првиот месец купував готови кашички, потоа откако стекнавме рутина и воочивме што со што сакаме почнав дома се да му правам.

    Кога ќе почне да ти јаде цела кашичка од 12гр. до кај 5тиот месеце (полн) би требало да претставува оброк од 2 часа.

    Но секое дете си е индивидуално.
    Никола кај мене има работи кои ги обожува, компир и месо може и 200гр да изеде
    А грашокот и оризот се молиме.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Жени,вас децата ви прават ли проблем за јадење периодично? Ние секој 3/4 дена се молиме.Дали ради времево незнам...

    Денес така бевме.

    01:00 Битолско 180мл
    06:00 Битолско 180мл
    07:45 Животинско царство
    9:30 Млеко и бисквити
    12:00 Праска,круша и сливи
    15:00 Битолско 160мл со Несквик
    18:00 Телешко, со жолчка, фиде, пченка, грашок и морков
    21:00 АД млеко 180мл
    и во 00 или 01ч. пак ќе одиме со млеко
     
  5. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.197
    Допаѓања:
    235.282
    Син ми таман почна да јаде, еве го пак вие два дена протестира ]:) .
    Од жекшово, од забиве, а да не се повторувам дека не јаде, па така да не знам до што ќе да е.

    Сноу никој не те прави немајка, ете си решила малку порано да воведуваш намирници, јас би рекла дека си избрзала. Пишуваш на форум, па затоа очекувај да добиваш вакви коментари, ќе те критикуваат, ама нималку тоа не те прави НЕМАЈКА.
    Те читам месо даваш за вечера, зошто?
    Тешко е месото за варење, се дава за ручек. Исто така ете прифати некој совет, никој не ти вели да не даваш да кажеме зеленчук, млеко или овошје, ама зошто Несквик, зошто млеко Битолско, ете давај Алпско или пастиризирано во кеса.
    Смоки давај но не како оброк, зденката не е добра, имаш крем сир. Чоколадо секој ден даваш, па мало е за толку шеќер. Место џиџи бебе кои се преблаги, земи плазма, место ванилино, имаш кексолино, фрутолино.
    Мало е за такви вкусови, полека не брзај.
    Никој не те напаѓа, само ти даваат совети. Некои намирници кои ги даваш, ако прогуглаш сама на интернет или прочитај им во составот, ќе видеш дека не се добри за неколку месечно бебе.
    Се во свое време ;).
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    не сум пишувала во оваа тема досега.ко за првпат еве што јадеше синко-10,5месеци- денес

    8и30 часот -бисквити и млеко
    10 ч.-млеко 120мл и спиенје
    12ч-праска со овесни снегулки
    15ч-телешко,компир,тиквичка ,пиперка ,домат,кромид
    16и30млеко и спиенје
    18 пудинг
    20 нестле каша со житарици
    22 млеко и во кревет
    во мегувреме е другар на маса со секој кој седнува да јаде.по некое залаче лепче лапнува оти леб обожава.
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И јас таман се пофалив малава јаде и последе период а можеби од забчињата е :^) лелееее како пушта јазик надвор и онака луто ме гледа :doh: демек не сакала да јаде :D
     
  8. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Јас слободно можам да кажам дека син ми денеска најмалку беше јаден откако е роден. Незнам дали се во прашање забите или е од времево жештинава му пречи, но денес стана во 11 и до 16 ч. беше само со пола чоколадце животинско и 120 мл. сокче од кајсија.
    Потоа една праска поделена на две во едната половина овесни снегулки во другата плазма. Одвај со молење, пеење од земја акање да изеде малку. Домат не сакаше, а до сега никогаш не се случило домат да одбие. Цел ден истава приказна беше и нормално проследена со плачки.
    Незнам веќе како да го дефинирам денешново однесување не сум паметна веќе :^)
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Значи моево не е единствено....охх срце ме боли кога правам по 2/3 оброка и ништо не сака.Мн.е нервозен последниов месец - најверојатно ќе да се забите.
     
  10. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    еве го нашето мени од некни
    околу 10 часот домашна каша од јаболко морков и кајсија
    15часот домашна каша од тиквичка ориз и пашканат
    19и 30 млечма кашичка на хип
    вчера
    10часот каша од круша и му додадов некоја лажичка гриз прв пат пробуваме па продолжуваме и денес со гриз
    15-30ч каша од компир тиквица и пашканат
    19-30 млечна каша на хип
    и се разбира измегу доење колку сака и кога сака
    е сега за давање намирници порано верувале или не ние сме 6 месеци и 22 дена а имаме комшивче бебе кое е точно помало од нас еден месец и јаде буквално све,мајка му немаше ни два месеци му даваше брашно печено :?: па бисквити, на 4 месеци му даваше пршени компири ,да сега јаде манџи, вода од гравот кај што се варел ,сирење ,вода од салата со домати,кромид и пиперки намакана со лепче и што уште не,и за чудење многу е поцврста од синко и некој ми викат давај гледаш како таа јаде све ама секој со своето право како мисли така нека дава има време за све да јаде
     
  11. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Неможам сега да се враќам многу назад на темава, само сакав да кажам околу овие НЕМАЈКА и НАЈМАЈКА ако се однесуваше на мене дека јас сум ги кажувала, само ќе кажам дека Snow сама ги делеше овие епитети, никаде не ја нареков немајка, единствено мислам дека не го храни добро своето дете. Иако гледам дека не прифаќа совети и мисли дека само смоките нечинат од целото мени, пак ќе си кажам што мислам, ќе помогне и на други мајки, ако не за кој е наменето..
    Значи се вратив неколку поста наназад да го видам менито и гледам дека овие Cici bebe се даваат скоро секој ден со овошје. Значи овие се едно ужасно благи бисквити кои не треба да се додаваат во и така благото овошје. Подобра варијанта од нив се Плазмата, но како што реков ако веќе не сакате да го дадете чисто овошјето може да се збогати со овесни снегулки, оризови снегулки, пченични никулци и многу други житарки и да има здрав овошен оброк.
    Исто се однесува и за купечкиот овошен јогурт кој е полн со шеќери, бои, конзерванси, значи многу едноставно може да се земе некој неутрален по вкус јогурт (Zott намример е таков) да се изблендира овошје и да се стават истиве овие житарки од погоре и да се направи вкусен домашен овошен јогурт.
    За чоколадото и несквикот што да коментирам, скроз се сувишни во менито, па особено се чудам за несквикот, детето и така си пие млеко, што ќе му се тие вишак калории.
    За кравјото млеко несакав претходно да коментирам, мојот став е дека дете треба минимум до 1 година да биде на адаптирано, но тука сепак играат и улога финансиите.. Јас моето до 2 години му давав адаптирано а потоа продолживме со домашно козјо млеко кое е најблиско на мајчиното и далеку подобра варијанта од кравјото млеко.
    Во однос на тие Ванилино, Чоколино, Фрутолино, искрено сите ми се исто ср*ње, премногу благи и со дискутабилен состав.. Единствено сум давала една таква инстант каша која малиот многу си ја сакаше и е без шеќер - 7 житарки од Milupa па можам да ја препорачам оваа наместо погоре наведените..
     

    Прикачени фајлови:

    На joy1 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ubavka1 и мојата кумашинка исто се му дава на малиот штом му никнаа запчиња. Ете го здраво право. 4,5 месеци се разлика со мојот.
    Но ете според мене јас за да го ранам со мојата храна ќе си почекам барем годинка да наполни.
     
  13. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    тие се деца што ке му дадеме тоа ке јадат и јас да му дадам на синко све гледам ке јаде и знам дека ништо нема сега да биде ама што поннатака во животот тие деца треба да растат и да живеат да даде господ сите и до сто години да стигнат. Затоа викам треба малку да се пази замисли дете сега на 5 месеци да јаде манџи запржени, сирење домашно само колку сол прво има во него и да не набројвам други работи кога тогаш организмот ке покажи незнам можи грешама ама јас не би си дозволила детето уште сега да ги јаде тие работи како на комшивката
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мајки за несквикот ме подзамисливте..
    Имам дома несквик и читам во составот Б витамини, железо и сл.
    Зошто не го препорачувате?
     
  15. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Не се препорачува бидејќи има шеќер, а кај бебиња шекер се воведува што покасно.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Е мила моја, така е ама и не е баш така. Јадат тоа што им е вкусно, тоа што сакаат да го јадат. Додека се бебиња полесно е, во врска со тоа што ќе им дадеме да јадат, но потоа стануваат пребирливи и јадат тоа што ќе им се допадне од она што им го нудиме. Ќерќа ми е нејадачка, мака мачам со јадењето, кога започнав со дохрана, не беше пребирлива, но сега, има скоро 18 месеци, многу работи што ги јадеше не сака да ги вкуси. И јас внимавам многу на нејзината исхрана, знам дека да понудам некои работи, од оние што сметам дека не треба да ги јаде, ќе биде полесно, дека ќе јаде, но уште држам контрола, ама неверувам дека ќе успеам и кога ќе потпорасне, кога ќе тргне во градинка, кога ќе ја поканат на роденден. Таму, како што вели сестра ми, нема да има хељда туку пица, торта. смоки и чипс, и знам дека потполно е во право за тоа.
     
    На victoria, guguence и ubavka1 им се допаѓа ова.
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Вчера
    07ч 200ад млеко
    11ч 180ад млеко
    13-30 овошна од праска и банана околу 150
    17ч морков,компир и тиквици
    19ч+ нешто едно ванила јогурче (сега почнува со ова па провуваме)
    20-50 200ад млеко
     
  18. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Porano taka gi rastele odnosno ne rastele... majka mi koga gleda sekoj den so blenderot vo raka tripati dnevno pripremam, a imam vnuce 2 godini... vika "nie drugoto vaka ne sme go ranele kako to tvoeto nie mu davavme mandjicki nezaprzeni... e toa e krivica na majkata, steta sto e tvrdoglava i sto ne posetuva forumi, deteto e dve godini i 11 kg od koga se rodilo pa navamu taa i toa spijat do 12h koga stanuva mu dava sise sok i gricki, taa sednuva da jade da si pusi cigara kafence a prviot obrok e vo 14 h na deteto, so majka mi mnogu se sekirame zatoa sto toa dete ke ima posledici ke mu oslabne imunitetot i od toa sto mu go dava e malku hranlivo, nekoja supicka, malku kiselo mlekce, kaskavalce sokovi u izobilie i gricki i cokolada, ne dekajade mn od niv ama dovolno za da mu go ubijat apetitot, ako ima nekade mesto da ja proglasime za najgolema Nemajka vo cela drzava i posiroko oti takvo stvorenje nikade ne sum videla a se obiduvame so arno da ja ubedime i davam soveti deka se stetni grickite i sokovite deka treba da mu se opstojuva, deteto nema navika da jade taka e naviknato od raganje edino mu e prednost sto uste cica i mislam deka kolku tolku mlekoto go drzi vo zivot...
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Денес
    08-00 млеко ад 180
    11-00 млеко 160
    14-00ч праска со јогурт 150
    17-00 орис и пченка со ад подготвено 180мл
    19-00 јаболко 80мл
    21-40 180ад млеко
     
  20. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Еве го денешното мени... :)

    08:00 Доење
    09:30 Чоколадо животинско
    11:00 Доење и преспивање
    13:30 Праска и круша со мелена плазма (200гр)
    15:30 Доење и преспивање
    17:00 Домат и компир со павлака
    18:30 Сок од кајсија и преспивање
    20:00 Пола пасирана банана и овошен јогурт
    21:30 Шитна каша на Хип (150 гр)
    22:30 Доење и спиење