1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. 30041990

    30041990 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    лелеее збудалев веке од едно на друго од едно се откачам друго се закачи крај да се немало а ем знам мн пати поминав низ ова и пак и пак ако не боленјето на несто соновите се космарите ако не е тоа друго е амн веке
     
  2. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Девојчиња здраво како сте ми? Сакам само да ве поздравам и да ви попратам позитивна енергија :) кога можев јас можете и вие да успеете. Јас бев катастрофа и плус тоа се борев без психијатар пиев само валеријана жолт кантарион и понекогаш персен апчиња а поретко диазепам, и како што ви напишав во претходните постови со одењето кај Сашо јас си станав онаа истата што си бев порано. Па незз точно колку време е поминато ама се секавам за време на светското првенство беше тоа и до ден денес јас сум ок. И како што ми кажа Сашо дека на работното поле ми е едно големо катастрофа и дека гледа дека местото се затвара и испадна се како што рече он местото се затвори и јас сум си дома. Порано кога не одев на раб и плус бев анкс јас полудував а сега не станувам и рокнувам на зона радио пијам кафе на тераса и цигарче и си планирам како да го поминам денот. Затоа и вие победете ја таа проклетија да не и го спомнувам името што ме измачи три год. Позз и ви посакувам на сите вас насмевка на лицето радост на срцето :*
     
    На mal.ecka, simona26 и natemila им се допаѓа ова.
  3. lina.ina

    lina.ina Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    38
    decki daj malku pozitivni misli i ne se zalete na site ni e tesko to e poke od ocigledno nekoj so vakvi nekoj so takvi siptomi ama da dademe malku potik tie so go prebrodile neka pisat pocesto kako so kako da se pomine ova pobrzo.znaci ne si prajte film deka od ova sme oslabele od ona ima tuka licnosti so si stavaat se na srce takva i anksioznosta sugestivno deluva znaci leten period e mozi od toa sme oslabele ili siptomite se samo siptomi ne kako jas pred nekoj den ko me bockase od desnata strana ko mislev slepo crevo uzas a nemase vrska,znaci da bidime pozitivnio da uzivame vo denovite kazete kako ste uspeale btw bravo za tie so go prebrodile neka ne poucat neka kazat..i da ne se zalime ako vaka zboram nekogas mi se placi ama nekam da se zalam i kukam zema pogolem zamav..ste zabelezale nekogas koga ste izlezeni ili imate zanimacija i za momentr zaboravata na anksioznosta prekrasno e toa custvo i ooop pak se vratila ima denovi koga ne se izdrzva ama ne se davame..eve jas piam terapija planiram do oktomvri da piam i veruvam nema da piam poke..se nadevam t.s mozam i bez apcinja seansite kolku tolku mi davaat potik za da uspeam sama..i so siptomite so gi imam nekogas srcebienje presecenost na nozete ..tezina na dusta ko planina da imam na mene,tesko izdisvanje i red drugi siptomi so denes gi imam utre ne gledam da gi zanemartuvam znaci ve molam nesto pozitivno da pisime kako da se pomogni da se uspeee da se nadmine ovaa sostojba ustvari kolku luge ja nadminale poketo se zalime retko toj so uspeal ili gi ima pa ne se zamaraat so forumot pozz i ubav den na site :*
     
    На nena2010 и slucajna им се допаѓа ова.
  4. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    здр,јас ја пијам терапијата и на периоди сум добро на периоди не,има ли ова крај????оваа тема е нај посетена на форумов и би сакал да ги прашам форумгивките од почеток на форумов незнам дали сеуште се активни или не како излегоа на крај со оваа состојба?и да прашам по колку године сте со ова чудо.мојот доктор вели дека може и цел живот да си анк и работата е во прифакањето на самиот себе.
     
  5. bile69

    bile69 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    Здраво еве ме и мене и јас пијам асентра и хелекс и витами и чаеви пијам ама пак не сум најдобро немам симптоми од срцебиење или тресење ама има страв тоа неможам да го изгубам а пред извесен период пиев 5 години истата терапија летав ми се повтори и сеа е потеско ама се надевам дека ке помине на моменти мислам дека е крај со мене ама поминува како да си безчуства без желби ама тоа е тоа одиме напред ке се бориме мислам дека ке победиме поз
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    јас евесум од сабајле без чуста и желби и нервози плус, поцнав еве три дена пак со терапија Асентра посто еве има 8 месеци откако ги прекинав и повторно ми се врати анксиозноста и депресијата се га пак одново се борам
     
  7. simona26

    simona26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2014
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    136
    И јас цело време тоа сакам да го кажам и до сега имам пишувано ама ете тешко некако сите си имаме мака па секој сака да си ја каже и да праша. Јас велам да отвориме некоја тема која ке служи исклучиво само за пишување на позитивни искуства кај анксиозните, зошто кога ќе прочитаме некој позитивен коментар (барем јас тоа го имам забележано неколку пати кај мене) подобро влијае на нашата состојба од колку некој од типот, пример сега кажувам, (измислувам).. лелеее готово умирам, или ќе полудам, или нема спас од ова.... итн е тогаш и да сум подобра веднаш се замислувам и ми опаѓа расположението. Не сакам да бидам погрешно сватена зошто и јас многу пати имам пишувано такви и слични коментари ама ете едноставно сакам да ви предложам да ги одвоиме позитивните искуства на страна па кој од што си има потреба од таму нека чита.
    П.С Мене коментарите на Дуња страшно многу ме охрабруваат, ама за жал приметувам дека можеби таа е единствената која ја надминала оваа состојба а сеуште е активна на темава.
    Поздрав и имајте убав ден :*
     
    На natemila и lina.ina им се допаѓа ова.
  8. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски

    Што стана Ели??? колку што те пратев ти беше многу против апчињата???
     
  9. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Поарно не прашувај што ме снајде,депресијата ми се врати само плачев и немав желба за ништо се гушев неможев на работа ич да работам ,а сето ова ми се јави од еден уплав што се уплашив а да не должам ,значи еден стрес ми ги врати сите симтоми и тоа со јак интензитет
     
  10. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    elisabeta ти си јака ке го пребродиш и ова, како и сите ние :)
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. 30041990

    30041990 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    И јас ја прекинав терапијата со депрозел сега само хелекс пијам и мене ми се врати анксиозноста и тоа мн зголемена веке цела недела мака мачам а и сум пред мензис јас имав смртен случај на мазот ми чичо и од тогаш пак сум истата и бетер кога ке се напијам хелекс се смирувам малку ама пак се врака таа проклета чума еве сега нозеет ги осекам како пресецени мислам дека во секој момент ке паднам :sweat:
     
  12. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски

    Ти си храбра Ели, препрочитај си ги само твоите позитивни коментари, и ајде на аеробик или јога немој од еден уплав да се предаваш, објави и војна на анксиозноста...те гушкам :*
     
    На kostadinka24, mal.ecka, elisabeta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Денеска станав некако расположена, па си седев со малата во двор, таа си се бањаше во базен а мама се сунчаше, :sun: сакало да ме види. Бидејки сабајле ми дојде тетка менструација не можев да си се бањам и јас. Па сега си излеговме малце си прошеткавме и си се разладивме со сладолед, малце ми се вртеше во глава, ама си реков епа веке што биде биде тоа е, и ништо не биде хехе. Се надевам дека ке ми потрае ова :) :hug:
     
    На bubic.k, nevermet18, dzuls и 3 други им се допаѓа ова.
  14. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Да се придружам во клубот, до неодамна не знам што ми се случуваше ама сега откако најдов на интернет тест сфатив дека сум патела од оваа болест. На моменти ми се чини дека полудувам, дека во секој момент ќе умрам, почнувам да добивам напади на паника не ни можам да заспијам, ми се вртат некои филмови дека ќе полудам и ќе умрам без чувство на реалност...
    Не сум зборувала со никој за ова до сега да не помислат дека стварно полудувам ама си имам проблем и навистина ми е страв и не знам што да правам :(
    Пробувам да се опуштам со музика ама не ми оди пак лоши мисли ми се вртат во главата,
    ќе ве замолам за помош оти не сум баш упатена..
    фала ви однапред се надевам дека ќе помине и ова што е можно поскоро :(
     
  15. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Многу нервоза по телото осекам еве три дена откако пијам АД ,и како олеснување а од друга страна како нервозза незнам како да описам аман вејке
     
  16. bile69

    bile69 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    sea ke ti bide duri i poloso ama ke bide pii ne gi prekinuvaj hrabro
     
  17. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Ke se obidam da izdrzam dve nedeli se dodeka ne prodeluvaat i plus sega treba mececniot cilklus da mi dojde i od toa sum ponervozna nenzam kaj teram
     
  18. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Така Е секогаш на почеток апчињата те прават да се осеќаш полошо но дур да ги навикниш.. јас и за четвртинка да ги наголемам одма осеќам но ајде само храбро,сетисе колку беше позитивна и колку ни даваше сила на сите . И сама знаеш дека е период и дека ќе помине
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    како прво ова не е болест,туку состојба односно период кој се надминува и не остава никакви последици.. нападите и мислите колку и да ти изгледаат најлоши и најстрашни во моментот да знаеш дека не ти можат ништо.
    Пробај Да си најдеш некое хоби или да спортуваш , да излегуваш,да се дружиш и што помалку читај на интернет .. ти не си болна ниту пак си поразлична од другите туку си само една девојка која ја чекаат многу убави моменти во животот. поздрав И секое добро ;)
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  20. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Душо и ја бев иста... Не можев да се тргнам од моите на 26 и кусур години, не можев да замислам да живеам на друго место (поготово од кога се вратив од студии), но се си доаѓа само по себе... Еве веќе две години живееме заедно со саканиот, сега и ќе се жениме.. Дури кога ќе отидам дома ми е чудно и некако оттуѓено и покрај тоа што секако моите си ги сакам, драги ми се и се тоа...
    Само опушти се, животот продолжува во друга насока, немој да се врзуваш со места, па немој толку ни со родителите... мораш да станеш свој човек, самостојна, храбра и своја!!! Бакнежи...
     
    На Cleonika и mal.ecka им се допаѓа ова.