1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    уште поубаво ако пиеш антибиотици пред тоа, некаде и даваат антибиотик за ако има инфекција да не се пренесе во матката ( брисеви ако немаш направено да направиш мора да се чисти) и после хсг ти даваат антибиотик. Во принцип треба да се чека бар еден циклус, но може и 2 зашто сепак имало снимање а знаеме дека тоа зрачи. Со лесно :hai:

    danichap јас не се водев по овулации и такви ствари од причина што имам нередовен мензис, после 17 дена од последниот однос со мм ( после тоа немавме он замина за странство) направив тест шур чек и испадна позитивен. Истиот месец после хистероскопијата забременив. Се надевам и кај тебе ќе е така :hai: :*
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  2. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Фала butterflysk за одговорот,правев микробиологија -резултатите се во ред,нема бактерии,а кај Др.Толовски ми рекоа дека седиментација треба да се испита 4 ден од мензис,а прегледот да е од 7-10ден од мензис.позз
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Devojcinja zdravo
    kolku vreme posle HSG imavte krvarenje?
    Jas ne deka nesto imam mnogu ama cat pat ke se pojavi nekoja kapka.
    me nervira, ke odam na odmor pa mi se banja. Vaka sube mi e.
     
  4. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Јас имав може да се каже спотинг а не крварење само дента кога правев хсг, наредните денови немав воопшто! Ама мислам два до три дена по некоја капка не би требало да е проблем, можеш за секој слуцај да се консултираш со докторот кај што имаше интервенција. позз
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Bas kako spotting e i moevo.. kafeavo,cat pat nekoja kapka :(
     
  6. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    А колку време трае?
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Bas kako spotting e i moevo.. kafeavo,cat pat nekoja kapka :([/quote]
    А колку време трае?[/quote]

    Vo vtornikot pravev. Ako utre ima uste ke zvonam kaj doktor.
     
  8. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Zenski zdravo na 25 treba da mi dojde ama imam cudni bolki vo dolniot del od stomakot ili tn matka me boli od vcera , denes bev na rabota ama pak me bolese I me intresira onie koi ostanale bremeni dali I niv im se slucuvalo valvo nesto, dali imale nekoi bolovi a dr cickite me bolat I od vreme na vreme polovina, ne si zamisluvam vistina e:(
     
  9. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Dobro utro ...feminki jas denes se testirav so mikroskopceto maybe baby I mi seuste pokazuva ploden den ubavo iscrtani paprati a za 3 dena treba da mi dojde ciklus pa da ve prasam onie koi se bremeni a go imaat ako moze da se testiraat I da mi pisat.i da potsetam ovulacia mi zapocna od 13 avgust a seute mi trae mnogu sum zbuneta :(
     
  10. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    rakce, на еден српски форум прочитав дека на една девојка додека била бремена и покажувало папрати на микроскопот. Па ајде почекај усте 4-5 дена и прави тест :)
     
  11. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    леле ја утнав нешто со тестот прв пат правев целата потресена :lol: и место во прозорчето за урина ја капннав во она кај линиите и гледам никаква цртка нема викам не работи тестот сигурно :tmi: кога видов што сум направила :o капнав после во тоа за урина и оноа кај цртите почма цело црвено да се бои и набрзо се појави таа контролната линија Ц а другото обеле и си остана линијата. Мислите точно покажало или јас го зезнав тестот :| инаку sure check е тестот
     
  12. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    rakce, на еден српски форум прочитав дека на една девојка додека била бремена и покажувало папрати на микроскопот. Па ајде почекај усте 4-5 дена и прави тест :)[/quote]
    Ах аκо е таκа ма да и многу моκρам а на 2 спρат сум ми е сρам само у вц да идам.јас немам тρпеное до 25 а сеκс уште имам сеκој :)
     
  13. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Ах аκо е таκа ма да и многу моκρам а на 2 спρат сум ми е сρам само у вц да идам.јас немам тρпеное до 25 а сеκс уште имам сеκој :)[/quote]

    Ако неможеш да издржиш направи го тестот уште денес, па што ке биде нека биде.. И ако биде негативен не се разочарувај, ке почекаш уште некој ден и пак ке направиш
     
  14. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Здраво девојки,јас еве пак .тамам се решив ,после толку време, да правам проодност на канали,прееска бев да земам резултати од хормони за тироидна,и испадна покачен ми е хормонот ТСХ,и се чув со интернист-ми рече дека доживотно ќе требало да пијам апчиња-Еутирокс,а после 1-2месеци ке се прави контрола,па тогаш ке можело да пробувам за бебе...сега се ми дојде оддеднаш-и вадење умник,и проодност и сега плус и тироидна :( знам дека 2 месеци не се многу за чекање,ама веќе чекам 3,5 години....Докторката ми рече дека покачен хормон ТСХ,влијаело на тоа да не можам да останам бремена,ама јас пред 8 месеци проверував и беа добри хормоните.. така да сега ке си чекам уште:( се извинувам за долгиот пост,со мојата приказна:) ама само вака читајќи ве вас ми е полесно ! Позз
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ako prethodno ti bilo dobro moze da e samo momentalno.
    mene lazarevski ne sakase da mi dade terapija koga gi vide moite
    bidejki bea praveni posle mojata bolest. Mi kaza uate ednas da se proverat
    sega koga e smireno teloto. Taka da ne ocajuvaj. Ovoj mesec proodnoat, drugiot hormonot pak i ke bide se.
    samo napred ao ubava misla.
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Ako prethodno ti bilo dobro moze da e samo momentalno.
    mene lazarevski ne sakase da mi dade terapija koga gi vide moite
    bidejki bea praveni posle mojata bolest. Mi kaza uate ednas da se proverat
    sega koga e smireno teloto. Taka da ne ocajuvaj. Ovoj mesec proodnoat, drugiot hormonot pak i ke bide se.
    samo napred
    Мене општиот лекар ми рече дека не би требало да пијам апчиња,дека вредностите се од 0.4-4.5 ,а мене резултатот ми е 6.22 .и со интернист се чув по тел.да и ги прочитам резултатите,дека викенди не работи,и ми рече да идам од понеделник и одма да ми препише терапија.Но,и јас би сакала да ги повторам анализите преку крв за да бидам сигурна,не толку заради тоа да треба да ги пијам цел живот,колку за тоа што би сакала да останам бремена.
    Се надевам дека се ке биде добро,и ако треба терапија барем кратко да биде за да си почнам пак со пробување за бебе !!! Па наскоро сите да си се израдуваме.позз
     
  17. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    ^^^ Значи и да пиеш апчиња за тироидната не го оштетуваат плодот така да не се секирај, подобро среди си со тироидната зошто полошо е за плодот да не пиеш апчиња отколку да пиеш, дури во бременоста и ја зголемуваат дозата на потребната терапија. Се надевам дека набрзо се ке се среди и во рацете ќе си држиш едно бебче, поздрав :*
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Девојки ке мора најглупаво да се описам самата себеси за да ме сватите ... Дали ви се има случено во текот на денот ви се зголеми исцедокот на белото прање и на мириса на мочка :sweat:
    Значи пукнав цел ден за ова а и не ми е првпат .. ги чекам резултатите од папот треба да бидат готови наредната недела а до тогаш :@ иде време и за вештерката и ако добијам и што да правам |( се извинувам ама тоа е :inlove:
     
  19. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    девојки да ми помогни некој за ова моево мислите ли дека сум го расипала тестот со тоа да зимам ли друг? :( нормално ли е делот кај линиите да се обои црвено па да се појави контролната цртка и после да обели? ту како згрешив ја нз :(
     
  20. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    Сите тестови работат на тој принцип прво се обојуваат целите а потоа се појавува една или две цртки а другиот дел обелува :)